Bajki dla dorosłych

Okładka książki Bajki dla dorosłych Ewa Białołęcka, Eugeniusz Dębski, Rafał Dębski, Jarosław Grzędowicz, Anna Kańtoch, Jacek Komuda, Maja Lidia Kossakowska, Magdalena Kozak, Tomasz Pacyński, Andrzej Pilipiuk, Wojciech Świdziniewski, Robert J. Szmidt
Okładka książki Bajki dla dorosłych
Ewa BiałołęckaEugeniusz Dębski Wydawnictwo: Fabryka Słów Seria: Antologie fantasy, science fiction
Antologie
Fabryka Słów
2009-10-30
2009-10-30
opowiadania legenda

Okładka książki Relax nr 45 Andy Belanger, Frank Bello, Wojciech Bem, Artur Biernacki, Wojciech Cichoń, Artur Grzenda, Hermann Huppen, Tomasz Jeruszka, Sławomir Kiełbus, Maciej Kisiel, Andrzej Łaski, Andrzej Pilipiuk, Jacek Skrzydlewski, Karol Weber, Łukasz Zabdyr
Relax nr 45 Andy Belanger, Fran...
Okładka książki Relax nr 44 Brian Azzarello, Wojciech Bem, Artur Biernacki, Wojciech Cichoń, Alfonso Font, Andrzej Graniak, Mikołaj Graniak, Artur Grzenda, Daniel Grzeszkiewicz, Scoot Ian, Tomasz Jeruszka, Dave Johnson, Sławomir Kiełbus, Maciej Kisiel, Zbigniew Larwa, Andrzej Łaski, Andrzej Pilipiuk, Karol Weber, Chris Weston, Łukasz Zabdyr
Relax nr 44 Brian Azzarello, Wo...

Okładka książki Tempus Fugit, t.2 Sebastian Imielski, Tomasz Kaczmarek, Tomasz Kołodziejczak, Maja Lidia Kossakowska, Katarzyna Kruszewska, Eva Mroczek, Romuald Pawlak, Andrzej Pilipiuk
Tempus Fugit, t.2 Sebastian Imielski,...
Okładka książki Epidemie i zarazy Michał Cholewa, Jakub Ćwiek, Rafał Dębski, Tomasz Duszyński, Anna Kańtoch, Jacek Komuda, Andrzej Pilipiuk, Paweł Siedlar
Epidemie i zarazy Michał Cholewa, Jak...
Okładka książki Kochali się, że strach Daniel Greps, Paweł Grochowalski, Aleksandra Janusz, Marta Kisiel, Karolina Majcher, Karol Makawczyk, Rafał W. Orkan, Martyna Raduchowska, Konrad Romańczuk, Andrzej W. Sawicki, Wiktoria Semrau, Krzysztof Skolim, Aleksandra Zielińska
Kochali się, ż... Daniel Greps, Paweł...
Okładka książki Niech żyje Polska. Hura! Tom 2 Tomasz Bochiński, Krzysztof Kochański, Joanna Kułakowska, Jacek Piekara, Andrzej Pilipiuk, Jerzy Rzymowski, Piotr Schmidtke, Artur Szrejter, Katarzyna Anna Urbanowicz, Łukasz Wiśniewski
Niech żyje Pol... Tomasz Bochiński, K...

Książka 6/10

Może zróbmy to tak, że podzielimy cały zbiór na poszczególne opowiadania i wyciągniemy średnią. Bo dlaczego nie… Do tego jedno krótkie zdanie, które nasuwa się zaraz po przeczytaniu.

- „Bajki dla dorosłych” – 6,5
Nie złe, nie dobre, takie se.
- „Za siedmioma stopniami” – 8
Kurde „mietło” mną to opowiadanie. Zostawiło coś po sobie.
- „To będą inne święta” – 4
Szkoda czasu…
- „Bądź moim krukiem” – 7,5
Super styl, historia dobra, ale brakuje tego czegoś.
- „Polowanie na jednorożce” – 4
Bez sensu.
„Trupi tan” – 6
Odklejone :|
„Gdy smok powie dobranoc” – 4
Zero przekonania we mnie dla tego opowiadania.
„Partia porucznika Szymańskiego” – 6
Dłużyło mi się.
„Chwila przed deszczem” – 8,5
Ma to coś.
„Dzwon wolności” – 8
W opowiadaniach — Pilipiuk zawsze w formie.
„Skok na żywca” – 4
Poniżej średniej, nudnawe, o niczym.
„Smak kurzu – 2
A o czym to było...

Średnia 5,7

Podsumowując. Średni zbiór. Najbardziej utkwiło we mnie opowiadanie: „Za siedmioma stopniami”. A tak, poza tym nic specjalnego.
Jednak trzeba się czasami przemóc i poczytać takie zbiory. Zawsze można odkryć coś nowego. Coś z poza własnego pudełka. Coś na co inaczej nigdy byśmy nie trafili.

10 - Arcydzieło;
2 - Tragedia;
1 - Gorzej niż tragedia, nie wiem jak skończyłem;

Książka 6/10

- „Bajki dla dorosłych” – 6,5
Nie złe, nie dobre, takie se.
- „Za siedmioma stopniami” – 8
Kurde „mietło” mną to opowiadanie. Zostawiło coś po sobie.
- „To będą inne święta” –...

Zbiór opowiadań o bardzo różnym poziomie. Kilka takich o których zapomnimy zaraz po przeczytaniu, ale kilka aż się prosi o dalszą część.

Bardzo ciekawy i różnorodny zbiór opowiadań, ze względu na to, że każde opowiadanie jest innego autora. Wszystkie łączy jedna cecha - posiadają pierwiastek "magiczności", fantastyczny. Ale to tyle co je łączy. Nawet ilość tego pierwiastka jest różna w zależności od opowiadania. W jednym opowiadaniu może być zaledwie szczątkowa, dopowiedziana w najmniej spodziewanym momencie, a w innym cały świat może być fantastyczny i wymyślony.

Myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Każdy zupełnie co innego. Nie każde opowiadanie mi się podobało, ba - nie każde nawet zrozumiałam, ale też niejedno mnie ujęło i zostało na dłużej w pamięci.

Najbardziej w mój gust trafiło opowiadanie Pilipiuka. Jest na granicy tego co realne - rzeczywistość i świat fantastyczny są oddzielone od siebie bardzo niewyraźną, subtelną kreską (co jest charakterystyczne dla stylu tego autora).

Rozbawiło mnie opowiadanie nawiązujące do pracy Świętego Mikołaja, nie zabrakło też smoków, elfów, zombie, a nawet rozmawiania z kotami. Mimo humoru opowiadań, każde z nich porusza jakąś ważną życiową wartość. W jednym będzie to sens życia, w innym trud podjęcia ważnej decyzji lub wybór.

Polecam każdemu ten niezwykły zbiór, okraszony dodatkowo ciekawymi, pobudzającymi wyobraźnię ilustracjami.

Jest to wybór intrygujących opowiastek. Wszystkie rzetelnie przeczytałam i wszystkie miały coś, co mnie zachwyciło.

Nie każdy temat odpowiadał moim zainteresowaniom lub stylistyka niektórych autorów była dla mnie zbyt ciężka. Niektóre były zbyt mroczne, inne zbyt krwawe lub rubaszne i nie w moim guście. Mimo to dałam 10 gwiazdek, ponieważ jest to moje pierwsze - całkiem przyjemne - spotkanie z polskimi autorami.

W sumie niezbyt wybitna, z połowa opowiadań rzeczywiście wciąga. Alena wakacyjne leżakowanie jak najbardziej pasuje

Nie polecę. Może to nie mój klimat.

Nie polecę. Może to nie mój klimat.

spis opowiadań:

Magdalena Kozak - polowanie na jednorożce
Eugeniusz Dębski - trupi tan
Rafał Dębski - gdy smok powie dobranoc
Jacek Komuda - partia porucznika szymańskiego
Jarosław Grzędowicz - chwila przed...

“Na świecie są nie tylko wredne, dziecinne bajki, niegrzeczne misie, które nie chcą podawać łapek. Są też bajki dla dorosłych “.

Bez happy endu te bajki, raczej ponure i sprowadzające człowieka na ziemię. Nierówna ta antologia. Są opowiadania, które aż się proszą o dalszy ciąg, czy większy format (opowiadanie Jacka Komudy, Jarosława Grzędowicza czy Andrzeja Pilipiuka). Mają albo ciekawą fabułę, albo (i) zmuszają do refleksji (Maria Lidia Kossakowska). Reszta, no cóż… nie pozostają na długo w pamięci…

Rzadko sięgam po polskich autorów. Może to błąd, a może źle trafiam i się zniechęcam. Niezbyt chętnie sięgam po zbiory opowiadań różnych autorów, bo często są tak paskudnie nierówne, że jedno opowiadanie wciąga jak bagno, a kolejne męczę przez tydzień, bo tak się dłuży.

"Bajki dla dorosłych" przeczytałam dość szybko i nawet mi się podobało. Opowiadania oczywiście są różne, ale na szczęście nie było takich wzlotów i upadków, które sprawiłyby, że czytanie byłoby nieznośne. Fantasy w bardzo różnych odsłonach było ciekawe.

Gdybym miała wybrać faworyta to byłby chyba "Dzwon wolności" Pilipiuka.

Cóż, liczyłem na ciekawe opowieści, a że to bajki to zakończone jakąś dobrą radą, czy morałem. Natomiast pierwsze opowiadanie jest o mikołaju szarżującym z karabinem, a myśl jaka mu towarzyszy to, że życie to nie jest bajka... Łatwo się domyślić, że to mi się nie spodobało. Przez pryzmat pierwszego reszty opowiadań nie czyta się już z entuzjazmem. Chociaż niektóre są niezłe, a przynajmniej przyzwoite. Niestety zdarzają się też takie, przy których ma się wrażenie, że to rozdział wyrwany z wiele większego dzieła i nie wiadomo w sumie, czy to początek, koniec, czy w ogóle co to jest.

• Antologie
  • Fantastyka polska