Polki, które zadziwiły świat

Okładka książki Polki, które zadziwiły świat Joanna Puchalska
Okładka książki Polki, które zadziwiły świat
Joanna Puchalska Wydawnictwo: Muza reportaż
reportaż
Muza
2016-10-26
2016-10-26
literatura polska historia Polki

Podobna do drugiej części tej autorki - wybrane postacie pokazane dosyć szczegółowo i na tyle indywidualnie, że zaciekawiają. Oczywiście są "słabsze" i "mocniejsze" postaci, są też takie, z których wyborem można dyskutować, ale na pewno autorka włożyła sporo pracy, aby zebrać odpowiedni materiał oraz aby przedstawić te, czasem naprawdę dawno żyjące osoby, w sposób bliski dla czytelnika i ciekawy dla współczesnych. I za to dodatkowa gwiazdeczka!

Każdą z 13 historii o Polkach żyjących w różnych czasach od XVII do XXI wieku czyta się jak nowelę sensacyjną. Szybkie zwroty akcji, niespodziewane wypadki zdarzeń, odważne decyzje. Literówki w druku oraz język narracji obniżają ocenę tej książki.

Nie mam zielonego pojęcia, co zrobić z tą książką. Pani Puchalska ewidentnie stoi w światopoglądowym rozkroku i sama też nie wie, jak z niego wybrnąć. Po pierwsze tytuł, jak ktoś słusznie zauważył, niepotrzebnie pompatyczny ale i mylący. Kobiety przedstawione w książce nierzadko nie są prawie znane w Polsce a co dopiero na świecie. Nie umniejszam ich zasług, cieszę się, że wydobywa się je z zapomnienia ale w jaki sposób w takim razie zadziwiły świat, skoro ten świat nigdy o nich nie usłyszał? Jakie jest właściwie kryterium dobory bohaterek, skoro każda prezentuje inną dziedzinę, a kryterium zadziwiania jak już powiedziałam się nie sprawdza? Odpowiem wam - pobożność. I tu zaczyna się mój problem. Z opisów Puchalskiej wyłania się obraz Polki która nawet jak podłogę szoruje, to przy okazji od razu klepnie zdrowaśkę, bo i tak już jest na kolanach. A kiedy myje naczynia, to w czynie patriotycznym a nie dlatego, że są brudne. Co ciekawe, sama autorka dostrzega czasami np. fałszywą pobożność swoich bohaterek (jak w wypadku Pilsztynowej) ale bezpiecznie, z odległości, ledwo muskając temat, bo nie pasowałby pod jej tezę. Stąd moim zdanie w książce nie ma miejsca na Marię Skłodowską, Polkę co do której chyba nikt nie ma wątpliwości, że zadziwiła świat, bo ta się ze swoim ateizmem nigdy nie kryła. Niektóre historie ciekawe, niektóre wtórne, czyta się dość wolno. Jak napisałam na początku, nie wiem, co zrobić z tą książką.

Czytałam ją dość długo, po rozdziale co jakiś czas zwykle po skończeniu jakiejś innej książki. Niezwykle interesujące historie Polek, myślę, że spokojnie można z tego zrobić serię i z chęcią czytałabym kolejne i kolejne.

Trochę mnie śmieszą te pompatyczne tytuły w stylu "Polki, które zadziwiły świat", ale książka pani Puchalskiej jest dobrze napisana i zawiera sporo ciekawych informacji o nietuzinkowych kobietach z przeszłości.

Joanna Puchalska zebrała 13 życiorysów Polek, które dobitniej zaznaczyły swoją obecność w tym świecie. Wydobyła je z czeluści historii, bo choć zasłużone to zostały przysypane pyłem zapomnienia. Rozmieściła je na osi czasu, począwszy od XVII wieku skończywszy na XXI.
W książce znalazły się kobiety odważne, ciekawe, zaangażowane w działania na rzecz ojczyzny i współobywateli, którym często nie straszne były trudy i niewygody życiowe. Brały się do działań, choć niektórym śmierć zaglądała w oczy lub faktycznie je spotkała.
Bohaterki pochodzące z różnych czasów, warstw społecznych, stanów, wykształcenia i możliwości. Każda jednak na swój sposób przebojowa, niezwyczajna i dająca z siebie jak najwięcej.

I choć to trzynaście życiorysów a tylko 361 stron z wieloma zdjęciami, autorka postarała się poświęcić każdej z bohaterek sporo uwagi. W każdym życiorysie znalazły się najważniejsze fakty, wydarzenia i ciekawostki. Rola i zasługi większości z nich zasługiwałyby na ujęcie ich nazwisk w podręcznikach do historii.

(Na swoim blogu bardzo się o nich rozpisałam, dlatego tutaj bardziej ogólnie.)

Niemniej czytałam z przyjemnością losy tych ciekawych i nie powtarzalnych kobiet, oddanych swoim celom. Podziwiałam je za odwagę, talenty, niezłomność i wykorzystywanie wszystkich możliwości, aby przeżyć życie najpełniej jak się da. Zaprawdę zasłużyły, aby znaleźć się na kartach historii.
Bardzo mnie zainteresowała twórczość Beaty Obertyńskiej, podziwiałam Helenę Konopacką, zainteresowała mnie barwnym życiorysem Salomea z Rusieckich, byłam pełna podziwu dla prof Dorabialskiej. Wspaniałe kobiety, dlatego cieszę się, że Joanna Puchalska spisała ich losy, a ja mogłam je przeczytać.

Bardzo ciekawa pozycja. Portrety 13 kobiet, które świetnie dawały radę w życiu zawodowym lub gdy trzeba stanąć w obronie Polski. Mam nadzieję, że powstaną kolejne, bo na pewno są inne Polki, o których warto sobie przypomnieć.

13 - bohaterskich obrończyń zamków, uczestniczek powstań i propagatorek polskiej kultury, pierwsza lekarka, pierwsza profesor politechniki lwowskiej, jedyna kobieta zabita w Katyniu, pierwsza złota medalistka - autorka nie wybrała ich przypadkiem. Ukazała tak jak wspomniała w przedmowie, że mężczyźni narzekają, ale bez nas żyć im trudno :-) Niektóre znane, o niektórych słyszałam po raz pierwszy (więcej tych bliżej naszych czasów) Opisane, odkryte dla szerszej publiczności. Dużo zdjęć ilustracji, a przede wszystkim historii naszej polskiej.

Niektóre sylwetki ciekawe, inne nieco nudne, ale styl pisania autorki nie porywał.

Niewiele miejsca poświęcono dla nich w podręcznikach historii. Wśród licznego grona męskich bohaterów, ich losy wydają się być bez znaczenia. Z tego własnie powodu, Joanna Puchalska postanowiła zerwać z maskulinizacją historii i poświęcić całą książkę pt.: "Polki, które zadziwiły świat" na przedstawienie 13 wspaniałych Polek, które dzięki swoim działaniom zajmują niepodzielne miejsce nie tylko w dziejach naszego kraju, ale i całego świata.

W czasie lektury "Polek..." poznamy rolę Anny Doroty Chrzanowskiej w obronie Trembowli przed turecką zarazą. Przekonamy się, jak Salomea Regina z Rusieckich Pilsztynowa z okulistki stała się wziętą lekarką, a Maria Amalia z Brühlów Mniszchówna okręciła sobie wokół palca męskie elity XVIII wieku. Do tego odkryjemy historie prawdziwej femme fatale w postaci Izabeli z Flemmingów Czartoryskiej, dzielnej Anny Henryki Pustowójtówny, wielkiej poetki, Beaty Obertyńskiej, wybitnej malarki, Marii Anto, czy znakomitej sportsmenki, Haliny Konopackiej. Podążając śladami Heleny Majewskiej-Kirkorowej, odwiedzimy mroźną Syberię, by chwilę później wraz z Alicją Dorabialską znaleźć się w laboratorium Politechniki Lwowskiej. Wśród tych wielkich biografii natrafimy na osobiste tragedie, jak ta Janiny Lewandowskiej - jedynej Polki zamordowanej w Katyniu, czy wstrząsające losy Wandy Ossowskiej - szefowej łączności Wydziału Wywiadu Ofensywnego w AK oraz Cezarii Iljin-Szymańskiej, uczestniczki powstania warszawskiego. Dzięki tej książce poznamy trzynaście wspaniałych osobowości, które mimo różnicy epok, wykształcenia i statusu społecznego łączy fakt, że były perłami swoich czasów i odegrały szczególną rolę w historii świata. "Polki, które zadziwiły świat" to literacki pomnik dla wymienionych pań i wspaniały zbiór faktów z przeszłości dla wszystkich, którzy pragną poznać biografię tych wielkich Polek.

Najnowsza pozycja autorstwa Joanny Puchalskiej zachwyca nie tylko pod względem merytorycznym, ale również graficznym. Pięknie wydana, opatrzona mnóstwem obrazów i fotografii tytułowych bohaterek, z pewnością przypadnie do gustu każdemu, kto podczas lektury zwraca uwagę na walory estetyczne książki. Takie pozycje po prostu trzeba mieć w domowej biblioteczce!

Pozostając pod ogromnym wrażeniem "Polek, które zadziwiły świat", postanowiłam sięgnąć po całą serię książek o wielkich Polakach, które w ostatnim czasie ukazały się nakładem Wydawnictwa Muza. Jestem pewna, że taka forma popularyzacji historii zyska uznanie wśród szerokiego grona odbiorców i sprawi, że będziemy wiedzieć więcej o życiu i działalności naszych wybitnych przodków.

• Biografie
  • Inne

Dodaj cytat z książki Polki, które zadziwiły świat