Historie warte Poznania. Od Pewuki i Baltony do kapitana Wrony

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
kespek

Czy wiesz, że na ślubie poznańskiej pary młodej zagrał zespół Iron Maiden? Kiedy w Poznaniu po raz pierwszy zorganizowano peep-show? Kto kiedyś rządził na Sołaczu? Gdzie w Poznaniu była Mała Azja? Kto naprawiał poznańskie koziołki, a kto konstruował wielobarwne neony oświetlające miasto? Każde miasto ma swoje tajemnice i nieznane dotąd historie. Nie inaczej jest z Poznaniem, który jest...

Czy wiesz, że na ślubie poznańskiej pary młodej zagrał zespół Iron Maiden?
Kiedy w Poznaniu po raz pierwszy zorganizowano peep-show?
Kto kiedyś rządził na Sołaczu?
Gdzie w Poznaniu była Mała Azja?

Każde miasto ma swoje tajemnice i nieznane dotąd historie. Nie inaczej jest z Poznaniem, który jest głównym bohaterem tej książki. A opowieści to niebywałe: od kultowych budynków, osiedli, ulic, poprzez symbole miasta, legendy, aż po anegdoty mieszkańców i bohaterów Pyrlandii. Skarbnica sekretnych faktów i mitów o stolicy Wielkopolski w pełnej krasie. Zbiór nieodkrytych przekazów o tym, jak zmieniały się miejsca i ludzie w mieście na przełomie dziesięcioleci i różnych systemów politycznych.

Lektura obowiązkowa nie tylko dla Wielkopolan, lecz także dla wszystkich miłośników historii i lokalnych tradycji.

źródło opisu: http://www.wydawnictwopoznanskie.com/PL-H14/ksiazk...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwopoznanskie.com/PL-H14/ksiazk...»

Anaela | 2019-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2019

Jedyne czego mi zabrakło historii o Kinie Bałtyk, a tak wuchta ciekawostek tej 😉

Aralsk | 2019-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2019

Zbiór 24. ciekawych historii o Poznaniu. Najbardziej zapamiętałem m.in. te o: kradzieży obrazu z Muzeum Narodowego, poznańskich neonach, nietuzinkowym koncercie Iron Maiden, Malcie czy oba rozdziały osobno o poznańkich stadionach. Aż 5. rozdziałów przedstawia historie na tle targów poznańskich.

RyBy RyBy | 2019-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2019

Bardzo ładnie wydana książka, zbiór opowiadań i historii z życia mieszkańców miasta Poznania. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich poznanianek i poznaniaków z wyboru, o wielu rzeczach nie miałem pojęcia!

Styl autora raczej nijaki, ale przecież o historię i dziennikarską rzetelność chodzi a nie o literacką nagrodę Nobla :)

szczurek | 2018-12-29
Przeczytana: 25 grudnia 2018

W zasadzie chyba nie powinno się pisać o książkach, w których opisana jest historia rodzinnego miasta, ale co tam - jakby co, "żywcem mnie nie wezmą" ;)To jest po prostu ciekawa książka. Dlaczego?

Bo autor doskonale ją skomponował - struktura bez zarzutu (25 rozdziałów utrzymanych w konwencji reportażu opowiadających o kolejnych etapach rozwoju miasta).

Bo autor nie smęci jak rozespany pająk pod piecem - nie znajdziecie tam statystycznych wyliczanek, czy nudnych sprawozdań, a samo życie. Krwiste "smaczki" opowiedziane klarownym ładnym językiem, bez dłużyzn i rozlazłych pejzaży rodem z kina radzieckiego. Anegdoty, wielkie i małe (ale zawsze ciekawe!) epizody z życia miasta i (co istotne, bo ożywiające tekst) jego mieszkańców. I tych znanych, i tych pozornie zupełnie zwyczajnych. Dlaczego pozornie? Bo każdy z nich ma do opowiedzenia cząstkę swojego "poznańskiego" życia. Malutką. Epizodzik zaledwie. Ale jaki!

Bo to jest książka z... obrazkami! Obrazki, czyli "to co tygrysy...

allison | 2018-09-18
Przeczytana: 18 września 2018

Świetnie napisana i skomponowana książka, pełna interesujących, mało znanych archiwalnych zdjęć. Całość jest szczególnie ciekawa dla osób, które miały okazję poznać miasto.
W Poznaniu mieszkałam kilka lat, tam studiowałam, więc przeczytałam całość jednym tchem, z sentymentem, gdyż w myślach odwiedziłam wiele znajomych miejsc. Cofnęłam się w czasie nawet znacznie dalej, bo autor opisuje także wydarzenia z początku XX wieku.

Najbardziej cenne jest pokazanie Poznania przez pryzmat ludzi - mieszkańców i osób w jakiś sposób związanych ze stolicą Wielkopolski. Bardzo to ubarwia całość i budzi wiele emocji.

Dużo jest tu ciekawostek, niesamowitych, intrygujących historii, anegdot, opowieści o losach mniej lub bardziej znanych poznaniaków.
Autor z ogromną pasją i znajomością tematu opisuje także miejsca ważne dla miasta, najbardziej charakterystyczne, rozpoznawalne. Pokazuje też, jak wyglądały one na przestrzeni lat (niesamowite wrażenie robią np. zestawienia fotografii, na których...

ArekDao | 2018-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2018

Panie, kiedyś to było!
Książka jest laurką, zbiorem pięknych, wyłącznie pozytywnych historii związanych z Poznaniem. Jest to oczywiście mocno jednostronna narracja, ale... dlaczego miałoby być inaczej? "Historie..." z założenia mają być miłe w odbiorze i ewentualnie nakierować czytelników na ewentualne dalsze poszukiwania związane z przedstawionymi sprawami. Z tej roli wywiązują się bardzo dobrze.
Duże słowa uznania dla autora za to, że dotarł do bohaterów przytaczanych historii i informacje pozyskiwał z pierwszej ręki.

Maciek Kołodziński | 2018-04-10
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 10 kwietnia 2018

Szczególnie polecam "nowopoznaniakom" czy też "słoikom" takim jak ja - chcącym poznać to miasto, jego historię, mieszkańców i ducha. W książce pojawiają się ciekawostki i interesujące historie na temat każdej z dzielnic Poznania.

voler1 | 2018-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2018

Książka, którą w całości zrozumie tylko rodzony poznaniak, ew. ktoś od dawna mieszkający w Pyrlandii. Sporo ciekawych historii o moim mieście, jak to bywa w tego typu książkach, część rozdziałów jest świetna, część średnia, a kilka bym wywalił :) Fajna pozycja, ale też bardzo droga...

CaroLostInBooks | 2017-10-31
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 01 października 2017

Szczerze mówiąc to nie wiem skąd moja fascynacja Poznaniem. Pierwszy raz pojechałam tam zaledwie rok temu i... to była miłość od pierwszego wejrzenia. Dlatego książka Filipa Czekały była pozycją numer jeden na liście zakupów.
Polecam każdemu i to nie tylko tym dla których Poznań jest wyjątkowym miastem. Autor w sposób wyczerpujący, czasem zabawny zapoznaje czytelników z historiami Poznaniaków, miejsc charakterystycznych dla tego miasta. Na dodatek zdjęcia, które pozwalają jeszcze lepiej obrazują te opowieści. Już sam tytuł "Historie warte Poznania" powinien zachęcić każdego.

grace | 2017-09-21

25 historii (takich mini reportaży) przybliżających historię Poznania. Są kultowe zagadnienia : Międzynarodowe Targi Poznańskie, historie o poznańskich neonach, o kultowych budynkach, o poznańskich koziołkach, o kradzieży obrazu Moneta, o lądowaniu samolotu kapitana Wrony, który nazywał się "Poznań". Książka koncentruje się głównie na okresie PRL-można dobrze poznać tę epokę. Przydałoby się więcej historii współczesnych. Ale ogólnie książka bardzo ciekawa, wciągająca, szybko się czyta. Jest jeszcze jedna z cyklu i chętnie się z nią zapoznam.