Zakazany owoc

Znak JednymSłowem
2021-06-02
2006-01-01
Katarzyna Malita

Moja pierwsza książka Jojo Moyes. Miejscami jest przewidywalna, ale ma coś w sobie.

"Zakazany owoc" będąc romansem może i faktycznie jest przewidywalny fabularnie, ale czyż nie po to sięga się po tego typu historie? Po namiętność, po miłość, po ogrom emocji i uczuć. Daisy i Lottie są bohaterkami zmagającymi się z przeciwnościami losu i decyzjami, nie zawsze swoimi, które wpływają na ich życie i zmuszają do refleksji i zmian. Jest to opowieść o dwóch silnych kobietach poszukujących szczęścia i spokoju ducha.

Trochę inna odsłona Jojo Moyes, ale jak zawsze przypadła mi do gustu. Tym razem głównym bohaterem jest chyba jednak dom, chociaż historia dotyczy jego mieszkańców i stałych bywalców, ale to "Arcadia" łączy wszystkie wątki.

4/10 ⭐ [33/2k22]

Najnudniejsza i jednocześnie najmniej udana fabuła w dorobku autorki. Historia Daisy była dla mnie zupełnie obojętna i nieangażująca, tak samo jak bohaterka, której nie lubiłam już od momentu przedramatyzowanej sceny na moście. Wolałabym otrzymać książkę o mniejszej objętości za to z dokładniej opisanymi losami Lottie, a może nawet Adeline.

4/10 ⭐ [33/2k22]

„Przypuszczam, że czasami przeznaczenie szykuje dla nas przyszłość, której nie potrafimy sobie wyobrazić. Ażeby pomóc losowi,musimy gorąco wierzyć, że kiedyś coś dobrego w naszym życiu się wydarzy”.

Zakazany owoc to ciekawa historia o Celii i Lottie, przyjaciółkach wychowanych przez panią Holden jako dziewczęta z dobrego domu, ale mające swoje tajemnice, które znajdowały się w Arcadii, gdzie nie miały się zbliżać, żeby nie kompromitować rodziny. Młodość ma swoje prawa a zakazy sprawiały, że każdy wolny czas spędzały w domu artystki.

Książka wciąga od samego początku, a wiele tajemniczych zagadnień nie raz nas zaskoczy. Znajdziemy w niej prawdziwe uczucia, życiowe decyzje, zakazaną miłość, przeznaczenie, nadzieje, prawdziwą kobiecą przyjaźń oraz siłę kobiet.

Autorka opisała historię naszych bohaterów w sposób który powoduje, że czas się zatrzymał a nowe postacie, miłość i rozstanie mobilizują nas jeszcze bardziej. Dodatkowym smaczkiem jest zabieg jaki pisarka nam zafundowała, mianowicie akcja toczy się w dwóch ramach czasowych w latach 50. XX wieku oraz współcześnie.

Polecam wam bardzo gorąco sięgnąć po tę historie, która pokazuje nam prawdziwych bohaterów i ich radzenie sobie z przeszkodami i nie poddawaniu się oraz budowaniu siebie od nowa.

Całość mojej opinii znajdziecie na blogu Świat książkowy Mali

Gdybym nie przeczytała tej książki, niewiele bym straciła. Nie jest bardzo zła, ale trochę trąci kiczem i nie spodobała mi się aż tak bardzo jak książki autorki, które przeczytałam wcześniej. Może po prostu znudził mi się jej styl i po przeczytaniu pod rząd dwóch książek Tokarczuk, nie mogłam znieść nieco banalnego stylu tej pisarki.

"Zakazany owoc" początkowo nie wzbudził we mnie pozytywnych emocji. Nie mogłam się "wgryźć" w pierwszą część, która opisywała historię Lottie w nadmorskim miasteczku.
Dopiero druga i trzecia część, gdzie poznajemy Daisy, zawładnęła moim sercem. Takie historie uwielbiam!

Jednak nic nie dzieje się bez przyczyny. Może nie polubiłam Lottie, ale ma ona wiele wspólnego z Daisy, która postanawia poświęcić się pracy przy odnowieniu nadmorskiej posiadłości, aby zapomnieć choć na chwilę o Danielu.
Dopiero poznanie historii obu kobiet, które wbrew pozorom są bardzo podobne, pokaże nam jak wielka jest różnica między czasami, w których żyły.

Ogromne emocje i sercowe dylematy.
Prawdziwe uczucia i życiowe decyzje.
Niepewność losu i rozmowy, które rozwiewają wątpliwości.
"Zakazany owoc" to historia silnych kobiet, które po prostu chcą być szczęśliwe, a które same muszą sobie radzić z wieloma przeszkodami.
To niezwykła opowieść o kobiecej przyjaźni, miłości, ale i sile, jaką ma w sobie każda z kobiet.

Jojo Moyes trzyma poziom. Ale to nie jest moja ulubiona książka tej autorki.

Jojo Moyes trzyma poziom. Ale to nie jest moja ulubiona książka tej autorki.

Zapewne większość z was ma autorów, po których książki sięgnie bez względu na wszystko. To taki autor, który nie zawodzi. Ja mam tak między innymi z książkami Jojo Moyes. I chociaż do thrillerów jest mi bliżej niż do obyczajówek, dla jej książek robię wyjątek.

"Zakazany owoc" to najnowsza wydana w Polsce powieść autorki. Książka, która dawno nie wywołała u mnie tyle sprzeczności. Powieść podzielona została na trzy części. Część pierwsza to było ogromne rozczarowanie. Porzucałam ją chyba trzy razy. Zupełnej nie potrafiłam wkręcić się w historię Lotty, młodej dziewczyny, żyjącej w latach 50-tych. To opowieść o trudnej i burzliwej miłości oraz niezrozumieniu. Po umęczonych 200 stronach nadchodzi kolejna część, czasy nowoczesne i historia młodej matki Daisy. Nie dawałam już większych szans powieści, a tu wielka odmiana i nagle książka wciąga od pierwszych stron drugiej części. Daisy razem z malutką Ellie, porzucona przez ojca dziewczynki, przenosi się do Arcadi, miejsca, które od teraz jest ich domem, a zarazem pracą. Jako architekt musi stworzyć hotel na miarę czasu, by obudzić senne miasteczko, jakim jest Marham.
Obie części zyskują wspólny mianownik w postaci silnych, skrzywdzonych kobiet, a także miejscu, dzięki którym mogły się poznać.

Mimo, że nadal moją ulubioną powieścią Jojo Moyes jest "Dziewczyna, którą kochałeś", "Zakazany owoc" również jest warty przeczytania.

Jak większość książek pani Moyes i ta mnie nie zawiodła. Ciekawa historia, może lekko przewidywalna, ale czyta się świetnie. Jedyna rzecz która mnie męczyła to zmieniające się
główne postaci.

główne postaci.