Bałkany. Terror kultury

Tłumaczenie: Magdalena Petryńska
Seria: Sulina
Wydawnictwo: Czarne

Tezą książki jest, że Bałkany nie są obszarem pozbawionym kultury, jak się je stereotypowo przedstawia, lecz przeciwnie, na Bałkanach kulturę się przecenia, panuje tam terror kultury nad polityką. Mowa oczywiście o nacjonalistycznej koncepcji kultury, o tym, jak agresywny nacjonalizm posługuje się kulturą, jak się do niej odwołuje, żeby usprawiedliwić i ukryć politykę narodowego egoizmu, dominacji.

Autorski wybór artykułów z różnych jego książek dla książek dla wydawnictwa "Czarne".

źródło okładki: www.czarne.com.pl

Dariusz Karbowiak | 2014-07-08
Przeczytana: 07 lipca 2014

Wybierając się na Bałkany, warto sprawdzić gdzie się jedzie. „Bałkany - terror kultury” to zbiór esejów, raczej trudnych w których autor przedstawia duchową przestrzeń kulturową, państw powstałych po rozpadzie Jugosławii. W latach 90-tych ubiegłego wieku, byliśmy świadkami okrutnych wojen między dawnymi sąsiadami. Po lekturze tekstów Ivana Čolovicia możemy w pewnym stopniu zrozumieć ich podłoże. Kultura postrzegana poprzez nacjonalizm, która w zasadzie jest efektem ‘narcyzmu drobnych różnic’. Spór który się toczy o autochtoniczność ludności zamieszkującej tereny byłej Jugosławii jest efektem głębokich podziałów nie tylko etnicznych, ale religijnych.
Po przeczytaniu czytelnik skłania się do pewnej refleksji: gdzie jeszcze na świecie tak ważną rolę odgrywają poeci? Bardzo uderzyło mnie zdanie Terry’ego Eagleton zacytowane przez autora w Przedmowie: „W Bośni i Hercegowinie czy w Belfaście kulturą jest nie tylko to, co wkłada się do magnetofonów, ale to, z powodu czego się...

Tina | 2015-01-18

Podczas promocji, wydanej w 2007 roku po polsku książki "Bałkany-terror kultury", Pan Ivan Čolović zawitał także do mojego miasta, gdzie miałam okazję nie tylko go zobaczyć, ale i krótko porozmawiać. Odwiedził on Toruń na zaproszenie mojego wielkiego autorytetu i człowieka, który "zaraził" mnie miłością do języka serbskiego, świętej pamięci Pana Milana Duškova.
Ksiażka Čolovicia fascynuje, zadziwia i wskazuje kierunki poszukiwań. Towarzyszyła mi w jednej z podróży na Bałkany. Egzemplarz z autografem autora przechowuję na najwyższej półce.

Majkel | 2014-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2014

Spodziewałem się zupełnie czegoś z innej bajki "Kultura, naród, terytorium" to jedyny z całego zbioru esejów, który wydał mi się w miarę strawny i wnoszący cokolwiek. Myślałem, że dowiem się czegoś o kulturze bałkańskiej, historii narodów wciśniętych niegdyś w granice Jugosławii, czegoś dotyczącego niedawnego konfliktu. Niestety otrzymujemy zamiast tego najwyższy stopień egzaltacji w treści, pośród których treści właściwej naprawdę jest niewiele. Czytanie tego w całości od deski do deski dla mnie okazało się tytanicznym wysiłkiem, konstruktywnych wniosków po lekturze niestety niewiele.

kalofonia | 2012-04-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Bałkany
Przeczytana: luty 2012

Interesująca książka dla miłośników Bałkanów. Autor wzorem Marii Todorovej rozprawia się z bałkańskim stereotypem, ale przede wszystkim skupia się na krytyce nacjonalizmu. Pokazuje jaki wpływ na historię i kulturę mają mity o "duchowej przestrzeni kulturowej" i jakie żniwo zbiera przekonanie o wyższości jednego narodu nad drugim.

orchisss | 2012-01-01
Przeczytana: 31 grudnia 2011

Zainteresowanie obszarem Bałkanów trwa. Na Sylwestrowy, molowy wieczór wybrałam sobie jednak trudną lekturę. "Bałkany - terror kultury" to zbiór esejów autorstwa Ivana Čolovicia, urodzonego w Belgradzie. Ukończył studia na Wydziale Filologicznym, następnie robiąc doktorat z etnologii. Aktywnie występował przeciwko wojnie, był jednym z założycieli Stowarzyszenia Niezależnych Intelektualistów Belgradzki Krąg i jego wiceprzewodniczącym oraz niezależnego Forum Pisarzy. Eseje traktują o sferze językowej obszaru dawnej Jugosławii, ze szczególnym uwzględnieniem Serbii.

Teksty są trudne i przyznam szczerze - jak na wieczór sylwestrowy, lektura mocno wymagająca skupienia, znajomości specyfiki obszaru Bałkanów oraz ... dużej wiedzy lingwistycznej. W esejach Čolović krytykuje walkę o serbski obszar etniczny i kulturowy jako obronę Europy - terytorium cywilizacji chrześcijańskiej. Nacjonalizm serbski jest w jego ujęciu niebezpieczny nie tylko dla samej Serbii, ale i dla całej Europy....

Caia | 2011-01-23
Na półkach: Przeczytane, Europa, Posiadam
Przeczytana: 23 stycznia 2011

Zbiór esejów, z których dowiemy się dlaczego nacjonalizm w Serbii jest tak niebezpieczny dla niej samej, jak i dla całej Europy. Dowiemy się też dlaczego, dzięki serbskiej 'narodowej' kulturze nie można dojść do porozumienia między Serbią a Chorwacją, Czarnogórą, Bośnią i Hercegowiną, Kosowem. Też dlaczego Serbia jest tykającą bombą Europy.

Eliza | 2014-09-13
Przeczytana: 10 września 2014

Tyle naukowego bełkotu, że czułam się, jakbym czytała jakąś kuriozalnie wyegzaltowaną ;> pracę magisterską. Facet przedstawia interesujące tezy. Szkoda, ze nie przebrnęłam. Może kiedyś...

GabrielL Kamiński | 2011-07-20
Przeczytana: 14 sierpnia 2007

Zawsze postawy ludzkie, działania wpisane są w kontekst kulturowy. Bałkany jak i Polska niewolone, rozbierane, są ostoją nekrotycznego nepotyzmu i skrajnych opinii, gdzie człowiek gardzi innym człowiekiem (tu: innej nacji)- to samo jest "ukrytym" polskim skarbem odziedziczonym po pseudo-socjalu dla wybranych

Krzysztof | 2015-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2015

W tytule Bałkany, ale o nich w tej książce trochę mało i głównie o Serbii. Poza tym książka niełatwa do przeczytania ze względu na jej naukowy charakter.

moniamoniu | 2012-11-14
Przeczytana: październik 2012