Murzyn

Seria: Europejki
Wydawnictwo: Czarne
Crnac
ultramaryna

Książki pełne są zbytecznych zdań, chciałam zatem w tej książce napisać tylko te, które są niezbędne. Niezbędne zdania znajdywałam, słuchając głosu instynktu - to on dawał mi sygnał, które zdania uwiecznić, a które nie. Tak powstały obrazy, podobne do partytury, chciałam, żeby czytelnik odbierał je jak najsilniej i jak najbardziej intymnie, tak jak odbiera się muzykę i, niekiedy, malarstwo. Obrazy łączyły się, następując jeden po drugim, powstawała opowieść o prywatnej tożsamości, ale i o tożsamości kolektywnej, o lękach, o przemocy, o złu... a tak naprawdę o końcu, o tym, czego się boimy lub też wstydzimy. Liczyłam na inteligentnego czytelnika, który nie przelęknie się tych obrazów, tylko im się podda, pozwoli im wejść w siebie, by zmieniły go na lepsze, przynajmniej na ten czas, póki żyje ta mała książka.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

neuromance | 2017-04-28
Przeczytana: marzec 2017

Tym razem na tapecie "Murzyn" Tatjany Gromacy.
Króciutkie toto i do przeczytania na raz. Krótkie historyjki, czasami na stronie jest zaledwie kilka zdań.Bohaterka, alter-ego autorki (?) to dziewczynka, później kobieta, wychowująca się na chorwackiej wsi - spokojnej do czasu wybuchu wojny bałkańskiej. Książka wyszła w serii "Europejki", więc sięgnęłam ale uczucia mam mieszane.
O ile świat oglądany oczami małej narratorki jeszcze mnie przekonuje (rozmowy z Babką, dziecięce,nie całkiem niewinne zabawy), o tyle dorosła bohaterka jest już znacznie mniej ciekawa. Mam wrażenie, że choć stara się tłumaczyć swoją własną "relację" z wojną, wcale jej ta sytuacja polityczna zbytnio nie obchodzi. Trochę zbędnych słów, trochę za mało słów istotnych. Irytujące pomijanie niektórych szczegółów przez autorkę (przez całą powieść bohaterka jest jedynaczką, a przynajmniej tak o tym myślimy - dopóki pod koniec nagle nie pojawi się jednozdaniowa wzmianka o siostrze, zadziwiająco mało istotnej w...

Magdalena Szyszka | 2011-08-21
Przeczytana: 2009 rok

Pod tym zagadkowym i niełatwym do rozgryzienia tytułem kryje się niewielka objętościowo książka chorwackiej poetki I dziennikarki. Niech owe gabaryty nikogo
jednak nie zmylą, więcej w niej treści niż w niejednej kilkuset stronicowej powieści.

Autorka w bardzo krótkich rozdzialikach snuje opowieść o życiu w jednym z krajów byłej Jugosławii, o dzieciństwie, dorastaniu i początkach dorosłego życia.
Opowieść ta bynajmniej nie jest kolorowa. Proza ta jest niezwykle oszczędna, każde słowo wydaje się być bardzo pieczołowicie dobrane i dokładnie na swoim
miejscu. Nie znajdziemy tu długich opisów otoczenia, dywagacji o emocjach czy uczuciach. A jednak, niczego w tej książce nie brakuje, a wszystko, co w
niej opisano, jest aż nadto sugestywne.

Tym, co zdecydowanie zdominowało tę powieść jest smutek i poczucie beznadziei, najpierw na głuchej prowincji, a potem i w wielkim mieście. Narratorka od
dziecka bacznie obserwuje otaczający ją świat i tkwi w tym smutku bez możliwości ucieczki. Na...

Anet_Anet | 2012-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2012

bardzo szybko się czytaaa. potwierdzam, że użyte są w tej książce jedynie zdania niezbędne i mimo to, zawarte jest wszystko nie było wrażenia, że coś jest niedopowiedziane. a co do samej historii nie mogę powiedzieć, że jest radosna i przyjemna, raczej bardzo życiowa, poważna.

Michał | 2012-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2012

Dobrze się czyta takie książki, zwłaszcza gdy się coraz bardziej orientuje, jaki związek ma jej tytuł z jej treścią.

Ryjka | 2017-01-22
moniamoniu | 2015-05-30
Przeczytana: 26 listopada 2015
_Yuuko | 2015-04-16
    Znikająca Europa
    Andrzej Stasiuk, Jurij Andruchowycz, Mircea Cărtărescu, Karl-Markus Gauß, Sw...