Krzysztof Baliński 
kb17777.blogspot.com
Witajcie:-) Jestem Krzysiek z Iławy, warmińsko- mazurskie, mam 41 lat, tutaj trafiłem przypadkiem, ktoś gdzieś w necie wrzucił link i od razu zerknąłem i z marszu mnie ten portal zaintrygował i bardzo mnie cieszy, że jest takie miejsce gdzie można trafić na ludzi dla których czytanie jest ważne:-) Dwa słówka o sobie... Mało oryginalne na tym portalu będzie, że jestem molem książkowym od najmłodszych lat właściwie, tutaj wrzucam najciekawsze moim zdaniem książki, co nieco tu brakuje na portalu książek, które przeczytałem, a ich nie ma jeszcze, ale spokojnie, jeszcze zdążę dodać swoje trzy grosze puszczam oczko:-) Z wykształcenia jestem historykiem i bibliotekarzem, a z pasji, oprócz historii i literatury pięknej, czytam również książki filozoficzne. Cenię zgłębianie wiedzy i lubię to robić, bo choć to jest zawracanie głowy, to warto zadawać pytania filozoficzne. Przyznacie trochę dziwne, a wręcz kosmiczne połączenie, ale przypadkiem w Toruniu trafiłem na najlepsze, moim zdaniem, nieźle zakręcone, interdyscyplinarne seminarium magisterskie i już mi tak zostało puszczam oczko:-) No a że jest taki portal, to po drodze jest okazja na poznawanie fajnych ludzi, którzy lubią czytać i porozmawiać o książkach:-) A więc robię to co wszyscy na naszym ulubionym czytelniczym portalu, biorę książkę w garść, zabieram się za nią i w myślach mówię: Pożyjemy, zobaczymy, przeczytamy, zrecenzujemy:-) Dobra z grubsza to tyle zapraszam do nawiązania kontaktu:-) Pozdrowionka:-))))
41 lat, mężczyzna, Iława, status: bibliotekarz, dodał: 90 książek i 9 cytatów, ostatnio widziany 9 godzin temu
Teraz czytam
 • Cesarstwo
  Cesarstwo
  Autor:
  "Ostatnie dni panowania Oktawiana Augusta, machinacje Tyberiusza, szaleństwo Kaliguli i Nerona, chaos "roku czterech cesarzy" - te i inne kamienie milowe historii Wiecznego Miasta, aż p...
  czytelników: 312 | opinie: 13 | ocena: 7,38 (112 głosów) | inne wydania: 1
 • Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach
  Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach
  Autor:
  Regina jest prostą chłopką, dla której Kraków to obietnica lepszego bytu i zarobku. Dziewczyna zostaje przyjęta na służbę do mistrza Bartłomieja, uznanego słodownika, który, jak szybko się okazuje, oc...
  czytelników: 2006 | opinie: 117 | ocena: 6,8 (454 głosy)
 • Czarna Madonna
  Czarna Madonna
  Autor:
  Boeing 747 irlandzkich linii lotniczych miał wylądować w Tel Awiwie o trzeciej w nocy. Nigdy nie dotarł na miejsce, a kontakt z maszyną utracono gdzieś nad Morzem Śródziemnym. Na pokładzie znajdowało...
  czytelników: 5721 | opinie: 630 | ocena: 5,86 (3211 głosów)
 • Główne nurty marksizmu. Cz. 1. Powstanie
  Główne nurty marksizmu. Cz. 1. Powstanie
  Autor:
  Monumentalna analiza marksizmu we wszystkich jego odmianach.
  czytelników: 151 | opinie: 4 | ocena: 8,37 (41 głosów)
 • Intelektualni sąsiedzi. Kontakty historyków polskich ze środowiskiem „Annales” 1945–1989
  Intelektualni sąsiedzi. Kontakty historyków polskich ze środowiskiem „Annales” 1945–1989
  Autor:
  Kontakty historyków polskich z niezwykle wpływowym francuskim środowiskiem „Annales” w okresie komunizmu były wyjątkowe nie tylko na tle innych państw bloku wschodniego, ale wręcz w skali ogólnoświa...
  czytelników: 1 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-12-09 22:49:21
Dodał książkę na półkę: Teraz czytam
 
2018-12-09 20:24:14
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Autor:

Zapewne pamiętacie moi drodzy czytelnicy, że Geza Vermes napisał książkę zatytułowaną „On wrócił” i ta książka daje zdrowo do myślenia. Niewątpliwie w tej materii Jakub Kuza, autor książki. zatytułowanej '2020- Bitwa o Polskę" żadnej literackiej Ameryki nie odkrył, ale i tak tą książkę koniecznie trzeba przeczytać.

„Jak to się stało. Nie wiem.” *

Józef Stalin i Adolf Hitler po...
Zapewne pamiętacie moi drodzy czytelnicy, że Geza Vermes napisał książkę zatytułowaną „On wrócił” i ta książka daje zdrowo do myślenia. Niewątpliwie w tej materii Jakub Kuza, autor książki. zatytułowanej '2020- Bitwa o Polskę" żadnej literackiej Ameryki nie odkrył, ale i tak tą książkę koniecznie trzeba przeczytać.

„Jak to się stało. Nie wiem.” *

Józef Stalin i Adolf Hitler po kilkudziesięcioletniej emeryturze politycznej postanowili wrócić do gry, politycznej gry. A najlepszy przekręt polega na tym, że jednemu i drugiemu przyszło do głowy walczyć o prezydenturę w Polsce. Tak, tak oni naprawdę wrócili na kartach tej książki i co się okazało, że tak jak u Vermesa, zarówno Hitler, tak było u niemieckiego pisarza, ale także Stalin świetnie sobie radzą w realiach szybkiego medialnego przekazu wydarzeń politycznych oraz w czasach gdy coraz większa część polityki jest robiona w internecie, najbardziej znanym użytkownikiem twittera na świecie zapewne jest prezydent USA Donald Trump. Kuza przewidział, że niedaleką przyszłością polityki będą takie platformy internetowe jak np. twitch, czyli internetowa relacja live zapewniająca interakcję z użytkownikami portalu. Skoro da się na tym portalu grać np. w szachy i streamować praktycznie wszystko, to da się tam również w atrakcyjny sposób robić przez polityków komunikację z elektoratem. Z ogłaszaniem końca telewizji jakiej znamy raczej bym się wstrzymywał, ale mam wrażenie, że internet już w najbliższym dziesięcioleciu zacznie pozycję stacji telewizyjnych mocno podkopywać.

Ale dobra dajmy sobie spokój ze spekulacjami rodem z science fiction, a zajmijmy się książką. Zapytacie zapewne jak to było możliwe, że ta polityczna reaktywacja była możliwa. Otóż dwaj panowie zabawili się w Obeliksa i wpadli do kociołka z napojem magicznym, Nie wiem skąd w Berlinie w 1945 r. się wziął druid Panoramiks. ** No ale faktem jest, że ta woda wiecznej młodości w Berlinie się znalazła i przypadkiem obydwaj przywódcy do niej trafili. A że w końcu znudziło im się kilkadziesiąt lat emerytury politycznej i co ciekawe, że mała Polska, z ich punktu widzenia oczywiście, doskonale się nadaje na przyczółek, żeby wrócić do światowej politycznej ligi mistrzów.

Mamy styczeń 2020 r., w kalendarzu politycznym Polski są to ostatnie miesiące przed końcem kampanii w wyborach prezydenckich. Stan przygotowń do wyborów jest na tyle zaawansowany, że już właściwie wiadomo kto znajdzie się w decydującej drugiej turze. A tu nagle jak Filip z konopi wyskakują tacy kandydaci, którzy z teoretycznego i praktycznego punktu widzenia nie powinni mieć szans nawet iluzorycznych na wygranie wyborów. Ale, że ci panowie to weterani wielu kampanii politycznych postanowili pokazać na co ich stać, że mimo wielu trudności nie odpuszczą i będą walczyć do końca. Co z tego wyniknie?

Książkę warto rozpatrywać wielopłaszczyznowo i głowić się razem z autorem, czy rzeczywiście najlepszy ustrój, zdaniem Winstona Churchilla, czyli demokracja jest w kryzysie, że ludzie gotowi są zafundować sobie samym i całej reszcie narodu powtórkę z rozgrywki? Coraz bardziej odnoszę takie wrażenie, że Rosjanin Dmitrij Głuchowski, ten od serii „Metro 2033” nie myli się, że ideologie faszystowskie i komunistyczne będą miał w przyszłości swój revival, odrodzenie. No i pytanie jak to będzie wyglądało? Ta książka prowokuje swoimi pytaniami co będzie jak w kraju zaczną rządzić brunatni lub czerwoni? I czy elektorat w dzisiejszych czasach jest w stanie wybrać którąś z tych opcji politycznych. I czy rzeczywiście wyborca musi godzić się z wyborem tzw. mniejszego zła? I czy rzeczywiście nie jest to efekt manipulacji politycznych? I pytanie na ile tego typu manipulacje mają wpływ na wyniki wyborów? Paradoksem jest, że w dzisiejszych czasach mamy łatwy dostęp do wszelkich możliwych informacji, ale czy potrafimy z tego dobrodziejstwa korzystać, i czy ten nadmiar szumu informacyjnego nie sprowadza kłopotów z ich selekcjonowaniem i w efekcie ktoś za nas będzie to robił i nam wmawiał, jaka informacja jest istotna, a jaka nie. Akurat jeden i drugi kandydat byli w przeszłości ekspertami od majstrowania przy faktach i odpowiedniego ich przygotowywania, żeby ludzie wiedzieli jak mają je interpretować. Ciekawe czy to może być II PRL czy II GG? Chodzi mi po głowie jeszcze jedna niepokojąca analogia historyczna, ostatnich kilkunastu dziesięcioleci I RP, kiedy to cały kawał polskiej polityki była robiona w ambasadach kilku ościennych państw. Decydowało to chociażby o wyborze monarchy.
„ Patrz co robią politycy.
Na elekcjach dawaj kreskę,
Nie za słowo, a za kieskę
Nie za słowo a za kieskę” ***

Tak czy siak Jakub Kuza miał wyśmienity pomysł na napisanie ciekawej książki z gatunku political fiction, przyznaję cholernie intrygującej. Autor zdaje się dumać, czy nasi politycy są tak beznadziejni, że tego typu transfer polityczny mógłby kiedykolwiek mieć miejsce? Miejmy nadzieję, że autor się myli i nasi politycy okażą się niezastąpieni.

Polecam.


Ad.
* Te sformułowanie pojawia się u streamera szachowego FM Kacpra Poloka, tu było konieczne jego użycie.
** podobnie jak Obeliks i Asteriks, bohaterowie serii komiksów o „Przygodach gala Asteriksa”, autorstwa Rene Gościnnego i Alberto Uderzo.
*** Kaczmarski, Łapiński, Dobre rady Pana Ojca, https://www.tekstowo.pl/piosenka,jacek_kaczmarski_i_zbigniew_lapinski,dobre_rady_pana_ojca_1.html

pokaż więcej

 
2018-12-07 22:16:38
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Ponieważ jeszcze na twórczość Gołkowskiego trafić nie miałem okazji, to wyspekulowałem, że warto z twórczością tego autora się zapoznać. Trafiło na powieść „Moskal” i w sumie trudno to określić, czy to jest właściwie jeszcze fantastyka, czy coś w rodzaju publicystyki obyczajowo politycznej przedstawiającej kulisy robienia biznesu w Polsce i w Rosji w okresie końcówki komunizmu i pierwszych... Ponieważ jeszcze na twórczość Gołkowskiego trafić nie miałem okazji, to wyspekulowałem, że warto z twórczością tego autora się zapoznać. Trafiło na powieść „Moskal” i w sumie trudno to określić, czy to jest właściwie jeszcze fantastyka, czy coś w rodzaju publicystyki obyczajowo politycznej przedstawiającej kulisy robienia biznesu w Polsce i w Rosji w okresie końcówki komunizmu i pierwszych kilkunastu lat transformacji. Oczywiście motyw fantastyczny jest silny, nawiązujący do Tolkiena za pierścień władzy robi piękne drogie zabytkowe pióro, artefakt ten nawiązuje do zamysłu Tolkienowskiego, że jest złem wcielonym w przepięknej postaci obłędnie kuszącej, jakiś bliżej niesprecyzowany Sauron, właściciel piszącego wynalazku próbuje zapanować nad wolą powiernika pióra kusząc go czy się da władzą, pieniędzmi, panienkami itd… A walor publicystyczne poznajemy mentalność Rosjan, ale nie tylko którzy jak sami siebie nazywają ludźmi sowieckimi, którzy radzą sobie w realiach opuszczonego imperium. Oligarchowie z podmoskiewskiej Rublowki robią niewyobrażalnie duże pieniądze przy okazji żyjąc dobrze z mafią i chętnie korzystający z usług osobników z czarnej strefy, tu przydatni są Czeczeńcy, zwani też czurkami. Jak widać wiarę w Mahometa da się pogodzić z liczeniem „szatańskiej zielonej waluty”.

Tutaj mamy historię Polaka Artura Wiktorowicza, który kupuje pióro na bazarze, a potem czytelnik obserwuje jego życie przez ponad dwie dekady. Żyje dobrze z Rosjanami, którzy i to go winduje coraz bardziej w górze, co ciekawe ambicje Artura sięgają nie tylko biznesu, ale można odnieść wrażenia, że również polityki i tu nowa putinowska władza jest dla tego typu „silnych ludzi” jak ulał i pewnie dlatego większość z nich z władzą dobrze żyje. Myślę, że nie ma potrzeby wdawać się tutaj w szczegóły, jeśli materia zagadnień kogoś z was moi drodzy czytelnicy to warto sięgnąć po tą książkę.

Mam wrażenie, że autor kreuje się na Masłowską polskiej fantastyki, słówek łacińskich, bynajmniej nie jest to łacina klasyczna, średniowieczna, ani kościelna, nie brakuje w tej książce. Jednak Gołkowski wyraźnie daje też do zrozumienia nam czytelnikom, że to jest dla niego rodzaj litentia poetica, że pisząc o pewnych ludziach konieczne jest, zdaniem autora, wyrażanie ich ekspresji nie tylko mentalnej, ale również językowej. W sumie trudno sobie wyobrazić, żeby delikwent biegający z bejsbolem, a to są najbardziej bezpieczne zabawki jakie mają zwyczaj targać za pazuchą tego typu bohaterowie, raczej w drugiej ręce nie trzymają książek z klasyki literackiej. Nie można zapomnieć, że potrafią robić z tego typu urządzeń niezły użytek, krew leje się tutaj strumieniami. Można się z tym podejściem do tematu lingwistycznego zgadzać lub nie zgadzać. Po prostu autor uznał, że chce w miarę rzetelnie oddać realizm pewnych sytuacji w jakich znajdują się jego bohaterowie. Niewątpliwie to połączenie publicystyki z fantastyką jest interesujące.

Książka jest dobra. Warto przeczytać.

pokaż więcej

 
2018-12-02 17:36:01
Dodał książkę na półkę: Teraz czytam
 
2018-12-02 17:31:24
Dodał książkę na półkę: Teraz czytam
 
2018-12-02 17:28:32
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Autor:
Cykl: Filary Ziemi (tom 3)

„Słup ognia”, to kolejna książka Kena Folleta z cyklu „Filary ziemi”. Zapewne jak czytelnik zdążył się domyśleć mamy do czynienia z powieścią historyczną, z motywem miasta Kingsbridge, dwie poprzednie części dotyczyły budowy katedry w tym mieście, druga remontu tejże samej majestatycznej budowli, a trzecia? Z samą katedrą ma w sumie niewiele wspólnego, choć to nie do końca prawda. Bo tu chodzi... „Słup ognia”, to kolejna książka Kena Folleta z cyklu „Filary ziemi”. Zapewne jak czytelnik zdążył się domyśleć mamy do czynienia z powieścią historyczną, z motywem miasta Kingsbridge, dwie poprzednie części dotyczyły budowy katedry w tym mieście, druga remontu tejże samej majestatycznej budowli, a trzecia? Z samą katedrą ma w sumie niewiele wspólnego, choć to nie do końca prawda. Bo tu chodzi o zamieszanie związane problemami religijnymi, pojawiają się nowe odłamy chrześcijaństwa, zwane ogólnie protestantyzmem, a więc siłą rzeczy musiało to obejść katedrę. Król Anglii Henryk VIII zdecydował o przejęciu mienia klasztornego na rzecz państwa i tym samym same straciły rację bytu na wyspach. W katedrze co prawda jeszcze odprawia się katolickie msze święte, ale to kwestia czasu, kiedy przejmą ją anglikanie, czyli wyznawcy „państwowej„ . Papież ogłasza coś w rodzaju krucjaty przeciwko królowej Anglii Elżbiecie co prowadzi do zadrażnień natury dyplomatycznej z kilkoma krajami Europy. Hiszpanie szykuję swoją Wielką Armadę, żeby na morzu rozstrzygnąć losy Anglii. Najeźdzy chcą przywrócić w Anglię katolicyzm, tego chcą również katolicy spiskujący przeciwko królowej Elżbiecie. Ale jednak większość pozostaje wierna monarchii i religii anglikańskiej. Sprawy konfliktu między odłamami chrześcijaństwa toczą się w prawie całej Europie. Tu poznajemy wydarzeni we Francji i Hiszpanii. We Francji protestanckich hugentotów jest całkiem sporo i walczą oni o swoje prawa, jednak monarchowie mają swoje plany. W Hiszpanii jak wiadomo szaleje inkwizycja i potencjalne pomysły z protestantyzmem mieszkańców kraju spala na płonących stosach.

Oczywiście nie byłoby dobrej powieści historycznej gdyby nie było tam oprócz postaci historycznych pojawiających się w relnych historycznie i fikcyjnych literacko sytuacjach, oraz wielku postaci fikcyjnych rzuconych w wir wydarzeń historycznych. W Kingsbridge mamy rodzinę Neda Willarda, i rodzinę Fitzgerldów, przypuszczalnie tych samych o których mowa w trylogii „Stulecie”, która dotyczy, jak niektórzy z was kojarzą moi drodzy czytelnicy z wydarzeniami XX w. Fitzgeraldowie aspirują do grona arystokracji, zaś Wilardowie są bardzo bogatymi kupcami z Kinsbridge. Ned zakochuje się w Margery. Jednak jej rodzin ma inne plany matrymonialne związane ze wzrostem znaczenia rodziny. Ned wraz z Walsinghamem trafia do Francji i tam prowadzą działalność szpiegowską wspierają też hugenotów. Ned poznaje Sylwie, byłą żonę katolickiego szpiega Pierre’a, który wkradł się w łaski protestantów, żeby potem narobić szkód, część osób zostaje aresztowana, a część osób z notatnika Pierre,a ginie w pamiętnej nocy św. Bartłomieja. W książce ta intryga została drobiazgowo przedstawiona i duży udział w niej Pierre’a. Oprócz Pierra, który znalazł się po złej stronie mocy jest ciekawą postacią jest Rollo, który z pobudek ideologicznych, religijnych konkretnie zdradza swój kraj, przybywa wraz z Hiszpanami na wybrzeża brytyjskie. Tym sposobem tą świetnie opisana bitwę morską widzimy oczami dwóch głównych bohaterów, którzy znaleźli się po dwóch stronach barykady w tym konflikcie zbrojnym. Losy tych bohaterów przeplatają się przez kilkadziesiąt lat, czyli całe ich życie. Jeżeli czegoś brakuje w tej powieści to jednak z mało Kingsbridge, troszkę mamy na początku troszkę mniej na końcu, a w środku prawie nic, dominuje jeśli chodzi o miejsca akcji Londyn i Paryż. Co jest myślę jednak rozczarowujące, bo w dwóch poprzednich powieściach autor uknuł świetna metaforykę, wydarzeń historycznych całej Europy średniowiecznej na podstawie tego co działo się głównie w Kingsbridge, choć długoletnie wyjazdy, najdalej do Włoch, niektórych bohaterów również tam były, a tu w tej części autor nie miał jakoś do tego głowy. Czy może jednak XVI wiek jest jednak bardziej skomplikowany i trudniej taki literacki motyw skonstruować?

W sumie Follet jest świetnym pisarzem i tą powieść również warto polecić. Rzeczywistość historyczna w książce jest po prostu rewelacyjnie pod katem literackim wykreowana. Książka zainteresuje czytelników powieści historycznych to oczywiste, ale być może nie tylko, bo warto poznać losy Neda, Pierre’a, Sylvie, Margery, i innych, poznać przy tym mentalność ludzi opisywanej epoki. Książka jest dobra.

pokaż więcej

 
2018-12-02 14:09:43
Ma nowego znajomego: Mylengrave
 
2018-11-29 19:38:08
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
Cykl: Kuzynki (tom 1) | Seria: Mistrzowie Polskiej Fantastyki
 
2018-11-29 19:36:26
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
 
2018-11-29 19:35:25
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
 
2018-11-29 19:30:26
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
 
2018-11-26 18:01:49
Ma nowego znajomego: Mihrimah
 
2018-11-25 22:47:45
Dodał książkę na półkę: Teraz czytam, Posiadam
 
2018-11-25 22:38:53
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
 
2018-11-25 22:30:16
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
Seria: Seria z Wagą
 
Moja biblioteczka
1707 496 16709
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (381)

Ulubieni autorzy (39)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (35)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd