Korekta

Tłumaczenie: Marek Kędzierski
Wydawnictwo: Czytelnik
Korrektur
Olena

Bohaterami wydanej w 1975 roku powieści są trzej dawni koledzy szkolni, pochodzący z Górnej Austrii. Narrator, matematyk z Uniwersytetu w Cambridge, przyjeżdża po latach nad rzekę Aurach do preparatora ptaków Hoellera i wprowadza się na poddasze jego domu, gdzie zamierza zebrać i uporządkować tysiące notatek, pozostawionych tam przez ich przyjaciela Roithamera, profesora fizyki w Cambridge. Roithamer, postać wykazująca wiele podobieństw do słynnego filozofa Ludwiga Wittgensteina, przez wiele lat budował dla siostry w geometrycznym centrum tamtejszego lasu osobliwy budynek nazywany Stożkiem, a dowiedziawszy się o jej śmierci, popełnił samobójstwo. Towarzyszymy w próbie rekonstrukcji rozpadu osobowości geniusza, nieustannie zmuszającego się do korygowania swoich przemyśleń, zanim proces ten przerwie właściwa korekta – śmierć. Jedyną logiczną konkluzją życia jest zanegowanie własnego istnienia. "Korekta", jeden z kamieni milowych w ewolucji Bernharda, mimo przytłaczającego tematu, stanowi pasjonującą lekturę. Mistrzostwo języka tej powieści, swą formą i energią afirmuje życie w stopniu wyższym niż w innych jego wielkich powieściach.

źródło opisu: Czytelnik, 2013

źródło okładki: Czytelnik

książek: 1904
Wojciech Gołębiewski | 2014-05-28
Przeczytana: 29 maja 2014

Thomas Bernhard - “Correction”
Rzucam się z motyką na słońce, bo ludzie przywykli powtarzać frazesy, a ja uparłem się je obnażać i niszczyć. W dodatku jestem, a właściwie byłem skromnym mgr. inż. chemii, przeto w filozofii jestem samoukiem i amatorem. Wychodząc z założenia, że zdecydowana większość uczestników portalu „lubimy czytać” ma wiedzę w tej materii nie więksżą ode mnie, postanowiłem pewne aksjomaty uporządkować w celu stworzenia bazy do konwersacji.
Moja ulubiona prof. Barbara Skarga twierdziła, że, tak naprawdę, to ludzkość po Platonie niewiele wymyśliła, a mój przewodnik /po wstępnej edukacji u Tischnera/ Kołakowski, w jednym z listów pisał:
„NIE MAM JA ŻADNEJ FILOZOFII.. ..Podejrzewam także, że wszystko, co w tej dziedzinie ważne, dawno zostało powiedziane.. ..i że to, co robimy, to na ogół powtarzanie rzeczy dawnych w zmodyfikowanym wedle ...

Krzysztof | 2016-02-21
Przeczytana: 17 lutego 2016

Ostatnimi czasy zewsząd docierały do mnie zachwyty nad niejakim Thomasem Bernhardem. Niedawno wydano w Polsce dwa jego opowiadania, z których jedno okrzyknięto arcydziełem („Tak”). Te zamierzam przeczytać już niedługo, a tymczasem wziąłem się za nieco wcześniejsze z jego dzieł, uważane ponoć za najważniejsze spośród całej twórczości – „Korektę”.

Pierwszą rzeczą, na którą niechybnie zwraca się uwagę jest forma. Długie zdania, ciągnące się nieraz przez kilka stron, z powtarzającymi się frazami i tematami. I tak przez całą książkę. Są tylko dwa rozdziały. W połowie dzieła znajdziemy – prześwit (nazwijmy go tak, nawiązując do treści) – będący też zmianą perspektywy. A poza tym – ściana tekstu. Prozę tę określa się powszechnie mianem melodyjnej, rytmicznej, i trudno nie zgodzić się z takimi określeniami. Narracja krąży wokół pewnych punktów i tematów, oddalając się i zbliżając, pulsacyjnie, niczym fala, akcentowana pewnymi stałymi frazami, raz za razem, niczym uderzenia bębna. O ile na...

Bernhard w swoim najlepszym i najbardziej charakterystycznym wydaniu. "Korekta" to obok "Dawnych mistrzów", "Wymazywania" i "Autobiografii" kwintesencja pisarskich możliwości austriackiego mistrza. Hipnotyczna, zachwycająca bezlitosną precyzją i świetnym stylem, wymagająca nieustannej uwagi, niezwykle wartościowa lektura. Powtórzę za jednym z krytyków: "Bernhard pisze jak święty potwór". Arcydzieło.

oureion | 2014-12-17
Przeczytana: 13 grudnia 2014

"Korekta" Thomasa Bernharda to dzieło, które chyba stworzone jest, by sprawiać trudności - zarówno podczas mozolnego brnięcia przez każdą jego stronę, jak i nawet po jego przeczytaniu, gdy przychodzi do zdefiniowania swojej oceny. Nie pamiętam od dawnego czasu książki, co do której miałem tak niejednoznaczne odczucia.

Z jednej strony Bernhard (nie wstydzę się przyznać, że autor to dla mnie przed lekturą "Korekty" praktycznie nieznany) lubuje się w sadystycznej wręcz stylistyce - chaotyczne, ciągnące się nierzadko bez końca i gubiące od czasu do czasu wątek zdania, przytłaczająca ilość natarczywych powtórzeń, wszystko to podane w sosie zbliżonym do sławetnego strumienia świadomości, jaki pamiętam z "Ulissesa" Joyce'a. Nie przypadkiem wspominam tutaj o tym pisarzu - twórczość jego genialnego ucznia, Samuela Becketta, to w mojej hierarchii absolutna czołówka, znam i ubóstwiam niemal wszystko, co napisał i wydał ponury Irlandczyk. Nietrudno bowiem zauważyć, że Bernhard był,...

beforedparture | 2014-07-10

Moja miłość do Bernharda jest chyba bezwarunkowa. Inaczej nie potrafię wytłumaczyć chęci czytania książki o postaci tak podobnej do Wittgensteina, podczas gdy Wittgenstein należy do tych filozofów, którym nie poświęciłabym ni strony pracy dyplomowej.

Obawiałam się, że połączenie Bernharda pisania "na rytmie" z nawiązaniami do myśli Wittgensteina będzie skutkowało bełkotem, z którego nic nie można wyciągnąć, że będzie pełne frazesów. Okazało się, że miałam czego się obawiać.
Roithamer studiował ludzi. O matce czy ojcu Roithamera dowiaduję się jednak więcej, niż o siostrze, której wybudował Stożek. Wielka idea, która przyświecała Roithamerowi przy budowie Stożka to jakaś efemeryda na potrzeby narracji. Bełkotliwość, która drażniła mnie u Wittgensteina, zaczęła mnie drażnić u Bernharda. Rzuciłabym tę książkę w kąt (aż tak nudziły mnie te opisy wielkości idei studiowania postaci w celu stworzenia budowli, mającej być logicznym wręcz odwzorowaniem ich osobowości), gdyby nie jedna...

Jakub Skowron | 2015-01-11
Na półkach: Przeczytane, Rozdane
Przeczytana: 11 stycznia 2015

Książka pomyślana jako zapis "przygniatających swym ciężarem" introspekcji jej dwóch głównych bohaterów. Niestety całość tej podróży "wewnątrz zaburzonych umysłów" to jedynie grubymi nićmi szyta fantazja pokaleczona drewnianym językiem i załamującymi ręce zabiegami stylistycznymi (typu ciągłe powtórzenia), która ostatecznie co najwyżej nuży i drażni. Czytając tego rodzaju książki rzeczywiście można uznać, że beletrystyka to jedynie płytkie ślizganie się po rzeczywistości (psychologia i motywacje postaci są po prostu płyciuteńkie i rażą tym bardziej że wepchnięto je w usta tzw. "geniusza"). Generalnie - bardzo słabo, bo książki nie ratuje ani treść ani forma. Gdzie ten "niepowtarzalny muzyczny styl Bernharda" - nie wiem. Całość przypomina raczej walenie nieociosaną kłodą po łbie. Przed całkowitą klapą dzieło to ratuje wyłącznie ostatnie kilkanaście stron jego pierwszej części (zakładam że taka miała być całość książki), gdzie przez chwilę błyszczy kawałek chorobliwej i gorączkowej...

Agata | 2015-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2015

Bernhard najwięcej ma w sobie uroku, najmocniej uderza i najbardziej wstrząsa, gdy nie przerywa się czytania i dzięki temu najintensywniej poddaje się melodyjnej narracji autora, która z każdą linijką wyzwala coraz to nową esencjonalność i ostrość.

Z początku lektury przestraszyłam się, że moja miłość do prozy Thomasa Bernharda rozmyła się z powodu dość długiego odstępu od ostatniej książki czy stosunkowo niewielką ilość jedynego w swoim rodzaju krytykanctwa i słownego chłostania ludzkości, ale wystarczyło kilkanaście stron, by autor objawił mi się na nowo w neowittgeinsteinowskiej odsłonie.

Wydaje mi się, że w porównaniu do poprzednich dzieł Bernharda, "Wycinka" jest łagodniejsza, nie należy w żadnym wypadku umniejszać jej wielkości, precyzji i wadze poruszanych zagadnień - roi się tu od uciążliwych repetycji na temat związków rodzinnych, roli pracy naukowej, dążenia do doskonałości, przekraczania granic wyrażających się we wielu codziennych, często bagatelizowanych czynnościach...

ouLIPOgram | 2014-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2014

Męka. Ciągle te same tematy, ale jakże porozciągane, międlone przez wiele stron, irytujące do bólu repetycje walą jak obuchem w łeb.

kaiserhoff | 2016-04-24
Przeczytana: kwiecień 2016

Napisana 40 lat temu "Korekta" to nie tylko nudna jak flaki z olejem historia aspergerowego intelektualisty, któremu ambitne plany zbudowania scentrowanej struktury pokrzyżowała Śmierć, ale też piękny przykład książki pisanej pod ambitnego gimba, z erudycją, ale też swobodą, ze swobodną erudycją, w której poza mętnymi filiacjami łączącymi bohatera z wczesnym Wittgensteinem zachwycony czytelnik odnajdzie też pasywno-agresywne aluzje do słynnego filozofa Heideggera, który występuje tu pod postacią mieszkającego w lesie samobójcy z drewnianą nogą i w skarpetach z owczej wełny xD
Z taką swadą poruszać się po tych, hehe, wyżynach ducha, to jest naprawdę bardzo fajne #brawobernard

maszom | 2014-01-15
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 15 stycznia 2014

I już wiadomo czyim stylem inspiruje się Krzysztof Varga;)

Znalezione w Ninatece: „Wymazywanie” Thomasa Bernharda

Kilka lat temu dziennikarz New York Timesa określił jego prozę jako „największe literackie osiągnięcie od czasu drugiej wojny światowej”. W Polsce jego twórczość nagłaśnia Krystian Lupa, który wystawił m.in. jego „Wymazywanie”. Dziś w audiocyklu o Thomasie Bernhardzie.

Europejska Noc Literatury po raz pierwszy w Polsce!

10 europejskich autorów, czytających w 10 zaskakujących miejscach w centrum miasta. Już jutro Wrocław zamieni się w Europejską Stolicę Literatury i zaoferuje nam nocną podróż pełną literackich atrakcji.