Mało

Tłumaczenie: Dorota Haftka-Isik
Wydawnictwo: Sonia Draga
AZ
L_Settembrini

"Mało" to opowieść o chłopcu i dziewczynce, których pozornie nic nie łączy. To opowieść o Derdzie – córce strażnika wsi, która mając jedenaście lat zostaje wydana za mąż za syna szejka muzułmańskiego bractwa oraz Derdzie – będącym w tym samym wieku chłopcu – synu skazanego za rozbój na karę więzienia przestępcy. To opowieść o tym jak, przez czterdzieści lat życie przygotowało na siebie tych dwoje ociosując je wszelkimi rodzajami przemocy, by ostatecznie je ze sobą połączyć. To opowieść o tym, co było im pisane.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Jarosław książek: 265

AZ

Książki autorów pochodzących z Bliskiego Wschodu często poruszają temat cierpienia i problemów, z którymi mierzą się mieszkańcy tego regionu. Nie inaczej jest z powieścią Hakana Gündaya „Mało”. Pisarz pochodzenia tureckiego opowiedział historię dwojga młodych ludzi, dla których życie obróciło się w koszmar niewyobrażalny dla przeciętnego człowieka.

Jako pierwszą poznajemy dziewczynkę o imieniu Derdâ. Mimo młodego wieku spotyka ją los podobny do wielu innych muzułmanek – zostaje zmuszona do przerwania edukacji i poślubienia starszego od siebie mężczyzny. Wyjeżdżają razem do Londynu, gdzie jej życie zamienia się w piekło. Derdâ nie może opuszczać domu, mając kontakt jedynie ze starszymi muzułmańskimi kobietami i sadystycznym mężem. Udana próba ucieczki z tej społeczności nie jest bynajmniej końcem jej problemów. Szybko okazuje się, że także na wolności życie jest pełne niebezpieczeństw i cierpienia.

Drugą postacią jest chłopiec o imieniu... Derda. Jego życiorys okazuje się jeszcze bardziej przerażający. Osierocony przez matkę, z ojcem przebywającym w więzieniu, musi wziąć los w swoje ręce i zadbać o przetrwanie. Autor przedstawią całą społeczność dzieci o podobnym losie, żyjących z datków za mycie grobów. Takie otoczenie nie pozostaje bez wpływu na psychikę Derdy, który schodzi na ścieżkę przestępstwa.

Jak można się domyślić, po wielu latach cierpień i upokorzeń, bohaterowie nawiązują ze sobą kontakt. Derdâ zauważa wtedy, że „znają się mało”, jednak słowo „mało” (po turecku „az”) zawiera w sobie cały alfabet, a w nim zawarte są wszystkie litery i napisane nimi słowa. Te dwie litery są swoimi przeciwieństwami, ale jednocześnie są sobie przeznaczone. Podobnie jest właśnie z tymi postaciami – choć wychowały się w dwóch różnych krajach, podążając odmiennymi ścieżkami, to pokonywały każdą przeszkodę na swojej drodze, by ostatecznie być razem.

Powieść Gündaya jest przepełniona cierpieniem, które swoimi rozmiarami potrafi przerazić i wywołać łzy u czytającego. Ostatecznie jednak bohaterowie o tym samym imieniu są w stanie odnaleźć siebie nawzajem i zyskać tak długo poszukiwany spokój ducha. Jest to po części opowieść symboliczna, zawierająca dużą liczbę zbiegów okoliczności i kilka metaforycznych opisów, przedstawiająca straszną i jednocześnie piękną historię dwojga dusz.

Jarosław Olejnik

Magda | 2017-07-16

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Hakan Günday studiował translatorykę na Uniwersytecie Hacettepe w Ankarze. Jest również absolwentem Wydziału Nauk Politycznych Uniwersytetu Ankarskiego. Na stałe mieszka w Stambule. W chwili  obecnej autor ma na swoim  koncie osiem wydanych  książek. Hakan Günday został uhonorowany nagrodą Le prix Medicis etranger za książkę Daha. W Turcji książki  Gündaya okrzyknięte zostały "bezsprzecznie kultowymi".

"Dźwięki spowolniały, a ich powieki otworzyły się ku sobie. Oboje sięgnęli po  kieliszki i  nie odrywając oczu od swoich miłości  wzięli po łyku. Jakby wzięli oddech. A wraz z nim- truciznę.
- Kocham się mało- powiedziała Derda.
- Ja ciebie jeszcze mniej- powiedział Derda.
Nie powiedzieli już nic więcej. (...)"

Muszę przyznać, że trudno  mi jednoznacznie ocenić tę książkę. Wzbudziła we mnie wiele sprzecznych emocji. Sam autor  dał mi wiele materiału  do  przemyśleń. To książka trudna. Hakan Günday porusza w niej  temat nienawiści do  drugiego  człowieka. Autor zmierzył się w...

Agnieszka | 2016-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2016

Ociosani

Moi drodzy,
dziś opowiem wam kilka subiektywnych słów na temat książki, której jak tylko zobaczyłam zapowiedz wydawniczą wiedziałam, że muszę przeczytać. Dowodem na to niech będzie fakt, że tytuł ten znalazł się na mojej liście książek, którą wymownie nazwałam „Oddam duszę, by zdobyć”. Intrygujący i przyciągający uwagę czytelnika opis wydawcy w połączeniu z bardzo ładną okładką sprawił, że nie mogłam doczekać się, kiedy pozycja ta trafi w moje ręce. Ku mojej ogromnej radości dzięki uprzejmości wydawnictwa Sonia Draga stało się to faktem, za co bardzo dziękuję. Właśnie skończyłam lekturę powieści Hankan'a Gunday „Mało” i niezwłocznie chcę podzielić się z wami wrażeniami czy aby zaprzedanie duszy w zamian za te książkę nie było zbyt odważnym i pochopnym krokiem, bo to przecież poważna decyzja. O tym jednak dowiecie się już za chwilę, gdyż najpierw pozwolę sobie przybliżyć wam osobę samego autora.

Hankan Gunday jest pisarzem, w którego dorobku ukazało się dotychczas osiem...

Ania | 2017-09-13
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 13 września 2017

"Mało", a jednak dużo. Za dużo.
Zaczytałam się w pierwszej części, byłam ciekawa losów bohaterki, uległam prostocie i śmiałości autora. Czytałam aż do syta i kiedy dotarłam do części drugiej, już nie chciałam więcej. Straciłam zainteresowanie i ku mojemu zaskoczeniu poczułam znudzenie. Autor stracił początkową moc, złagodniał.
Zakończenie i prowadzące do niego zbiegi okoliczności również przyniosły rozczarowaniem.

Nie wytrwałam długo przy czytaniu tej książki. Nuda, nuda i jeszcze raz nuda.

angela | 2017-01-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-book
Przeczytana: grudzień 2016

Książka dzieli się na dwie części. Pierwsza opowiada o Derdzie, dziewczynce/kobiecie, która w kulturze muzułmańskiej przechodzi niewyobrażalne dla nas katusze. Zostaje sprzedana przez matkę, jest gwałcona przez męża, co powoduje, że wybiera ścieżkę masochizmu seksualno-narkotykowego. Druga opowieść jest o Derdzie chłopcu/mężczyźnie, który jest zmuszony zarabiać na myciu grobów na przyległym do jego chaty cmentarzu. Aby uniknąć oddania go do przytułku dla dzieci, ćwiartuje swoją zmarłą matkę i po kawałku zakopuje przy innych nagrobkach, po czym udaje, że matka żyje, tylko jest chora. Biedota i skupienie się na sobie i swojej niedoli jego sąsiadów, chroni go przed wykryciem tego nieludzkiego czynu.
Obydwoje są przeorani przez życie w sposób wprost niepojęty, obydwoje podejmują walkę z własnymi demonami i obydwoje wychodzą z niej zwycięsko. Ich spotkanie jest dla mnie zaskakujące (niewiarygodne?), ale traktuję je w kategoriach symboliki. Spodziewałam się czegoś innego, ale chyba nie...

Katarzyna Mańkowska | 2017-04-19

Mocna rzecz. To nie jest powieść, którą można przeczytać i odłożyć - po odłożeniu i tak zostaje w głowie. Człowiek wałkuje na okrągło ten sam temat - jak to możliwe, by tu, blisko nas, w naszym niemal sąsiedztwie, działy się takie rzeczy? Jak możemy na to pozwalać? Czy jesteśmy w stanie coś zrobić, by temu zapobiec? Czy odważymy się na to? Boimy się. Nie reagujemy.
Pomimo tego, że książka pełna jest przemocy i brutalnie szczerych obserwacji - tchnie optymizmem. Wielu czytelnikom nie podoba się fabuła pełna niewiarygodnych zbiegów okoliczności i mataczenia z przeznaczeniem, ale gdyby nie to, to nie bylibyśmy w stanie doczytać tego do końca. Historia Derdy i Derdy jest niczym bajka o pięknej i czystej miłości w brudnym i przerażającym świecie. I jak w bajce - ta miłość zwycięża. A wszystko opisane językiem prostym, oszczędnym, ale bardzo obrazowym.

Basia | 2016-12-28

Okrutne, budzące lęk wydarzenia, które dzieją się w obskurnych, ogarniętych znieczulicą miejscach, przy udziale interesownych i bezlitosnych ludzi, których pobudki i cele działania w sposób brutalny zadają kłam wierze w to, że w każdym z nas tli się chociażby najbłahszy promyczek dobra. Być może właśnie to, że "Mało" ukazuję brudny, niepozowany i bezwstydnie nagi świat wschodniej, zubożałej części Turcji, jest powieścią tak dotkliwie prawdziwą. I "dotkliwie" jest tu kluczowym określeniem.

Akcja toczy się w Turcji i Anglii na początku XXI wieku. Ukazuje świat w sposób realistyczny, z całą gamą jego wad i zalet, przybliża nam kulturę Wschodu i, dzięki krótkim, lecz bardzo treściwym przypisom tłumaczki, pozwala nam ją lepiej zrozumieć.

Historia jest bardzo spójna, pełna zbiegów okoliczności (chociaż miały one swój urok i swoją rolę, według mnie było ich trochę zbyt dużo). Bardzo dużym plusem jest też to, że autor zdołał przedstawić dosyć dokładnie profile psychologiczne głównych...

Demismo | 2016-12-05

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Hakan Gunday to jeden z najpopularniejszych pisarzy w Turcji. Jego książki posiadają nie tylko status bestsellerów, ale są także uważane za powieści kultowe..."Mało", czyli po turecku "az" to niezaprzeczalnie wyjątkowa, wielka pozycja, która rozrywa serce czytelnika... stawia pytanie o ludzką moralność i przeraża. Okładka każe się spodziewać kolejnej wyprawy po muzułmańskim państwie, zapachu przypraw, wątków kulturalnych... i egzotyki. To błędny trop. W powieści Gunday'a nie ma kultury, muzułmańskiego świata... są jednak częściowe uwarunkowania społeczne. "Mało" to przede wszystkim historia o ludzkiej krzywdzie, zagubionym człowieczeństwie, przemocy, nienawiści i wynaturzeniu. Autor za sprawą młodych bohaterów porusza czytelnika swoją historię... otwiera oczy, porywa i przeraża - rzeczywistością ciemnych zakamarków ludzkiej duszy i świata.

Derda to córka strażnika we wsi, która w wieku jedenastu lat zostaje sprzedana i wydana za za mąż za szejka muzułmańskiego bractwa....

Dor | 2017-08-14

Historia pary Turków, których okrutny los nie oszczędzał. Ból, strach, bieda, przemoc, ale także wytrwałość oraz wiara we własne ideały ukształtowały losy dwóch bohaterów, których poznajemy jako dzieci i towarzyszymy im do starości.

Agi | 2017-12-03
Przeczytana: 27 listopada 2017