Latająca góra

Tłumaczenie: Jacek Buras
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Der Fliegende Berg

Rzadkiej urody poetycka, zmysłowa opowieść o dwóch braciach, którzy opuszczają rodzinną wyspę u wybrzeży Irlandii i wyruszają do Tybetu, aby wspiąć się na tytułowy, niezaznaczony na żadnej mapie i dotąd niezdobyty szczyt Transhimalajów. Ich podróż znad morza w najwyższe górskie ostępy wiedzie zarazem z cywilizacji komputerów i globalnej sieci Internetu w archaiczną krainę koczowniczych plemion i czczonych przez nie duchów i bogów. Ale jest to także rzucona na burzliwe tło wspólnego irlandzkiego dzieciństwa pod okiem ekscentrycznego ojca podróż obu, jakże różnych, braci ku sobie; podróż - paradoksalnie - rozdzielająca ich na zawsze.

Być może "Latająca góra" jest przede wszystkim powieścią o miłości w różnych jej przejawach, o trudnej miłości do drugiego człowieka, ale także o miłości życia, o tęsknocie, aby się ono spełniło, o zauroczeniu wielobarwnym kosmosem naszego świata we wszystkich jego fascynujących, czasem pięknych, czasem przerażających manifestacjach.

Ani | 2015-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2015

„Latająca Góra” była moim książkowym Graalem, szukałam jej długo więc kiedy przypadkowe pytanie sprawiło, iż w końcu do mnie trafiła (aż z Warszawy, jeszcze raz dziękuję!) wiedziałam, że warto było czekać cały ten czas.
Piękna i niezwykle, niezwykle emocjonalna. Te słowa najpełniej oddają charakter książki - począwszy od przedstawionej historii, a na konstrukcji kończąc.
„Latająca..” nie jest typową powieścią alpinistyczną, to poemat: o wędrówce dwóch braci przez Transhimalaje i ich wspinaczce na niezdobyty nigdy wcześniej, fikcyjny szczyt Phur-Ri. Ta wspólna podróż jest jednocześnie poszukiwaniem utraconej, braterskiej miłości i rozliczeniem się z trudnym dzieciństwem. W tle autor podejmuje wątek niepokojów politycznych Irlandii i zrywów wolnościowych Tybetu. Książka napisana jest składem chorągiewkowym, niejustowanym, bez rymów, ale z rytmem – czyta się ją niczym w takt bijącego serca.

skiatos | 2015-08-27
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 27 sierpnia 2015

Kiedyś zapytano Reinholda Messnera - jednego z najwybitniejszych alpinistów wszech czasów - o jego ulubioną książkę o górach. Odrzekł bez wahania, że to powieść "Latająca góra" Christopha Ransmayra. "Nie interesuje mnie typowa literatura górska. Jeśli ktoś opowiada mi, jak się wspinał, a potem schodził, a potem znów trochę się wspinał, to to jest dla mnie nudne. [...] Ciekawe jest to, co dzieje się w umysłach bohaterów. Trzeba przeżyć coś mocnego, bo inaczej nie jest się w stanie tego przekazać."

Nie wiem jak to zrobił Ransmayr, czy przeżył coś mocnego? - ale spod jego pióra wyszła książka wybitna. Dziękuję, panie Messner, to dzięki rozmowie "Moje góry poza dobrem i złem" przeczytałem "Latającą górę".

Iwona | 2015-02-18

„Latająca góra" to jedna z najpiękniejszych książek, jakie czytałam. Powiedzieć, że porusza trzewia i nie popuszcza, to mało. To książka z tych, które trzyma się na półce jak skarb, by od czasu do czasu zajrzeć do niej i przeczytać kilka linijek.

W centrum tej poetyckiej prozy nie tkwi tak naprawdę góra, lecz bracia i ich wzajemne relacje. Bo podróż przez Tybet jest podróżą przez rodzinną historię. A zdobycie góry jest zdobyciem siebie. I chodzi nie tylko o pokonanie własnych słabości, ale też o umiejscowienie siebie w świecie. Spotkanie z obcą archaiczną kulturą, wyrwanie z własnego podwórka, otwiera na nowe. Pozwala doświadczyć innej rzeczywistości, zobaczyć świat, który istniał przed nami. Pozwala uzmysłowić sobie kruchość zachodniej cywilizacji i nasze przez nią zniewolenie. Wielkość „Latającej góry" nie wiąże się jednak z wielkim przesłaniem. To, że ta książka tak bardzo porusza duszę, zawdzięcza językowi. Temu, jak zwykłe, czasem najprostsze myśli, przyobleczono tu w słowa....

martenka199111 | 2017-04-13

Opowieść o dwóch braciach, którzy są sobie obcy,są zupełnie różni. Zbliża ich do siebie wyprawa na nieznany szczyt.

muzyczkaxd | 2017-05-08
Przeczytana: 09 maja 2017