Wszystko, co mam

Okładka książki Wszystko, co mam Katie Marsh Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Wszystko, co mam
Katie Marsh Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Kobiety to czytają! literatura obyczajowa, romans
Kobiety to czytają!
My Everything
Prószyński i S-ka
2016-10-20
2016-10-20
Anna Maria Nowak
Anna Maria Nowak

Drugie szanse i trudne wybory

Głównych bohaterów, Hanne i Toma, poznajemy w momencie kiedy kobieta postanawia odejść od męża. Jest zmęczona dotychczasowym życiem i pogonią mężczyzny za kolejnymi szczeblami kariery prawniczej.
Czuje się przez niego ignorowana i obarczana winą za jego niepowodzenia zawodowe. Wpływ na jej decyzję miała też noc urodzinowa, która spędziła z przystojnym kolegą z pracy. Uświadomiła sobie, że w końcu chce zawalczyć o siebie I spełnianie swoich marzeń.
Kiedy jest gotowa poinformować męża o swoim odejściu zastaje go leżącego obok łóżka w sypialni.
To udar. Młody, silny mężczyzna, częściowo sparaliżowany, nie mogący wypowiedzieć słów. Taki widok zostaje w jej głowie na długo.
Pewność Hanny dotyczącą zmiany swojego życia odchodzi w zapomnienie.
Zostaje w swoim dotychczasowym życiu.
Zostaje z Tomem.
Staje się jego oparciem.
Pomaga mu we wszystkich, nawet najdrobniejszych czynnościach.
Jest jego jedynym ratunkiem i nadzieja że w końcu odzyska sprawność.
Swoje plany i marzenia odkłada, sama nie wie czy na później czy już na nigdy..
Poświęca się w zupełności nowej, trudnej sytuacji.
Do czego doprowadzi nowa rzeczywistość?
Czy Hanna, w końcu postawi na swoim i zacznie żyć, a nie tylko egzystować u boku męża?
Czy może ich uczucie odrodzi się na nowo?
To wszystko staje się jasne, z biegiem wydarzeń.

Powieść porusza trudny temat udaru. Pokazuje jak w kilka minut, nasze życie może się diametralnie zmienić. Jak nagle możemy się stać uzależnieni od pomocy drugiej osoby. Ale także i przede wszystkim jak po takim wydarzeniu możemy zacząć widzieć więcej i doceniać to co mamy.

To piękna i wzruszająca historia ❤
Pełna cierpienia I prawidzwej miłości ❤

Historia opowiedziana lekko choć porusza tematy trudne: oddalenie się ludzi w małżeństwie, zbudowany mur między rodzeństwem, zatracenie się w pracy, a przede wszystkim ułożenie życia na nowo, gdy w jednej chwili burzy jego porządek choroba i jej skutki.
Autorka daje nadzieję, że nawet traumatyczne wydarzenia mogą być początkiem dla nowego "ja" a co za tym idzie nowej rzeczywistości, w której zaparzenie herbaty jest sukcesem dnia a priorytety życiowe przetasowują się jak talia kart.
Ujęła mnie relacja Hanny i Toma, którzy na nowo odkrywają siebie znając te dobre i te najgorsze dni ich małżeństwa. Nie każdy związek byłoby na to stać...
Podczas czytania nasunęła mi się jeszcze jedna myśl- małżeństwo to nierozerwalna więź, czasami ciąży jak kajdany, innym razem uskrzydla. To od nas zależy co z niego weźmiemy i czy dostrzeżemy również w tej relacji swoje potrzeby, marzenia. Wtedy jest szansa na całkowite spełnienie.

Po serii kryminałów trafiła mi się książka obyczajowa poruszająca wiele bardzo ważnych kwestii w życiu tj. udaru i opieki nad chorym po udarze, miłości i zdradzie, odpowiedzialności i poświęceniu, przyjaźni i chwilowym zauroczeniu, przebaczeniu ryzyku. Wszystko to sprawia, że książkę mimo trudnego tematu szybko i lekko się czyta. To zasługa lekkiego stylu pisania autorki. Muszę przyznać, że książka wzbudziła we mnie wiele emocji. Cały czas zastanawiam się jeszcze , czy gdyby to Hanna miała udar to Tom postąpiłby równie szlachetnie?

Choroba to bardzo trudny temat. Bolesny, a nawet przerażający. Często dotyka człowieka niespodziewanie lub niszczy jego życie latami, codziennie przygasając iskrę nadziei na szczęście i lepszą przyszłość. Mogę napisać, że potwierdzam tezę, iż ludzie doświadczeni nieszczęściem choroby zazwyczaj są bardzo silni i z wytrwałością z nią walczą. Książki traktujące o takim temacie zazwyczaj są poruszające i wywołują wiele emocji. Wszystko, co mam opowiada o losach małżeństwa, które przechodzi kryzys a ponadto ich życie niespodziewanie wywraca do góry nogami udar - doświadcza go mężczyzna w młodym wieku, sprawny i niespodziewający się takiego zagrożenia. Jak para poradzi sobie w tej trudnej sytuacji? Ich historia jest bardzo realistyczna i na swój sposób pokrzepiająca...

Książka porusza ważny i trudny temat i to właściwie jedyna jej zaleta, bo temat poruszony został, ale porządnie rozwinięty, a tym bardziej wyczerpany, już nie.

Nie podważam autorytetu autorki w kwestiach medycznych (bo zgodnie z biogramem zamieszczonym na okładce Katie Marsh pracuje w służbie zdrowia i z pacjentami po udarze ma styczność),ale jej charakterystyka osoby po udarze jest strasznie niekonsekwentna. Przechodzący rehabilitację mężczyzna jest w stanie mówić wyłącznie po jednym-dwóch słowach, z trudem artykułując swoje myśli, by po dosłownie minucie, w tej samej scenie, zbesztać swoją żonę, używając pełnych zdań i płynnie wyliczając pretensje, bez jakichkolwiek kłopotów z mową. Nie cierpię takich nieścisłości, bo dla mnie oznaczają po prostu niechlujstwo pisarza.

Narracja jako taka jest skromna w swych rozmiarach, więc tekstu jest niewiele i książkę czyta się szybko. Zagadką była dla mnie jednak sama mechanika narracji. Nie rozumiem, po co. Konstruować. Zdania. W ten. Sposób. I to w różnych losowych miejscach powieści.

Bohaterowie są nijacy, dialogi sztuczne i nieraz jakby niepotrzebne; większość scen wydaje się przypadkowych, za to właściwie wszystkie opisano po łebkach. Autorka używa w kilku miejscach losowych metafor, które miały chyba wzbogacić narrację, a co trzecie zdanie sili się na zupełnie nieśmieszne żarty, które wywołują co najwyżej zażenowanie. Ale może to po prostu brytyjski humor. Nie udało mi się też odgadnąć, jakie znaczenie ma przewijający się w książce co chwilę kolor fioletowy.

Kolejna przewidywalna powieść, której potencjał zmarnowano.

'Wszystko, co mam' Katie Marsh wzruszająca historia o miłości, cierpieniu i rozpoczynaniu życia na nowo.
'A jeśli chwila, w której on najbardziej Cię potrzebuje... okaże się chwilą, w której chciałaś od niego odejść?'
Hanna postanawia rozstać się ze swoim mężem po ponad 5 latach małżeństwa. Kiedy zamierza mu o tym powiedzieć okazuje się, że Tom dostaje udaru. Hanna nie ma wyjścia. Musi się nim zająć. Czy uda się uratować ich małżeństwo?
Książka przeplatana jest teraźniejszością ale i wydarzeniami z przeszłości. Dowiadujemy się jak doszło do rozpadu ich małżeństwa. Sama tematyka - choroby i cierpienia, dla nikogo nie jest łatwa. Ale książkę czyta się w bardzo szybkim tempie. Mi potrzebne były zaledwie dwa wieczory. Bardzo wciąga i przede wszystkim czytelnik czeka na zadane sobie pytania - jaką decyzję podejmie Hanna? Czy Tom zmieni sie dla dobra małżeństwa? Polecam tę książkę, ponieważ osobiście literatura obyczajowa to mój ulubiony gatunek literacki. Myślę, że ta pozycja skłania również do refleksji - co my sami zrobilibyśmy dla najbliższych, przecież choroba może spotkać każdego z nas?

Co trzy i pół minuty jedna osoba w Wielkiej Brytanii doznaje udaru. Bez względu na wiek. Dlaczego od tego zaczynam?
Bo bohaterem powieści jest Tom - młody, 32 letni prawnik, który po udarze walczy o powrót do zdrowia. Ma za sobą pięć lat stażu małżeńskiego z Hanną, nauczycielką. Ostatnie miesiące były dla obojga nadzwyczaj przykre, w zasadzie żyli osobno poświęcając się pracy. Szczęśliwe małżeństwo przeistoczyło się w toksyczny związek.
Stres, nadmiar alkoholu i pracoholizm doprowadziły Toma do stanu, w którym organizm odmówił posłuszeństwa. Hanna, osamotniona w związku, przeżyła romans z kolegą z pracy. Tego dnia, w którym odnalazła męża na podłodze planowała go porzucić.

Tak zaczyna się książka, która była dla mnie nowatorska, jeśli chodzi o podjęty w niej temat. Hanna pomaga mężowi w powrocie do jakiej takiej sprawności, a przy tym ich relacje stają się coraz bardziej przyjazne. W ciągu pół roku na nowo odnajdują w sobie, to co utracili, a co stanowi dla nich najważniejszą część życia.

Fabuła biegnie dwutorowo. Rozdziały opisane w czasie współczesnym przeplatane są partiami tekstu sięgającymi nawiązania znajomości przez bohaterów w trakcie studiów, poprzez narzeczeństwo, początki kariery zawodowej i wreszcie ślub.

Nie jest to książka pozbawiona emocji, aczkolwiek spodziewałabym się czegoś więcej. Dobra na pewno, ale bez rewelacji. Bez łzawienia oczu, bez wzruszenia. W zasadzie autorka koncentruje się tylko na relacjach małżeńskich, zaś sprawy zdrowotne opisane są schematycznie i nie pozwalają na głębsze przeżycie.

Z książki wynika jednak niezbicie, jak wielką wartość ma wsparcie rodziny w dochodzeniu do zdrowia oraz jak problemy zdrowotne wpływają na przewartościowanie spraw zawodowych, kariery i bogactwa. W obliczu choroby muszą zejść na dalszy plan.

Bardzo zaciekawiły mnie za to meandry kariery nauczycielskiej w Wielkiej Brytanii. Wbrew pozorom identyczne jak u nas. Podyplomówki, staże, hospitacje, wieczne dodatkowe prace ze strony przełożonych oraz zarywanie nocy na poprawę sprawdzianów. Większość tego znam z autopsji od 20 lat. A spodziewałam się,że na Zachodzie belfry mają lepiej.

Czytając tę książkę nie spodziewajcie się wiele. Akcja jest leniwa, bez żadnych zwrotów, emocji zbyt mało.
6/10 to według mnie ocena wystarczająca.

Okładka
uczuciowa

skąd
biblioteka

Fabuła
Mężczyzna ma udar,żona która chcę odejść.Się nim opiekuje

Moja opinia

Książka bardzo dobra,jest realna i ludzka.
Udar,może mieć każdy.Warto o tym pamiętać.

Okładka
uczuciowa

skąd
biblioteka

Fabuła
Mężczyzna ma udar,żona która chcę odejść.Się nim opiekuje

Moja opinia

Książka bardzo dobra,jest realna i ludzka.
Udar,może mieć każdy.Warto o tym pamiętać.

Historia która może dotknąć każdemu z nas... Udar jest jednym z najczęstszych zagrożeń dla zdrowia w obecnych czasach... Szczęście gdy nie kończy się śmiercią lub całkowitym paraliżem... Historia miłosna z nieszczęściem w tle, która jednak nastraja pozytywnie i zwraca uwagę na ważne sprawy i uczucia... Polecam :-)

Ciekawa historia. Sam pomysł też dobry - pokazanie uczuć i myśli osoby po udarze, ale także jej opiekuna. Warto przeczytać.

• 2017

Dodaj cytat z książki Wszystko, co mam