Lirogon

2017-05-10
2017-05-10
2016-01-01
Anna Dorota Kamińska
celebryci kobieta literatura irlandzka odmiana losu poszukiwanie szczęścia powieść obyczajowa samotność talent uczucie

Dziewczyna dźwiękonaśladowcza

Podobała Wam się książka "Gdzie śpiewają raki"? Sięgnijcie zatem koniecznie po "Lirogona"!

Solomon, Bo i Rachel zawodowo zajmują się kręceniem filmów dokumentalnych. Ich ostatni projekt o bliźniakach Toolin zyskał międzynarodową sławę. Kiedy jeden z braci umiera, ekipa jedzie do drugiego z braci, by porozmawiać z nim o stracie. W lesie na terenie posiadłości Toolinów spotykają dziewczynę. Laura (bo tak ma na imię) jest przestraszona i wydaje z siebie dziwne dźwięki... alarm samochodowy, trzask radia policyjnego... Solomon nie może oderwać od niej wzroku i jakimś dziwnym trafem Laura od razu nabiera do niego zaufania i tylko z nim chce rozmawiać. Bo natomiast już węszy nowy materiał na film - kim jest ta nikomu nieznana dziewczyna? Co robiła na terenie Toolinów i dlaczego nikt nie wiedział o jej istnieniu? I co to w ogóle za dźwięki? Czy dziewczyna jest opóźniona w rozwoju, czy wręcz przeciwnie... genialna?

Cóż to była za fantastyczna podróż! "Lirogona" przeczytałam w jeden dzień i dosłownie, nie byłam w stanie się od tej lektury oderwać. To przepiękna historia o niezwykłej, wyjątkowej dziewczynie, która nagle zostaje wrzucona w wielki świat i próbuje sobie z tym jakoś poradzić. To również historia miłosna, pomiędzy dwójką ludzi, którzy potrafią porozumiewać się bez słów, za pomocą dźwięków, spojrzenia, jakiegoś niezwykłego połączenia dusz.

Wyczuwałam w niej trochę vibu "Gdzie śpiewają raki" - obie bohaterki były niesamowite, a uważane za dziwne, może opóźnione i dzikie. Tak samo też wyczuwałam tutaj połączenie z naturą, a wszystkie dźwięki, które wydawała Laura niemal przenosiły mnie w jakiś inny wymiar.

Jedyna rzecz, która może się w tej książce niektórym nie spodobać to... narracja trzecioosobowa. Choć ja również nie jestem jej wielką fanką, to w tym przypadku zupełnie mi nie przeszkadzała.

Zdecydowanie polecam tę książkę. Ja jestem nią totalnie zauroczona, wywołała we mnie tyle pięknych, a czasem i smutnych emocji, że z pewnością na długo jej nie zapomnę.

Nierówna z dobrym pomysłem bohaterów, ale fabuła w pewnym momencie przestała nadążać za akcją. Jestem zmieszana, bo to nie moje pierwsze spotkanie z tą autorką i byłam zachwycona, a tutaj ech ciężko mi się było wgryźć w historię. Płynęłam myślami zupełnie gdzie indziej czytając tą książkę, ponieważ sama historia jakby nie wiedziała na czy ma się skupić - trudnej, lecz fascynującej historii głównej bohaterki czy może na rozwijającej się historii, która wydaje się niemal zakazana. Ni to romans ni to powieść obyczajowa, dramat...

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Chociaż opis brzmi intrygująco, to książka sama w sobie nie jest. Osobiście myślałam, że porzucę czytanie, ale stwierdziłam, że dam jej jeszcze szansę. Cóż, skończyłam, jednak całość na pewno nie zapadnie w mojej pamięci.

Początek okropnie mnie znudził, dalej jest troszkę lepiej. O bohaterach też nie wiemy za wiele, ciężko było się z nimi zżyć. Laura jest nieśmiała i ma talent, Bo jest wredna, Solomon rozdarty między dwiema dziewczynami, a o Rachel, oprócz tego, że ma dziecko, niewiele wiadomo.

Praktycznie cała historia, którą dostajemy w książce, została skrócona w opisie. Wszystkiego szło się domyślić. Na plus jedynie wątki o poszukiwaniu i odkrywaniu samego siebie.

Napisana dobrym, chociaż specyficznym stylem, zdania są jak dla mnie za długie.

O bohaterach za dużo nie wiemy, co jakoś mocno mi nie przeszkadzało. Relacje między nimi są w miarę dobrze opisane. Główna bohaterka na szczęście nie była przedstawiona jako dzikuska, która nagle znalazła się w wielkim świecie, za co duży plus dla autorki.

Fabuła wydawała się być genialna, jedyna w swoim rodzaju, niestety, ale taka nie była. Książka po za tym, że ma ciekawy wątek, a mianowicie dar głównej bohaterki, to niczym innym się nie wyróżnia. Akcja jest nudna, oczekiwałam bardziej romansu, a to bym prędzej nazwała obyczajówką. Miał być film dokumentalny, a wyszło zwykłe show, co mnie rozczarowało.

Nie zachęcam, ani nie odradzam czytania. Jeśli ktoś ma na półce, albo ma możliwość przeczytania to myślę, że warto spróbować, bo może przypadnie do gustu, dla mnie jednak było to rozczarowanie.

Napisana dobrym, chociaż specyficznym stylem, zdania są jak dla mnie za długie.

Fabuła wydawała się być genialna,...

Czytając opis książki, myślałam, że historia potoczy się troszkę inaczej. Spodziewałam się filmu zrobionego z Laurą, potem sława, a skończyło się na reality show. Może to właśnie dobrze, bo nie byłam na to przygotowana. Czytając, miałam też mieszane uczucia, ale w końcu doczekałam się odpowiedzi na dręczące mnie pytania, odnośnie "daru" kobiety. Skąd jest, a także o jej historii. Wyobrażałam sobie też Laurę trochę inaczej, a ona zaskoczyła mnie swoją znajomością świata, a myslalam, że będzie niczym jakaś dzikuska. Styl pisania jest na swój sposób specyficzny, sporo w nim opisów, ale czyta się dość miło i przyjemnie. Dla kogo jest tak książka? Z pewnością dla fanów Ahern, która pisze z serca, a jej książki niosą ze sobą nutę magii. Dla wszystkich romantycznych i wrażliwych dusz, które wierzą w szczęśliwe zakończenie. I przede wszystkim dla każdego książkoholika. Ja polecam.

Oryginalna opowieść o oryginalnej i ciekawej osobowości. Polecam każdemu kto uważa, że jest odmieńcem, dziwakiem, samotnikiem, nie pasuje do reszty świata. Opowieści o tym jak można odnaleźć się w świecie gdzie rządzą pieniądze, sława i każdy chce się pokazać z jak najlepszej strony. Bardzo przyjemna lektura na jesienne i zimowe wieczory.

Podczas przygotowania dziennikarskiego reportażu, a właściwie na etapie opracowania kontynuacji wcześniejszego dzieła, Bo oraz Salomon spotykają tajemniczą dziewczynę, osobą nową, która zaskoczyła samego właściciela gospodarstwa, pana Toolina.
Laura Button jest młodą kobietą, która przez wiele długich lat była osobą ukrywaną przez najbliższe dla niej kobiety, matkę oraz babkę. Dziewczyna została sama na świecie, zamieszkała w domku na wzgórzu. Wychowywała się i żyła w świecie przyrody, odżywiała się i korzystała wyłącznie z darów natury, a wszelkie przywileje współczesnej cywilizacji były jej obce i nieznane. Co więcej, Laura zachwyciła reporterów swoim niezwykłym darem, a który Bo pragnęła nieco rozdmuchać, a na pewno pokazać i podzielić się z nim ze światem.

Choć z pozoru umiejętności wydawania przypadkowych dźwięków przez Laurę mogą wprowadzać w konsternację przypadkowego słuchacza, czy osoby mającej pierwszy raz styczność z tym unikatowym i przyznajmy, lekko odrealnionym talentem, tak przy otwartym umyśle i intensywnym wsłuchiwaniu się w dźwięki można coś w nich dostrzec więcej, czyli urok i piękno otaczającej nas codzienności, drobiazgów, które nam umykają i nie mają znaczenia. Laura i odtwarzane przez nią proste dźwięki przenoszą człowieka w inne miejsca, bliskie jemu sercu. Pozwalają zrozumieć, docenić i zagłębić się w swoim życiu, we wspomnieniach, a także uruchamiają silne emocje i ukryte uczucia, które teraz jest tym łatwiej je nazwać i uporządkować.

Fabuła powieści nie była porywająca. Dziennikarze podczas realizacji i kontynuowania serii w swoim programie odkrywają przypadkowo nowy i niespotykany talent w osobie Laury, która nieświadomie wydaje z siebie dźwięki. Zainteresowanie jej osobą i tym, co potrafi, jest ogromne, wiele stacji telewizyjnych zaczyna zabiegać o nią i zrealizowanie z nią materiału. Laura nie potrafi odnaleźć się w nowym i nieznanym dla niej świecie przepełnionym multum dźwięków niekoniecznie związanych z jej najbliższym otoczeniem i domem, w którym dorastała. Lirogon, bo taki pseudonim artystyczny zostaje nadany kobiecie, zaczyna pokazywać talent opinii publicznej, ale niestety, niekoniecznie najlepiej na tym wychodzi i czasami jej decyzje dla niej okazują się zgubne. Laura zaczyna czuć się w potrzasku i nie rozumie pewnych reguł działających w nowym świecie. Czuje się uwięziona w klatce, niezrozumiała i wystawiona na złą ocenę. Sama nie rozumie, dlaczego jej zdaniem ułomność, może wzbudzić zainteresowanie wśród innych odbiorców.

Moim zdaniem powieść nie ma w sobie polotu. Czytelnik tak naprawdę, mimo swoich domysłów, do samego końca nie wie, na czym polega talent głównej bohaterki, skąd się wziął, czy jest jej wymysłem, czy jest istotą nadnaturalną. Tak naprawdę, rozwiązanie wszelkich domysłów pojawia się końcem lektury, kiedy krytyk telewizyjny ujawnia i podsumowuje całokształt związany z historią Lirogona i przesłaniem dla innych jej talentu — momentu zatrzymania chwili i nadania jej szczypty magii. Poza generalnym przesłaniem, jaką wartość dla ludzi niesie talent Laury, czyli proste dźwięki, które codziennie nas otaczają, a nie poświęcamy im uwagi, całość powieści wypada całkiem przeciętnie, właśnie bez tej wyjątkowości i chęci zatrzymania się na dłużej.

Kolejna książka jednej z moich ulubionych pisarek, która mnie urzekła. "Lirogon" to dość oryginalna i inna powieść. Inna, nie znaczy gorsza. Wręcz przeciwnie - wyjątkowa i nietuzinkowa.

Laura ma niezwykły dar - potrafi naśladować wszelakie dźwięki, odtwarzając przekonująco każdy sygnał jaki usłyszy. Porównywana jest do Lirogona - australijskiego ptaka, który podobnie jak ona posiada nietuzinkowy talent. Wrodzona umiejętność dziewczyny zostaje natychmiast zauważona, wyłaniajac ją z zamkniętego świata do zupełnie nowej rzeczywistości. Nowi ludzie, nieznane dotąd dźwięki, flesz, błysk, kamery, sława. Wzloty i upadki. I miłość. Dla skromnej dziewczyny z górskiej chatki taki skok okazuje się nie lada wyzwaniem..

myślę, że brak tu starania się

myślę, że brak tu starania się