Polki, które zadziwiły świat

Wydawnictwo: Muza
literatura polska, historia, Polki
literatura faktu

Żyły intensywnie, twórczo i pracowicie. W burzliwych czasach przejmowały odpowiedzialność za rodzinę. Na nich wielokrotnie spoczywał obowiązek wychowywania dzieci i zapewnienia rodzinie bytu, albo bezpośrednio towarzyszyły mężczyznom w walce, nie raz zadziwiając swoim męstwem. Wiele z nich przeszło piekło aresztowań i więzień. Odznaczały się renesansową wprost wszechstronnością, przy tym...

Odznaczały się renesansową wprost wszechstronnością, przy tym piękne, utalentowane, eleganckie, dzielne patriotki. Były kontynuatorkami chlubnych tradycji walki o niepodległość.

Spełniając swoje marzenia, zapisały jednocześnie piękne karty w historii naszego kraju.

Poznajemy trzynaście niezwykłych Polek. Wymieńmy choć kilka. Izabela Czartoryska, wielka dama epoki rokoka i oświecenia podbiła salony całej Europy, a z jej zamiłowań kolekcjonerskich powstało pierwsze w Polsce muzeum. Regina Pilsztyn była pierwszą w Polce kobietą, która oficjalnie utrzymywała się z wykonywania zawodu lekarza, swoją praktykę prowadziła głównie w Stambule. Alicja Dorabialska, fizykochemik, rozwinęła badania w dziedzinie energetyki przemian jądrowych, jakiś czas pracowała w paryskim laboratorium Marii Skłodowskiej-Curie. Janina Lewandowska była śpiewaczką, ale poświęciła się swojej drugiej pasji, lotnictwu. Została pilotem szybowcowym i samolotowym. Jako pierwsza kobieta w Europie skoczyła ze spadochronem z wysokości 5000 metrów. Halina Konopacka na Olimpiadzie w Amsterdamie, pierwszej z udziałem kobiet, zdobyła złoty medal w rzucie dyskiem. Startowała w kilku konkurencjach. Zachwycała publiczność nie tylko formą, ale też urodą i wdziękiem. Maria Anto, malarka, laureatka wielu nagród i wyróżnień. W latach 70. XX wieku związana była z galerią Cortina w Mediolanie.

źródło opisu: http://muza.com.pl

źródło okładki: http://muza.com.pl

Saudyjskie-Wielbłądy | 2016-11-02
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 02 listopada 2016

Bohaterkami książki Joanny Puchalskiej są Polki, których osiągnięcia i działania skłoniły Autorkę do przybliżenia szerokiemu gronu odbiorców postaci tych wybitnych kobiet oraz czynów, którymi zasłużyły na to, aby wiedzę o nich posiadali nie tylko historycy i znawcy tematu.
W tej fascynującej podróży przez wieki, poznamy wybitne artystki, wielkie damy dworu, pierwszą polską lekarkę praktykującą w…. Stambule, uczone i całkiem pokaźną ilość... wojowniczek.
Jak się okazuje, nie tylko ”dziewica bohater” czyli płk. Emilia Plater dawała odpór wrogom Polski.
Nie dość, że nie była jedyną, to nie była też pierwszą.
Bynajmniej nie dziewicą, tylko wojowniczką :-D
Według Autorki – postacią, która zasłynęła ze swoich całkiem nie niewieścich przymiotów była żona komendanta obrony Trembowli – Anna Dorota Chrzanowska. Podczas tureckiej nawały z 1675 dawała piękny przykład bezsprzecznego bohaterstwa. Trembowla – po upadku Kamieńca była kluczową twierdzą, na której opierała się obronna koncepcja...

Arturion | 2016-11-17

Ta księga to tylko trzynaście portretów niezwykłych Polek. Tylko, bowiem autorka musiała się zdobyć na trud arbitralnego wyboru, dlaczego ta, a nie inna...
Pozostaje mieć nadzieję, że otrzymamy na ten temat kolejne pozycje, a na razie z całego serca polecam zapoznanie się z tymi trzynastoma damami. Są wśród nich bardziej (np. Halina Konopacka, Izabela z Flemingów Czartoryska) i mniej znane, ale na podstawie życiorysów wszystkich z nich można by nakręcić niezły film - niektórych przypadkach wręcz serial! Mnie najbardziej poraził los pierwszej znanej (i to międzynarodowo) polskiej lekarki, Reginy Pilsztynowej. Swoją praktykę prowadziła głównie w Stambule w I poł. XVIII w., ale praktykowała też w St. Petersburgu, w Austrii, no i w Polsce. Los obszedł się z nią okrutnie, bowiem zatracała się w miłości, zaś jej wybrańcy to był taki... gorszy sort. Po każdym upadku i stratach finansowych potrafiła się jednak podnieść. Szkoda, że nie trafiła na tego właściwego, bowiem - śmiem twierdzić -...

Sandra Jasona | 2017-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2017

13 - bohaterskich obrończyń zamków, uczestniczek powstań i propagatorek polskiej kultury, pierwsza lekarka, pierwsza profesor politechniki lwowskiej, jedyna kobieta zabita w Katyniu, pierwsza złota medalistka - autorka nie wybrała ich przypadkiem. Ukazała tak jak wspomniała w przedmowie, że mężczyźni narzekają, ale bez nas żyć im trudno :-) Niektóre znane, o niektórych słyszałam po raz pierwszy (więcej tych bliżej naszych czasów) Opisane, odkryte dla szerszej publiczności. Dużo zdjęć ilustracji, a przede wszystkim historii naszej polskiej.

Elwira | 2016-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2016

Tylko trzynaście? Na pewno jest – byłoby ich więcej, ale te trzynaście było i jest zupełnie niezwykłych. I dla mnie wiele z nich (do momentu przeczytania książki) było zupełnie nieznanych – choćby Halina Konopacka. A życie każdej z nich to iście filmowy materiał. O lekarce Reginie Pilsztynowej ostatnio czytałam zajmujący i obszerny artykuł. A niepokorna i … Izabela Czartoryska, nie będę zdradzać faktów, trzeb książkę po prostu przeczytać

Podróżując przez wieki z autorką poznając losy wielu nietuzinkowych kobiet zachwycimy się, może i żachniemy nie raz ale na pewno zastanowimy nad feminizmem, patriarchatem itd, nad tym że wybitne jednostki nie znają zakazów i nakazów bez względu na płeć.

Książkomaniacy | 2017-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2017

ksiazkomaniacyrecenzje.blogspot.com

Barbara Radziwiłłówna, królowa Jadwiga, Maria Skłodowska-Curie, Wanda Rutkiewicz. O znanych Polkach napisano już wiele. Są jednak w naszej historii kobiety, które uczyniły wiele, a światu są mało znane. Joanna Puchalska właśnie tym postaciom poświęca swoją książkę. Portrety trzynastu niezwykłych kobiet, które podbiły świat. Polek, które swoim życiem, swoją pracą udowodniły, iż niewiasty nie są gorsze od mężczyzn. Ta pięknie wydana książka - twarda oprawa, moc ilustracji, map, bogata bibliografia, przypisy - przedstawia kobiety niezwykłe, mało znane. Każdy rozdział to napisana
z rozmachem, pełna ciekawostek skrótowa biografia zasłużonych Polek. Janina Lewandowska- jedyna zmarła w Katyniu kobieta, czy Halina Konopacka - pierwsza zdobywczyni złotego medalu na igrzyskach olimpijskich, Salomea Regina z Rusieckich Pilsztynowa - pierwsza polska lekarka to tylko niektóre
z przedstawionych postaci.

Autorka, historyk sztuki, absolwentka Uniwersytetu...

Agata_Adelajda | 2017-01-04

Polki, które zadziwiły świat to 13 portretów mniej znanych, a wartych przypomnienia życiorysów kobiet, które swoją odwagą i determinacją pokonały przeciwności losu. Można wyodrębnić dwa nurty, którymi autorka, Joanna Puchalska kierowała się przy wyborze historii – pierwszy to kobiety czasów wojny, kurierki, łączniczki, żołnierki, więźniarki, drugi nurt skupia się na czasach pokoju, gdzie kreatywność kobiet nie ma granic.

Pełne anegdotek i ciekawych, niekiedy mało znanych faktów historycznych rozdziały poszeregowane są chronologicznie. Puchalska zaczyna od dzielnej Anny Doroty Chrzanowskiej, uczestniczącej czynnie w obronie twierdzy Tremblownia (1675 rok). Porównuje małżeństwo Chrzanowskich do postaci Michała i Basi Wołodyjowskich. W dalszej części książki natrafiamy na życiorys Anny Henryki Pustowujtówny, żołnierza powstania styczniowego, adiutant Mariana Langiewicza, która dzielnie znosiła znoje życia w kamaszach. Jej sława obiegła ówczesną Europę – jej fotografie w mundurze...

Agnieszka | 2018-02-07
Przeczytana: 01 lutego 2018

Joanna Puchalska zebrała 13 życiorysów Polek, które dobitniej zaznaczyły swoją obecność w tym świecie. Wydobyła je z czeluści historii, bo choć zasłużone to zostały przysypane pyłem zapomnienia. Rozmieściła je na osi czasu, począwszy od XVII wieku skończywszy na XXI.
W książce znalazły się kobiety odważne, ciekawe, zaangażowane w działania na rzecz ojczyzny i współobywateli, którym często nie straszne były trudy i niewygody życiowe. Brały się do działań, choć niektórym śmierć zaglądała w oczy lub faktycznie je spotkała.
Bohaterki pochodzące z różnych czasów, warstw społecznych, stanów, wykształcenia i możliwości. Każda jednak na swój sposób przebojowa, niezwyczajna i dająca z siebie jak najwięcej.

I choć to trzynaście życiorysów a tylko 361 stron z wieloma zdjęciami, autorka postarała się poświęcić każdej z bohaterek sporo uwagi. W każdym życiorysie znalazły się najważniejsze fakty, wydarzenia i ciekawostki. Rola i zasługi większości z nich zasługiwałyby na ujęcie ich nazwisk w...

Vemona | 2017-12-18
Przeczytana: 17 grudnia 2017

Poszłam za ciosem i chciałam przeczytać kolejną pozycję o ciekawych kobietach, niestety, tym razem to poważne rozczarowanie. Tytuł zapowiada niezwykłości, Polki które zadziwiły świat, a zawartość - no cóż, nie spełnia oczekiwań.
Nie wiem, czym co poniektóre panie miałyby świat zadziwić, czyżby zwalczaniem króla i jego korzystnych dla kraju reform z powodu prywatnej niechęci? Czy tym, że działały w konspiracji i przeżyły? Oczywiście, niektóre biografie są interesujące, dowiedziałam się więcej o Annie Henryce Pustowójtównie, postać ogromnie mi się spodobała, ale to nie rekompensuje całości.

Hyrmina | 2018-03-11

Trochę mnie śmieszą te pompatyczne tytuły w stylu "Polki, które zadziwiły świat", ale książka pani Puchalskiej jest dobrze napisana i zawiera sporo ciekawych informacji o nietuzinkowych kobietach z przeszłości.

CUD-NATURY | 2017-10-23

Bardzo ciekawa pozycja. Portrety 13 kobiet, które świetnie dawały radę w życiu zawodowym lub gdy trzeba stanąć w obronie Polski. Mam nadzieję, że powstaną kolejne, bo na pewno są inne Polki, o których warto sobie przypomnieć.