Party pod wojennym niebem

Tłumaczenie: Maria Przybyłowska
Wydawnictwo: Czytelnik
Party im Blitz
83-07-03041-2

Elias Canetti urodził się w 1905 r. w Ruse (d.Ruszczuk) w Bułgarii. Studiował w Wiedniu i tam też powstała jego najwybitniejsza powieść Auto da fe (wyd. pol. 1988). Jeszcze przed drugą wojna światową wyjechał z żoną Vezą do Anglii i na długie lata związał swoje życie z tym krajem. Od póżnych lat sześćdziesiątych mieszkał na zmianę w zurichu i Londynie. W końcu lat osiemdziesiątych przeniósł się na stałe do Szwajcarii. zmarł w zurychu w 1994 r. W roku 1981 Elias Canetti otrzymał literacką Nagrodę Nobla. W dorobku Elasa Canettiego znajdują się trzy znakomite książki autobiograficzne: Ocalony jezyk (wyd. pol. 1981), Pochodnia w uchu (wyd. pol. 1988), Gra oczu (wyd. pol. 1991). Pod koniec życia, kontynuując ten nurt twórczości, Canetti zaczyna notować wspomnienia ze swojego wieloletniego pobytu w Anglii tej z okresu wojnny i juz powojennej kiedy to pisał swoje główne dzieło, Mase i władzę (wyd. pol. 1996), włączając sie jednocześnie czynnie w życie kraju, w którym przyszło mu mieszkać. Poznał wtedy i sportretował piórem całą galerię niezwykle ciekawych postaci: pisarzy i artystów, polityków i naukowców, a także zupełnie zwykłych ludzi. Wspomnienia te zostały wydane na podstawie pism pośmiertnych w 2003 roku, teraz zaś trafiają do rąk polskiego czytelnika.

dziś_jutro_czytam | 2014-01-07
Przeczytana: 2013 rok