Miłość od ostatniego wejrzenia

Wydawnictwo: Drzewo Babel

Miłość od ostatniego wejrzenia to opowieść o uwodzeniu i ujarzmianiu, o poniżaniu i zemście, o miłości i nienawiści. Historia pewnego małżeństwa...

Marzenia | 2015-02-08
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 08 lutego 2015

Wstrząsająca, szokująca, prawdziwa.
Kobieta (Chorwatka) w dzieciństwie bita przez ojca, matka obojętna, bezwolna. Ucieka z domu. Mąż bije, poniża. Patrzy na to jej mała córka.
Wiele prawd o męskości, kobiecości, o prawach rządzących relacjami między nimi. Wulgaryzmy (najmocniejsze jakie czytałam i to w ustach kobiety), które sprowadzają płciowość człowieka do mechanicznych, wręcz zwierzęcych aktów, nie szokują tak bardzo, a jedynie pokazują strach, bezradność i plugastwo człowieka.
Warto.

lajt | 2010-08-12

"Wcisnęli mi polowanie na księcia jako sens życia i strach przed samotnością jako konia, na którym będę pędzić, dopóki nie złowię jedynego prawdziwego szczęścia."
Autorka nie pieści słów, posługuje się często ordynarnym językiem, ale nie zależy jej na pokazaniu piękna, tylko prawdy o oszukańczym systemie, który generuje nasze oczekiwania. Czytając zdajemy sobie sprawę, że "Czar życia tkwi w zrozumieniu, że księcia nie ma!"
Nauka, czy nauczka dla wielu - małżeństwo, to nie wymarzony stan stabilny i bezpieczny, to niejednokrotnie stan wojny.

Odylie | 2012-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2012

Obfitująca w wulgaryzmy i bezpośrednia narracja pierwszoosobowa, skłaniająca to zwątpienia w instytucję małżeństwa. Jeżeli kobieta potrzebuje tylko zapalnika by podtrzymać płomień nienawiści do mężczyzn, ta książka jest dla niej.

Marlena | 2010-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2010

Prawdopodobnie nie potrafię zrozumieć sytuacji kobiet w tamtych czasach. I dlatego 'średnia'.

Katarzyna | 2012-08-23

Pojechałam wczoraj do biblioteki żeby oddać ostatnią wakacyjną książkę. Wiedziałam, że w domu czekają mnie już inne książki, jesienne, które odczekały swoje dzielnie w kolejce przez lato. Pojechałam z nowym jesiennym postanowieniem żeby nie czynić sobie żadnych konkretnych, na pewno mobilizujących, ale także ciążących mi postanowień. Powiedziałam sobie: zero stosików, zero gromadzenia, najpierw wymiatamy domowe kąty.
Lubię naszą bibliotekę. Obecnie budynek w którym się znajduje jest w remoncie, dlatego jest trochę prowizoryczna. Dużym plusem są bardzo miłe panie bibliotekarki. Taki małomiasteczkowy klimat.
W każdym razie. Oddałam już tą ostatnią książkę ale swoim zwyczajem poszłam trochę poszperać między regałami. Od razu w oczy rzuciła mi się książka „Miłość od ostatniego wejrzenia”. Chorwacka pisarka. Przeczytałam jedną stronę żeby wiedzieć co trzymam w ręce. Oparłam głowę o półkę. Jakoś tak zleciało mi 20 stron. Zdarzyło mi się to pierwszy raz. Uznałam to za spontaniczny...

patrysza | 2010-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2010

Na początku książkę czytało mi się bardzo ciężko. Słownictwo, język jakim napisana jest ta książka, jest bardzo wulgarny, a momentami aż nie do przyjęcia. Jednak moim zdaniem, książka bardzo dobrze ukazuje przedstawiony problem, tak okrutnie traktowanych kobiet. Z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że książka wg mnie jest naprawdę "dobra"!

asnna | 2013-01-13
Przeczytana: 11 stycznia 2013

Podejrzewanie tej książki wyłącznie o odżegnywanie od małżeństwa wydaje mi się sporym uproszczeniem. Rudan, nie przebierając w słowach, pokazuje z iloma irracjonalnymi, a społecznie usankcjonowanymi fantazmatami musi borykać się współczesna kobieta. Książka nie daje gotowych recept na to, jak żyć, by nie popaść w ruinę psychiczną, a to dlatego, że takich przepisów po prostu NIE MA. Tak samo jak nie ma księcia na białym koniu, cudu macierzyństwa, domku z ogródkiem, idealnej pracy i wielu innych niedorzeczności, które od urodzenia własne matki kładą nam do głów, bo tak samo i one były wychowywane. Cały szkopuł tkwi w tym, że każda z nas SAMA powinna wybrać dla siebie drogę życiową, która przyniesie szczęście i uparcie iść do przodu, nie zważając na konwenanse społeczne.

Justyna | 2011-06-08
Przeczytana: 2010 rok

Książka trafiła w moje ręce zupełnie przypadkiem i w ogóle tego nie żałuję. Bardzo brutalna, wulgarna, ale jakże prawdziwa i niezwykła. Lubię.

MrDarius | 2013-12-29

Świetna książka, mocna, dosadna... warto przeczytać.