Najlepsza załoga Słonecznego, t.1

Cykl: Najlepsza załoga Słonecznego (tom 1)
Wydawnictwo: Fabryka Słów

Rozległa jak „Star Trek”, ironiczna jak „Paragraf 22”, mocna jak syberyjski spiryt – taka jest właśnie „Najlepsza załoga Słonecznego”. Za kilkaset lat – po III wojnie światowej i zimie postnuklearnej – mieszkańcy Ziemi zjednoczą się i skolonizują pobliskie planety. To oczywiste, mówi nam o tym niemal każda space opera. Ale w nowej powieści Olega Diwowa zasady są po to, żeby je łamać. Na...

Za kilkaset lat – po III wojnie światowej i zimie postnuklearnej – mieszkańcy Ziemi zjednoczą się i skolonizują pobliskie planety. To oczywiste, mówi nam o tym niemal każda space opera. Ale w nowej powieści Olega Diwowa zasady są po to, żeby je łamać. Na pokładzie międzyplanetarnego krążownika „Paul Atrydes” nie służą kryształowi astronauci ze „Star Treka”. Admirał Raszyn z upodobaniem popija bimber pędzony w zakamarkach okrętu, psycholog pokładowy Linda Stanfield dręczy wszystkich swoją obsesją seksualną, nawigatorka zwana Cukiereczkiem romansuje ze starszym technikiem, a na dnie basenu w sekcji rekreacyjnej ktoś wymalował wielkiego członka. Czy taka załoga może stawić czoła zagrożeniu ze strony Obcych i intrygom polityków? Przed wami cały kosmos spraw o wiele bardziej skomplikowanych niż te na Ziemi.

Powieść kryje dodatkową niespodziankę w postaci niezliczonych smaczków nawiązujących do klasyki sf. Klucz do ich rozszyfrowania znajdziesz na końcu książki!

źródło opisu: www.fabryka.pl

źródło okładki: www.fabryka.pl

drobnypijaczek | 2014-03-12
Przeczytana: 12 marca 2014

To mój pierwszy kontakt z rosyjską fantastyką. Mamy tu grupę uderzeniową floty kosmicznej w stanie rozkładu. Zarówno fizycznego jak i moralnego. Każdy we flocie wie, że jej dni są policzone a kosmiczni wojownicy nie są zbyt mile widziani w domu. Generalnie ma się wrażenie, że to koniec wojny w Wietnamie i każdy chciałby zapomnieć. Ale jak w takich przypadkach bywa zapomnieć się nie da a dodatkowo autor stawia flocie nowe zadania. Pierwszy tom to zapoznanie z bohaterami i zawiązanie fabuły. Autor posługuje się wieloma skrótami, pseudonimami więc na początku może być deczko ciężko się w tym połapać, ale nie ma znowu tego tak dużo, żeby czytelnik nie połapał się w tym (nie jest to znowu jakaś "Gra o tron" bo i statek mniejszy niż Siedem Królestw i bohaterów też mniej). Odwołań do popularnego Science Fiction nie brakuje, ale humoru tu średnio. Owszem, na początku żarty bawią, później stają się raczej monotonne. Ma się wrażenie, że cała flota rozłazi się od pijaństwa i nadużyć...

Jale | 2014-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2014

Fajnie, wartko i z jajem napisana powieść, posiadająca jednak przeszarżowane, często zupełnie nic nie wnoszące do fabuły dialogi, płynące sobie wyłącznie dla samego płynięcia, czy tez raczej dla napchania objętości książki. Funkcję waty pełnią też różne zbędne wątki, wskutek czego po dotarciu do ostatniej strony można się złapać na refleksji, że obcowało się z lekturą przyjemną, ale tak naprawdę o niczym.

A wszystko rozbija się o to, że to nie jest żadna zamknięta całość, a pierwszy z trzech rozdziałów pierwszego, bezsensownie rozbitego na dwa woluminy tomu czegoś, co z założenia miało być cyklem, tyle że autor najwyraźniej w pół drogi się rozmyślił i nic więcej nie napisał...

Sławomir | 2014-04-21
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 20 kwietnia 2014

Super książka. Z humorem, jak lubię, sprawnie napisana, wciągająca. Autora zacząłem poznawać od Wybrakówki i wydał mi się ciekawy więc sięgnąłem po kolejną pozycję z jego dorobku. I zdecydowanie się nie zawiodłem. Oczywiście tematyka diametralnie inna niż w Wybrakówce, inny klimat ale autor w tej konwencji również spisał się znakomicie.

Nadia | 2013-12-14

Bardzo fajna sf z charakterystycznym dla Diwowa poczuciem humoru. Lekka i przyjemna lektura, polecam nie tylko jako książkę do pociągu:)

kamson | 2014-09-11
Przeczytana: 2014 rok

Śmieszna książka z ciekawymi postaciami, akcja dość prostolinijna i łatwa do odgadnięcia, ale przyjemnie się czyta ( ogólnie rosyjscy pisarze mają ciekawe pióro). polecam znudzonym fanom SF jako krótki przestój między cięższymi pozycjami.

Marek Rygiel | 2015-02-24
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 24 lutego 2015

Przeszarżowane, chaotyczne i właściwie o niczym. Przynajmniej ten pierwszy tom. Może drugi o czymś opowiada, ale tutaj to trochę jakby MASH w kostiumie space opery. A ja nie lubię MASHa...

tirarira | 2016-03-27

z pieprzykiem!!! ciekawa, trochę wulgarna, zabawna, zaskakująca :) chciałabym być z tymi wariatami na jednym pokładzie ;)

Biedroniaola | 2013-09-23

Dla mnie z fajnym poczuciem humoru

Golem | 2016-11-21
Andrzej Polinski | 2016-11-06