Łzy Nemezis

Wydawnictwo: Fabryka Słów
978-83-7574-007-3
Arabia, miłość

Powiadają, że na bezbrzeżnych piaskach pustyni rycerze trzeciej krucjaty i władcy Arabii toczyli walkę ze złem. Powiadają, że nie przyniosła im ona nieśmiertelnej sławy. Oto historia miłości, przyjaźni, zdrady, zemsty i przeznaczenia. Oto opowieść, która wycisnęła łzy z oczu nieprzejednanej Nemezis... Zbiór zawiera powieść Łzy Nemezis oraz 3 opowiadania, opublikowane w „Science Fiction,...

Zbiór zawiera powieść Łzy Nemezis oraz 3 opowiadania, opublikowane w „Science Fiction, Fantasy i Horror”: Ryk lwa na Cyprze, Udręka Czasu, Kuszenie pośród piasków.

Shariana | 2013-10-11
Przeczytana: 11 października 2013

Książka Dębskiego naprawdę długo czekała na moją uwagę – i równie długo była przeze mnie przerabiana. Oczywistym powodem jest brak czasu i nawał innych obowiązków. Co prawda, są książki, dla których zarywa się noce i ignoruje zadania domowe, ale... ale ta książka raczej się do nich nie zalicza.

Przyznam, że jestem rozczarowana. Oczekiwałam naprawdę wiele – co prawda, nigdy nie czytałam żadnej książki Dębskiego, ale generalnie przepadam za polską fantastyką. Co więcej, czasy wypraw krzyżowych to zdecydowanie mój „konik”, ich klimat był więc dla mnie ważniejszy nawet, niż elementy fantastyczne. Fakt, że to autorowi się udało. Ale wśród całej tej stylizacji i całkiem ciekawych smaczków... kryło się w sumie niewiele akcji, a jeszcze mniej bohaterów. W większości byli oni równie naturalni, co aktorzy z „Trudnych Spraw” - niby są tacy, jacy być powinni, a jednak nie są tacy nawet w połowie. To, że wczuwali się w role, nie ratowało sytuacji.

Czy polecam? Nie jestem pewna. Osobiście nie...

Wiedźma | 2010-10-14
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 13 października 2010

Właściwie od samego początku miałam mieszane uczucia, co do tej książki. Z jednej strony ciekawa, wręcz genialna adaptacja wydarzeń historycznych na potrzeby opowieści, a z drugiej... Przez cały czas miałam wrażenie, że chodzi tylko o tę historię, że bohaterowie nie mają większego znaczenia.

Poza dwoma wyjątkami (Malikiem i Edwardem) żadna z postaci nie miała w sobie tej szczególnej iskry sprawiającej, że bohater jest ciekawy. Niby każdy miał jakieś cechy charakteru, niektórzy byli porywczy, inni pobłażliwi wobec całego świata, a jednak było to dość nijakie, zlewało się w natłoku fikcyjnych wydarzeń przeplatanych historycznym tłem.

W interesujący sposób przedstawiono Ryszarda. Zupełnie nie przypomina Seana Connery'ego z filmowego Robin Hooda - nie ma w nim ani krzty dostojeństwa czy dumy. Awanturnik, furiat, a do tego wariat - bez dwóch zdań. Tak w skrócie można opisać angielskiego króla.

A co się tyczy kwiatu rycerstwa osiadłego w Jerozolimie... Nie odstają za bardzo od...

wiejskifilozof | 2013-01-28

Jak , ktoś się spodziewa powieści fantasty, to muszę rozczarować . To raczej powieść historyczna , z elementami fantasty .Czy trzyma w napięciu , a jakże .Jest nawet dobra .Ma ciekawych bohaterów i wyczuwa się w nim,świetnie klimat tamtych czasów .

Bogdan Brykman | 2016-07-13
Przeczytana: 10 lipca 2016

Książka ciekawa choć trudna do przebrnięcia z powodu specyficznego sposobu pisania Rafała Dębskiego.

Asheila | 2014-06-17
Przeczytana: 16 czerwca 2014

Opowieść poniekąd o krucjacie króla Ryszarda, opowieść wciąga z każdą chwilą, ciekawie jest przedstawione zderzenie chrześcijan i wyznawców Allaha, i jedni i drudzy przybyli zabijać niewiernych, ale przy bliższym poznaniu, okazuje się, że to tacy sami ludzie i być może Bóg, w którego wierzą, to ten sam Bóg, tylko nazywają go innym imieniem...Opowieść o tym do czego można doprowadzić chcąc zaprząc do pomocy siły piekielne i nieprzewidywalnych skutkach takiego działania.

CzarodziejkaSłów | 2014-03-03
Na półkach: Nuuuuuda, 2014, Przeczytane
Przeczytana: 03 marca 2014

Książka mi się za bardzo nie podobała ale to nie wina fabuły to raczej nie mój styl.

Daniel Siercha | 2013-05-31
Przeczytana: 31 maja 2013

Niestety ale pomimo dużych chęci nie dałem rady przeczytać.
Odłożyłem książkę po ok 70 stronach chociaż przyznaję że bardzo tego nie lubię.
Nie twierdzę że książka jest zła. Pewnie ktoś się nie nie zawiedzie jednak Ja nie dałem rady. To nie jest mój gatunek.

woznialka | 2013-05-20

nie dałam rady dobrnąć nawet do połowy...

mrtableta | 2012-11-24
Przeczytana: 2011 rok

Fantastyka w bardzo dobrym wykonaniu. Poziom rzeczy nie możliwych nie przesadzony, łatwo sobie wyobrazić i przyswoić wiedzę na temat wyimaginowanych wydarzeń. Główny bohater ciekawi przedstawiony i scharakteryzowany.

Faraon3000 | 2013-06-22

Książka dla fanów alternatywnie przedstawionej historii, "lekko" przekraczająca granice między historyczną prawdą, a czystą, barwnie zaprezentowaną fantastyką. Pozycja godna polecenia uwagi.