Big Mac

Tłumaczenie: Michał Petryk
Seria: Inna Europa, Inna Literatura
Wydawnictwo: Czarne

Liryczna powieść złożona z rozdziałów, z których każdy jest odrębną całością. Podróżujemy samochodem, pociągami i autostopem. spacerujemy ulicami starych europejskich miast. Pomiędzy haustami piwa i dymu słyszymy słowa, które zdradzają poetycką wrażliwość mówiącego. Jednocześnie brzmią szczerze i zwyczajnie. Historie z życia autsajderów opowiedziane niemal slangową gadką .

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

| 2014-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2014

Czytając „Big Mac” podróżowałam z Serhijem pociągiem i stopem. Odwiedzałam Wiedeń, Berlin, Paryż i Linz. Zachodziłam do miejsc, w których nie koniecznie chciałam przebywać i uczestniczyłam w bójce z kibicami z Donbasu. Teraźniejszość mieszała się z przeszłością, zabawa ze smutkiem i samotnością. Jednak ta podróż w oparach alkoholu i dymu nie tylko z papierosów uzmysłowiła mi jedno „ Sram na to, gdzie mija moje życie, najważniejsze – jak żyję.”(cyt. str.30)

Michał | 2012-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2012

Żadan świetnie prowadzi narrację i przybliża prowincjonalno-industrialno-wielkomiejskie środowisko swego życia, czy to dzieciństwa, czy literackiej twórczości, potrafiąc naraz wywołać spazmy śmiechu i chwilę refleksji. Mało który prozaik potrafi tak się bawić słowem, wykorzystując zarówno jego wzniosłe, górnolotne znaczenie, jak i sprowadzać je do rynsztoka i tam mieszać z błotem ze wszystkimi bluzgami i życiowymi mętami.

Jeden z tych mistrzów pióra, których książki sprawiają prawdziwą przyjemność czytania. Czapki z głów!

Herbi | 2013-06-21
Przeczytana: 2007 rok

Żadan to pisarz, który z najzwyklejszej sytuacji potrafi stworzyć doskonałą prozę. Świetny obserwator różnego rodzaju imprezowiczów, pijaczków, kibiców i innych uczestników toczącego się dokoła życia. Mistrz opisywania codzienności, któremu nieobcy jest jednak zmysł poetycki. Poetą (i to naprawdę dobrym) też Serhij Żadan przecież jest. Moj jeden ukraiński kolega, który do pewnego momentu czytał jedynie kanon ukraińskich lektur, gdy podsunąłem mu "Big Maca" pożarł go łapczywie, co jakiś czas krztusząc sie ze śmiechu i komentując, że nie miał pojęcia, że jego rodzima literatura może być tak zabawna i mówić tak współczesnym językiem.

Anna Sroka | 2014-03-05
Przeczytana: 05 marca 2014

Świetnie prowadzona opowieść, przeplatana slangiem i potocznym słownictwem. Jestem pod wrażeniem energicznego i szybkiego stylu pisania. Podróżowałam razem z nim, i pociągiem, i stopem, czułam jak siedzę w ponurym klubie, czy u Lennona przy śmierdzącym Hindusie. Czytelnik wchodzi w świat europejskiego undergroundu, do tego słyszy poprzeplatane, czasem chaotycznie myśli głównego bohatera, a przecież takie myśli tkwią w nas samych - czasem błahe i nie mające żadnego sensu, nadinterpretowana rzeczywistość. W ciągu pięciu minut mogłam wybuchnąć śmiechem, czy też zostać zmuszona do refleksji nad relacjami międzyludzkimi - wieczna przyjaźń czy przelotne, spontaniczne znajomości? Forma i lekkość słów zmusza mnie do sięgnięcia po jego inne dzieła.

misia | 2014-07-30

a chciałam się wypowiedzieć, że w całości nie okazuje się to nawet tak koślawe, jak się człowiek spodziewa po pierwszych pięciu stronach, ale no niestety takie nijakie i zbędne, nawet nie, że grafomańskie, ale po prostu beztreściowe, nudne, sentymentalne sranie. moja rada: spotykasz/wymyślasz sobie pijaczka, co wygląda jak john lennon i uważasz, że warto o tym opowiedzieć? podszyj się pod nastolatkę i pisz bloga. podpowiadam tagi: #wydawnictwoczarne #myslowianie #bohemianlikeyou

Bearcupy | 2014-05-04
Przeczytana: 04 maja 2014

Mocna i ostra ale miejscami też zabawna krytyka stylu życia zachodniej Europy.

WiktorGn93 | 2016-02-28

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Czytałem dawno, dalej miło wspominam.

| 2010-08-06
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: sierpień 2007

Manifest!

kurdebele | 2016-09-19
Justysiaczek | 2016-09-05
Przeczytana: 09 września 2016
Serhij Żadan z Nagrodą Angelusa

Ukraiński pisarz Serhji Żadan, autor „Mezopotamii” (Wydawnictwo Czarne) i jego tłumacze Michał Petryk i Adam Pomorski zostali laureatami dziesiątej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2015. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarnego pod patronatem serwisu lubimyczytać.pl.