Muzeum Psów

Okładka książki Muzeum Psów Jonathan Carroll
Okładka książki Muzeum Psów
Jonathan Carroll Wydawnictwo: Rebis Seria: Salamandra fantasy, science fiction
Salamandra
Outside the Dog Museum
Rebis
1999-01-01
1999-01-01
8371205066
Paweł Kwiatkowski
Wiedeń psy sny muzeum psów

Muzeum Psów jest dla mnie kolejnym z kolei spotkaniem z twórczością Carrolla i z przykrością stwierdzam, iż tym razem lektura wypadła poniżej moich oczekiwań, wręcz znudziła i zmusiła do doczytania do końca. Główny bohater nie jest nadto intrygującą czy charyzmatyczną postacią, niełatwo zrozumieć jego charakter czy potrzeby. Historia nie jest spójna, pojawiają się elementy i postacie, które nie są wykorzystane w fabule, jedynie wypełniają strony książki. Dość standardowo występują znane dla tego autora motywy teologiczne, metafizyczne - stwierdziłbym, że wykorzystał ten sam schemat co zawsze, obniżając jednak jego jakość i tym samym zainteresowanie czytelnika. Nietypowe zjawiska, główny bohater i kobiety, jedzenie nietypowych elementów świata, bóg jako X - to już było, teraz zostało zrealizowanie słabiej. Zmieszanie atmosfery Austrii i Bliskiego Wschodu, przynajmniej mnie, nie przekonało. Na plus przebijanie czwartej ściany, nie jest to znak rozpoznawalny Carrolla a zabieg się udał. Należy jednak zaznaczyć, iż dla osoby, która dopiero zaczyna przygodę z autorem Psie Muzeum mogło wydawać się ciekawsze. Pocieszający jest fakt, że wg fanów autora jest to jedno z jego gorszych dzieł, z czym trudno polemizować.

Wątpliwości, mieszane uczucia przez 2/3 historii, aby po jej zakończeniu stwierdzić z pełnym przekonaniem, że to nie ostatnia powieść Carrolla, po którą sięgnę. Fabuła ustępuje nieco umiejętności prowadzenia narracji i budowania dialogów, ale zakończenie wszystko wynagradza. Do tego to jedna z tych książek, w których co kilka stron chce się zaznaczać fragmenty. Słyszałem ponadto, że dzieło jest jednym ze słabszych w dorobku autora. To tylko jeszcze lepiej nastraja na kolejne przygody spod znaku realizmu magicznego.

Uznany architekt dostaje niezwykłe zadanie zaprojektowania Muzeum Psów w jednym z państw Bliskiego Wschodu. Mimo potężnych wątpliwości podejmuje wyzwanie. Nie bez znaczenia są niewytłumaczalne przypadki, jakie seryjnie zaczynają się pojawiać w jego życiu....

Opowieść bardzo chaotyczna, często nie wiedziałam, o co chodzi i kiedy coś się dzieje. Sama historia byłaby dość interesująca, gdyby była lepiej uporządkowana i jasna.
Zakończenie nie zrobiło na mnie wrażenia, było dla mnie zwykłe i nijakie. Jednak książka sama w sobie ma kilka ciekawych przemyśleń.
Słabo się czytało, ale częściowo jest to pewnie kwestia wydania, bo ma małe literki.
Książka wybitnie dla wielbicieli autora.

Słabo się czytało, ale częściowo jest to pewnie kwestia wydania, bo ma małe...

Co można sądzić o facecie, który określa się tak: „Nie jestem miły. Oczekuję od innych, żeby byli mili dla mnie, ale sam nie czuję się zobowiązany do odwzajemniania ich grzeczności”.
Takim bufonowatym palantem jawi się na początku tej powieści jej narrator i główny bohater słynny i błyskotliwy architekt Harry Radcliffe. Ale i jemu przypadnie w udziale niejedna przykrość. Choć osobiście uważam, że miał prawo się wkurzyć po tym jak przewrotnie spełnił jego życzenie sułtan Hassan. Wydarzenia, jakie mają miejsce w książce zmienią także zarozumialstwo Harry'ego. Właściwie jest to historia jego przemiany, która następuje powoli i sprawia, że bohater staje się w końcu innym człowiekiem.

Tak w ogóle, to bardzo typowa powieść Jonathana Carrolla, żonglująca tymi gadżetami, jakie dobrze zna każdy, kto przeczytał choć parę jego książek. Jest tu odpowiednia porcja fantasmagorii w postaci niezwykłych zdarzeń, które spotykają i odmieniają bohatera, jest specyficzny carrollowski humor, rozmowy o śmierci, miłosne przygody i pozostawiające wszystko w zawieszeniu zakończenie. Czyta się to na luzie, gładko i lekko. JC ma taką osobliwą zdolność swobodnego traktowania i lekkiego opowiadania o rzeczach ostatecznych. Może to nawet zaleta.

Bardzo ciężko jest zaklasyfikować tę książkę do konkretnego gatunku. Jest sobie znany architekt, który ma zaprojektować muzeum psów na zlecenie Sułtana - no taka obyczajowa. Ale facet rozmawia ze zmarłymi, ma psa który pojawia się znikąd i ratuje mu życie a wokół niego ciągle dzieją się rzeczy niewytłumaczalne - czyli fantastyka. Jest również uwikłany w trójkąt miłosny - pojawił się romans, a jedna z jego dziewczyn traci rękę - więc dramat. Wszystko razem tworzy interesującą mieszankę. Historia nie jest prosta, w dość ciekawy sposób powiązana z biblijną wieżą Babel i tak naprawdę koniec tej historii zależy od naszej wyobraźni.

Carrolla cenię za kwiecisty język i nośność metafor. Ten facet mógłby układać listy zakupów i brzmiałyby niczym poezja.

Niemniej co książka, to motywy te same. Zmieniają się jedynie imiona, dekoracje i didaskalia. I podobnie tu, mamy stałe punkty programu:
1. Wyobcowany bohater - rozrywany geniusz (w wielu historiach jest to reżyser/filmowiec, tu mamy wziętego architekta)
2. Epizod z nazistą, jako żelazny punkt programu. Zawsze znajdzie się jakiś „hitlerowski dupek”. Trauma czy żydowskie korzenie autora?
3. Bohater Carrolla ma powodzenie u kobiet, a relacje łóżkowe są udane i pieprzne
4. Bohater zalicza wycieczki w głąb swej jaźni. W „Śpiąc w płomieniach” zgłębia baśnie Braci Grimm, w „Muzeum” sny sprzed dekad
5. Bohater odkrywa swoje schowane Id z asystą nieoczywistego szamana
6. Szaman ma często dwóch wiernych giermków - bulteriera i świnię wietnamską
7. Zwierzaki te występują w parze („I w śpiąc w płomieniach” i tutaj. W obu książkach nieprzerwanie chrupią MMsy (też się zastanawiam, dlaczego).
I taka jest z grubsza każda kolejna Carrollowa historia, za wyjątkiem cudnej „Krainy Chichów”.
Fabuła nie porywa, motywy zgrane, ale język niezmiennie urzeka.

Jeśli ktoś zaczniecie czytać Carrolla od Muzeum Psów to będzie raczej koniec przygody z jego książkami. Jak wspominałam wcześniej- jest moim ulubionym pisarzem –dlatego z ciężkim sercem muszę stwierdzić, że Muzeum psów mnie zmęczyło.
W fabule był niepodobny Carrollowi chaos i - owszem- ciekawie się czyta, ale książka broni się tylko przez …spektakularne zakończenie.

Czy można ocenić książki które czytało się 10,20 lub 40 lat temu? Można.
Jeżeli tytuł kompletnie z niczym mi się nie kojarzy to znaczy że książka była dobra lub przeciętna ; jeżeli pozostało mi wrażenie pozytywne - książka bardzo dobra a jeżeli pamiętam jej treść - rewelacja. Oczywiście premiuje się w ten sposób książki czytane w dzieciństwie bo wtedy każda fabuła była nowa i warta zapamiętania.
A co zapamiętałem z książek Jonathan Carroll?
Byłem wtedy na etapie odkrywania Kinga lecz w bibliotece nie było nic z tych których jeszcze nie czytałem , żona zabroniła mi przynosić Koontza ( zbyt przewidywalne zakończenia , na 90% zawsze takie same ). Postanowiłem spróbować czegoś nowego. Wpadła mi do ręki książka Carroll , na obwolucie same superlatywy : a że to arcydzieło , zachwycające , wspaniałe , odkrywcze. Skrzyżowanie Kinga z realizmem magicznym , po prostu BOMBA! Zachęcony taką reklamą wypożyczyłem od razu cztery sztuki : "Poza ciszą" , "Kraina chichów" , "Muzeum psów" i "Upiorną dłoń". Rozczarowanie było straszliwe. Takie jak człowieka zaproszonego do restauracji, ostrzącego sobie zęby na obiad z czterech dań a zamiast tego obdarowanego niejadalnym hamburgerem. Podobne rozczarowanie przeżyłem w wieku lat 7 gdy przeszukując półki starszego rodzeństwa i rodziców w celu powiększenia swojej biblioteczki znalazłem książkę , sądząc po obrazkach jakaś fantastyka lub bajka.
Próbowałem ją przeczytać , litery układały się w sylaby , sylaby w słowa , słowa nawet brzmiały nawet znajomo. Wydawało mi się że jeszcze chwila a zacznę rozumieć co tam pisze. Nie udało się, później wyszło na jaw że książka jest napisana w esperanto. Tak samo przy tych książkach : czytałem i wydawało mi się że lada chwila dowiem się o co w nich chodzi, jaki mają sens. I nic. Poszczególne zdania mają jakiś sens, coś się dzieje ,nawet rzeczy niezwykłe, ale nie wiadomo po co, dlaczego ani w jakim celu. Ogólne wrażenie jest takie jakby autor siadał do pisania bez żadnej myśli , z piórem w lewej nodze i zdawał się całkowicie na pisanie automatyczne. Jednego tylko nie rozumiem: czemu tylu ludzi uważa że jak coś jest niezrozumiałe to jest genialne? Przecież to paranoja zachwycać się takim bezsensownym wodolejstwem, które z realizmem magicznym ma tyle wspólnego co papier toaletowy. Jak ktoś chce realizmu magicznego to niech przeczyta "100 lat samotności".

Czy można ocenić książki które czytało się 10,20 lub 40 lat temu? Można.

Dobrze przeczytać wcześniej "Śpiąc w płomieniu", zachowamy wtedy chronologie w losach bohaterów drugoplanowych.

Niezbyt dobra powieść dla początkujących w czytaniu Carrolla. Ja byłam zachwycona. Niesamowity klimat.

• Jonathan Carroll
  • Realizm magiczny