Bo to złe kobiety były. Intrygantki i diablice

Okładka książki Bo to złe kobiety były. Intrygantki i diablice Joanna Puchalska
Okładka książki Bo to złe kobiety były. Intrygantki i diablice
Joanna Puchalska Wydawnictwo: Fronda powieść historyczna
powieść historyczna
Fronda
2017-08-14
2017-08-14

Intrygująca historia 10 kobiet ,wykorzystująca swoją urodę i inteligencję ,żeby po "trupach ' dążyć do celu. Dla nich nic nie stało na przeszkodzie. Do tego intrygi i kłamstwa pomagają im zdobyć korzyści finansowe.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nie bardzo rozumiem klucza, którym kierowała się autorka przy wyborze bohaterek. Wymęczyłam strasznie...

Bardzo lubię książki, w których jest dużo krótszych historii-biografii. Tę pozycję czytało się bardzo szybkie i z drobnym uśmiechem na ustach czytając o przygodach niekórych pań :)

Książka ciekawa, ale bardziej dla zainteresowanych tematem. Ogólnie polecam.

Książka ciekawa, ale bardziej dla zainteresowanych tematem. Ogólnie polecam.

Widać ogrom pracy włożony przez autorkę w zebranie materiału. Przystępnie napisana. Zaciekawi każdego laika, a myślę, że i osoby obeznane z tematem będą zadowolone z lektury. Męczyły mnie przypisy na końcu rozdziału. Spokojnie można było je umieścić na dole strony.

Przyjemna w lekturze książka, w sam raz na dobre rozpoczęcie nowego roku czytania

Spodziewałam się bardziej rozwiniętych historii.
Czytając miałam poczucie, że czytam wypracowanie szkolne jakiegoś ucznia.
Książka pisana w mało interesujący sposób, bez wyjaśnień i przypisów...
Kiepska..

Spodziewałam się bardziej rozwiniętych historii.
Czytając miałam poczucie, że czytam wypracowanie szkolne jakiegoś ucznia.
Książka pisana w mało interesujący sposób, bez wyjaśnień i przypisów...
Kiepska..

Cieszę się, że coraz częściej kobiety stają się bohaterkami książek historycznych czy popularnonaukowych.
Tę książkę czytało mi się dość ciężko. Ilość nagromadzonych informacji i ich przekazanie męczyło i musiałam często odkładać aby to przyswoić i poukładać. Wymyślone dialogi też nie są najmocniejszą stroną.
Choć temat ciekawy to wykonanie sprawiło, że westchnęłam z ulgą, że skończyłam książkę.

Choć temat ciekawy to wykonanie sprawiło, że westchnęłam z...

Subiektywny wybór kobiet, które odcisnęły się na historii Polski od XVI wieku po czasy współczesne.
Barbara Giżanka, Barbara Brezianka, Agnieszka Machówna, Maria Dogrumowa, Zofia Potocka, Karolina Sobańska, Xawera Deybel, Janina Broniewska, Wanda Wasilewska, Blanka Kaczorowska. Książka nie jest z gatunku literatury naukowej, wprawdzie przedstawia fakty historyczne, ale podane w sposób bardziej przyjazny czytelnikowi Każda z postaci jest opisana, znamy jej działalność, fakty z życia i te momenty, według których Puchalska określiła je jako intrygantki i diablice. Niektóre przez wzgląd na wpływ na władców, będąc ich kochankami, inne ze względu na ich wpływ na pisarzy, polityków, pozostałe za współprace i zdradę z wrogiem. Przy każdej z postaci autorka zamieściła także dialogi, sceny, które mogły się wydarzyć tworząc formę przekazu bardziej urozmaiconą. Dla mnie osobiście postaci były znane, lecz niektóre fakty z ich życia zaskoczyły (Mickiewicz miał kochanki, a Wasilewska pisała książki). Dla osób interesujących się historią dobra, lekka pozycja o kobietach, które nie były tylko dodatkiem w czasach, kiedy kobiety miały tylko stać u boku mężczyzn.

1949

Kilka biografii kobiet, które w jakiś tam sposób, zaistniały na kartach historii. Jedne ciekawsze, inne nudnawe.

• Historyczne

Dodaj cytat z książki Bo to złe kobiety były. Intrygantki i diablice