Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki

Tłumaczenie: Magdalena Petryńska
Seria: Inna Europa, Inna Literatura
Wydawnictwo: Czarne
Srda pjeva, u sumrak, na Duhove
978-83-7536-245-9
Michał

Najnowsza powieść Miljenka Jergovicia to opowieść o pięciu osobach, które połączyła tajemnicza śmierć Srdy Kapurovej, okrutnie zamordowanej dziewczynki żebrzącej na ulicach Zagrzebia. Opowieści śledczego, nocnego stróża z kostnicy, przypadkowego przechodnia tworzą swoistą kronikę Zagrzebia i jego mieszkańców, zarówno tych rodowitych, jak i przyjezdnych, w tym uchodźców z ogarniętych wojną terenów nowych państw bałkańskich. Burzliwa historia ostatniej dekady XX wieku to czas, kiedy fermentują najprzedziwniejsze poglądy, dochodzą do głosu skrywane namiętności, a codzienność staje się wyrazista aż do bólu. Śmierć Srdy niczym zerwana tama uruchamia lawinową opowieść o meandrach życia w chorwackiej stolicy, która przyciąga jak magnes i wykrzywia oblicza jej mieszkańców jak soczewka.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarne, 2011

źródło okładki: www.czarne.com.pl

| 2014-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2014

„Muzułmanie mają muzułmanów, Chorwaci mają Chorwatów, nawet Serbowie mają Serbów, i nawzajem się pocieszają, kiedy motłoch rozbija im szyby na wystawach i pali sklepy, bo jakiś Serb zabił Ferdynanda. W tym mieście lud katolicki i lud muzułmański lubi władców, a jeszcze bardziej lubi, kiedy z ich powodu może sąsiadowi podpalić sklep. Tak jak pewnego dnia, który nie może być odległy, lud prawosławny będzie palił sklepy katolikom i muzułmanom.” *

Powyższa konstatacja dotycząca 1914 r. jest nadal aktualna. Do takiego wniosku dochodzi autor, który okiem socjologa i filozofa przygląda się swoim krajanom z byłej Jugosławii, jeszcze do niedawna złączonym wspólnym hasłem - sloganem titowskiej Jugosławii: „braterstwo i jedność”.
A skąd przesłanki do takiego wniosku? Bo: „(…) chcieliśmy ich po pańsku zwyciężyć, a to się, bracie, nie da. Tak zwyciężają ci, którzy żyją pośrodku Bożej dłoni, a nie my, którzy jesteśmy garstką nieszczęścia na jakimś zadupiu. Nas ratuje tylko nienawiść w każdej...

Monika | 2014-03-15
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Bałkany
Przeczytana: 15 marca 2014

Świetna książka! Fascynująco-przerażający obraz Bałkanów i ich mieszkańców uwikłanych w wojnę oraz jej następstwa. Precyzja opisu strachu spowodowanego konfliktami etnicznymi i religijnymi nadaje książce wymiar ogólnoludzki. Tak naprawdę sprawa zabójstwa małej żebraczki jest tylko wątkiem wokół, którego pojawiają się portrety psychologiczne różnych osób, ich skrywane tajemnice, poglądy, wiara i to one tworzą całość. Jergović umiejętnie połączył historię Bałkanów z historiami indywidualnych ludzi.
Polecam!

Marta | 2014-08-07

Ciekawa, ale moim zdaniem dość 'przegadana'. Rozliczne dygresje ciągnące się po kilkadziesiąt stron zaczynają męczyć w drugiej połowie, a wprowadzanie coraz to nowych postaci niezwiązanych z poprzednimi nie pozwala wciągnąć się w treść. Ponadto przed zabraniem się do lektury przydałoby się poczytać o historii Bałkanów z ostatnich kilkudziesięciu lat, bo autor w żaden sposób nie ułatwia zrozumienia toczących się tam konfliktów i dopiero po dłuższej lekturze wszystko zaczyna się układać jako tako w całość.
Podsumowując, polecam, ale osobom orientującym się w temacie i czytelnikom cierpliwym.

Pavvvel | 2019-06-03

Zagrzeb, 2005 rok. Zamordowano nastoletnią żebraczkę. Kim była? Ukrainką, Rosjanką, Mołdawianką, Cyganką? Nie wiadomo. Wiadomo tylko, że tańczyła i spiewała na jednym z głównych skrzyżowań w stolicy Chorwacji. Ale ta książka to nie kryminał. Bohaterem jest Jugosławia XX wieku i postjugosłowiańska rzeczywistość. Miljenko Jergović ma niesamowity dar do snucia historii. Mnóstwo bohaterów, których historie tak naprawdę układają się w jedną całość: w bałkański kocioł narodowo-religijno-kulturowy. Kluczem do zrozumienia bohaterów jest słowo "inność". Wszędzie czują się obco i wszędzie towarzyszy im strach (sam autor jest Bośniakiem mieszkającym w Chorwacji).

Mateusz | 2012-03-19
Przeczytana: 19 marca 2012

Genialna fabuła, świetna książka! Te słowa opisują wszystko co czytelnik napotyka w dziele M. Jergovicia.

Historię pięciu różnych osób, tak doskonale opisane i wplątane w wątki historyczne i realia polityczne na Bałkanach. Setki metafor... głębokich i poważnych przekazów, przekazywanych w sposób ukryty, niejednoznaczny... są moim zdaniem największą zaletą książki.

Wrócę do niej na pewno, jeśli los pozwoli... :)

Magdalena Szyszka | 2011-09-26
Przeczytana: 06 sierpnia 2011

Zaplątani w sieć
Bałkany są regionem, który od lat niezwykle mnie przyciąga i intryguje. Chorwację pokochałam za jej przepiękne nadmorskie krajobrazy, za fantastyczne zabytki,
za otwartych i przychylnych mieszkańców. Jadąc tam po raz pierwszy nie chciałam być jednak tylko zwykłą turystką, nie chodziło mi jedynie o plaże i kawiarnie.
Nie ukrywam, że poszukiwałam również śladów wojny, nie tylko na budynkach, ale przede wszystkim w ludziach. Ciągle próbuję pojąć, zrozumieć to, co się
wtedy stało i wciąż mnie to przerasta. Ta książka wydaje się odpowiedzią na moją potrzebę zgłębienia tego tematu.

Srda Kapurova to dziewczynka w wieku mniej więcej trzynastu lat, może trochę więcej. Właściwie nic o niej nie wiadomo, nikt nie zna jej narodowości ani
krewnych. Wiemy tylko, że regularnie była widywana na skrzyżowaniu dwóch głównych zagrzebskich ulic, gdzie za pieniądze tańczyła w sposób dziki i nieokiełznany,
często przy tym śpiewając i zręcznie przemykając pomiędzy trąbiącymi samochodami....

Michał | 2012-05-08
Przeczytana: 08 maja 2012

Fantastyczna powieść o zachowaniu własnej tożsamości w miejscu, gdzie o to niezmiernie trudno. Wszystko to przedstawiane na historycznym tle, przeplatane wieloma dygresjami, z wielką precyzją opisane zagrzebskie realia - idealna pozycja dla osób zafascynowanych Bałkanami, ich historią, kulturą i ludźmi. Czyta się niezwykle przyjemnie, a każde zdanie w wykonaniu Autora to maestria, świetnie oddana przez tłumacza.

magdalena | 2015-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2015

Ta książka to Bałkany w pigułce. Piękne, ale pomieszane, niespójne i wrzące. Sama historia urzeka, wciąga, intryguje. Ale momentami jest tutaj za dużo postaci, za dużo słów. Można się pogubić. I chociaż książka naprawdę wciąga, to czasami trzeba ją zamknąć by od niej odpocząć. By wrócić do spokojniejszego i mniej charakternego świata.

KotGacek | 2014-06-13
uhuhu | 2017-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2017

Długo trwało, ale przeczytane. Przy tej książce nie wolno się spieszyć. Kawał świetnej prozy, niezłe poczucie humoru autora, dobrze poduczyć się wprzódy z historii najnowszej Bałkanów - zdecydowanie pomoże w odbiorze. Polecam!