Lirogon

Tłumaczenie: Anna Dorota Kamińska
Wydawnictwo: Akurat
Lyrebird
giovanna

W południowo-zachodniej Irlandii, w dziewiczej okolicy, głęboko w lesie mieszka samotna młoda kobieta, Laura. Jest obdarzona niespotykanym talentem. Niezwykły dar polega na umiejętności naśladowania rozmaitych dźwięków. Za sprawą zaskakującego zbiegu okoliczności, Laura staje się telewizyjną celebrytką. Czy wielka miłość, która równocześnie pojawiła się w jej życiu, uchroni ją przed pułapkami i niebezpieczeństwami czyhającymi w bezwzględnym świecie? „Lirogon“ to przemyślana, głęboko poruszająca historia miłosna. Historia dzikiego serca, które bije w każdym z nas.

źródło opisu: https://muza.com.pl/

źródło okładki: https://muza.com.pl/

Marzena | 2017-05-17
Przeczytana: 17 maja 2017

Piszę to z ciężkim sercem, uwierzcie mi, ale chcąc być szczerą, muszę przyznać, że to były najdłuższe i najbardziej nudne godziny z książką od.... o rany...bardzo, bardzo dawna; a jeśli weźmiemy pod uwagę tylko twórczość autorki, to jeszcze nigdy nie czułam takiego rozczarowania jak dziś, tym bardziej, że pani Ahern należy do grona moich ulubionych autorów.

Historia niewinnej, pięknej i niezwykle utalentowanej Laury wkraczającej w nowy dla niej świat, próbującej zmieniać się wraz ze zmianami zachodzącymi w jej życiu, może zrobiłaby na mnie oczekiwane przez autorkę wrażenie, gdyby nie opisywała ona po wielokroć jednych i tych samych uczuć, emocji i wydarzeń -  czytanie tego było niczym słuchanie zdartej płyty...zupełnie tego nie rozumiem, nie widzę potrzeby w zapętlaniu się i tworzeniu na siłę kolejnych rozdziałów, w których jest opisane dokładnie to samo co w poprzednich.
Zachodzę też w głowę, czym ta historia ma być? Historią miłosną? Jeśli tak, to słabo, ponieważ już na starcie...

Sherry | 2017-05-23
Przeczytana: 21 maja 2017

DŹWIĘKI UKRYTE W PRZESZŁOŚCI

Drogi trójki ciekawskich dziennikarzy i niezwykłej, tajemniczej dziewczyny, zamieszkałej w małej chatce, krzyżują się gdzieś pomiędzy drzewami. Piękna, zielonooka nieznajoma posiada niezwykły dar - potrafi naśladować dźwięki. Zmuszona do stawienia czoła nagłym, niezapowiedzianym zmianom i rzucona w sam środek chaosu zbudowanego na różnego rodzaju, chwilami przytłaczających odgłosach, będzie musiała szybko znaleźć sposób by wmieszać się w otoczenie. Czy jednak tak niezwykła osoba, będzie potrafiła po prostu pozostać w tle? Czy w obliczu nadciągającego tornada pełnego nowych emocji i lęków, znajdzie kogoś kto pokaże też piękno nowości? Przewodnika po dzikim świecie fleszy, hałasów i barw?

Cecelia Ahern w swojej najnowszej powieści, zabiera nas w nieco refleksyjną, ale i gwałtowną podróż po świecie dźwięków skrytych we wspomnieniach i muzyki, którymi przepełniony jest każdy z nas. "Lirogon" pomimo że jest powieścią obyczajową z dodatkiem romansu - nie...

Milena | 2017-05-23
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 23 maja 2017

Cecelia Ahern ma w swoim dorobku już kilka książek, między innymi takie tytuły jak „Love, Rosie” czy „PS Kocham Cię”. Tym razem przychodzę do was z jej najnowszą pozycją, a mianowicie „Lirogon”.

Lirogon to ptak australijski, który potrafi naśladować dźwięki. Właśnie taką zdolność ma Laura, potrafi wydawać identyczne dźwięki, melodie jakie wcześniej usłyszała np. zaparzania kawy przez ekspres. Nie zawsze tą umiejętność potrafi kontrolować przez co niejednokrotnie miałam uśmiech na twarzy. Wiadomo różne rzeczy można usłyszeć.

O istnieniu dziewczyny nikt nie wiedział prócz matki i babci, które już zmarły i Toma, który również odszedł. Laure odnajduję filmowcy podczas spaceru z bratem Toma. Jak nietrudno się domyślić to odmieni życie tej młodej kobiety.

Od razu mówię to nie jest książka z gatunku fantasy. Tak więc co to za książka?

Lirogon to pozycja o samotności i samodzielności. Główna bohaterka przez swoje dotychczasowe życie rozmawiała zaledwie z garstką ludzi, teraz nie wie...

Mariposa | 2017-05-11
Przeczytana: 08 maja 2017

Lirogon, to niezwykły australijski ptak, który jest w stanie powtórzyć niemal każdy usłyszany dźwięk tak dokładnie, że nikt nie odróżni go od oryginału. Fascynujące zdolności lirogona zainspirowały Cecelię Ahern do stworzenia Laury, zielonookiej piękności mieszkającej samotnie w małym leśnym domku wśród dziewiczych irlandzkich wzgórz. Laura, podobnie jak lirogon, naśladuje usłyszane dźwięki. Nie jest to nic wyuczonego, to część niej samej, sposób na wyrażenie emocji i uczuć, coś tak naturalnego i niedostrzegalnego jak oddychanie. Dla innych ludzi, Laura jest jednak czymś nadnaturalnym, fascynującym, ale też niepokojącym. Istnienie młodej pustelniczki, odkrywa zupełnie przez przypadek trzyosobowa ekipa filmowa, która przybyła na pogrzeb jednego z bohaterów ich ostatniego filmu dokumentalnego. Zafascynowani Laurą decydują się za wszelką cenę stworzyć film o jej życiu. Widzą w niej coś niesamowitego, co trzeba pokazać światu. Tylko czy wielki świat jest gotowy na ludzkiego lirogona? I...

Lirogon to niezwykły australijski ptak, który potrafi naśladować przeróżne dźwięki. Robi to tak dokładnie, że trudno odróżnić go od dźwięku oryginalnego. Właśnie nim zainspirowała się Cecelia Ahern tworząc postać Laury, człowieka-lirogona.

Laura jest inna niż wszyscy przez wyróżniający ją dar naśladowania przeróżnych dźwięków. Przychodzi jej to zupełnie naturalny, jest to jej sposób na porozumiewanie się ze światem i wyrażanie emocji. Jednak nie tylko to czyni ją osobą niezwykłą. Jest osobą tajemniczą, fascynującą, naturalną i skromną. Niejednokrotnie pokazuje swoją determinację i odwagę, by przeciwstawić się światu.
Solomon jako jedyny rozumie Laurę, a i ona czuje, że może mu zaufać. Nic dziwnego, że wkrótce zaczynają coś do siebie czuć. Jednak starają się z tym walczyć, nie przyznając się do nich.
Nawet jeśli, któryś z bohaterów postąpił źle, po czasie potrafią się do tego przyznać i...

angelika | 2017-05-24

Bycie kimś innym, nadzwyczajnym jest czymś pięknym. Wyróżnianie się talentem, sposobem bycia od pozostałych ludzi jest czymś zjawiskowym i przykuwającym uwagę innych szarych ludzi.I tak samo było z bohaterką o imieniu Laura.
Salomon i Bob pracują nad filmem dokumentalnym na południowym zachodzie Irlandii o bliźniakach mieszkających na ranczu.Po śmierci jednego z braci wychodzi na jaw pewna tajemnica,która dotyczy Laury.
Laura jest piękną spokojną młodą dziewczyną, żyjąca w swoim świecie.Świat,jaki sobie stworzyła, jest spokojny pełny natury i dźwięków.Dziewczyna na pozór nie jest zwyczajną dziewczyną, ale obdarzona talentem naśladowania dźwięków.Dziewczyna jest żywą ścieżką dźwiękową.
Mężczyźni pragną wykorzystać talent Laury i zachęcić do udziału w konkursie telewizyjnym.Czy Laura poradzi sobie w wielkim świecie?Odnajdzie się w miejscu, gdzie dźwięki są dla niej męczące i niezrozumiałe?
Uwielbiam tą autorkę mam jej wszystkie książki i każda z nich czymś mnie...

myrtij | 2017-05-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 20 maja 2017

Szefowa ekipy filmowej, Bo, jest pewna, że odkryli prawdziwą perłę. Piękna, dwudziestosześcioletnia dziewczyna z wyjątkowym talentem, ukryta przed światem głęboko w lesie – ich najnowszy film dokumentalny na jej temat ma szansę stać się hitem! Chciała pokazać całemu światu niezwykłą umiejętność dziewczyny, naśladowanie dowolnego dźwięku, pozwolić im zachłysnąć się Laurą i jej głosem. Tylko czy Laura jest gotowa, by pozwolić sobie na to samo?

Magdalena | 2017-05-24

"Lirogon" to moja kolejna przygoda z książkami Cecelii Ahern od MUZA SA. Tym razem autorka przedstawia nam dość spokojną historię, bez niespodziewanych zwrotów akcji i szalonych emocji. Jednak pomimo tej monotonii, książkę czyta się przyjemnie i w miarę szybko.

Główna bohaterka posiada niezwykły talent, jednak czy chwila sławy, która dzięki niemu na nią spadnie jest spełnieniem jej marzeń, czy raczej ciemna stroną sukcesu? Metamorfoza dziewczyny pokazuje jej drogę, od samotniczki pożycie w błysku fleszy. Dziś tak wiele jest przecież różnego rodzaju talent show, dlatego temat poruszony przez autorkę jest niezwykle na czasie.

"Lirogon" to historia bardziej z gatunku romantycznych niż fantasy, jednak to całkiem ciekawe oblicze autorki, które nam przedstawia. Zarówno w tej, jak i w każdej innej książce autorki na szczególną uwagę zasługuje jej dbałość o szczegóły i niezwykłe dopracowanie powieści. Nie brak również w niej ciekawostek, które nadają smaku całości. Jedyne czego trochę...

Redhead | 2017-05-20

Zapraszam na bloga Redhead in Wonderland, gdzie dodałam opinię o książce:

Marta Tadych | 2017-05-20
Przeczytana: 22 maja 2017
Patronaty tygodnia

Historia podbojów Boya-Żeleńskiego, biografia Konwickiego, powieść wyróżniona Premio Nacional de la Crítica, kolejne książki Olgi Rudnickiej i Remigiusza Mroza, przemyślana, głęboko poruszająca historia miłosna i reportaż o współczesnym ojcostwie – m.in. takie książki można znaleźć w tym tygodniu na półkach z nowościami w księgarniach. Po jakie tytuły warto sięgnąć? Sprawdźcie!