Nazistki

Nazi Women
nazistki, nazizm, III Rzesza
literatura faktu
Qwerty150

Naziści wierzyli, że ich misją jest maskulinizacja życia w Niemczech. Hermann Goering kazał kobietom „złapać się za garnki, szufelkę i miotłę, a potem znaleźć męża”, jednak wiele z nich aktywnie uczestniczyło w mordach i torturach. Książka opisuje życie tamtych kobiet – począwszy od szkół dla żon, poprzez członkostwo w Lidze Niemieckich Dziewcząt i udział w aryjskim programie rozrodczym o...

Książka opisuje życie tamtych kobiet – począwszy od szkół dla żon, poprzez członkostwo w Lidze Niemieckich Dziewcząt i udział w aryjskim programie rozrodczym o nazwie Lebensborn, a skończywszy na domach uciech nadzorowanych przez służbę bezpieczeństwa – skupiając się na tych, które pośród wszechobecnego chaosu i śmierci walczyły o władzę i wpływy.

Paul Roland jest autorem ponad trzydziestu książek, w tym pozycji takich jak Hauntings, Naziści i okultyzm: ciemne moce III Rzeszy , Na tropie tajemnicy , In the Minds of Murderers, Najsłynniejsze duchy świata czy The Crimes of Jack the Ripper. Paul Roland współpracuje jako niezależny felietonista i recenzent z licznymi brytyjskimi czasopismami, a jego teksty regularnie pojawiają się na łamach „Mail on Sunday”, „Kerrang!” oraz „Total Film”.

źródło opisu: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/katalog-produkto...(?)

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/katalog-produkto...»

lupus1981 | 2019-03-27
Na półkach: Przeczytane, Historia

Książka średnia. Autor często odbiega od tematu, tłumaczy to dlaczego w bibliografii jest tak mało pozycji a większość z nich to strony internetowe. Książka ma około 260 stron z czego treści jest naprawdę mało. Fakty podane skrótowo i mało precyzyjnie. Da się przeczytać ale po co ?

Honorata | 2019-02-25

Spodziewałam się czegoś innego, trochę lżejszego języka. Nie ma tu "opowieści", zdarzeń z życia, są skrótowe biografie, ogólne opisy, dużo konkretów, dość trudny język . Ale dowiedziałam się wielu ciekawych innych rzeczy. Warto.

Kinga | 2019-02-20
Przeczytana: 17 lutego 2019

podoba mi się idea napisania takiej książki, aczkolwiek czytałam ją na raty, trochę mnie umęczyła.

1 rata- że tak ujmę lektury książki- 16 pazdz. 2018 r. Przeczytałam wówczas 128 stron i musiałam zrobić kilkumiesięczną przerwę.

mangusta | 2018-10-24
Przeczytana: 23 października 2018

W sumie sama nie wiem czego oczekiwałam od książki. Czy chciałam poznać losy kobiet, czy ich poglądy. Do książki trafiłam przypadkiem, zainteresował mnie temat.
Czytając miałam nadzieję, ze bardziej zagłębię się w psychikę kobiet Trzeciej Rzeszy. Liczyłam na bardziej dogłębną analizę.
Jestem rozczarowana, ponieważ są przytoczone historie różnych kobiet, ale opisy są krótkie i zwięzłe.
Nie poznajemy tych kobiet zbyt dobrze, i nie mamy też okazji, aby wgłębić się w ich zawiłą historię.
Historycznie nie poszerzyłam swojej wiedzy.

Dotka76 | 2018-07-20
Przeczytana: 19 lipca 2018

Początkowo z dystansem, ale z biegiem czasu czytałam książkę z coraz większym zainteresowaniem. Sporo nowego materiału. Zupełnie nowy punkt widzenia. Było warto, choć temat ciężki.

Jeżynka | 2017-11-21
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 21 listopada 2017

Kinder, Küche, Kirche (dzieci, kuchnia, kościół) to popularny slogan który już w XIX wieku pokazywał miejsce niemieckiej kobiety w społeczeństwie.
III Rzesza skutecznie utrwalała ten obraz. Jasnowłose, krzepkie kobiety były boginiami domowego ogniska. Otoczone gromadką dzieci miały dbać o nie i męża wyzbywając się innych ambicji. Kobiety aktywne zawodowe stanowiły rzadkość i nie cieszyły się takim szacunkiem jak Niemki-matki które nawet otrzymywały nawet odznaczenia państwowe za urodzenie dużej gromadki dzieci.

Paul Roland w swojej książce "Nazistki" stara się wyjść poza ten stereotypowy obraz i ukazać pełny i zróżnicowany, wbrew pozorom, portret niemieckiej kobiety która często jest ukazywana jako bezwolna ofiara męskiego świata która nic nie wiedziała o zbrodniczych czynach nazistów.
Autor udowadnia że to błędna teza bo kobiety były nie tylko biernymi obserwatorami ale też czynnymi zwolenniczkami faszystowskiej myśli i propagandy.

Niezwykle ciekawy jest początek książki...

czytelnicze-recenzje | 2016-12-23
Przeczytana: 21 grudnia 2016

Książka ta ma lepsze i gorsze momenty. Pewne rozdziały w ogóle bym usunęła, za to rozszerzyła o więcej konkretów poruszających temat, jaki został nakreślony w tytule. Na końcu znajdują się fotografie i przyznam, że zabrakło mi ich "w środku" książki, na przykład na rozpoczęciu każdego rozdziału. Sądzę, że to lepiej by działało i pozwalałoby zapamiętać osoby, o których czytamy. Niestety, kończąc książkę łatwo się w nich pogubić i trzeba wracać do jej treści, kartkować, sprawdzać.
Nie jest to zła pozycja, ale czasem wychodzi poza temat.

anetapzn | 2016-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2016

Nie ukrywam, liczyłem na więcej, a dokładniej na bardziej merytoryczną treść. Owszem, to co prezentuje Roland czyta się nieźle, ale to taka beletrystyka, czytadło nic więcej. Z pewnością nie jest to pozycja wnosząca jakąkolwiek merytoryczną wiedzę w zakresie poruszanej tematyki.
Nazistki podzielone są na rozdziały pod względem tematycznym i chronologicznym. Ukazują one sylwetki zarówno samego Hitlera (z uwzględnieniem przyczyn, które ukształtowały go w ten, a nie inny sposób) oraz kilku sztandarowych kobiet nazizmu, powody jakie nimi kierowały, korzenie ich zapatrzenia w Hitlera, powody dla których np. finansowały działania partii faszystowskiej. Przedstawione są zarówno żony nazistowskich dygnitarzy, jak i obozowe strażniczki, pracownice administracji niemieckiej, kobiety biorące czynne uczestnictwo w programie Lebesborn oraz zwykle kobiety wychowujące dzieci i pracujące w domu. Jest to jednak opracowane pobieżnie, bardzo lakonicznie. Brak jakiegoś szerszego spojrzenia na tę...

amar74 | 2016-05-06
Na półkach: Przeczytane, Niedokończone