Bestia!

Okładka książki Bestia! Ragnhild Grødal Nilsen
Okładka książki Bestia!
Ragnhild Grødal Nilsen Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co kryminał, sensacja, thriller
Rovdyr!
Jacek Santorski & Co
2002-01-01
1996-01-01
Halina Thylwe
literatura norweska psychologia

Oryginalna i niepowtarzalna. Nigdy jeszcze nie czytałam takiego rodzaju książki. Jakie zrobiła na mnie wrażanie? Piorunujące! Ale były momenty grozy i przyspieszonego bicia serca, były też momenty hamowania (i może o to w tej książce chodziło) karuzela emocji. Nie mogę ochłonąć.
Książka też dla tych którzy interesują się psychologią ale nie tylko.
ps. Stała u mnie na półce przez ok.25 lat nieprzeczytana aż w końcu ją dopadłam

Książka też dla tych którzy interesują się psychologią ale nie tylko.
ps. Stała u mnie na półce...

Tytuł nieadekwatny do treści. Dla mnie bestia to coś przerażającego a tego w książce nie było. Zamiast przerażenia panowała totalna nuda. Nie wiem jaką rolę miały pełnić wywody psychologiczne, ale były tak usypiające, że przeczytałam tylko dwa takie rozdziały a resztę opuściłam. Nie polecam.

Przypadkiem trafiłam na nią w bibliotece i przypomniałam sobie "Świat Zofii" czytany jeszcze chyba pod koniec gimnazjum oraz to że kiedyś szukałam "Bestii". Pożyczyłam z czystej ciekawości. Tak jak myślałam - już nie zrobiła na mnie wrażenia. Ale polecam młodym czytelnikom, którzy interesują się psychologią. Myślę, że jest to dla was dobra książka "startowa" w tej tematyce :)

Najpierw musiałem rozgryżć kto zacz ten "Grodal", bo ani wydawca, ani LC nie uchylają rąbka tajemnicy. Tłumaczenie norweskiego na polski wyszło komicznie, wybrałem więc przekład na angielski:
"Ranghild Nilsen /Grodal/ /born 6 March 1958/ is a Norwegian writer, playwright, educator and lecturer. Ranghild Nilsen grew up in what she describes as a rather cramped environment far south of Norway. She thought she would become a nun and traveled to Germany to explore this when she was nineteen. But after much spiritual quest she left monastic community and was a while itinerant hippie with street theater in Germany, Holland and Denmark. Eventually she took hold of studies and completed a lengthy education in Norway and the USA in music, communication and movement therapy, and currently holds the title Cand. Musico., MA from USA in communication and movement therapy.."
Znalazłem jeszcze wykaz 13 jej książek, w którym "Bestia!" jest czwarta /1996/, ale nie jest wymieniana wśród jej najlepszych. Wydawca kit nam wciska:
"Kolejna książka z serii zapoczątkowanej bestsellerem Josteina Gaardera - Świat Zofii"
Już samo zestawienie arcydzieła /u mnie 10 gwiazdek/ sławnego pisarza z nieznaną książka nieznanej autorki, o której sam wydawca nie umie nic powiedzieć, szokuje i ujawnia, że to tylko komercyjny chwyt.
Recenzji nie będzie, bo bełkotu pseudonaukowego oceniać nie wypada; po prostu należy pominąć milczeniem. Jeśli ktoś zdecyduje się kontynuować lekturę radzę zajrzeć do Wikipedii pod hasła: kamienie runiczne znaki runiczne, runy. Ja jestem za starym wygą, by brnąć dalej w te DYRDYMAŁY.

Znacznie ciekawsza niż ,,Świat Zofii", choć zbudowana przecież w podobny sposób.
Dobrze usystematyzowała moją wiedzę na temat psychologii. Polecam.

Dobrze usystematyzowała moją wiedzę na temat psychologii. Polecam.

Bardzo dobrze wspominam (czytałem szczenięciem będąc)...

Bardzo dobrze wspominam (czytałem szczenięciem będąc)...

Książka może nie każdemu przypaść do gustu. Wymaga pewnego skupienia. Nie jest to bynajmniej książka do czytania w momencie, gdy wracamy po 10 godzinach w pracy, bynajmniej. Sama historia wywołuje dreszczyk i zmusza do myślenia. Zdecydowanie polecam ją komuś, kto chce zgłębić tajniki psychologii, szczególnie czytelnikom młodym. Ja ją przeczytałem już po studiach pedagogicznych i uważam, że można się z niej wiele dowiedzieć.

super

super

Nie podpasowala mi ta ksiazka. O ile historia Torhild jeszcze daje rade, to wstawki psychologiczne do mnie nie trafily. Po dwoch przeczytanych odpuscilem sobie i zostalem tylko przy historii Torhild.

fajne wstawki psychologiczne

fajne wstawki psychologiczne