opowiadania, legenda
GeedieZ

Dwanaście opowiadań. Jedno autorstwa Tomasza „Packa” Pacyńskiego, którego nie ma już wśród nas. I jedenaście opowiadań napisanych z myślą o nim. Jako wspomnienie o nim. Epitafium w postaci własnej kreacji. Najpiękniejszy hołd, jaki pisarz złożyć może pisarzowi. I chyba jedyny, jaki może złożyć, nie popadając w całkiem zbędny patos. — Andrzej Sapkowski Każda legenda ma swój początek. Legenda o...

— Andrzej Sapkowski

Każda legenda ma swój początek. Legenda o przyjacielu powstaje w chwili, gdy zaczynamy o kimś, kto jest częścią naszej codzienności, mówić w czasie przeszłym.

Spis rzeczy:
Tomasz Pacyński „Bajki dla dorosłych”
Anna Kańtoch „Za siedmioma stopniami”
Robert J. Szmidt „To będą inne święta”
Wojciech Świdziniewski „Bądź moim krukiem”
Magdalena Kozak „Polowanie na jednorożce”
EuGeniusz Dębski „Trupi tan”
Rafał Dębski „Gdy smok powie dobranoc”
Jacek Komuda „Partia porucznika Szymańskiego”
Jarosław Grzędowicz „Chwila przed deszczem”
Andrzej Pilipiuk „Dzwon Wolności”
Ewa Białołęcka „Skok na żywca”
Maja Lidia Kossakowska „Smak kurzu”

onika | 2017-04-28
Przeczytana: kwiecień 2017

Bardzo lubię antologie opowiadań, bo dzięki nim mogę odkrywać albo nieznane twarze dobrze znanych mi pisarzy, albo zupełnie nowych twórców. Krótkie formy trzymają w ryzach wyobraźnię autorów, hamują dygresyjne zapędy i niczym proces destylacji wydobywają najczystszą esencję ich talentu.

„Bajki dla dorosłych” to szczególny zbiór opowiadań. To literackie epitafium upamiętniające Tomasza Pacyńskiego. Nie znam jeszcze twórczości tego pisarza, choć jego nazwisko wielokrotnie obiło mi się o uszy. Wszystko przede mną, mam nadzieję…

Autorzy zebranych w tym tomie utworów czerpali pełnymi garściami z baśni, podań, legend i różnych mitologii. Zawsze mam problem z określeniem „dla dorosłych” i w tym wypadku również trudno mi zdefiniować, co ma ono oznaczać. Opowieści, owszem, są czasami brutalne, język bywa wulgarny, ale czytałam kilka powieści „dla młodzieży”, w których poziom brutalności i wulgarności był wyższy. Jest jednak coś, co łączy wszystkie zaprezentowane „bajki” – to nastrój...

electric_cat | 2013-12-04
Przeczytana: 17 listopada 2013

Całość tekstu tradycyjnie umieściłam na moim blogu pod adresem:

Tomasz Pacyński zapisał się w historii polskiej fantastyki złotymi zgłoskami. Wśród fanów znany jest nie tylko z trylogii "Sherwood", opowiadań o Dziadku Mrozie i Matyldzie opublikowanych w zbiorach "Linia ognia" i "Szatański interes", czy też powieści "Wrzesień". Współtworzył także i redagował czasopismo internetowe "Fahrenheit", pisał także dla "Science Fiction", "SFery" i "Fantasy". Autor zmarł 30 maja 2005 roku w Broku. Jego legenda jednak wciąż pozostaje żywa. Nie należy jej szukać wśród pustych słów i frazesów, gdyż - jak we wstępie do tego zbioru przekonuje Małgorzata Koczańska - by poznać legendę tego pisarza, wystarczy przeczytać jego słowa, którymi operował w trakcie przekazywania opowieści.

By uczcić jego pamięć, w roku 2009 wydawnictwo Fabryka Słów przygotowało antologię, którą otwiera tytułowe...

Omnikoron | 2018-03-17
Na półkach: Przeczytane, Moje książki
Przeczytana: 17 marca 2018

Całkiem przyjemny zbiór opowiadań.

Motywem przewodnim, jest pomieszanie świata fantasy i magi z rzeczywistością. Tytuł sugeruje co prawda, że docelowo opowiadania są skierowane do starszych czytelników, ale zawartość temu przeczy.

Są to raczej lekkie teksty, w większości raczej zabawne, nie zmuszające do większej refleksji.

Zbiór jest poświęcony zmarłemu pisarzowi - Tomaszowi Pacyńskiemu, znalazło się tutaj jedno z jego opowiadań. Odniosłem wrażenie, że przestawił w nim swoją postać - wielkiego, starszego, zmęczonego życiem "Mikołaja". Nie znałem jego twórczości wcześniej, ale czytając krótkie wypowiedzi innych autorów, wydaje się, że taki własnie był.

Zresztą nie on jeden, pozostawił w tym zbiorze dość silny ślad po sobie.

Największą moją ciekawość i refleksję wzbudził bowiem tekst drugiego zmarłego autora - Wojciecha Świdzinieskiego. Poprzedzony krótką notą biograficzną utwór "Bądź moim krukiem" - odczytałem jako manifest i wyraz filozofii życiowej tego młodego chłopaka....

Chrisstofferr | 2016-01-10
Przeczytana: 09 stycznia 2016

Bajka dla dorosłych to taka bez ani dawno, ani za górami gdzie w drużynie sami herosi... chociaż też nie...
"Bo są jeszcze bajki dla dorosłych, stokroć gorsze od tych, które eliminujesz, niewinnych w zasadzie, choć, istotnie, pełnych hipokryzji i zakłamania skrzacików i krasnoludków. Wszystkie strachy, czające się na granicy świadomości."
Dostajemy zestaw dwunastu opowiadań. Dwanaście bardzo dobrych potraw. Czytasz i uświadamiasz sobie, że właśnie jesteś w połowie kolejnego już opowiadania, jednak nie możesz, nie chcesz przerywać. Syndrom jeszcze jednego rozdziału.
Połączenie tych dwunastu opowiadań robi naprawdę świetne wrażenie, i nie potrafiłbym wybrać mojego ulubionego. Serio - zazwyczaj w takich kompilacjach część opowiadań jest średnia, część dobra, a do reszty nie wrócisz. Tutaj sytuacja jest taka, że gdy tylko będę mógł wrócę sobie na jedno opowiadanko, ewentualnie dwa - bo tak są dobre.

Dradde | 2018-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2018

Cóż, liczyłem na ciekawe opowieści, a że to bajki to zakończone jakąś dobrą radą, czy morałem. Natomiast pierwsze opowiadanie jest o mikołaju szarżującym z karabinem, a myśl jaka mu towarzyszy to, że życie to nie jest bajka... Łatwo się domyślić, że to mi się nie spodobało. Przez pryzmat pierwszego reszty opowiadań nie czyta się już z entuzjazmem. Chociaż niektóre są niezłe, a przynajmniej przyzwoite. Niestety zdarzają się też takie, przy których ma się wrażenie, że to rozdział wyrwany z wiele większego dzieła i nie wiadomo w sumie, czy to początek, koniec, czy w ogóle co to jest.

Roxanne | 2011-11-27
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Myślę, że dla miłośników fantasy lektura obowiązkowa. A Ci, którzy fantasy nie czytają, mogą rozeznać się nieco w autorach książek tego gatunku i zobaczyć jak oni piszą. Jako, że jest to zbiór opowiadań, każdy może znaleźć coś dla siebie. Cóż tu więcej można pisać... To dobre polskie fantasy. Polecam!

miharu | 2013-12-13
Przeczytana: 12 grudnia 2013

Dobre: Anna Kańtoch i Andrzej Pilipiuk. Marne: Tomasz Pacyński, Ewa Białołęcka i Eugeniusz Dębski. A obszerniej poniżej:

Tomasz Pacyński - Bajki dla dorosłych
Jak patrona całej książki, to słabo. Co gorsza, to wg mnie najsłabsze opowiadanie z niniejszego zbiorku. Wiem, że o zmarłych nie mówi się źle, ale ja nie mówię o zmarłych, tylko o literaturze. Tak więc.
Mętne dialogi w stylu telenowelowym:
- Powiedziała ci wszystko (...). Nie zrozumiałeś, nie chciałeś zrozumieć. Nawet tego, że nie ucieka przed tobą, nie gardzi twoim uczuciem. [powiedziała Conchita, spoglądając na Don Pedro...]
- Może dlatego, że cię kocham? (...) Zawsze kochałam, odkąd mnie wybrałeś. I uświadomiłam to sobie za późno (...) A może dlatego, że wiem, jak musiałam cię ranić i krzywdzić, kiedyś, wcześniej. Bo rozumiem, że to, co się stało, było jedną wielką pomyłką? [mydlana opera jak w pysk dał...]
Serio, a to o kobietach się mówi, że piszą o emocjach i tym podobnych bzdetach. Cóż, to napisał facet.
A żeby nie...

Betoniarka | 2018-10-30
Przeczytana: 30 października 2018

Rzadko sięgam po polskich autorów. Może to błąd, a może źle trafiam i się zniechęcam. Niezbyt chętnie sięgam po zbiory opowiadań różnych autorów, bo często są tak paskudnie nierówne, że jedno opowiadanie wciąga jak bagno, a kolejne męczę przez tydzień, bo tak się dłuży.

"Bajki dla dorosłych" przeczytałam dość szybko i nawet mi się podobało. Opowiadania oczywiście są różne, ale na szczęście nie było takich wzlotów i upadków, które sprawiłyby, że czytanie byłoby nieznośne. Fantasy w bardzo różnych odsłonach było ciekawe.

Gdybym miała wybrać faworyta to byłby chyba "Dzwon wolności" Pilipiuka.

Arlene84 | 2016-04-12

Ogólna oceniam książkę jako dobrą, chociaż, jak to przy zbiorach bywa, niektóre opowiadania były lepsze, niektóre gorsze od pozostałych. Fajne "rozpoznanie" polskich autorów fantastyki, po którym można się pokusić, bądź nie, o przeczytanie innych pozycji danej osoby.

ukyo | 2010-10-28
Przeczytana: luty 2010

Całkiem opasła pozycja z kilkoma bardzo udanymi historiami. Oczywiste jest również, iż w takim natężeniu autorów różnych bądź co bądź muszą zdarzyć się opowiadania zwyczajnie słabsze. Choć moim zdaniem nie na tyle słabe, aby obniżyć ocenę całości. Bawiłem się przednio.