Mr. Breakfast

2019-10-15
Jacek Wietecki
fantastyka podróż między wymiarami tatuaż Jonathan Caroll

Gonitwa za szczęściem

Trochę jak Reload Metallici wobec Loadu - jakby odrzucone pomysły, ale doszlifowane. Wgląd w alternatywne życia - a ostatecznie najlepsze jest to, w którym żyjemy. Lubię ciepło bijące z prozy Carrolla.

Znów, jak w debiutanckiej „Krainie Chichów”, mamy do czynienia z biografistą-amatorem, który zafascynowany talentem i sukcesami swojego idola (głównego bohatera powieści),marzy o napisaniu jego biografii. Tym razem idolem jest utalentowany fotografik, który tajemniczo i niefortunnie dla biografisty, znika i to tak skutecznie, że nikt nie zna miejsca jego pobytu. W tej książce również pojawiają się znane z „Krainy…” wątki z przeplataniem się czasu oraz inne nieprawdopodobne, niemające racjonalnego wytłumaczenia historie, które tym razem rozgrywają się wśród osób posiadających wydziergany na skórze, magiczny „śniadaniowy tatuaż”. Książka jest zabawna, dobrze się ją czyta i choć żadnego czytelnika nie postawi na nogi i nikomu nie przewróci świata do góry nogami – czas z nią spędzony nie jest czasem zmarnowanym. Miłe każdemu Polakowi będzie nawiązanie do naszych specjałów kulinarnych, a konkretnie do kiszonych ogórków i żurku

Smacznego!
(to na wypadek, gdyby ktoś akurat spożywał te specjały).

Czy mając na uwadze podobieństwa między obiema powieściami, można powiedzieć, że Jonathan Carroll miał bardzo dobry pomysł na książkę, więc napisał ją dwa razy? (a może i więcej…?). Chyba tak, ale to akurat przypadek wielu pisarzy, który dla czytelnika nie musi być jednak dolegliwością.

„Mr. Breakfast” jest powieścią prawie 40 lat od „Krainy Chichów” młodszą, więc w odróżnieniu od „Krainy…” Carroll koniunkturalista umieścił w niej parę radosnych gejów, którzy wspólnie i w porozumieniu wychowują adoptowaną córeczkę.

Mr. Breakfast to dobra pozycja na jesienne wieczory, tak się stało, że sam czytałem latem, ale powiedzmy sobie uczciwie. co to za lato.
Jonathan daje nam historię człowieka niezbyt zadowolonego ze swojego życia, który przed ostatnią podróżą postanawia zrobić sobie tatuaż. Wybór pada na tatuaż magiczny, który umożliwia mu zobaczenie alternatywnych żyć Grahama. Kto z nas by nie chciał spróbować obrać innej drogi. Właśnie dla tych wszystkich, którzy myślą, "co by było gdyby?" Polecam.

“Przechodzimy przez życie, pokonując i zamykając za sobą wiele różnych drzwi - jedne z wściekłym trzaskiem, a inne z ledwie słyszalnym szmerem. Posuwając się naprzód, rzadko myślimy o tych, którzy zostają z tyłu: czym się zajmują i jak się im później wiedzie. Bo przecież żyją w dalszym ciągu. Można się wiele nauczyć i mocno zdziwić, dowiedziawszy się, w jakiej mierze nasza obecność zaznaczyła się w ich życiu i jak zmieniła jego kierunek. Francuskie słowo sillage oznacza zapachową smugę unoszącą się w powietrzu za osobą, która skropiła się perfumami. Choć sobie tego nie uświadamiamy, zostaje po nas w życiu innych wyczuwalny sillage, ciągnący się długo po naszym zniknięciu.”

Dowcipna z zamiaru refleksja nad wyborami, które kształtują nasze losy, nad niezadowoleniem z samego siebie i nad możliwością zmiany swojego życia.

Ksiazka zapowiadala sie bardzo ciekawie ale chyba nie do konca wypalila.
Spodobalo mi sie ze jest w niej mala wzmianka o "Krainie chichow".
6.5/10

Ksiazka zapowiadala sie bardzo ciekawie ale chyba nie do konca wypalila.
Spodobalo mi sie ze jest w niej mala wzmianka o "Krainie chichow".
6.5/10

Do Jonathana Carrolla wracam po wielu latach. Jeszcze w czasach licealnych przeczytałam chyba wszystko co było dostępne na rynku, a później nastąpił przesyt. W międzyczasie pojawiły się jednak tytuły, których nie miałam przyjemności poznać, w tym m.in. Mr Breakfast. Każdy, kto przynajmniej raz zetknął się z twórczością tego autora doskonale wie, że styl tego pisarza jest specyficzny i nie brak w nim tajemniczości, nadnaturalnych odniesień i mistycyzmu. Nie inaczej jest w przypadku Mr. Breakfast. Bohater tej książki - niespełniony komik Graham Paterson, któregoś dnia trafia do salonu tatuażu w Karolinie Południowej. Urok tatuażystki i jej kunszt sprawia, że podejmuje decyzję o naznaczenie również swego ciała tatuażem, który najmniej mu się podoba. Kiedy tatuaż jest już gotowy tatuatorka odkrywa przed nim sekrety jego tatuażu, który ma pewne nadprzyrodzone moce. Przez wykorzystanie hasła może on przenieść właściciela tatuażu do jego alternatywnej rzeczywistości, w której pozna jedno ze swych trzech żyć i wybrać sobie linię czasu, w której ostatecznie chciałby pozostać. Każda z tych przestrzeni ma jednak swoje plusy i minusy, każda oferuje też inne atrakcje. Którą wybierze i czy faktycznie każda z równoległych opowieści będzie wiodła swoje, niezależne życie? Ciekawi powinni sprawdzić sami.
Cała historia to wyśmienita okazja do spędzenia przyjemnego czasu z twórczością autora, która zapewnia przyjemną odskocznię od codzienności. Nie jest to może jakaś wybitna propozycja literacka, ale z całą pewnością jest to rozrywka na wysokim poziomie. Jest lekko i przyjemnie, bez zadęcia, a przy tym dowcipnie:) mi się podobało i z chęcią jeszcze raz wyruszę w podróż po twórczości Carrolla.

Cóż to była za świetna książka. Powiesz szczerze, że nie spodziewałam się, że mnie aż tak wciągnie. Autor ma świetny styl pisania. Książkę pochłonęłam bardzo szybko bo ciężko się było od niej oderwać. Czy gdybyście mieli taką możliwość chcielibyście się przenieść do innych swoich żyć i wybrać to które wydaje się wam najlepsze? Bohater książki właśnie miał taką możliwość, ale czy tak naprawdę istnieje coś takiego jak życie idealne? Ja nie sądze jak to się mówi każdy kij ma końce i to od nas zależy jak potoczy się nasze życie. Ale w książce ten motyw został świetnie opisany w zabawny sposób, nie męczący nie przekoloryzowany. No mi się książka mega podobała i bardzo polecam chociaż wiem, że nie każedemu się ona spodoba bo jest na swój spoaób dziwna, ale dla mnie ta dziwność to ogroma zaleta tej książki💪

Świetna, bardzo błyskotliwa książka, która zapada w pamięć. Wszyscy uwielbiamy gdybać i zastanawiać się nad tym, jak mogłoby się potoczyć nasze życie. Carroll daje nam taką możliwość - śledzimy losy bohatera, którego życie rozdzieliło się na odrębne byty. Każdy wydaje się równie kuszący, ale wybrać można tylko jeden. Czytając tę książkę pomyślałam, że przecież my też, w czasie jednego życia doświadczamy kilku bytów, zmieniamy się, dojrzewamy, podejmujemy decyzje, z powodu których stajemy się innymi ludźmi. Świadome przeżywanie życia powoduje, że przestajemy tęsknić za przeszłością, godzimy się za tym co było i czego już nie będzie. I jak dla mnie o tym właśnie jest ta książka, że trzeba żyć tak, żeby czuć się w swoim życiu dobrze.

Uwielbiam Jonathana Carrol. Jego styl, pomysł na fabułę, charakterystyczne i haryzmatyczne postaci. Moze i ksiazka jest ciut zagmatwana,ale szybko się orientujemy co i jak.
Czytałam wcześniej Śpiąc w plomieniu, i z tego co pamietam bardzo mi się podobała.
Czas nadrobić pozostałe książki autora.
Polecam.

Czas nadrobić pozostałe książki autora.
Polecam.

Video