Tania książka po 10 zł - obyczajówka

Wydawnictwo: Akurat
7 (250 ocen i 72 opinie) Zobacz oceny
Lyrebird
giovanna

W południowo-zachodniej Irlandii, w dziewiczej okolicy, głęboko w lesie mieszka samotna młoda kobieta, Laura. Jest obdarzona niespotykanym talentem. Niezwykły dar polega na umiejętności naśladowania rozmaitych dźwięków. Za sprawą zaskakującego zbiegu okoliczności, Laura staje się telewizyjną celebrytką. Czy wielka miłość, która równocześnie pojawiła się w jej życiu, uchroni ją przed pułapkami i niebezpieczeństwami czyhającymi w bezwzględnym świecie? „Lirogon“ to przemyślana, głęboko poruszająca historia miłosna. Historia dzikiego serca, które bije w każdym z nas.

źródło opisu: https://muza.com.pl/

źródło okładki: https://muza.com.pl/

Oficjalna recenzja
kryptonite książek: 1881

Dziewczyna dźwiękonaśladowcza

Można żartobliwie powiedzieć, że gdyby nie Cecelia Ahern, to nie wiedziałabym, że w przyrodzie istnieją niesamowite zwierzęta, zwłaszcza ptaki, o których warto mówić i uczyć się. Co w takim razie ma wspólnego bestsellerowa pisarka z Matką Naturą i ornitologią? Wbrew pozorom dużo – obie te rzeczy łączy najnowsza książka irlandzkiej autorki „P.S. Kocham Cię”, czyli „Lirogon”.

Tytuł powieści nawiązuje do gatunku ptaka, który potrafi naśladować każdy dźwięk, jaki usłyszy – z łatwością można znaleźć filmy, gdzie samiec lirogona do swojego śpiewu godowego dołącza takie odgłosy jak np. włączona piła łańcuchowa, alarm samochodowy czy spust migawki aparatu fotograficznego. Dla człowieka takie zjawisko jest niezwykłe, ponieważ ptak wydaje z siebie dźwięki tak perfekcyjnie, że niektórzy mogliby dać się nabrać, gdyby nie wiedzieli, skąd tak naprawdę bierze się to wszystko. Czemu o tym najpierw piszę? Ponieważ Cecelia Ahern w swojej najnowszej powieści tworzy postać ludzkiego lirogona, a jest nią dwudziestokilkuletnia Laura. Dziewczynę przez przypadek odkrywają Bo, Solomon oraz Rachel, grupa filmowców zajmująca się kręceniem dokumentów. Kiedy tylko odkrywają niezwykłą umiejętność Laury, postanawiają uczynić ją bohaterką swojego najnowszego filmu. W ten sposób życie dziewczyny, wcześniej samotnej i izolowanej od świata zewnętrznego, zmienia się o 180 stopni. Na swojej drodze spotyka różnych ludzi: wielu imponuje jej dźwiękonaśladownictwo, a niektórzy – z odpowiednimi znajomościami - pragną zrobić z niej gwiazdę. Jednak dla Laury najistotniejszą zmianą okazuje się to, że zakochała się...

Cecelia Ahern bardzo zaskoczyła mnie „Lirogonem”. Wcześniej spotykałam się z książkami jej autorstwa, gdzie skupiała się przede wszystkim na zwykłych ludziach i zwyczajnych problemach życia codziennego. A w najnowszej powieści irlandzka pisarka postanowiła pokazać zupełnie inną rzeczywistość: show-biznes, do którego trafia nieświadoma żadnych zagrożeń dziewczyna nie z tego świata. Laura od razu intryguje czytelnika swoją dziecinnością oraz spontanicznością w korzystaniu z umiejętności wydawania odgłosów, a sytuacje, gdzie naśladuje nowe dźwięki, najczęściej wywołują śmiech, ale również pojawia się wzruszenie. Właśnie te opisy, dźwiękonaśladowcze, są tak plastyczne, że można odnieść wrażenie, że słyszy się naprawdę te wszystkie przedmioty, sytuacje oraz ludzi. W „Lirogonie” Cecelia Ahern jeszcze bardziej pokazała swoje talenty pisarskie. Cała fabuła, jej poszczególne wątki, bohaterowie (zwłaszcza Bo, nie ukrywajmy, najlepiej skonstruowana postać), opisy oraz to, co czytelnicy lubią najbardziej, czyli powoli kiełkujące się uczucie – to wszystko nie pozwala oderwać się od lektury. „Lirogon” posiada wszystko to, co powinna mieć w sobie dobra powieść obyczajowa. Dodanie do fabuły wątku show-biznesu mogło wydawać się ryzykowne dla Cecelii Ahern, ale jako recenzentka mogę śmiało stwierdzić, że pisarka zdała ten egzamin i świetnie poradziła sobie z opisaniem świata, dla większości z nas odległego o wiele lat świetlnych.

Co mogę więcej na zakończenie recenzji dodać? Uważam, że bez względu na to, jaka będzie tematyka najnowszej książki Cecelii Ahern, to jestem przekonana do jednej rzeczy. Tego, że autorka „Love. Rosie” po raz kolejny podbije serca czytelników nową opowieścią o życiu. Czy codziennym, czy luksusowym – nie ma to znaczenia. A jeśli jeszcze dowiedziałam się czegoś zupełnie nowego, jak w przypadku lirogona i jego śpiewu, to tym bardziej warto czytać takie książki.

Anna Wolak

Wioleta Sadowska | 2018-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2018

"Lirogon, jak widzieliśmy, ochoczo poddaje się w życiu regulacjom określonego kodu zasad".

Gdy na ekskluzywnym spotkaniu w Pijalni Czekolady Wedla w Warszawie, Cecelia Ahern opowiadała nam o swojej najnowszej książce, byłam zauroczona. Autorka znalazła bowiem nie eksploatowany dotychczas temat i wykorzystała go w swojej, od lat niesłabnącej na popularności, prozie. A ja po poznaniu na żywo Cecelii, mam teraz kolejny cel - chcę zobaczyć lirogona.

Cecelia Ahern – któż nie zna tej irlandzkiej pisarki, która zadebiutowała w 2004 r. powieścią pt. "PS. Kocham Cię", na podstawie której w 2007 r. powstał kasowy film z Hilary Swank i Gerardem Butlerem w rolach głównych. Książka została wydana w czterdziestu krajach świata, stając się międzynarodowym bestsellerem. Autorka jest także producentką serialu komediowego telewizji ABC – "Samantha Who?", a także szczęśliwą mamą dwójki dzieci.

Ekipa dokumentalna zupełnie przypadkiem spotyka w opuszczonej, górskiej chatce w południowo-zachodnie...

Marzena | 2017-05-17
Przeczytana: 17 maja 2017

Piszę to z ciężkim sercem, uwierzcie mi, ale chcąc być szczerą, muszę przyznać, że to były najdłuższe i najbardziej nudne godziny z książką od.... o rany...bardzo, bardzo dawna; a jeśli weźmiemy pod uwagę tylko twórczość autorki, to jeszcze nigdy nie czułam takiego rozczarowania jak dziś, tym bardziej, że pani Ahern należy do grona moich ulubionych autorów.

Historia niewinnej, pięknej i niezwykle utalentowanej Laury wkraczającej w nowy dla niej świat, próbującej zmieniać się wraz ze zmianami zachodzącymi w jej życiu, może zrobiłaby na mnie oczekiwane przez autorkę wrażenie, gdyby nie opisywała ona po wielokroć jednych i tych samych uczuć, emocji i wydarzeń -  czytanie tego było niczym słuchanie zdartej płyty...zupełnie tego nie rozumiem, nie widzę potrzeby w zapętlaniu się i tworzeniu na siłę kolejnych rozdziałów, w których jest opisane dokładnie to samo co w poprzednich.
Zachodzę też w głowę, czym ta historia ma być? Historią miłosną? Jeśli tak, to słabo, ponieważ już na starcie...

PassionBySky | 2017-09-07
Przeczytana: wrzesień 2017

Aby odsapnąć od fantastyki, którą tak namiętnie zawsze czytam lubię sięgnąć po książki z gatunku literatury kobiecej, szczególnie książka Cecelii Ahern.

Przewidywalna, ale lekka.
Miła odskocznia od ulubionej tematyki.
Przedstawiona historia opisana w pięknych słowach o znalezieniu w życiu swojego miejsca i znalezieniu ukochanej osoby.

Cirya | 2017-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2017

fantastyczna książka!
bardzo sugestywnie i pięknie napisana, pozwoliła mi się przenieść we wszystkie miejsca, w których była bohaterka, z niesamowitym ładunkiem emocjonalnym i ogromnym przesłaniem,
to moja pierwsza książka Ahern i jestem pod wrażeniem, jak zręcznie autorka potrafi zainteresować czytelnika niesamowitym tematem, dla mnie coś pięknego! :) powieść pochłonęłam
polecam :)

virgo123 | 2017-06-30
Na półkach: Przeczytane, Ebooki, 2017
Przeczytana: 30 czerwca 2017

Strasznie podoba mi się okładka <3 A książka jest bardzo ciekawa, historia Laury jest wciągająca. Bardzo mnie ciekawiło, jak to z nią będzie, gdy już ludzie o niej usłyszeli, no i jak czytałam te rozdziały o jej niezbyt wesołych i przyjemnych przygodach, to aż mnie zatykało, po prostu bardzo było mi jej szkoda. Na szczęście wszystko się ułożyło, ale o tym, jak to się skończyło, to każdy sam musi przeczytać ;) Polecam ;)

IwonaGa | 2017-08-11
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 11 sierpnia 2017

Pierwsze co to okładka, która przyciąga uwagę, zapowiada coś magicznego. Następnie tytuł, intrygujący, tajemniczy ,bo kto zna lirogona? A to znowu tym razem skuteczny sposób na złapanie czytelnika, tak przynajmniej było że mną: dałam się wciągnąć w mało interesującą historię. Początki były jeszcze dość ciekawe póki nie wyjaśniono kto i co,a potem już nic,to samo w kółko. Nie dla mnie lektura.

tajemniczeksiazki | 2017-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2017

Intrygujący tytuł i piękna okładka oznaczać mogą tylko jedno : natychmiastową chęć przeczytania tej książki. Jednakże, czy autorce udało się sprostać moim oczekiwaniom?

Dwudziestosześcioletnia Laura od ponad dziesięciu lat mieszka sama, w dawno opuszczonej, górskiej chatce. Dziewczyna posiada niezwykły i rzadki dar, jakim jest naśladowanie wszelkich słyszalnych przez nią dźwięków i zachowań. Pewnego dnia, podczas zbierania owoców w lesie natrafia ona na Solomona, którego serce skrada niemalże od pierwszej sekundy ich spotkania. Nawet w najśmielszych snach młoda kobieta nie spodziewa się, jak bardzo to spotkanie odmieni jej życie. Pytanie tylko, czy na dobre?

Cecelia Ahern (ur.1981r) to irlandzka pisarka, obecnie znana niemalże na całym świecie. Jej debiut literacki to oczywiście "P.S.Kocham Cię", na podstawie którego nakręcono film o tym samym tytule. Jest również autorką wielu innych znanych powieści takich, jak np."Kiedy Cię poznałam", "Na końcu...

Fleur | 2017-11-13
Przeczytana: 12 listopada 2017

Od dłuższego czasu nie mogę trafić na dobrą książkę. Dobrą dla mnie, czyli taką której czytanie nie będzie mnie męczyć, tylko sprawi przyjemność.
Kilka ostatnich podejść było pod tym względem zdecydowanie nietrafionych, więc gdy na półce w bibliotece spojrzałam na Lirogona, to aż się bałam ucieszyć.
Zupełnie jednak niepotrzebnie, bo to było dokładnie to, czego mi było trzeba, zwłaszcza na wolny, deszczowy i zimny weekend.
Przyjemna, romantyczna i klimatyczna, i choć trochę cukierkowata to nadal w granicach rozsądku.
Laura, główna bohaterka - postać iście baśniowa, trochę jak z filmu „Zaczarowana”, co dla mnie było największym plusem.
Zaczytałam się, przepadłam i mnie nie było.
Może to przełamie moja złą passę. Romantykom – zdecydowanie polecam!

Lidia | 2017-09-30
Przeczytana: 30 września 2017

Lirogon – kobieta ptak

Laura posiada niezwykły dar – potrafi naśladować absolutnie wszystkie dźwięki otaczającego ją świata. Na tym jej wyjątkowość się nie kończy. Laura całe życie spędziła w ukryciu, w leśnej chatce zagubionej gdzieś na wzgórzu. Właściwie tylko babcia, matka oraz ojciec wiedzieli jej istnieniu. Dziewczyna dorastała w otoczeniu natury, szczęśliwa i kochana przez dwie, silne kobiety, które wolały ukryć ją przed nienawistnymi spojrzeniami ludzi.

Niespodziewanie jednak w pustelni Laury pojawia się ekipa filmowa, kręcąca dokument o życiu jej ojca i stryja. Producentka Bo, kamerzystka Rachel oraz dźwiękowiec Solomon odkrywają niespotykany talent dziewczyny i postanawiają pokazać go całemu światu. Laura bierze udział w telewizyjnym programie, w błyskawiczny sposób stając się rozpoznawalną celebrytką. Jej życie zmienia się diametralnie, ale współczesny świat bardziej niż fascynuje, onieśmiela i przytłacza wychowaną w odosobnieniu Laurę.

Na dodatek, jakby tego było...

Sherry | 2017-05-23
Przeczytana: 21 maja 2017

DŹWIĘKI UKRYTE W PRZESZŁOŚCI

Drogi trójki ciekawskich dziennikarzy i niezwykłej, tajemniczej dziewczyny, zamieszkałej w małej chatce, krzyżują się gdzieś pomiędzy drzewami. Piękna, zielonooka nieznajoma posiada niezwykły dar - potrafi naśladować dźwięki. Zmuszona do stawienia czoła nagłym, niezapowiedzianym zmianom i rzucona w sam środek chaosu zbudowanego na różnego rodzaju, chwilami przytłaczających odgłosach, będzie musiała szybko znaleźć sposób by wmieszać się w otoczenie. Czy jednak tak niezwykła osoba, będzie potrafiła po prostu pozostać w tle? Czy w obliczu nadciągającego tornada pełnego nowych emocji i lęków, znajdzie kogoś kto pokaże też piękno nowości? Przewodnika po dzikim świecie fleszy, hałasów i barw?

Cecelia Ahern w swojej najnowszej powieści, zabiera nas w nieco refleksyjną, ale i gwałtowną podróż po świecie dźwięków skrytych we wspomnieniach i muzyki, którymi przepełniony jest każdy z nas. "Lirogon" pomimo że jest powieścią obyczajową z dodatkiem romansu - nie...

Łączę się z moimi opowieściami i postaciami. Wywiad z Cecelią Ahern

Na każdą kolejną książkę Cecelii Ahern czytelniczki czekają z zapartym tchem. Irlandzka pisarka jest jedną z najbardziej poczytnych autorek na świecie. Właśnie ukazała się jej nowa książka „Lirogon”. O powieści, Irlandii i Irlandczykach, literackich inspiracjach i negatywnej stronie popularności w specjalnym wywiadzie dla lubimyczytać.pl.

Patronaty tygodnia

Historia podbojów Boya-Żeleńskiego, biografia Konwickiego, powieść wyróżniona Premio Nacional de la Crítica, kolejne książki Olgi Rudnickiej i Remigiusza Mroza, przemyślana, głęboko poruszająca historia miłosna i reportaż o współczesnym ojcostwie – m.in. takie książki można znaleźć w tym tygodniu na półkach z nowościami w księgarniach. Po jakie tytuły warto sięgnąć? Sprawdźcie!