Śpiąca Alicja

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Alice in Bed
historyczna
Ag2S

Szykujcie oręż przeciw memu zaraniu, które lada chwila strąci Ciebie i Harry’ego w mroki zapomnienia, napisała Alicja do swojego brata Williama w 1891 roku. Nie zdążyła, zmarła kilka miesięcy później w wieku czterdziestu trzech lat. Kim była? Młodszą siostrą Henry’ego, sławnego pisarza, autora „Bostończyków”, „Portretu damy” i „Domu na placu Waszyngtona” oraz Williama, wybitnego...

Kim była? Młodszą siostrą Henry’ego, sławnego pisarza, autora „Bostończyków”, „Portretu damy” i „Domu na placu Waszyngtona” oraz Williama, wybitnego amerykańskiego psychologa i moralisty. Bohaterką sztuki teatralnej Susan Sontag „Alicja w łóżku” z 1993 roku. Postacią niebanalną. Piekielnie inteligentną kobietą. Feministką. Przenikliwą obserwatorką rzeczywistości, zepchniętą na boczny tor życia przez tajemniczą chorobę. Gdyby urodziła się wiek później, zostałaby słynną pisarką, filozofką, aktywistką, żyła pełnią życia.
Alicja wspomina swoje życie przykuta do łóżka w londyńskim pensjonacie. Silną więź z rodzicami i braćmi. Zakazane miłości. Wymarzony Paryż, w którym nie dane jej było zamieszkać. Rozstania z ukochaną Katherine. Czytelnik podąża za Alicją na Montmartre, gdzie z bratem zwiedzała budzące zgorszenie lokale. Zasiada wraz z nią przy rodzinnym stole Jamesów, gdy – najmłodsza z rodzeństwa i jedyna córka – przysłuchiwała się z uwagą dyskusjom najznamienitszych przedstawicieli bostońskiej inteligencji.
Znała swoją wartość. I zdawała sobie sprawę z ograniczeń, jakie narzuciły na nią społeczeństwo i choroba. Co naprawdę dolegało Alicji? Co uwięziło ją w Londynie, nie pozwoliło na powrót statkiem do domu? Depresja czy schizofrenia? A może histeria i kłopoty z tarczycą? W posłowiu autorka przeprowadza intrygującą analizę dolegliwości psychicznych rodziny Jamesów oraz historii medycznej samej bohaterki.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
kryptonite książek: 1963

Barwny ptak na uwięzi

Dorobek braci Williama i Henry'ego Jamesów na zawsze zapisał się w historii Stanów Zjednoczonych. Pierwszy to filozof i psycholog, twórca podstaw pragmatyzmu i filozofii humanistycznej, a drugi – klasyczny już pisarz, autor takich powieści jak „Portret damy” czy „Bostończycy”. Trzeba przyznać, że obydwaj bracia byli bardzo utalentowani i wyjątkowi. A co z ich siostrą, Alicją James? Dla nas, Europejczyków, to kompletnie nieznana osoba, natomiast dla Amerykanów to autorka skandalicznych (w tamtym okresie) dzienników, wydanych po śmierci Alicji w 1934 roku. Powieść Judith Hooper „Śpiąca Alicja” przybliża czytelnikom postać tej wyjątkowej kobiety, równie genialnej i inteligentnej jak jej bracia.

Narracja książki przybrała formę wspomnień Alicji James. Czytelnik poznaje główną bohaterkę w momencie, kiedy prowadzi samotnicze życie w Londynie i cierpi na tajemniczą chorobę, która zmusza do izolacji od świata zewnętrznego oraz ciągłego leżenia w łóżku. Kobieta jednak nie rezygnuje ze swoich pasji, czyli czytania gazet, książek, pisania listów oraz przyjmowania gości, ale cały czas ma wrażenie, że w jej życiu brakuje wielu rzeczy. Wówczas zaczyna przypominać sobie przeszłość: trudne relacje z rodzicami oraz braćmi, przyjaźnie, jakie zawierała jako młoda dziewczyna, pierwsze miłosne inicjacje, pozwalające na odkrycie własnej seksualności, podróże po Europie czy zasady, jakie wpajano Alicji od dzieciństwa, które tylko ją blokowały i nie pozwalały na osobisty rozwój... Wtedy to też kobieta wpada na pomysł, aby prowadzić w tajemnicy dziennik, gdzie nie będzie udawać nikogo innego, niż jest w rzeczywistości. Gdzie po raz pierwszy będzie po prostu sobą.

Niepozorna okładka „Śpiącej Alicji” kryje w sobie bardzo ciekawą i poruszającą treść. Alicja James staje się w tej powieści przykładem tego, jak wiele niezwykle inteligentnych i utalentowanych kobiet nie miało szans na zaistnienie, ponieważ „tak nie wypadało”. Mimo że główna bohaterka nigdy nie marzyła o takim życiu, jak jej rówieśnice – czyli u boku męża, wychowującą gromadkę dzieci i wzorowo prowadzącej dom – to społeczne konwenanse zmusiły ją do rezygnacji z marzeń o niezależności, miłości ukochanej czy życia według własnych przekonań. Dodatkowo tajemnicza choroba, na którą zapadła Alice w okresie dojrzewania (uznaną przez lekarzy jako jedną z form histerii) jeszcze bardziej ją „zniewoliła”, co w konsekwencji nie pozwoliło na realizacje żadnych marzeń. Muszę przyznać, że niekiedy współczułam Alicji, ale jedno mi w powieści zaimponowało.

Judith Hooper nie stworzyła postaci kobiety, która cierpi na melancholię, z utęsknieniem czekającej na jakiś ratunek czy żalącej się na los. Alicja James w „Śpiącej Alicji” jest kobietą inteligentną, spostrzegawczą, o bogatej osobowości. Właśnie wszystkie rozmyślania, uczucia oraz refleksje, jakie poznajemy w powieści sprawiają, że bohaterka staje się kimś z krwi i kości, będącej pewnego rodzaju krypto-feministką, która w odpowiednich okolicznościach zakłada ogólnie przyjętą maskę osoby chorej i cierpiącej, aby w duchu śmiać się z jakiegoś wydarzenia, podziwiać konkretną osobę czy być przerażoną z sytuacji społeczno-politycznej. Wszystko to zapisała w dziennikach, które w momencie wydania uchodziły za skandaliczne, ale zyskały ogromną popularność. I utwierdził opinię publiczną w przekonaniu, że poza Williamem i Henrym jest jeszcze jedna utalentowana osoba w rodzeństwie Jamesów. I tutaj naszła mnie osobista refleksja – Alicja wyprzedzała swoje czasy.

Bardzo emocjonalna powieść, pełna krytyki ówczesnej obyczajowości Amerykanów i przedstawiająca kobietę, o której warto wiedzieć jeszcze więcej – tak podsumowałabym „Śpiącą Alicję” Judith Hooper. To książka inspirowana dziennikami Alicji James, ja odebrałam ją co prawda bardzo osobiście, jednak inaczej nie mogłam. Myślę, że nawet sam Henry James, bezlitośnie ukazujący wady swoich rodaków, byłby pod wrażeniem tej pozycji. A ja bardzo bym chciała przeczytać dzienniki Alicji. Sądzę, że zasłużyła na nasze zainteresowanie.

Anna Wolak

Piotr | 2017-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2017

Pisarka zabiera czytelnika w międzywymiarową podróż. Czas tutaj nie gra roli, przecież można się teleportować w dowolne miejsce i dowolny czas za pomocą naszych myśli. A może to coś więcej? Alicja James cierpiąca na niezdiagnozowaną chorobę i przykuta do łóżka pisze pamiętnik, który zostaje wydany kilkadziesiąt lat po jej śmierci. Ten pamiętnik jest zapiskiem jej obserwacji z życia, czasów w jakich przyszło jej egzystować i swojej wrażliwości, jaka nijak miała się do rzeczywistości. Alicja opisuje swoje relacje z braćmi, ale również innymi bliskimi jej osobami. Wszystkie te indywidualności tworzą żywy obraz epoki wiktoriańskiej.

Autorka w swojej opowieści chce zwrócić uwagę na los kobiet w tamtych czasach. Zupełnie inna historia dotycząca praw płci pięknej w dzisiejszych czasach.

W "Śpiącej Alicji" jest wiele sytuacji, obnażających głęboko skrywane ułomności ówczesnych czasów. Alicja, mimo że była przykuta do łózka, to okazuje się być niezwykle bystrą obserwatorką i trafnie...

allison | 2017-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2017

(Recenzja najpierw ukazała się na kulturaonline.pl)

„Śpiąca Alicja” Judith Hooper kontynuuje najlepsze tradycje dziewiętnastowiecznej prozy anglosaskiej. To piękna, kobieca powieść o tłamszonych pragnieniach i chęci życia według własnych reguł.

Tytułowa bohaterka to autentyczna, lecz niesłusznie zapomniana postać. Była młodszą siostrą Henry’ego Jamesa, słynnego pisarza tworzącego w Stanach Zjednoczonych i w Europie. Wychowywała się w bostońskiej rodzinie, w której wiele dyskutowano o literaturze, sztuce, podróżach, osiągnięciach naukowych i polityce. W tych pasjonujących rozmowach, zgodnie z konwenansami sprzed półtora wieku, brali udział przede wszystkim mężczyźni. Kobiety miały ozdabiać pomieszczenia swoją obecnością i zachwycać się mądrością mężów, ojców oraz braci. Czasami mogły wypowiedzieć się na temat sztuk pięknych, ale ich zdania nie traktowano poważnie.
Alicja, jako jedna z nielicznych, nie umiała się z tym pogodzić, za co przyszło jej drogo zapłacić.

Oczytana,...

Izabela Pycio | 2017-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2017

"Myślę, że jeśli będę regularnie opisywać wydarzenia, a raczej ich brak, zdołam pozbyć się choć w części poczucia samotności i opuszczenia, które mi towarzyszą."

Wyjątkowo interesująca i satysfakcjonująca propozycja czytelnicza, po którą z pewnością warto sięgnąć. Zmysłowo przenosi czytelnika w klimat ostatniego dwudziestolecia dziewiętnastego wieku, wspaniale odmalowując ciekawe obrazy społecznej rzeczywistości. Przede wszystkim jednak ukazuje fascynującą osobowość Alicji James (1848-1892), kobiety niezwykłej, choć przykutej do łóżka i cierpiącej na niezdiagnozowaną chorobę, to jednak wykazującej się wspaniałym umysłem i wielką wrażliwością. To właśnie na podstawie napisanego przez Alicję pamiętnika, wydanego dopiero czterdzieści dwa lata po jej śmierci, osnuta jest ta wciągająca z różnych perspektyw opowieść. Pięknie opowiedziana historia, w którą zanurzamy się z ogromną przyjemnością, doskonale odbieramy ból i cierpienie głównej bohaterki, ale również niewiarygodną ciekawość...

DomowaKsięgarnia | 2017-01-19

Judith Hooper napisała powieść w dużej mierze opartą na wspomnianym przeze mnie pamiętniku. Postaci wymienione w książce są autentyczne, a powieść jest fantastycznym obrazem epoki. Jednocześnie pokazuje wewnętrzne relacje i stosunki w rodzinie Jamesów. Dziś pewne kwestie nie budzą już właściwie żadnych kontrowersji. W momencie, kiedy Alice notowała je w swoim pamiętniku były uznawane za informacje wysoce niestosowne, które w żadnym wypadku nie mogły ujrzeć światła dziennego.

Śpiąca Alicja to piękna podróż wehikułem czasu. Podróż pomiędzy niebanalnymi postaciami w towarzystwie wspaniałej kobiety, której nie dane było zabłysnąć. Powieść przywraca ją do życia w raz z jej planami i marzeniami. Jednocześnie pozwalając nam lepiej przyjrzeć się epoce wiktoriańskiej.

więcej na: domowaksiegarnia.blogspot.com

Dotka76 | 2017-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2017

Tym razem historia siostry Henry`ego James`a. Kolejna do mojej kolekcji beletryzowanych biografii po bardzo dobrych: "Pani Poe"i "Kochając Franka". Nieszczęśliwa kobieta - moim zdaniem skrzywdzona nie tyle przez epokę, co o wiele trudniejsze - przez własną rodzinę bliższą i dalszą. Wcale też nie jestem pewna, czy walczyła do końca - wprost przeciwnie. Ale warto pochylić się nad tą postacią, choćby po to, żeby trochę jej powspółczuć i wyciągnąć wnioski. Każdy własne...

Pinko1700 | 2017-02-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017

Alicja James- siostra sławnego pisarza Henry'ego Jamesa, znanego m. in. z Portretu damy. Choć zapomniana przez świat podczas swojego życia, to ciekawa postać, intrygująca współczesnych ludzi.

Alicja, wychowywana z czterema braćmi, wiecznie zajętą matką i bujającym w obłokach ojcem- myślicielem i jednocześnie autorem niezrozumiałych dla społeczeństwa książek, była dziewczyną bardzo inteligentną. Niestety, ówczesne lata nakazywały tłamszenie kobiet, przypisując im wyłącznie zadania domowe, nie zaś podbijanie świata swą erudycją. Przez niemal całą swoją egzystencję tej kobiecie zabraniano tego, czego tak łaknęła- podróży, świata, towarzystwa. Sprzeciwiała się nudnemu, małżeńskiemu życiu, widząc sens w nieustannym zdobywaniu wiedzy. Alicja James- postać nietuzinkowa, choć na wiele lat przykuta do łóżka.

"Oto gorzka prawda: ten, kto kocha mnie (lub wcale), dzierży całą władzę, dlatego miłość tak boli."

Twórczość Henry'ego Jamesa nie jest mi obca, a wręcz pałam do niej równą sympatią,...

Erna Eltzner | 2017-01-19

× www.majuskula.blogspot.com ×

Można przez kilka lat swego życia nie opuszczać sypialni, a mimo tego podróżować wszędzie. Dzięki wyobraźni, mądrości płynącej z doświadczeń, dzięki sile czerpanej od siebie samego. Tym sposobem przekracza się granice, pozornie nie do pokonania.

Alicja James jest chora. Żaden lekarz nie umie poprawnie jej zdiagnozować, chociaż schorzenie przybiera na sile i liczy się czas. Nogi Alicji odmawiają posłuszeństwa, a ona sama zostaje przykuta do łóżka, krzesła. Zależna od innych, w tym swojej pielęgniarki, jedyny kontakt ze światem dają listy. Listy od słynnych braci, Williama i Henry’ego. Mimo fizycznego cierpienia, Alicja potrafi zadbać o rozwój intelektualny. Wzbudza podziw swoją inteligencją, ciętym poczuciem humoru. Ile mogłaby osiągnąć, gdyby tylko los potoczyłby się inaczej?

Książki czysto biograficzne mają to do siebie, że zazwyczaj warto znać daną postać, chociażby kojarzyć. Dlatego lubię powieści oparte na faktach, wówczas można dopiero...

Ania Kantorczyk | 2017-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2017

Fenomenalna powieść o kobiecie dla kobiet.

aga | 2017-03-07
Przeczytana: 07 marca 2017