Inne wydania

Bohaterem powieści jest Jay Mackintosh, pisarz i romantyk, który w swej twórczości i wyobraźni powraca wciąż do lat dzieciństwa. Za sprawą pułapki pamięci świat ten okazuje się bardziej kuszący, niż był w rzeczywistości. Kiedy pod wpływem impulsu Jay kupuje posiadłość we francuskiej wiosce Lansquet wraz z duchami przeszłości pojawiają się nowe pokusy. Szczególnie intryguje go postać nie utrzymującej z nikim kontaktów pięknej sąsiadki, która najwyraźniej skrywa za drewnianymi okiennicami straszliwe tajemnice. W życie Jaya powraca też magia, którą próbował przywołać przez wiele, wiele lat. Za wszystko trzeba jednak zapłacić swoją cenę.

Wicca | 2012-10-15
Przeczytana: 14 października 2012

Wyobraź sobie drogi czytelniku zapadłą francuską wioskę w Bordo, w sercu najpopularniejszego we Francji regionu produkcji win. W niej osiemnastowieczną posiadłość, chateau, z własną winnicą, sadem, jeziorem, rozległymi gruntami.

lub.....wyobraź sobie Kirby Monckton, niewielkie pogórnicze miasteczko na północy Anglii i dzielnicę Pog Hill Lane z trakcją kolejową, kopalnią odkrywkową i starym kanałem, wyludnioną i zapuszczoną okolicę... Czyż ta kombinacja nie jest kusząca?
W tych obydwóch miejscach bowiem rozgrywa się akcja powieści "JEŻYNOWE WINO" autorstwa Joane Harris, pisarki do ktorej mam szczególną słabość i sentyment.

Niewątpliwie obydwa miejsca posiadają swój urok, nie ma to jednak jak francuska wieś - słońce, piękne pejzaże, winnice, oliwki, zapach ziół i lawendy w ogródkach, proste przyjemności jak wypicie z przyjaciółmi butelki wina czy filiżanki kawy w małej, przytulnej kawiarence...Pozornie centralną postacią powieści wydaje się być młody pisarz - Jay. Wydaje się...

gwiazdka | 2014-03-08
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 08 marca 2014

Dwie opowieści splecione osobą głównego bohatera: jedna jest historią nastoletniego chłopca i jego przyjaźni z dorosłym mężczyzną, druga to poszukiwanie i odnalezienie przez już dorosłego bohatera własnego miejsca i tożsamości.
Co mnie urzekło w powieści to jej klimat. Powolna, w zasadzie prawie żadna akcja, ale rewelacyjnie sączący się tenże klimat prowincji francuskiej kojarzący się miejscami z książkami Petera Mayle.
Jedna rzecz jednak bardzo przeszkadzała mi w książce, nie pozwalał wczuć się głębiej w siebie, mam tu na myśli zbyt krótkie rozdzialiki, ciągłe przeskoki czasu. Był to, mam wrażenie zamierzony autorski efekt, dla mnie jednak był minusem, pozwalał tylko na powierzchowne zagłębianie się w powieść, pod koniec jednak ta przeszkoda zanikła, mogłam do woli delektował się „Jeżynowym winem".

wiejskifilozof | 2014-01-07

Czy skrajnemu abstynentowi może się podobać powieść, gdzie wino jest głównym narratorem ? Ja jestem takim abstynentem i mogę napisać śmiało tak.
Oto,znalazłem się w cudownym świecie francuskiej prowincji.Gdzie jest feeria smaków, obrazów i słów.Śledziłem losy Jaya,od młodych lat w Anglii po lata jako dorosłego mężczyzny.
Książka od razu przypadła mi do gustu,może z powodu że jest taka prawdziwa i do bólu ludzka.
Polecam tym, co kochają Francję i wolą małe społeczności od zgiełku wielkich miast.

Książkowo_czyta | 2011-10-15
Przeczytana: 30 września 2009

Powieść dokładnie w stylu Joanne Harris. Apetyczna, magiczna i pełna nieuchwytnych emocji...

Konwalia | 2011-07-18
Przeczytana: 05 czerwca 2011

Urokliwa, pachnąca, magiczna! Takie lubię :)
Polecam czytać z lampką dobrego wina. Jak zaczniecie, dowiecie się dlaczego...

Piotr | 2011-08-18
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 17 sierpnia 2011

Zachwycająca książka od samego początku do końca, jest tam wszystko co lubię, stary dom na południu Francji, wino i pyszne jedzenie. I odrobina magii bez której wszystko wyglądałoby inaczej.

milla | 2013-03-02
Przeczytana: 03 lutego 2013

„Jeżynowe wino” autorstwa Joanne Harris to jedna z moich ulubionych książek i sięgam po nią dość często - kartkuję, czytam fragmenty lub wybrane rozdziały, zaczynam czytać w jakimś miejscu, by doczytać książkę do końca lub czytam ją w całości. Od jakiegoś czasu towarzyszyła mi potrzeba ponownego poznania tej powieści, zanurzenia się w jej nostalgicznej, magicznej atmosferze.

"Wino gada. Niczym brzuchomówca, Przemawia milionem głosów. Rozwiązuje języki, radośnie wyciąga z ciebie tajemnice, których nigdy nie zamierzałeś nikomu zdradzić, których istnienia nie byłeś nawet świadom. Wino krzyczy, peroruje bombastycznie, szepcze łagodnie i słodko. Opowiada o wielkich sprawach, cudownych planach, tragicznej miłości i straszliwej zdradzie. Zaśmiewa się do nieprzytomności, Cicho chichocze pod nosem. Szlocha w konfrontacji z własnym odbiciem. Przywraca do życia dawno minione gorące, letnie miesiące i wspomnienia, o których najlepiej byłoby zapomnieć." [1]

Jay Macintosh jest pisarzem,...

bursztynowa | 2013-01-12
Przeczytana: listopad 2009

Zapadła francuska wioska w Bordo, w sercu najpopularniejszego we Francji regionu produkcji win. W niej osiemnastowieczna posiadłość, chateau, z własną winnicą, sadem, jeziorem, rozległymi gruntami...

Kirby Monckton, niewielkie pogórnicze miasteczko na północy Anglii i dzielnica Pog Hill Lane z trakcją kolejową, kopalnią odkrywkową i starym kanałem, wyludniona i zapuszczona okolica.
W tych dwóch miejscach rozgrywa się akcja powieści.

Obydwa miejsca mają swój urok, nie ma to jednak jak francuska wieś - słońce, piękne pejzaże, winnice, oliwki, zapach ziół i lawendy w ogródkach, , proste przyjemności jak wypicie z przyjaciółmi butelki wina czy filiżanki kawy w małej, przytulnej kawiarence... a opowieść snuje Fleurie, rocznik 1962 - "zuchwałe, pełne treści wino, radosne i odrobinę zawadiackie, z pikantnym posmakiem czarnej porzeczki". A jak wszystkim wiadomo, wino gada - rozwiązuje języki, wyciąga na światło dzienne tajemnice, których wcale nie zamierzało się nikomu zdradzać, wyciąga...

Isadora | 2010-12-04
Na półkach: Powieść, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 04 grudnia 2010

Joanne Harris w najlepszej formie!
Cała opowieść zdaje się musować,kipieć i buzować,podobnie jak niezwykła jej narratorka - butelka wina Fleurie rocznik 1962.To z jej punktu widzenia poznajemy pisarza Jaya Mackintosha i towarzyszymy mu w przełomowych momentach jego życia.
Jay zdaje się być wiecznym chłopcem,na którego psychice największe piętno odcisnęła znajomość z ekscentrycznym starszym panem wymykającym się wszelkim definicjom,Joem.
Nieszczęśliwy,nierozumiany przez rozwodzących się rodziców kilkunastolatek spotyka Joego i powoli wkracza w jego niesamowity,magiczny świat,mikrokosmos uprawianych przez niego z wielkim uczuciem roślin,w dużej mierze przetwarzanych następnie na wino.Ten nieco zwariowany staruszek bezwiednie uczy Jaya życia,zapada mu w serce i pamięć,łączy ich dusze niewidzialną,ale silną więzią,która na zawsze zmienia chłopca ; przez całe życie idealizuje on wszystko,co tylko wiąże się z Joem : zaniedbane,górnicze miasteczko i ulicę obsadzoną szarymi,jednakowymi...

Ola | 2014-01-31
Przeczytana: luty 2002

To historia pisarza Jaya, który wciąż wraca myślą do zdarzeń ze swojego dzieciństwa. Któregoś dnia odpowiada na ogłoszenie i kupuje posiadłość na francuskiej wsi. Ksiażka zaczyna sie egzotycznie gdyż narratorem jest butelka wina, która opisuje otaczającą ją rzeczywistość. Książka jest niczym powrót w świat dzieciństwa, gdzie na nowo przeżywamy wzruszenia, wspomnienia, jego zapachy i smaki. Do tego intrygująca rzeczywistość z osobą nieznanej bohaterowi sąsiadki, która skrywa pewien sekret. Świat przedstawiony urzeka pięknem i słońcem, iz od samego czytania nabiera się kolorów, dodaje magii malowniczym krajobrazom z każdym kolejnym słowem :-)