Ja, Gelerth

Wydawnictwo: Zebra
khern

"Ja, Rah V. Gelerth, obchodziłem tego dnia urodziny. Udało mi się zastrzelić psa w sile wieku i średniej wielkości. Obdarłem go z gęstej sierści, wypatroszyłem, odciąłem łeb i nadziałem na prowizoryczny rożen, pod którym rozpaliłem niewielkie ognisko. Piekł się zupełnie dobrze. Obiecywałem sobie prawdziwie urodzinową kolację. Miałem trzydzieści osiem albo trzydzieści dziewięć lat, raczej...

Miałem trzydzieści osiem albo trzydzieści dziewięć lat, raczej trzydzieści dziewięć i czułem się już bardzo stary. Miałem za sobą szczęśliwe dzieciństwo, interesujące studia nad historią teatru, a nawet udział w wydarzeniach politycznych, które w mojej najwcześniejszej dorosłości przetoczyły się przez Europę."

"Psy" w wersji SF.

Maciej Markisz | 2013-05-31
Przeczytana: 07 lipca 1994

(Rozbudowana opinia z poprzedniego, starego konta, które mi obumarło)

Świetny reżyser wspaniałym autorem książki? Sprawnym, barwnie i plastycznie tworzącym pisarzem? Można? Można!

Odnośniki, nawiązania - tak, jak najbardziej. Ale nie, Broń Boże - nie, nie proste kopiowanie.

"Ja, Gelerth" to znakomita, inteligentna, wysmakowana niuansami, pełna poczucia humoru książka.

Z okładki i z pozoru lekka; wkręca niesamowicie czytelnika w perypetie Rycerzy Okrągłego Stołu przyszłości. Pochwała męskiej przyjaźni, odwagi przeplata się z mroczną i apokaliptyczną wizją przyszłości świata.

A próba rozwikłania zagadki pojawiania się zabójczych, ciemnych i niezwykle potężnych Teutonów to tylko początek Twojej drogi w czasie tej przygody. Ostatecznie i tak będziesz bardzo zaskoczony kolejnymi kartami, nawet jeśli niezwykle bystrze zagrasz w pokera z samym Pasikowskim.

"Ja, Gelerth" to dokonanie wielkiego polskiego reżysera, ale także już pisarza; w swym profesjonaliźmie niczym nie ustępuje...

Odnośniki, nawiązania. Ale nie, Broń Boże - nie proste kopiowanie. Inteligentna, smakowita, pełna poczucia humoru książka. Z okładki i z pozoru lekka; wkręca niesamowicie czytelnika w perypetie Rycerzy Okrągłego Stołu przyszłości. Pochwała męskiej przyjaźni, odwagi. Książka wielkiego polskiego reżysera, a także już pisarza; w swym profesjonaliźmie niczym nie ustępuje jego sławnym super-produkcjom filmowym. Bardzo dobra fabuła. Pozycja jest świetną sensacją, przygodą, science fiction być może proroczym (oby nie). Ma zaskakująco sporą dawkę dramaturgii, jak na taką książkę i wspaniałe elementy; niezwykle powoli i umiejętnie odkrywanej skrawek po skrawku tajemnicy.

MacG | 2011-09-22
Przeczytana: 22 września 2011

Rewelacyjny klimat, dobre dialogi, galeria ciekawych bohaterów, którym Franz Maurer czy major Keller mogliby podać prawice, fakt faktem kilka zgrzytów jest, ale jednak wrażenia po lekturze in plus. Dla fanów Pasikowskiego pozycja ważna, dla miłośników postapokaliptycznego sci-fi - ciekawa lekturka.

Dex | 2011-01-03

Rewelacyjne czytadło w klimatach P/A. Soczysty język, wyraziści bohaterowie, przygody i zwroty akcji - czyta się jednym tchem.

Fidel-F2 | 2015-11-13

Tak nieudolnego gniota nie czytałem chyba nigdy. Język wypracowań szkolnych z przełomu 6/7 klasy, na poziomie zdania jest żenujący. Prawdę mówiąc, trudno znaleźć zdanie zbudowane w poprawny sposób. Głupot, nielogiczności, braku sensu i chciejstwa autora mamy bez liku, niemalże na każdej stronie. Fascynująca jest naiwność niektórych konceptów. Fabularnie to wyjątkowy prymityw. Ta książka jest tak zła, że może zainteresować na zasadzie biologicznego kuriozum. Nigdzie indziej nie zobaczymy takich wynaturzeń literackich. Kupiłem kiedyś to coś na taniej książce za parę złotych a po przeczytaniu sprzedałem jakiemuś naiwniakowi za setkę. A początkowo chciałem wrzucić do kominka.

Sławomir | 2015-08-14
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 14 sierpnia 2015

Świetna przygodówka. I na pewno nie jest prymitywna. Styl przypomina mi dobre, minione lata polskiego SF. Czytało się rewelacyjnie i zabawa przy tym przednia. Porównania do "Psów" uważam za całkowicie chybione. Nie są to takie "Psy" w wersji książkowej na pewno. Oczywiście nie ma tu wielkiego wyrafinowania czy też subtelności ale przecież w tego typu literaturze nikt normalny tego nie oczekuje a nawet wręcz przeciwnie - może to drażnić. Książka jest napisana solidnie, dobrym językiem, w dobrym tempie i nie jest do bólu przewidywalna. Naprawdę, wielkie, wielkie, miłe zaskoczenie. Szkoda, że autor nie wciągnął się w to powieściopisarstwo.

Danek | 2013-10-26

Tak, to właśnie książka pana, któremu zawdzięczamy takie filmy jak "Psy", "Operacja Samum" czy "Demony wojny według Goi". Pan reżyser postanowił się rozerwać przy literaturze i oto spod jego pióra wystrzeliła w latach 90 powieść "Ja, Gelerth".

Odnosząc się do samej tematyki postapokaliptycznej, odczuwamy ją na każdym kroku. Co prawda rzadko bohaterowie odwiedzają zniszczone miasta i zajmują się eksplorowaniem pozostałości po starym świecie, jednakże doszedłem do wniosku, że nie na tym autor się skupił. Otóż w jego zamyśle było "wierne" (jak na pana Pasikowskiego) rzeczywistości po katastrofie. A więc idąc tropem "Psów" ... mamy głównego bohatera równego niemal herosom, o siarczystym sposobie wypowiadania się, odarty z głębszych uczuć pokazuje czytelnikowi jak powinno się żyć w nowej rzeczywistości. Dużo akcji, dużo zwrotów akcji i czegoś co ja nazywam "wsiąknięciem" na długie godziny. Książka bowiem zajmuje i nie pozwala oderwać wzroku, czyli coś co lubię.

Ktoś może powiedzieć,...

Yod | 2014-03-21

Jedna z lepszych książek Sci-Fi jakie kiedykolwiek czytałem, a czytałem ich naprawdę sporo.
Jak to podsumował mój kolega 111% akcji.
Od pierwszego do ostatniego zdania ani jednego zbędnego opisu ani jednego nudnego dialogu, wszystko podporządkowane akcji, akcji, akcji. Książka może nieco napisana jak filmowy scenariusz ale w tym wypadku bynajmniej to nie razi. Akcja przebiega w zawrotnym tempie i w takim też tempie czyta się tą książkę.
Przestrzegam przed braniem jej do ręki jeśli nie ma się wystarczająco dużo czasu aby ją skończyć. Choć książka do opasłych nie należy nockę można zarwać.
Intryga jaką wymyślił autor bardzo ciekawa o ile wiem nigdy poprzednio ani później w SF nie eksploatowana, zaś wizja post apokaliptycznego krajobrazu całkiem realnie odmalowana.
Tym bardziej ,że dzieje się wszystko w środkowej i zachodniej Europie a więc na ziemiach ,które wszyscy znamy.
Wiem ,że książka w momencie wydania nie zebrała najlepszych recenzji ale uważam,że to raczej z zazdrości ,że...

Dominik | 2012-10-31
Przeczytana: 31 października 2012

Ksiażkę czyta się szybko i przyjemnie. Wyraziści bohaterowie i szybka akcja sprawiają, że nie chce się przerywać lektury. Jednak nie jest tak pięknie jak się na początku spodziewałem i gdzieś od połowy książki fabuła zaczęła się robić trochę przekombinowana. Książka w sam raz do jednokrotnego przeczytania, jest nienajgorzej ale brak czegoś co by sprawiło abym chciał do niej wrócić.

ttwety | 2011-01-22

rewelacyjne sf.
szkoda że Pasikowski nie zrobił z tego filmu.