Zapisane w wodzie

1 183
1 177
Into the water
maitiri

„ Alec, obudź się. Obudź się! Nel Abbott nie żyje. Znaleźli ją w wodzie. Skoczyła“. „Julio, to ja. Musisz oddzwonić. Oddzwoń. Proszę. To ważne. Oddzwoń, jak tylko będziesz mogła, dobrze? Chcę… To ważne“. Kilka dni przed śmiercią Nel Abbott dzwoni do swojej siostry. Jules nie odbiera, ignorując jej prośbę o pomoc. Nel umiera. Mieszkańcy miasteczka mówią, że „skoczyła“. A Jules musi wrócić...

Kilka dni przed śmiercią Nel Abbott dzwoni do swojej siostry.
Jules nie odbiera, ignorując jej prośbę o pomoc.
Nel umiera. Mieszkańcy miasteczka mówią, że „skoczyła“. A Jules musi wrócić do miejsca, z którego kiedyś uciekła – miała nadzieję, że na dobre – aby zaopiekować się swoją piętnastoletnią siostrzenicą.

Julia się boi. Tak bardzo się boi. Dawno pogrzebanych wspomnień, starego młyna, świadomości, że Nel nigdy by tego nie zrobiła.

A najbardziej boi się wody i zakola rzeki, które miejscowi nazywają Topieliskiem.

W tym samym dynamicznym stylu i z tym samym dogłębnym zrozumieniem kierujących człowiekiem instynktów, jakie pochłonęły miliony czytelników jej debiutanckiej powieści, Paula Hawkins przedstawia nowy porywający thriller, w którego tle czają się historie z przeszłości i drzemie siła, z jaką potrafią one zniszczyć ludzkie życie.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Aneta Wiola | 2017-05-11
Przeczytana: 11 maja 2017

"Chciałaś mi coś powiedzieć, prawda? Chyba próbowałaś. Czuję tak, jakbym już dawno przestała cię słuchać."

WODA, KTÓRA POCHŁANIA WSZYSTKO
Jules obiecała sobie, że już nigdy nie wróci do rodzinnego miasteczka. Po głębokiej traumie, śmierci rodziców i złej relacji z siostrą mocno trzyma się swojego przyrzeczenia. Wszystko się zmienia, gdy dowiaduje się o śmierci Nell - swojej znienawidzonej, starszej siostry.

"Nie rozumiałam cię, ale jeśli wtedy byłaś dziwna, teraz jesteś dla mnie zupełnie obca. Siedzę w twoim domu, pośród twoich rzeczy i znam ten dom, a ciebie nie. Przestałam cię znać już jako nastolatka, kiedy ty miałaś siedemnaście, a ja trzynaście lat. Tamtej nocy, kiedy niczym topór rozłupujący kawał drewna rozdzieliły nas okoliczności, pozostawiając po sobie głęboką szczelinę."

NIE ONA JEDNA
Jules nie wierzy w samobójstwo swojej siostry. Owszem, Nell miała obsesję na punkcie wody, ale nie zostawiłaby swojego dziecka. Prawda? Na miejscu okazuje się, że w tym samym roku...

Kiwi_Agnik | 2017-07-11
Przeczytana: 10 lipca 2017

Senne miasteczko Beckford pełne tajemnic, sąsiedzi skrywający sekrety, legendy pełne zagadek - wszystko to oprawione jest w dość zgrabny i konkretny dreszczowiec.

Mnogość postaci, a zarazem podmiotu lirycznego mąci w głowie, ale jakoś wszystko składa się w dość udaną całość.

Ciekawa byłam co będzie dalej, to chyba wielki plus, dla tej autorki. Na minus zakończenie dość przewidywalne i bez siurpryzy.

Aczkolwiek ogólnie jestem zaskoczona, bo spodziewałam się czegoś ... gorszego.

Dawno nie czytałam tak nudnej, mało wciągającej książki. Przeterminowane flaki z olejem z trzeciego tłoczenia.
Za dużo postaci, za wolna akcja (jaka, kurde, akcja?), naciągane łamane na wydumane i nieciekawe do kwadratu.

Jako entuzjastka "Dziewczyny z pociągu" oczekiwałam czegoś głębszego, pełnego życia, ze spektakularną końcówką. Teraz wiem co czują osoby, którym tak bardzo nie przypadła do gustu "Dziewczyna z pociągu" - teraz dopiero wiem, jak książka potrafi mocno rozczarować.

Nie polecam.

Magda | 2017-05-15
Przeczytana: 15 maja 2017

Moja opinia została pierwotnie opublikowana na moim blogu pod adresem

Zapisane w wodzie to książka, której premiery wyczekiwałam z niecierpliwością. Nie ukrywam, że Dziewczyna z pociągu, będąca debiutem Pauli Hawkins trochę mnie rozczarowała. Postanowiłam dać autorce szanse i sięgnęłam po jej drugą książkę. Zapisane w wodzie to powieść dość nieszablonowa. Mało w niej elementów typowych dla thrillera. Paula Hawkins pokazała się w nowej odsłonie. W książce w rolę narratorów  wciela się kilku bohaterów, a tym samym historia pokazana jest z wielu perspektyw. Ten zabieg bardzo mi się spodobał.

"Niektórzy twierdzą, że topielice pozostawiły w wodzie cząstkę siebie. Inni, że rzeka zachowała część ich mocy, bo od stuleci przyciąga na brzeg wszelkiego rodzaju nieszczęśnice, kobiety pechowe, zrozpaczone i zagubione. (...)"

Akcja powieści rozgrywa się w Beckford. W mieście dochodzi do...

Gdy już nas nie będzie zostaną po nas wspomnienia chowane w sercach i myślach bliskich. Może nie u wszystkich zachowamy się w pamięci w ten sam sposób, ale jakiś ślad powinniśmy zostawić. Z pewnością będzie to mieszanka dobrych, jak i złych wspomnień. Dopiero wtedy okazuje się jak wiele dla nich znaczyliśmy. Albo pamięć o nas zaginie w oka mgnieniu albo zachowa się po wsze czasy. Wszystko zależy od tego jak ułożą się uczucia i relacje z bliskimi za naszego życia. Bo dopóki żyjemy, nie zastanawiamy się nad myślami o naszej śmierci. Wydaje się ona tak odległa, istniejąca gdzie daleko, w przestrzeni za linią horyzontu naszego istnienia. Tak naprawdę jest przy nas bardzo blisko, na wyciągnięcie ręki.

Paula Hawkins zadebiutowała z prawdziwym rozmachem "Dziewczyną z pociągu". Zyskała rozgłos, cały czytelniczy świat oszalał na punkcie jej pierwszej książki. Zrobiono film z dobrą aktorką w obsadzie. Czegóż można chcieć więcej? Nie da się chyba lepiej wystartować. Jej przykład jest...

Tysia19 | 2018-10-18
Przeczytana: 18 października 2018

"Zapisane w wodzie" Pauli Hawkins jest moją drugą książką po bardzo udanym debiucie jakim jest "Dziewczyna z pociągu". To właśnie bestseller zachęcił mnie, aby przeczytać kolejną i na razie ostatnią powieść Autorki.

Pisarka- Danielle "Nel" Abbott nie żyje, "skoczyła" ze skały nad Topieliskiem wprost do wody, wcześniej usilnie próbując się skontaktować ze swoją młodszą siostrą- Jules, lecz ona ignorowała jej połączenia i w ten sposób też prośbę o pomoc. Jules była przekonana, że jej starsza siostra nigdy by z własnej woli nie skoczyła do wody, mimo, że miała obsesję na punkcie Topieliska, tego co się tam działo i wszystkich topielców. Młodsza siostra wraca do miejsca, którego wolałaby unikać, aby zaopiekować się 15-letnią córką Nel i rozwiązać tajemniczą, pełną sprzeczności śmierć siostry.

Z każdym rozdziałem ukazywał nam się obraz oczami zupełnie innej osoby, było ich naprawdę dużo. Akcja toczyła się powoli, nie była za bardzo interesująca, ani tym bardziej nie porywała. Fabuła...

fianiebieska | 2017-05-16
Na półkach: Thriller, Przeczytane, 2017
Przeczytana: 16 maja 2017

Jestem fanką "Dziewczyny z pociągu" więc gdy ukazała się nowa książka Pauli Hawkins ochoczo popędziłam do księgarni. Niestety powieść jest dla mnie wielkim rozczarowaniem, choć opis z tyłu okładki zapowiadał wydarzenia pełne klimatu i wrażeń. Narratorem, na zmianę jest tu kilka osób i szczerze mówiąc miałam duży problem, że by wczuć się w nastrój książki, właśnie przez to "skakanie" po bohaterach. Tajemnica śmierci niezbyt frapująca, postaci jakieś takie rozmydlone, z niejakim trudem doczytałam do końca :-/

Ludwikczyta | 2018-01-16

Mogło być lepiej.
Thriller - krzyczeli!
Fabularne zwroty akcji za zwrotami akcji - krzyczeli!
Tchnienie nowości - krzyczeli!
I trochę przekłamywali...
Bo thriller to nieco nudnawy i rozwleczony. Akcja z wielu perspektw fajny zabieg, ale tempo spowalnia bardzo.
Zwroty akcji? No są, są. Ale też niespektakularne.
Nowość? Jak to każda książka. Tu ani przesłania specjalnego nie ma, ani wielkiego wow po przeczytaniu.
Poprawna pozycja. Mogłaby być lepsza, gdyby uczciwie mi napisano, co będę czytać. A tak nastawiono mnie na coś zupełnie innego.

SeVIIen | 2017-09-16
Przeczytana: 16 września 2017

„Nie pamiętam tego, co chcę pamiętać, a to, o czym chcę zapomnieć, wciąż do mnie wraca.”

Małe miasteczko Beckford na pierwszy rzut oka wydaje się ciche, senne… Ot – takie, jakich wiele. Ale nic bardziej mylnego. Tutaj aż roi się od skrywanych sekretów i tajemnic, o których wiedzą jedynie nieliczni. A ich zdradzenie może być śmiertelnie niebezpieczne. I jest owiane złą sławą Topielisko – miejsce, które ma przyciągać kobiety-samobójczynie. Wydaje się, że teraz znowu przyciągnęło jedną z mieszkanek miasteczka – Nel Abbott. Wszystko wskazuje na to, że postanowiła zakończyć swoje życie i skoczyła. Ale nie wierzy w to jej siostra – Jules, która przyjeżdża na pogrzeb po długiej nieobecności w rodzinnym miasteczku. Siostry nie były sobie szczególnie bliskie, ale jednak łączyła je jakaś więź. Jules wie, że Nel nigdy nie postąpiłaby jak tchórz. Czy faktycznie ktoś stoi za jej śmiercią? A może jednak Jules się myli i Nel popełniła samobójstwo?

Po niezbyt udanej „Dziewczynie z pociągu”...

Eli1605 | 2018-09-07
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 07 września 2018

Nie czytałam jeszcze " Dziewczyny z pociągu " i nie mogę się do niej odnieść. Książka nie jest zła ale za dużo w niej osób, za dużo wątków, za dużo przemyśleń a trochę zbyt mało akcji. Czyta się lekko i szybko, rozdziały są krótkie. Na plus zasługuje zupełnie nieoczekiwane zakończenie. Finał dosłownie na ostatniej stronie.