Wrzesień

Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza RUNA

Po raz kolejny okazało się, że propaganda zwycięstwa oraz opieka Najjaśniejszej Panienki zawiodły w konfrontacji z czołgami. Po przegranej kampanii Polska została znów podzielona pomiędzy najeźdźców, ale militarna klęska jest jedynie zapowiedzią ostatecznej katastrofy. Wagner, oficer rezerwy rozgromionej armii, robi dokładnie to samo, co pokolenia przodków w podobnej sytuacji zostaje w lesie. Jednak powody jego decyzji są zupełnie inne, a w świecie dotkniętym bezsensowną wojną nie pozostało wiele do ocalenia. Stopniowo wiara we wszelkie wartości uległa zachwianiu, a jedyną rzeczą zdolną zastąpić romantyczny mit niezłomnej walki o niepodległość staje się ucieczka w krainę fikcji i wymyślonych kodeksów honorowych.

Lemur80 | 2016-04-23

Być może moja ocena - 7/10 jest na wyrost, mam tego świadomość. Początkowo miałem zamiar dać jej o gwiazdkę więcej, ale ocena bliska doskonałości nijak do niej nie pasuje. Nic nie poradzę na to, że mam z jakiegoś powodu osobisty stosunek do tej książki i jest mi trudniej niż zwykle ocenić ją całościowo, w możliwie obiektywny sposób.

Nie chodzi tutaj o identyfikację z głównymi bohaterami, ani o jakieś fenomenalne i niezwykle odkrywcze pisarskie zdolności Ś.P. Pana Pacyńskiego. Pamiętam, że w odnalezionej kiedyś w odmętach internetu mini-recenzji "Września" autorstwa Jacka Dukaja, dostała ona notę "średnią". Być może jest ona właściwa, ale składniki tego cholernego - alternatywnego w tym przypadku - polskiego września, wyjątkowo mi zasmakowały.

Fabuła odkrywcza nie jest, Polska znów obrywa, przestaje istnieć, ale "polskie piekiełko" jest tu wciąż żywe i aktualne jak nigdy wcześniej. Autor bezwzględnie rozprawia się z narodowymi mitami, miłością do własnej martyrologii,...

Łukasz Lelonek | 2011-10-08

Książkę otwierałem mając przed oczami inną pozycję autora pt. "Szatański interes", którą ledwo przetrawiłem. Obawiałem się, że jego kolejną twórczość skończę tylko ze względu na zachęty ze strony znajomego, abym ją przeczytał. Moje obawy okazały się jednak niepotrzebne.
"Wrzesień" już na pierwszych stronach rzucił mną prosto w nadwiślańskie, okopowe błoto. Mało jest książek dotyczących alternatywnej historii, które mogły by mnie tak wciągnąć i przekonać do swojej wizji.
Wartka akcja i niesamowita atmosfera nie pozwoliła mi nawet zaprotestować, gdy autor brutalnie i bez pardonu rozprawiał się z wszelkimi aktami heroizmu i bohaterstwa.
Wizja świata jest bardzo ponura. Polska nie traci niepodległości na rzecz kolejnego mocarstwa lecz zostaje kompletnie zlikwidowana. Niedobitki chroniące się w ruinach miast nie myślą o organizowaniu oporu, lecz o spełnieniu podstawowych potrzeb, by przetrwać.
Nikt już nie krzyczy "Jeszcze Polska nie zginęła!" Może po latach - myślę - odrodzi się myśl...

Fidel-F2 | 2015-12-07

Bardzo fajna rzecz, może nie epokowa ale dobrze napisana, czyta się z przyjemnością. Przyjemnie wplecione wiele aluzji, żaluzji i nawiązań. Może trochę za dużo fantastycznych. Partyzanci to wiewiórki, specjalistyczny najemnik to wiedźmin, kurdupel to Frodo, itd. Wyraźnie widać poglądy autora na naszą rzeczywistość, wyrażone chwilami bardzo dosadnie. Warto przeczytać bo pewnie każdy znajdzie w tej książce coś co każe mu się przez chwilę zastanowić nad sobą i światem dookoła.

LoganRune | 2018-03-22
lipt0nov | 2018-02-08