Gwiazdozbiór Kata

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie

Opowieść o przygodach kata – inteligentnego, wykształconego, jednego z najbieglejszych w swoim fachu. Nosi on w sobie tajemnicę, niezatarte piętno związane ze strasznymi obrzędami, dźwiga ciężar przeszłości, którego zwykły człowiek nie zdołałby unieść. Jak to jest być katem? Jak czuje się człowiek, któremu otoczenie okazuje pogardę pomieszaną z zabobonnym lękiem? Co trzeba wiedzieć i jakie...

Jak to jest być katem? Jak czuje się człowiek, któremu otoczenie okazuje pogardę pomieszaną z zabobonnym lękiem? Co trzeba wiedzieć i jakie posiąść umiejętności, aby stać się Leonardem szafotu? Na te wszystkie pytania można znaleźć odpowiedź w nowej książce Rafała Dębskiego. Na jej kartach spotykamy wraz z wędrownym katem Jakubem króla Stefana Batorego i cesarza Rudolfa, kanclerza Zamojskiego i banitę Samuela Zborowskiego, okultystów Jana Łaskiego i Johna Dee, czyli najważniejsze i najbardziej kontrowersyjne postaci XVI-wiecznej Polski i Europy.

Łędina | 2016-10-16

Jak to jest zostać katem? Jak czuje się człowiek, któremu inni okazują pogardę pomieszaną z zabobonnym lękiem? Co trzeba wiedzieć i jakie posiąść umiejętności do stania się Leonardem szafotu? Na te wszystkie zagadnienia można znaleźć odpowiedź w tej właśnie powieści.

Rafał Dębski - polski pisarz science fiction, powieści historycznych, wojennych, sensacyjnych oraz kryminalnych. Z wykształcenia i zawodu psycholog. Jako autor debiutował w "Nowej Fantastyce". Zwierzchni redaktor miesięcznika "Science Fiction, Fantasy i Horror". Do dziś opublikował liczne opowiadania i powieści. Za "Gwiazdozbiór kata" otrzymał nagrodę "Nautilus", którą przyznaje się w corocznym plebiscycie czytelników na najlepsze polskie dzieło fantastyczne opublikowane w konkretnym roku.

Roch Siemianowski - polski aktor filmów, serialów, teatru i dubbingu. Lektor programu sprzedażowego TV Market. Przez lata odnosił sukces w wielu polskich ekranizacjach.

Opowieści o przygodach kata Jakuba – inteligentnego,...

wiejskifilozof | 2015-05-11

Ktoś kiedy powiedział,e kat.O kim tu pisać,wychodzi gościu na szafot.Raz, dwa wykonuję robotę i oo krzyku.
A to proszę bardzo, książka jak się patrzy.Może i krotka, może i nie najlepsza na świecie ( a jest taka ?)
Ale mi się podobała.
Bo ma taką super okładkę,od razu widać.Że to nie będzie książką dla dzieci.
Przez te opisy zadawania śmierci.
Jakub, czyli główny bohater.To postać, która na długo pozostanie w mej pamięci.
Bo autor świetnie przedstawił czasy Stefana Batorego.
Książka może i ma swe minusy ( jak każda), ale tu plusów jest więcej.

Omnikoron | 2010-06-05
Na półkach: Przeczytane, Moje książki
Przeczytana: 04 czerwca 2010

Hmmm ....

Do książki podchodziłem trzy razy. Kiedy w końcu przełamaliśmy pierwsze lody, po przydługawej grze wstępnej i po początkowej niechęci, rozpoczęliśmy wspólną przygodę. Kat Jakub oraz jego tajemnicza towarzyszka poczęli mnie wciągać w swój świat.

Książka jest hmmm …. intrygująca. Początkowo niechęć wzbudza sposób narracji do którego z czasem człowiek się przyzwyczaja, aby (o zgrozo!) pod koniec księgi, na ostatnich stronicach stwierdzić, że cholernie go brakuje. Jest to niewątpliwie jeden z plusów jakich można się doszukać na stronicach tejże.

Książka ma swój początek, ma swój środek i zaskakująco – ma swój koniec. Ha! Jednym słowem, przemyślana – Pan Rafał Dębski przyłożył się do pracy – nie jest to ksiązka pisana na zlecenie, a to trzeba rozpatrywać ponownie na tabeli „plusów”. Wszystko ma swój cel, nie ma spraw, które nie zostały wytłumaczone, wszystko zmierza do konkretnego zakończenia.

Pomimo tego jednak, książce czegoś brakowało. Usilnie starałem się odnaleźć...

Tomi | 2011-03-19
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Książka całkiem przypadkiem wpadła mi w ręce i muszę przyznać, że jest jedną z najlepszych jakie zdarzyło mi się przeczytać.
Dość szybko przyzwyczaiłem się do stylu i narracji autora, czyta się ją łatwo i przyjemnie. Chociaż sceny tortur i kaźni mogą odstraszać i dla niektórych osób nie będzie to przyjemne. Warto jednak zauważyć i docenić to w jaki sposób są one opisane. Z iście chirurgiczną precyzją autor przedstawia Nam ich przebieg, wiemy dokładnie co się dzieje z ciałem ofiary. Powiem tylko, że potrafi zadziałać na wyobraźnię ;)
Dość ciekawie przedstawiony i poprowadzony jest tutaj wątek miłosny Jakuba i młodej dziewczyny, prostytutki. Ale nie zdradzajmy za wiele, powiem tylko, że ich "związek" jest dość... nietypowy.
Książka jest spójna, fabuła jak to się mówi "trzyma się kupy" a jednocześnie zaskakuje. Jest to ewidentny duży plus.
Szczególnie zakończenie jest niespodziewane, a jednak logiczne.
Gorąco polecam tą książkę komukolwiek, niezależnie od zainteresowań :)

Maynard | 2012-08-31
Przeczytana: 09 maja 2010

Niezwykle chaotyczna, zarówno pod względem stylistycznym jak i konstrukcyjnym. Mamy tutaj kompletnie nieprzemyślany początek, natrętną retrospekcję, stek moralizatorskich bzdur a na zasmażkę liczne nie powiązane ze sobą przygody i wątki. Potem przekręcamy 245 stronę i...koniec. Dębski zdecydowanie pomysł miał, lecz nie umiał go wykorzystać. Sam główny bohater kreowany jest na wzór Geralta - też jest wyrzutkiem, ludzie go nie lubią, boją się go i brzydzą jego profesją. Tak jak Wiedźmin, kat Jakub jest wrażliwym, inteligentnym introwertykiem który za miliony cierpi. I na tym podobieństwa do kultowej postaci Sapkowskiego się kończą, a pan autor popuszcza beztrosko wodze swojej płodnej wyobraźni, robiąc ze swojego bohatera półmaga lub nawet półboga - Władcę Czarnej Zarazy vel. Szczurzego Ojca (pomysł niewątpliwie ciekawy), na dokładkę w jego ciele uwięziona jest dusza dawnej ukochanej (wow!) a sam Jakub jest niepokonanym rębajłą, znawcą filozofii, alchemii, psychologii, no w ogóle...

yokopoko | 2010-04-17

Jedna z najlepszych książek, jakie kiedykolwiek czytałam! :)

Anakolut | 2011-04-30
Na półkach: Przeczytane, Poszukuję
Przeczytana: 2010 rok

Zaskakująca, mroczna, dynamiczna. Książka napisana świetnym językiem, którą czyta się jednym tchem. Świetna, trzymająca w napięciu fabuła i bardzo ciekawe rozwiązanie techniczne - choć akcja dzieje się w kilku różnych miejscach, to autor nie zanudza nas opisami wędrówek - mamy tylko samą kwintesencję wydarzeń, wszystko co potrzebne by właściwie zrozumieć cały utwór i poczuć, że czas poświęcony na czytanie nie jest czasem zmarnowanym. To mój pierwszy kontakt z tym autorem (w formie powieści) zaliczam do jak najbardziej udanych. Mam nadzieję, że i inne tytuły są (i będą) napisane w tak dobrym styl, a Gwiazdozbiór gorąco polecam.

Bogdan Brykman | 2016-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2016

Jeśli ktoś chciałby się dowiedzieć jak uśmiercić hultaja aby nie skonał od razu to zapraszam do lektury książki.

Miroslaw Kowalski | 2014-07-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 10 lipca 2014

Ociupinkę niektórymi motywami trącająca o Gene Wolfe'a, ale tylko ociupinkę i tylko motywami (szkoła katowska etc.), zaduma nad kondycją człowieczeństwa. Niby umiejscowiona za czasów Rzplitej szlacheckiej, ale czy rozważania wędrownego kata-samotnika tyczą się li tylko tego okresu? Zarówno postać głównego bohatera jak i epoka w której jest osadzona, skonstruowane są wystarczająco ciekawie, sama fabuła nie powala specjalnie zawiłością i komplikacjami, ale chyba nie o nią autorowi chodziło. Warto przeczytać. 'Nie ma letko', powieść opisuje drobiazgowo arkana katowskiego kunsztu, śmierć wylewa się gęsto z akapitów, ale warto prześledzić przemyślenia protagonisty i chwilkę się zastanowić.

Darya | 2013-08-22
Na półkach: Przeczytane, [Fantastyka]
Przeczytana: sierpień 2013

Jak dla mnie zbyt przegadane i nie do końca przemyślane. Sam pomysł na ufantastycznienie katów bardzo ciekawy, podobnie jak dusza ukochanej w ciele głównego bohatera. Jednak stylistycznie mi nie podpasowało i brakowało mi jakieś bardziej spójnej akcji. Pewnie znajdą się ludzie, którym to się spodoba, ale dla mnie książka z niewykorzystanym potencjałem.

Burza w fandomowej szklance wody

Wszystko zaczęło się w weekend. W trakcie poznańskiego Pyrkonu ruszyło zgłaszanie nominacji do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla. Zwyczajowo ogłoszono też listę pomocniczą, w celu przypomnienia, które utwory zostały opublikowane w 2015 roku. I właśnie o tę listę pomocniczą chodzi.