Uczone siostry. Rodzinna historia Marii i Broni Skłodowskich

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Les Soeurs savantes. Marie Curie et Bronia Dluska, deux destins qui ont fait l'histoire
Ag2S

Maria Skłodowska zostałaby guwernantką, gdyby nie jej starsza siostra Bronia. Nie pojechałaby do Paryża, nie studiowała na Sorbonie, nie poślubiła Piotra Curie. Nie odkryłaby radioaktywności i nie otrzymała dwukrotnie Nagrody Nobla. Bronia Dłuska zaś bez Marii nie zrobiłaby kariery jako jedna z pierwszych kobiet lekarek i nie otworzyła najlepszego na ziemiach polskich sanatorium. Maria i...

Maria i Bronia – siostry żyjące między Polską a Francją dzieliły ze sobą wszystko: ambicje zawodowe, trudne życiowe doświadczenia, radości i osobiste dramaty. Nieustannie się wspierały. Obie ceniły rodzinę i głęboko wierzyły, że postęp w nauce przyniesie ludziom szczęście.

źródło opisu: https://publicat.pl/wydawnictwo-dolnoslaskie/ofert...(?)

źródło okładki: https://publicat.pl/wydawnictwo-dolnoslaskie/ofert...»

Isadora | 2016-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2016

Maria Skłodowska-Curie bezsprzecznie zalicza się do ścisłej czołówki najwybitniejszych naukowców w dziejach. Jej droga na szczyt była wyjątkowo wyboista i mozolna, wymagająca nieprzeciętnego hartu ducha, determinacji, uporu, no i błyskotliwego umysłu. Sukces tej niepozornej, skromnej kobiety i cudzoziemki w mizoginicznych i ksenofobicznych realiach Europy przełomu XIX i XX wieku, w hermetycznym, zdominowanym przez mężczyzn świecie nauki, jest tym bardziej spektakularny: jako pierwsza kobieta w historii została profesorem Sorbony, była pierwszą przedstawicielką płci pięknej i jedynym dotychczas naukowcem, który zdobył Nagrodę Nobla z dwóch różnych dziedzin naukowych. Maria jest również jedyną noblistką, której córka także otrzymała to wyróżnienie oraz jedyną kobietą, którą w uznaniu zasług pochowano w paryskim Panteonie.
Osiągnięcia i dokonania Marii Skłodowskiej-Curie są tym bardziej imponujące, że zawdzięczać je może tylko i wyłącznie sobie, własnej ciężkiej pracy i genialnemu...

Lemma | 2018-07-29
Na półkach: Rok 2018, Przeczytane
Przeczytana: 25 lipca 2018

Bardzo ciekawa historia o przywiązaniu i determinacji dwóch sióstr, o pokonywaniu trudności... Maria Curie-Skłodowska, kobieta-naukowiec staje się w trakcie lektury książki bardziej nam bliska, ludzka... Tym bardziej podziwiam ją, ale nie tylko ją. Jej starsza siostra też była oddana nauce i jako jedna z nielicznych wtedy kobiet, została lekarzem. Polecam - dobrze się czyta i wiele ciekawego można się dowiedzieć o Noblistce i jej bliskich.

Ola | 2018-04-16
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 16 kwietnia 2018

O Marii Curie Skłodowskiej - słyszał, chyba każdy, ale o jej siostrze Broni? Wątpię.

Biografia Curie jest niezwykle interesująca, nie mniej jeśli jej biografię wzbogaca się o historię siostry wówczas obraz, dla Nas Polaków jest dużo bogatszy.
To co mnie ujęło - to jak to się mówi, jaki świat jest mały. Otóż z losem siostr Curie łączą się m.in. takie hasła jak Penderecki, Sienkiewicz, Sanatorium w Zakopanem, odzyskanie niepodległości, tajne nauczanie, romanse i inne. Książka jest niewątpliwie warta uwaga i lektury.

Monika | 2017-03-18
Przeczytana: 18 marca 2017

Interesująca biografia, w której nie tylko Maria Curie jest bohaterką. Okazuje się, ze każde z rodzeństwa Skłodowskich było wyjątkowe i ta pozycja pozwala poznać bliżej ich nie pozbawione dramatów losy.
Bronisława Dłuska (starsza siostra Marii), jako pierwsza wyjechała na studia do Paryża i to ona była dla niej podporą w życiu zawodowym i prywatnym.

Malinowy_Chrusniak | 2018-06-29

Zazwyczaj nie czytam biografii, bo mnie zwyczajnie nudzą. Trochę jak taki podręcznik historii tylko że niby ktoś znany to ma być ciekawiej.
A tu jakoś gdzieś przypadkiem wpadła mi w ręce biografia sióstr Skłodowskich. "To ona miała siostrę?"- moja pierwsza myśl była właśnie taka. Aż mi się głupio zrobiło, że nie wiem takiej rzeczy, bo ponoć też była nietuzinkowa. No i zaczęłam czytać.
Cóż mogę powiedzieć...Nie wiem, czy to zasługa autorki, tłumaczki książki czy po prostu tego, że Skłodowskie miały tak ciekawe życie, że mogłyby nim obdarzyć z pięć innych osób, ale "Uczone siostry" czyta się rewelacyjnie i człowiek aż się przyłapuje na tym, ile kiedyś kobiety miały samozaparcia i wiary w to, że da się zrobić niemożliwe.

pultoraczek | 2018-09-22

Zaskakująca historia Marii Skłodowskiej jak również jej siostry, o której nie miałam pojęcia - bardzo dobrej lekarz Bronisławie. Gdyby nie ona prawdopodobnie Maria nie zostałaby wielką, światowej sławy uczoną. Bardzo ciekawa historia sióstr, jednak ze względu na brak wiedzy o jej siostrze z tej właśnie książki możemy się wiele dowiedzieć. Ta książka to propozycja dla kobiet zainteresowanych nauką i szukających inspiracji dla samych siebie.

książek: 2045
LenaU | 2017-05-07
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 07 maja 2017

Co za książka! Nie mogłam się oderwać! Jak wspaniale zebrane wiadomości i informacje o dwóch nietuzinkowych osobowościach. Widać w książce duży wkład pracy, który równocześnie nie przeobraża się w opasłe tomiszcze dla naukowców. Czytałam z wieeelkim zainteresowaniem. Wstyd ile rzeczy nie wiedziałam nie tyle nawet o naszej rodaczce ale o historii Polski, wkładzie w jej tworzenie przez siostrę noblistki. Polecam wszystkim bez wyjątku. Nie trzeba się znać na nauce aby wpaść w książkę bez pamięci. Ze mną tak właśnie było.

Kasiek m | 2017-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2017

MoniaJ | 2017-02-02
Przeczytana: 15 stycznia 2017

Przyjemna lektura, trochę nauki historii, trochę codzienności w tamtych czasach, trochę feminizmu, trochę śmietanki towarzyskiej, w sumie zaskoczenie, że samą pracą i mądrością mogły tak wiele osiągnąć. Pani Bronisława - kobieta tytan, rewelacyjna.

Urszula | 2017-07-07
Na półkach: Ulubione2017, 2017, Przeczytane