Ambasadorowie. Czego nie powie Ci królowa

Wydawnictwo: Sine Qua Non
ambasador, dyplomacja
popularnonaukowa
Marta

Placówka w egzotycznym kraju, eleganckie fraki, smokingi, wytworne kreacje, najdroższe alkohole, rauty, spotkania na najwyższym szczeblu, szepty w kuluarach. Dostępna nielicznym wiedza o zasadach misji dyplomatycznych od wieków tworzyła wokół stosunków międzynarodowych ekscytującą aurę tajemniczości. W jaki sposób przechytrzyć Angelę Merkel? Dlaczego Rosjan, zwłaszcza przy wódce, nie wolno krytykować? Czemu polska ambasada w Algierze mieściła się w dzielnicy domów publicznych, a pierwszy polski konsulat w Grodnie w schowku na szczotki? Jak importować zanzibarskie goździki, nie uznając przy tym niepodległości tej wyspy?

Na kartach tej książki dramatyczne szczegóły zamachu na swoje życie odsłania też były ambasador Polski w Iraku Edward Pietrzyk, a były ambasador RP w Afganistanie Piotr Łukasiewicz wspomina spotkania z… Talibami.

Jak naprawdę wygląda praca ambasadora? O tym wszystkim opowiadają Marcin Pośpiech i Łukasz Walewski, którzy przeprowadzili fascynujące rozmowy z byłymi oraz obecnymi dyplomatami.

O wielu sprawach opisanych w tej książce nie miałeś pojęcia. Teraz możesz zajrzeć za kulisy.

źródło opisu: http://www.wsqn.pl/

źródło okładki: http://www.wsqn.pl/

Basia | 2017-09-21

Bardzo ciekawa książka, zawierająca nie tylko wiele smaczków z życia ambasadorów ale i tych dotyczących polskiej polityki zagranicznej. Jak jesteśmy postrzegani na arenie międzynarodowej? Jakie są nasze mocne strony, a gdzie bycie polskim ambasadorem to duże wyzwanie? Książkę czyta się całkiem przyjemnie nie tylko dzięki dobremu stylowi, ale i dużej dawce poczucia humoru. Dodatkowy plus za świetnie dobrane cytaty rozpoczynające każdy rozdział.

DorotaKa | 2016-11-24

Ambasadorowie kojarzyli mi się dotąd z eleganckimi panami, którzy popijają drogie trunki w pięknych salach (najlepiej w pałacach), uśmiechają się do każdego i patrzą wzrokiem przewiercającym interlokutora na wylot. W moich wyobrażeniach to właśnie w atmosferze bogactwa, przepychu, aż gorącej od poważnych i nadzwyczaj delikatnych tematów, pełnią oni swoją zaszczytną funkcję. Czy po lekturze tej książki zmieniłam nieco moje wyobrażenie?

Winston Churchill

Łukasz Walewski i Marcin Pośpiech to dziennikarze radiowej Trójki, którzy przeprowadzili rozmowy z byłymi oraz obecnymi dyplomatami na temat ich służby na różnych placówkach. W książce poruszono bardzo wiele zagadnień, mnogość tematów i wielu rozmówców; z których każdy miał do przekazania ciekawostki i spostrzeżenia uczyniła tę pozycję bardzo ciekawą a zarazem pouczającą. Dodatkowym atutem jest okres czasu obejmujący...

eR_ | 2016-11-29
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 29 listopada 2016

Ambasador, to niezwykle ciekawy, a przede wszystkim pełen- można by rzec pułapek zawód. Od człowieka który obejmuje placówkę dyplomatyczną w określonym kraju, wymaga się znajomości języka, a już szczególnie powinien być zaznajomiony z obyczajami panującymi w danym rejonie. Czyli wiedzieć co mu wolno chociażby powiedzieć, a czego żadną miarą mu robić nie wolno.

"Ambasadorowie. Czego nie powie ci królowa", to kompendium wiedzy o tym zaszczytnym, ale i trudnym stanowisku. W formie anegdot, które autorom tej książki przekazali ambasadorowie, ukazano wszystkie etapy tego uprzywilejowanego zawodu. Czy to będzie egzotyczny kraj, gdzieś na przysłowiowym krańcu świata, czy w swojskiej Europie. W każdym tym miejscu obowiązują nieco inne etykiety zachowania, jakie obowiązują ambasadora, oraz osoby z jego otoczenia. Nie zawsze wszystko idzie gładko i nie raz popełniane są gafy, które czasem kończą się skandalem dyplomatycznym. A ambasador swoją osobą reprezentuje kraj, z którego pochodzi i...

Tversky | 2017-03-28
Przeczytana: 28 marca 2017

„Ambasadorowie” to zbiór anegdot i ciekawostek z pracy polskich (w większości) dyplomatów. Historie ułożone są w tematyczne rozdziały i opisane oszczędnym, dynamicznym stylem. Książka intryguje i zachęca do poczytania więcej na temat trudnej sztuki dyplomacji oraz nierzadko fascynującego egzotyką życia ludzi tej profesji. Autorzy, zgrabnie kompilując wypowiedzi swoich rozmówców, pokazują blaski i cienie tego zawodu – historie czasami zabawne, czasami przygnębiające, często intrygujące. Książka bardzo ciekawa i zdecydowania warta poświęcenia jej czasu.

Egzotyczne miejsce pracy, wykwintne bankiety, elitarne towarzystwo. Kto z nas nie chciałby tego na co dzień? Wbrew pozorom, praca dyplomaty nie wiąże się tylko z przyjemnościami i prestiżem. To zawód, który wymaga niezwykłych umiejętności, wiedzy i przygotowania. Te czynniki sprawiają, że tak niewiele osób jest stanie dobrze tę pracę wykonywać. To właśnie ci „wybrańcy” grają główną rolę w najnowszej książce dziennikarzy radiowej Trójki Łukasza Walewskiego i Marcina Pośpiecha.

Pierwszą rzeczą, o której warto wspomnieć jest forma tej książki. Nie jest to zbiór przypadkowych informacji, wszystko jest poukładane w odpowiednich tematycznie rozdziałach i podrozdziałach. Nie znajdziemy tutaj też suchych faktów. Każdy temat, o którym piszą autorzy, został zobrazowany jakąś anegdotą, sytuacją z życia codziennego osób, którzy byli (lub dalej są) ambasadorami Polski w różnych krajach. Przeczytamy m.in. wspomnienia byłego ambasadora w Iraku i Arabii Saudyjskiej, naszego byłego przedstawiciela...

Kaś | 2017-03-21
Przeczytana: 21 marca 2017

Po genialnym Przywitaj się z królową (tekst o nim znajdziesz tutaj) nie miałam żadnych wątpliwości, czy sięgać po kolejną książkę Łukasza Walewskiego, zwłaszcza że opowieść wciąż pozostaje związana z tematem szeroko pojętej dyplomacji. Autor, tym razem we współpracy z radiowym kolegą, sięga do ciekawego i jednocześnie słabo znanego szerszej publiczności tematu, mianowicie odkrywa przed nami kulisy pracy ambasadorów. Na podstawie rozmów z osobami pełniącymi tę funkcję obecnie i w przeszłości, autorzy zgromadzili całe kompendium wiedzy o blaskach i cieniach ambasadorskiego życia.

Największym plusem, a jednocześnie największym minusem tej książki jest forma, na jaką zdecydowali się autorzy. Podczas gromadzenia materiałów, jak sami mówią, przeprowadzili dziesiątki rozmów z wieloma ambasadorami i zebrali bardzo dużo danych o zróżnicowanej tematyce. Udało im się podzielić to bardzo sensownie na spójne rozdziały traktujące o konkretnych aspektach dyplomatycznego życia. W wielu miejscach...

Wybebeszamy_książki | 2016-12-04

Ambasador.
Od zawsze ta funkcja kojarzyła mi się ze starszymi panami, którzy przechadzają w opiętych frakach zajadając krewetki. O ambasadorach i konsulach niewiele się mówi. To ludzie duchy, którzy bywają, rozmawiają, omawiają, ale robią to na tyle dyskretnie, z tak wielkim taktem, że media masowego przekazu nie wyrzekną o nich słowa.

MUCHA

Czytając "Ambasadorów..." chciałam mieć muszkę i frak. Mogłabym wtedy chrząkać znacząco i poprawiać ją co jakiś czas.
Do pełnego obrazu zaczytanego ambasadora, nie wiem skąd u mnie taka wizja, brakowało mi tylko zakręconego wąsa. Kiwałabym spokojnie nogą i potakiwała z wieloznacznym uśmiechem, ponieważ "Ambasadorowie..." to książka, której trudno nie przytakiwać.

Składają się na nią ciekawe anegdotki i silna, nieprzejednana wiedza.
Autorzy nie tylko zawarli w niej istotę tytułowej funkcji, ale rozszerzyli ją nie zapominając o wielu znaczących, lecz często pominiętych elementach.

"Praca ambasadora wielu może wydawać się zajęciem...

Muminka | 2017-05-31
Przeczytana: 28 maja 2017

dziennikarze Pospiesz i Walewski skutecznie walczą ze stereotypami, obalają mity i legendy narosłe wokół dyplomacji. Jeśli myślisz, że bycie na placówce to tylko immunitety, wysokie gaże, piękne kobiety, rauty i przyjęcia, to możesz się srodze zawieść. Irytować może chaotyczna organizacja poszczególnych zagadnień, mnogość anegdot sprawia, że dobrze czyta się te pozycję wyrywkowo, ale za jednym posiedzeniem jest ciężko. Dobrze i sprawnie dobrano materiały, liczne przekazy u samego źródła- relacje dawnych ambasadorów Polski w różnych rejonach świata pokazują mechanizmy rządzące geopolityką.
na pewno oferują rzadko spotykane fakty z życia obsady placówek. Ambasadorowie musza znać protokół, zaznajomić się z kulturą państwa, w którym ich umieszczono. Niestety nie jest to stabilne zatrudnienie, bo co cztery lata następuje rotacja niezależnie od woli dyplomatów1), i musza opuścić dobrze znane sobie miejsce, po latach żmudnego zdobywania zaufania tubylców, lobbowania na rzecz Polski,...

CzytAśka | 2017-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2017

"Dyplomacja to sztuka odesłania kogoś do piekła w taki sposób, że odchodząc, zapyta jeszcze o drogę." Winston Churchill

Znałam to zdanie w sparafrazowanej (i dużo mniej eleganckiej) wersji: Dyplomacja to sztuka powiedzenia komuś "sp...aj", tak aby zaczął się cieszyć na nadchodzącą podróż.
Każda z wersji oddaje istotę sprawy.

Więcej o blaskach i cieniach dyplomacji na www.czytaska.blogspot.com
Zapraszam!

odSłońKulturę | 2017-01-18
Na półkach: Przeczytane, Blogosfera, Books
Przeczytana: 18 stycznia 2017

"Ambasadorowie. Czego nie powie ci królowa" to świetna książka, w niesamowitym wydaniu. Napisana lekkim, przystępnym językiem, ubarwiona licznymi fotografiami, anegdotami i ciekawostkami opowieść zamknięta w zaledwie sześciu rozdziałach. Jeżeli chcecie poznać prawdziwe oblicze dyplomacji i zmierzyć się z tym, co czyha na ambasadorów – zachęcam do lektury.
www.odslonkulture.pl