60 lat po zakończeniu największego konfliktu zbrojnego w historii ludzkości Fabryka Słów przedstawia zbiór opowiadań fantastycznych inspirowanych II wojną światową. Wątki, które zakorzeniły się w masowej wyobraźni każdego z nas, znajdują nieoczekiwane rozwiązanie w opowiadaniach najlepszych polskich autorów. Opowiadanie „Wilcza zamieć” (Grzędowicza) z tego zbioru zostało nominowane do...

Opowiadanie „Wilcza zamieć” (Grzędowicza) z tego zbioru zostało nominowane do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla za rok 2005.

Kamil Adam | 2010-12-05
Przeczytana: 04 grudnia 2010

Wilcza zamieć, Der Totenkopf, Szkarłatna fala, Sonderführer, Odniemcy, Kontyngent - te opowiadania czytało się dobrze, reszta mnie nie zaspokoiła.

ryszpak | 2015-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2015

Dobra antologia, zapamiętuje się zwłaszcza opowiadania autorstwa Orbitowskiego, Pacyńskiego i Kossakowskiej. Pozostałe też trzymają poziom. Każdy fan horroru i historii znajdzie tu coś dla siebie.

Stress | 2015-08-25

Najlepsze (wtedy) opowiadania moich ulubionych (obecnie) polskich autorów.

Arkadiusz | 2012-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2012

Niestety moje początkowe zainteresowanie tą antologią gasło z każdą przeczytaną stroną. Zaczęło się bardzo dobrze od, moim zdaniem, najlepszego opowiadania z całego tomu, a mianowicie "Wilczej zamieci" Jarosława Grzędowicza. Całkiem ciekawa historia z dobrze zarysowaną sylwetką głównego bohatera i interesującym przebiegiem wydarzeń.

Kolejne, bardzo krótkie opowiadanko Eugeniusza Dębskiego, miało w sobie coś, dreszczyk emocji szczególnie w końcówce ale nie powalało na kolana.

Żeby nie opisywać każdego po kolei dodam tylko, że moją uwagę zwróciły jeszcze tylko 3 opowiadania z tego tomu. "Der Totenkopf" Tomasza Pacyńskiego, "Szkarłatna fala" Mai Lidii Kossakowskiej i "Sonderfuhrer" Szymona Kazimierskiego.

Z racji tylko 4 opowiadań zasługujących na moją uwagę, adekwatna do tego ocena. 4/10

Sięgałem po ten zbiór opowiadań z dużymi nadziejami; druga wojna światowa zapakowana w fantastyczną otoczkę - klimaty bardzo mi bliskie w końcu połączone! Ale jak to ze biorami opowiadań bywa - raz jest lepiej, a raz gorzej... Zbiór otwiera Grzędowicz - to klasa sama dla siebie (nagroda Zajdla za "Wilczą zamieć" w pełni uzasadniona). A potem jest już różnie; zbiór ogólnie trzyma poziom, ale zdarzają się "zapchajdziury", przez które trudno było mi przebrnąć. Może dlatego czytałem ten zbiór na raty i sporo czasu upłynęło, zanim go ukończyłem. Na koniec wisienka na torcie - czyli okupacyjno-współczesne opowiadanie Pilipiuka w prawdziwie Jakubowym stylu :)

Maynard | 2012-09-20
Przeczytana: listopad 2005

Antologia bardzo nierówna. Z jednej strony mamy tu doskonałe miniatury literackie (Grzędowicz, Kazimierski, Kossakowska) z drugiej kompletne klapy i pomyłki (Roś, Spychała). Oceniając całość: 3+, spodziewałem się po tym tomiku czegoś więcej. Jak zwykle młodzi Polscy fantaści zawiedli...

Lamia | 2012-11-21
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 12 grudnia 2012

12 opowiadań sztandarowych autorów polskiej fantastyki. Każde inne, ale łączy je jedno - II wojna światowa, która stanowi tło wszystkich tych historii. Pomysł - bombowy. Jak oceniam zbiór? Stopniowo, w czasie lektury. Po każdym opowiadaniu dopisuję opinię. Tak więc, do biegu, gotowi, start!

1. Wilcza zamieć, J. Grzędowicz - Misja okrętu podwodnego, którego pierwszym oficerem jest Reinhardt - główny bohater opowiadania, jest niejasna nawet dla niego. Kto by pomyślał, że ma dopłynąć do... Asgardu i w ten sposób przechylić szale wojny. Świetne opowiadanie, z niesamowitym klimatem. Około 100 stron doskonałej lektury, która zaskakuje i zdumiewa.

2. Odniemcy, E. Dębski - Trudno mi powiedzieć o czym jest to opowiadanie, bo właściwie jest to miniaturka. Ot kilka uchwyconych scenek. Zbyt dużo niedopowiedzeń i zbyt mało tekstu, żeby zrobić na mnie wrażenie.

3. Der Totenkopf, T. Pacyński - Ja się z panem Pacyńskim chyba nigdy nie polubię. Mimo dobrych chęci nie udało mi się doczytać...

yano20 | 2015-06-24
Przeczytana: 23 czerwca 2015

Ten zbiór miałem okazję czytać będąc z dzieckiem w szpitalu, kiedy akurat spało nabierając sił. Całkiem nieźle spełnił rolę małej odskoczni od przytłaczającej sytuacji.
Fantastyka i II Wojna Światowa w jednym? Bardzo chętnie, oba tematy są mi bliskie - z dużym zainteresowaniem sięgnąłem po ten zbiór.

1. "Wilcza zamieć" J. Grzędowicz. Nie dość, że fantastyka w II WŚ, to jeszcze okręty podwodne. Miodzio ;) Do tego Ahnenerbe, okultyzm, nordyccy bogowie. Bardzo interesujące opowiadanie. 7/10
2. "Odniemcy" E. Dębski. Nie przepadam za takimi miniaturami, fabuła też jakoś mnie nie porwała. Odrobina magii wcale nie pomogła. 2/10
3. "Der Totenkopf" T. Pacyński. Udane i wciągające opowiadanie. Antropologia w służbie narodowego socjalizmu i fanatyzmu. Jedno z lepszych opowiadań tego zbioru. 8/10
4. "Olaf i buty Gintera" J. Roś. Moim zdaniem nieporozumienie - to opowiadanie nie powinno wcale się tu znaleźć. Owszem - jest tematyka II WŚ, ale brak fantastyki. Może i jest odrobina horroru, ale i...

Dex | 2011-10-16

Bardzo lubię motywy drugowojenne, stąd z wielkim zainteresowaniem sięgnęłam po "Deszcze niespokojne". I na tym się skończyło. Opowiadania są bardzo przeciętne, jedynie dwa lub trzy zapisały mi się w jakikolwiek sposób w pamięci. Tworki sprawiają wrażenie pisanych na kolanie, jakby autorzy dostali trzy dni i pisali na odwal się, byle kojarzyło się wojennie. Przykre, że taki temat został tak potraktowany.

Xavion | 2012-01-15

Jak zwykle w antologiach - kilka opowiadań dobrych, kilka mniej. Na tle reszty wyróżniała się oczywiście "Wilcza zamieć" Grzędowicza (nagrodzona bodajże Zajdlem). Spodobało mi się też opowiadanie na temat antropologii, tytułu niestety nie pamiętam, czytałem ten zbiór już dość dawno. Ogólnie rzecz biorąc jest to dobra antologia, oby więcej takich.