Dzień drogi do Meorii

Potworki, czciciele żywności i latające sracze. Siły ziemskie, kosmiczne i nadprzyrodzone w rozstrzygającej bitwie. Czy Bóg Chwilowo Nieobecny zatrzymał się w Meorii? Sto lat po krachu Epoki Wielkiego Błądzenia zdziesiątkowana ludzkość dogorywa pod okupacją cywilizacji Hoam. W kosmosie czai się flota Renegatów. Na Ziemię zstępuje przedstawiciel suwerenów – wolnych ludzi przyszłości – aby toczyć samotną walkę ze złem. Przewrotna, prorocza powieść Oramusa sumuje doświadczenia polskiej szkoły fantastyki socjologicznej, a jej tytuł nawiązuje ironicznie do nazwy wzorcowego miasta komunistycznego z "Obłoku Magellana" Stanisława Lema.

(...) Czytanie książek Oramusa boli człowieka wychowanego w pozornej wolności współczesnej Polski. Chwila zastanowienia uświadamia nam, że naprawdę niewiele trzeba, by ludzi sprowadzić do roli bezrefleksyjnych podwykonawców. Oramus skutecznie wciąga nas w swoje wizje będące nie przerysowaniem, a naświetleniem zepsucia drążącego społeczeństwo, i równie skutecznie wprowadza w depresję zakończeniami swoich opowieści. (...)
Cały tekst przeczytacie tutaj: http://www.kronikinomady.pl/2014/07/dzien-dobry-panie-marku-czyli-o.html

cykuta | 2010-09-19
Przeczytana: 11 listopada 2009

Nie jest to lekka lekka, ale niewątpliwie ważna. Porusza szczególnie istotne dla wykuwającej się demokracji tematy i chociaż wstawki polityczne są silnie zawoalowane, uniwersalności treści tej książki po prostu nie da się ukryć.

Bartek Biedrzycki | 2016-04-28

W pewien sposób ta książka jest podsumowaniem całego nurtu - Ziemia zniewolona, na kolanach, społeczeństwo którego stopień skurwienia osiągnął niebotyczne poziomy, nieświadomie samonarzucona okupacja. Pobrzmiewają tu pomysły Wnuka-Lipińskiego, Zajdla, Parowskiego - ale wszystkie spotworniałe, wynaturzone, podobnie ja drwina z innych, bardziej optymistycznych wizji. Rzecz trudna w odbiorze bez przynajmniej częściowej znajomości polskiej fantastyki z 7. i 8. dekady XX wieku, ale warta spróbowania. Z dzisiejszego punktu widzenia - niemal egzotyczna.

mm_89 | 2016-11-01
Arkadiusz Gembara | 2016-09-04
Przeczytana: 04 września 2016
Marek | 2016-08-14
googel6 | 2016-07-21
Na półkach: 2016, Przeczytane, W wersji "E"
Przeczytana: maj 2016
Mikołaj Morzy | 2016-07-06