Nowele i miniatury

Wydawnictwo: Atext
83-85156-05-4
literatura piękna

Opowiadania: - Opis walki - Olbrzymi kret - Myśliwy Grakchus - Budowa chińskiego muru - Odmowa - Stary kawaler Blumfeld - Małżonkowie - Schron - "Głodomór". Fragmenty - Przygotowania do ślubu na wsi "Strażnik grobowca". Nowelki, przypowieści i aforyzmy: - Dzieci na drodze - Zdemaskowanie oszusta - Nagły spacer - Postanowienia - Niedola kawalera - Kupiec - Widok z okna oglądany w...

Opowiadania:

- Stary kawaler Blumfeld
- Małżonkowie
- Schron

- "Głodomór". Fragmenty

- Przygotowania do ślubu na wsi

"Strażnik grobowca". Nowelki, przypowieści i aforyzmy:

- Dzieci na drodze
- Zdemaskowanie oszusta
- Nagły spacer
- Postanowienia
- Niedola kawalera
- Kupiec
- Widok z okna oglądany w roztargnieniu
- Droga do domu
- Wspólnota
- Prawda o Sanczo Pansie
- Milczenie syren
- Prometeusz
- Rozważania o grzechu, cierpieniu, nadziei i słusznej drodze

Kafka czytany przez pisarzy i krytyków.

Nieoczytany128 | 2018-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2018

Zabierając się za Kafkę trzeba pamiętać o tym, że większość jego zawartości nie zdążyła zostać solidnie doszlifowana przez autora (o największe mdłości przyprawiają szczegółowe opisy bez rzeczywistego zastosowania), więc chwytamy za coś w fazie pre-alpha. Warto też mieć na względzie, że prawie wszystkie stare polskie wydania książek ssą pałę w typografii i cholernie męczą oczy, co jeszcze bardziej przeszkadza w odbiorze. Moja ocena w przypadku tego zbioru jest dość mocno subiektywna, bo wartość moich ulubionych opowiadań kompletnie przysłania mi nowele bełkotliwe bez kompletnego polotu, no i po prostu lubię parabole.

Do kanonu moich ulubionych opowiadań z Nowel i miniatur zaliczam: Opis walki i Głodomór. Rzeczywiście, dużo tego nie ma, ale warto jeszcze zwrócić uwagę na: Schron i Budowa chińskiego muru.
Z kompletnie krótkich form na pewno Kupiec (przy okazji wydaje się być najlepiej przemyślany), Sęp, Nocą, Uderzenie w bramę (mam wrażenie, że akurat ta pozycja to kwintesencja...

Kamerdyner | 2014-10-30
Przeczytana: 30 października 2014

Choć Franza Kafkę otacza nimb autora wybitnego, to jego nowele i opowiadania nie poruszyły mnie. Owszem, są głębokie i mają w sobie ogromny potencjał filozoficzny, który stać się może polem mądrej refleksji. Jednak czegoś zabrakło, by się zachwycić. Zbiór wydaje mi się tylko poprawny.

Leszczu | 2013-08-28

Ciężko oceniać pozycje, z których rozumie się co najwyżej połowę. No tak, przyznaję się. Część niezła, część zbyt abstrakcyjna dla mnie.

wicher_Lab | 2012-04-06

Króciutkie opowiadanka bez dna.