Zakazany owoc

Znak JednymSłowem
2021-06-02
2006-01-01
Katarzyna Malita

"Zakazany owoc" Jojo Moyes to opowieść, która przyciąga czytelnika od pierwszej strony i nie pozwala mu oderwać się od lektury. Moyes w swoim charakterystycznym stylu przedstawia historię pełną emocji, napięcia i nieoczekiwanych zwrotów akcji.

Centralnym punktem tej powieści są bohaterowie, których losy splatają się w zaskakujący sposób. Autorka z dużą wrażliwością kreśli psychologiczne portrety postaci, co sprawia, że czytelnik łatwo się z nimi utożsamia. Główna bohaterka staje w obliczu trudnych wyborów, które wymagają od niej odwagi i determinacji. Moyes buduje napięcie, trzymając czytelnika w niepewności co do rozwoju sytuacji.

Ponadto, "Zakazany owoc" porusza istotne tematy społeczne i moralne, co nadaje powieści głębi i uniwersalności. Autorka nie boi się podejmować trudnych kwestii, co sprawia, że książka staje się inspirującą refleksją nad ludzkim losiem i moralnością.

Moyes posiada niezwykły dar opowiadania, który pozwala czytelnikowi przenieść się w świat przedstawiony i uczestniczyć w losach bohaterów, jakby były one jego własne. Jej barwne opisy otoczenia oraz dialogi wnoszą do powieści dodatkową autentyczność.

"Zakazany owoc" to nie tylko świetnie skonstruowana opowieść, ale także lekcja życia, która skłania do refleksji nad wartościami, wyborami i ludzkimi relacjami. Gorąco polecam tę książkę wszystkim, którzy poszukują emocjonującej lektury, która zostanie z nimi na długo po zakończeniu lektury.

Jojo Moyes jak zawsze w najlepszej formie. Pięknie i płynnie łączy przeszłość z teraźniejszością. Kiedy architektka wnętrz Daisy przyjeżdża do nadmorskiej willi, którą ma przekształcić na luksusowy hotel dla bogatych londyńczyków, nie ma pojęcia jak zmieni się jej życie. Samotna młoda mama poznaje miejscowych, przyjaznych jej ludzi i staję się pewną siebie kobietą. Odkrywa również tajemnice willi, która w latach 50-tych była miejscem niesamowitej miłosnej historii.

Jest kilka autorek, po których książki sięgam wtedy, gdy czuję się zanadto przytłoczona poważniejszymi lekturami i problemami w nich opisywanymi. A ostatnio miałam jakiś wysyp książek o II wojnie, cierpieniu, zbrodniach... Jojo Moyes sprawdza się wtedy znakomicie, bo jej powieści są cudownie relaksujące, a jednocześnie nie należą do tych naiwnie płytkich i na siłę melodramatycznych.
„Zakazany owoc” to bardzo kobieca lektura. Nie tylko dlatego, że jej bohaterkami są kobiety, ale także z racji specyficznej aury. Opowiada o wielkiej i niespełnionej miłości oraz o tajemnicach z przeszłości determinujących człowieka na całe życie. Jak to u Jojo są dwa plany czasowe i powoli odsłaniane prawdy układające się w ciekawą historię.
Bohaterką współcześnie dziejącej się opowieści jest porzucona po narodzinach dziecka przez partnera Daisy, która podejmuje się zadania renowacji starego domu w małej nadmorskiej miejscowości. Jego poprzednią właścicielką jest Lottie i to właśnie ona jest bohaterką historii sprzed 40 lat, kiedy jako młoda dziewczyna musiała wyjechać z Merham, uciekając przed wścibskimi językami i przed mężczyzną, z którym rozdzieliły ją różne przeciwności losu. Zaskakujące znalezisko podczas prac remontowych zmusza Lottie do skonfrontowania się z tym, co się wydarzyło kiedyś, a młodej Daisy daje okazję do przemyślenia swojego życia i odpowiedzi na pytanie, z kim chce spędzić swoje życie.
Jojo Moyes opowiada swoje historie tak, że ma się wrażenie uczestniczenia w nich. Jej bohaterki są pełne życia, a ich problemy wcale nie banalne i proste. Bo czyż spotkanie dawnej miłości, której wspomnienie towarzyszyło nam przez kilkadziesiąt lat i oparcie się pokusie porzucenia dotychczasowego życia na rzecz wskrzeszenia wyblakłych uczuć jest łatwe? Albo wybaczenie niewiernemu partnerowi nielojalność i zdradę i poskładanie związku na nowo? Czy wybór między lojalnością wobec siostry a miłością do mężczyzny, którego kochać nam nie wolno? Co prawda autorka zawsze serwuje nam kojące i pozytywne zakończenia, ale nie w wydaniu landrynkowym.
Dlatego lubię książki Jojo Moyes i jak zauważyłam, należę do sporego klubu.
Polecam.

Urzekająca opowieść o miłości, trudnych decyzjach i burzliwych perypetiach silnych, niezależnych, acz pomimo wszystko czasem zagubionych i wrażliwych kobiet. Dopełnieniem jest wątek powojennej, angielskiej bohemy.
Polecam!

Polecam!

Och... uwielbiam takie powieści. Przeszłość miesza się z teraźniejszością i w sercach odeadza się nadzieja tylko po to, żeby uświadomić oczywiste fakty zainteresowanym. Czytanie tej powieści to ogromna przyjemność... chciałby się zeby trwała i trwała... serdecznie polecam, oczarowała mnie, dodała otuchy, skłoniła do przemyśleń... ale przede wszystkim podarowała mi parę pięknych wieczorów...

Opis sugeruje że to historia o Daisy. Właściwie jest to jednak historia Lottie i Adeline i środowiska artystów lat 60', jeśli dobrze zrozumiałam okres w którym sie odbywa pierwsza czesc. Po 200str zaczyna sie historia Daisy żeby potem połączyć sie w emocjonujący finał. Akcja bywa leniwa ale jest to dobre czytadło do którego wracałam w wolnej chwili, jednak nic porywającego. Nie jest to najlepsza ksiazka Moyes ale można przeczytać.

Książka idealna dla pań, które lubią czytywać romanse, ale takie mądre, które może niekoniecznie muszą zaraz kojarzyć się z Harlequinem, czyli on kochał ją, a ona go, tylko jednak bardziej zaangażowane, bo taki właśnie jest ,,Zakazany owoc,, Jojo Moyes. To bardzo uczuciowa i wzruszająca opowieść, którą z przyjemnością się czyta. Osadzona jest w latach 50 tych w nadmorskim Merham - miejscu wielu sprzeczności obyczajowych, gdzie z jednej str. panuje utrwalony, społeczny konserwatyzm, z drugiej zaś zamieszkały równolegle w tej samej czasoprzestrzeni tj. w Arkadii świat bohemy, wolnych od konwenansów -ludzi ,,ptaków " -artystów mających zupełnie inne podejście do życia i obyczajów, niźli przyjęte przez lokalną społeczność za fakt oczywisty normy społeczne. Arkadia uważana przez miejscowych za siedlisko zła, burzy święty spokój tegoż miejsca poddając ostracyzmowi jej gospodarzy. Zastanawiające jest tylko to, czy w obecnych czasach ich relacje między sąsiedzkie byłyby inne, czy też podobne. Hm....trudny temat, bo inność drażni jednakowość. Uprzedzeni, nietolerancyjni, małostkowi, tacy są właśnie w przeważającej części mieszkańcy Merham. ,,Zakazany owoc,, to naprawdę piękna książka. Opowiada o miłości,o rozterkach z nią związanych o trudnych wyborach i jeszcze trudniejszych decyzjach, a także o skrywanych tajemnicach. Samo życie. Nikt nie powiedział, że zawsze będzie lekkie, łatwe i przyjemne. Warto po tę książkę sięgnąć, ot chociażby po to by poczuć powiew świeżego powietrza z Merham.

Dwie zupełnie inne rodziny. Dwie totalnie różne historie. Odmienne bagaże doświadczeń. Pozornie niezależne powieści w pewnym momencie splatają się w całość poprzez postaci głównych bohaterek.
Lottie i Daisy, próbują poskładać swoje życie do kupy. O tym ile je to kosztuje i czy ostatecznie im się uda, dowiemy się dopiero w ostatnich rozdziałach.
W tej historii nie samo zakończenie jest jednak najważniejsze. Moyes czyta się dla tej atmosfery - cała książka niesie ze sobą taki chill, spokój i wakacyjny vibe. Historia rozkręca się powoli, ale jak już w nią wnikniesz, to ciężko się od niej oderwać. Jojo jak nikt inny potrafi związać czytelnika ze swoimi bohaterami.

W tej historii nie samo...

Cudowna, idealny comfort read.

Cudowna, idealny comfort read.

Czytam już którąś z książek autorki, ale niestety, tym razem będzie to już ostania. Niby nie są te historie złe, nie że mi się nie podobają, ale te wszystkie opisy, prowadzenie historii, no jakoś do mnie nie przemawia. Czytało mi się tę książkę bardzo długo i bardzo opornie. Sama nie wiem czemu, chyba tak po prostu mam z tą autorką. Spotykałam dotychczas chyba same dobre recenzje, i osoby, które uwielbiają twórczość Jojo Moyes, ale ja raczej nie zostanę jej fanką. Bynajmniej nie na razie. Może za parę lat spróbuję raz jeszcze zrobić podejście do twórczości tej pisarki? Kto wie?

Niemniej zachęcam Was do sięgnięcia po tę książkę, jest tak wiele pozytywnych opinii, że i Wam może przypaść ta książka do gustu bardzo ;)

• Jojo Moyes