Okładka książki Trzeci Świat

Trzeci Świat

Autor:
Cykl: Królikarnia (tom 2)
wydawnictwo
Agencja Wydawnicza RUNA
typ
papier
6,58 (60 ocen i 7 opinii)

Opis książki

Widziałeś już świat pełen jednorożców? Świat elfów? Świat rozświetlonych dolin, świat uroczysk i tajemniczych jezior? Świat Białej Wieży i czarownych mgieł? Świat baśni? Widziałeś, wiem. Ale spójrz jeszcze raz. Przyjrzyj się uważnie, jak ten świat wygląda. Skolonizowany przez Polaków. Królikarnia ewidencjonuje go pod numerem trzecim. Dowództwo Wojska Polskiego pcha tam transporty broni,...

Widziałeś, wiem.
Ale spójrz jeszcze raz. Przyjrzyj się uważnie, jak ten świat wygląda.
Skolonizowany przez Polaków.
Królikarnia ewidencjonuje go pod numerem trzecim. Dowództwo Wojska Polskiego pcha tam transporty broni, żywności i coraz to nowe zastępy poborowych. Ale cywilów wpuszcza się tam niechętnie.
Nieprzypadkowo.
Jest bowiem jeszcze druga strona – Południe. Tam trudniej o sielskie landszafty.
Gdyby cię tam wpuszczono, zobaczyłbyś Dziwkę – złą, czerwoną gwiazdę, wisząca nad horyzontem. Ujrzałbyś pochody trupów i armie deformantów. Napiłbyś się wody z zatrutych studni. Spojrzałbyś w oczy zdeprawowanych herosów, w oczach których mieszka szaleństwo. Usłyszałbyś legendę o Czarowniku, który sprowadzi zagładę.
Lecz wybrać się tam nie pozwolą. Chyba, że w jedną stronę.
Dobrze, że wpuścili choć reportera.

„Trzeci Świat”, to snuta przez dziennikarza z Ziemi opowieść o świecie magii, rozdartym na pół. O świecie zwartym w odwiecznym konflikcie. O świecie, w którym Armageddon nie jest tylko i wyłącznie legendą.

źródło opisu: [Runa, 2009]

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Beremis | 2014-04-10
Przeczytana: 09 kwietnia 2014

Liczyłem na kontynuację ostatniego opowiadania z "Królikarni" i niestety się trochę zawiodłem. Akcja dzieje się "po drugiej stronie króliczej nory", mam świat fantasy, w którym na szeroką skalę działa Królikarnia, mam połączenie miecza i karabina, mam głównego bohatera, legendę na Ziemi i nie tylko. I jak dla mnie to wszystko wyszło mdło.
A najbardziej przeszkadzało mi wrażenie, że czytam "podręcznik mistrza gry", rozdział poświęcony wprowadzeniu do świata gry. Informacji o Trzecim Świecie jest sporo, dorzucić mechanikę i można grać sesje. Jak w jednej z notatek były podane przykładowe ceny z Targu na Moście, to już chciałem przerzucić się na koniec książki i sprawdzić jak będzie wyglądała mechanika kewlarowej kamizelki wzmacnianej mithrilem ;-)
system magii też byłby ciekawy, po jest mocno rozbudowana w tym świecie. Autor chyba wrzucił tutaj wszystko, nic nie pominął, co znalazł w popkulturze z dopiskiem "fantasy". Od nadmiaru niby głowa nie boli, ale znaleźć coś oryginalnego w...

Mariusz | 2011-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2011

Jedni reporterzy biegają po targowiskach sprawdzając jak to wzrost VATu wpływa na cenę jajek, innych znowu, kierownik wysyła na mróz, żeby z pokładu lodołamacza trzęsącym się głosem opowiadali, że znowu mamy krę na Wiśle.
W tym frustrującym zawodzie, pracuje jednak także garstka szczęściarzy, którym się powiodło. Oni to, jadą na wojnę. I to nie taką pod krzyżem, czy podczas otwarcia sklepu z telewizorami.
Na PRAWDZIWĄ wojnę – taką gdzie strzelają i chodzi się w skórzanej kurtce!
Fragment życia takiej gwiazdy wśród pismaków, opisał M. Guzek w powieści “Trzeci świat”.
Idea wydawała się słuszna: wykorzystać pierwszoosobową narrację, całość napisać w formie reporterskich notatek.
Niestety, do końca chyba to nie zagrało.
No bo jak miało zagrać, jeżeli od połowy powieści wiadomo “kto zabił” a autorowi wyraźnie zaczyna brakować konceptu na kontynuacje. Tempo siada, wszystko jest już jasne i pozostaje leniwe czołganie do ostatniej strony.
Ileż w końcu można czytać o tym, że czego człowiek...

asymon | 2013-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2013

(przeedytowane po kilku dniach) Książka w formie luźnych notatek dziennikarza do planowanego reportażu ze świata fantasy okupowanego przez polskie wojska. Zaczyna się świetnie, potem trochę się gubi, powodem jest poplątanie bohatera. Reportaż powoli zamienia się w coś zupełnie innego, ale może lepiej nie będę spoilerował...

I jeszcze uwaga na marginesie. Nie trzeba czytać poprzedniej książki autora. "Królikarnia" jest zbiorem opowiadań dziejących się w tych samych realiach, ale luźno powiązanych ze sobą i z powieścią, słabszym literacko.

Maynard | 2012-09-04
Przeczytana: maj 2012

Dosyć dziwna hybryda reportażu z fantasy czyli Sapkowski w świecie Szahinszaha lub Kapuściński w Śródziemiu. Efekt dość nudnawy i stanowi suplement do "Królikarni" (powieść ma nie całe 300 stron i dużą czcionkę). Czyta się żmudnie, choć pomysł reportażu z przedziwnego, dualistycznego świata gdzie ekspansja polskości sięgnęła zenitu i chyli się ku upadkowi zasługuje na wyrazy uznania. Jak dla mnie za dużo gadania, za mało akcji. Takie sobie coś...

Nefariel | 2013-08-17

Kawał dobrej fantastyki. Bardzo podobała mi się forma reportażu - notatki i opisy "znalezisk", będące pretekstem do pchania akcji na przód. No i sam pomysł Polaków kolonizujących obcy świat. Pomysł dość wyważony - bo z jednej strony naszym udało się coś innego niż tylko siedzenie i narzekanie, a z drugiej - Polacy robiący karierę w Trzecim Świecie to w najlepszym przypadku karierowicze, a w najgorszym bezduszne bestie.
A co mi się nie podobało?
Po pierwsze - w tej książce nie ma kobiet. To znaczy inaczej, są, ale mają mało czasu antenowego. Daleka jestem od zarzucaniu autorowi przedmiotowego ich traktowania, ale mimo to nieco niesmacznym wydaje mi się, że wszystkie bez wyjątku są... seksualne? Nie wiem, jak to ująć. Jedna z nich była przez pewien czas prostytutką (jakby kobieta nie mogła inaczej narobić sobie problemów w półświatku, aha). Druga to regularna prostytutka, skądinąd bardzo ciekawie wymyślona. Trzecia bez pardonu ogłasza bohaterowi, że jest wyposzczona i chce go bzyknąć...

Ellifain | 2011-07-11
Przeczytana: 03 lipca 2011

ciekawe pomieszanie fantasy z science fiction, czyli zderzenie świata baśni ze światem techniki

Jaskier | 2012-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kurde, czytając końcówkę człowiek ma wrażenie wpływu Panny Rozpustnej na samego siebie - wręcz żałowałem, że czytając nie mam pod ręką wody od Matki. Niesamowite uczucie, choć historia... taka sobie.

Lukasz | 2015-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2015
Estera | 2015-01-29
535NCjA | 2015-01-27

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Księga strachu
    Jacek Piekara, Jakub Ćwiek, Witold Jabłoński, Ewa Białołęcka, Mariusz Kaszy...
    Królikarnia
    Maciej Guzek
    Księga smoków
    Jacek Piekara, Marcin Mortka, Maja Lidia Kossakowska, Ewa Białołęcka, Tomasz Ko...
Kalendarium literackie
  • Maria Nurowska
    71. rocznica
    urodzin
    ,,Ten kocha naprawdę, kto nie wie, dlaczego kocha.
  • Isabel Abedi
    48. rocznica
    urodzin
    Są w życiu rzeczy, o które trzeba walczyć, ponieważ czas, jaki na nie zostaje, niekiedy jest krótszy, niż sądzimy.
  • Andrzej Maleszka
    60. rocznica
    urodzin
    Mama zapaliła świece, a Filip latarkę i z ziemi dom wyglądał jak jeszcze jedna gwiazda. Miasto zostało daleko pod nimi. Choć stali na balkonie, to żadne z nich nie mogło już zobaczyć, jak czerwone krzesło powoli wstaje z trawy i unosi się w górę.
  • Max Allan Collins
    67. rocznica
    urodzin
    Ludzkie duchy, przemykające bez śladu, niezauważalnie. kiedy któryś z nich znika, nikogo to nie obchodzi.
  • Kazimierz Władysław Wójcicki
    81. rocznica
  • Marguerite Duras
    19. rocznica
    śmierci
    I płacząc robi to. Z początku jest ból, a potem ten ból staje się kolejną zdobyczą, odmieniony, narastający z wolna, wznoszący się ku rozkoszy, spleciony wraz z nią. Morze, nieuchwytne w swym kształcie, po prostu niezrównane.
  • Eugene B. Sledge
    14. rocznica
    śmierci
    Wojna to zorganizowany obłęd niszczący najlepszych ludzi.
  • John Williams
    21. rocznica
    śmierci
    Jakże porządni i przyzwoici wydajemy się samym sobie, dopóki nie mamy okazji ani powodu, żeby się zachować nieprzyzwoicie! Potrzeba dopiero miłości, żebyśmy mogli czegoś się dowiedzieć o sobie samych.
  • Arthur Koestler
    32. rocznica