Murzyni we Florencji

Crnci u Firenci
978-83-89933-16-4
Murzyni, we, Florencji, Vedrana, Rudan
foolosophy

Vedrana Rudan mocniejsza niż kiedykolwiek. Przewrotna, zabawna, prawdziwa. Monologi babci, mamy, ojca, córki, syna i dwóch płodów, którym autorka również pozwoliła mówić i zmusiła do tego, żeby jeszcze przed narodzeniem walczyły o przetrwanie. O nadziei i utracie niewinności, o tchórzostwie i odwadze, o starości i przemijaniu. Historia pewnej chorwackiej rodziny w czasach pokoju...

kasandra_85 | 2011-03-28
Przeczytana: marzec 2011

Miss_Jacobs | 2010-09-23

Aborcja... Temat w Polsce zastępczy, służący do przepychanek politycznych. Powieść Vedrany Rudan jest wyzbyta z tego pierwiastka, przez co staje się ludzka.

Autorka wykorzystuje teorie krążące na temat ciąży i przekształca je do własnych celów. Wprowadzony zostaje element fantastyczny w postaci rozmów płodów. Powszechnie uważa się, że dzieci już w łonie matki odczuwają jej emocje matki, „słyszą”, co do nich mówi. W powieści to płody martwią się o to, że ich obawa przed aborcją przeniesie się na stan ich matki, przez co faktycznie tego dokona. To też pozwala się zastanowić, od kiedy tak naprawdę zaczyna się życie. Z medycznego punktu widzenia za śmierć uznaje się moment, w którym wszystkie organy ludzkie zakończa swoją pracę. Czy więc to samo tyczy się życia? Czy jest ono dopiero wtedy, gdy wykształcą się wszystkie organy? A może jednak zaczyna się w momencie zapłodnienia? Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od wiary, przekonań. Dlatego pozostawię to tak jak jest, by moje...

Marta sans-H | 2017-01-07
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 07 stycznia 2017

Za sprawą „Murzynów we Florencji” mój pociąg do autorów, na kartach książek bezwzględnie wykrzykujących ból świata za pomocą solidnej dawki osobliwego, obrazoburczego humoru, dziarsko wjechał na peron Satysfakcja. Odgwizdane w 255 znakach i 7 gwiazdkach.

mieszka | 2015-11-24
Przeczytana: 01 grudnia 2010

Jak jest twórczość Vedrany Rudan? Nie wiem. O czym są "Murzyni we Florencji"? Wiem, ale... czy to "dobra" literatura - znów nie wiem. Jeśli wszyscy krzyczą, to gdzie jest ten "prawdziwy" głos? Bohaterowie mają możliwość opowiedzenia o swoim życiu, swoich przemyśleniach, planach, wartościują, wyklinają, przeklinają - generalnie opluwają wszystko i wszystkich. Tej powieści nie da się łatwo przyjąć, jest jak zadra i albo skłoni do przemyśleń, albo zniechęci. Jest wulgarna i obrazoburcza, ale mimo tego, że "tyle tego już było" to jest autentycznie wstrząsająca. Po wojnie domowej (czy to jest początek wszelkich problemów bohaterów?) nie nastała normalność, a został - przepraszam za słowo - "syf". A mnie się nie chce za bardzo w to zagłębiać, szukać sensu i uzasadnienia.

Paweł | 2014-01-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 14 stycznia 2014

Jest to pierwsza książka jaką przeczytałem Vedrany Rudan, autorka od razu przypadła mi do gustu.
Opowiada kontrowersyjną historię chorwackiej rodziny. Każdy jej członek prowadzi rozmowę sam ze sobą, odkrywając nagą prawdę o całej rodzinie. Dla mnie najciekawszymi postaciami są dwa bliźniacze płody, ale pozostałym członkom rodziny też niczego nie brakuje. Szokujące jest też słownictwo którym Vedrana ostro i dosadnie się posługuje. Książkę czyta się szybko i przyjemnie.

indiana ego | 2010-09-21
Przeczytana: 11 września 2010

I straszne i śmieszne. Jak w życiu. Monologi poszczególnych członków rodziny pozwalają nam zajrzeć w ich myśli i dostrzec to, co zwykle ludzie kryją przed najbliższymi.
Świetnie się czyta, pióro Pani Rudan jest ostre jak brzytwa, a sama autorka nie zna litości.
Teraz z pewną obawą spoglądam na babcię ;)

Weronika | 2010-07-05
Przeczytana: 24 czerwca 2010

Lekko ironiczna, zaskakująca, zabawna i bardzo szczera powieść w której ścierają się monologi członków chorwackiej rodziny. Mnie najbardziej bawiły rozmowy jeszcze nie narodzonych bliźniaków... Warto przeczytać !

Zabawna. Szybko się czyta.Historie opowiedziane przez... płody bliźniacze. Wspaniała książka do przeczytania w jeden dzień.

ginger05 Gosia | 2012-01-23
Przeczytana: 2010 rok