Dziecko na niebie

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Na półkach: , , , , ,

Kontynuuję przypominanie sobie wczesnej twórczości Jonathana Carrolla. Przyszła kolej na "Dziecko na niebie".

Książka świetna. Dużo mroczniejsza od poprzednich powieści autora. Dość często musiałem wychodzić z własnej strefy komfortu, ale oczywiście tego nie żałuję.

Początek, a w zasadzie pierwsze zdanie, to jedno z najlepszych otwarć w historii literatury. Potem robi się jeszcze ciekawiej i włos dosłownie jeży się na głowie.

Rozumiem to, że dla niektórych ta książka nie jest zbyt udaną. W porównaniu do np. "Śpiąc w płomieniu", jest dużo mroczniejsza i bardziej przerażająca. Jest też bardzo niewygodna. Myślę jednak, że warto poświęcić jej czas i przeczytać nawet kilka razy aby ją zrozumieć.

Gorąco polecam.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Lubię Carrolla - jego historie i styl, ale ta na razie najsłabsza w jego dorobku. Zaczyna się świetnie, potem akcja coraz bardziej się rozmywa, tak że pod koniec jest już o niczym, ale nie w dickowski sposób kontrolowanego chaosu, tylko po prostu rozjechana fabuła, pogaduchy, urwane wątki. Szkoda.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kiedy lata temu poznawałam twórczość Jonathana Carrolla, wtedy brałam w ciemno każdy kolejny tytuł i wszystkie mnie zachwycały. Nie byłam jednak jeszcze wyrobioną czytelniczką, ale nastolatką poszukującą odskoczni od nudnych szkolnych lektur.
Dziś, z bagażem setek tytułów przeczytanych na koncie, wracam w ponowną podróż po dorobku autora i do tych tytułów, które kiedyś z przyjemnością czytałam. Na pierwszy ogień, z dawnych wspomnień, poszło „Dziecko na niebie”.
Jest to opowieść, w której dobro i zło będą toczyć ze sobą nieustanną walkę, a cyrograf podpisany z diabłem na zawsze odmieni czyjeś życie. A wszystko rozpoczyna się od tragicznej, samobójczej śmierci wybitnego i popularnego reżysera filmów grozy - Phila, który nagle i zupełnie niespodziewanie dla swoich bliskich postanawia zakończyć swoje życie. Jako pożegnalne wiadomości po sobie zostawia jednak kasety, skierowane do jego najbliższych, które mają im pozwolić zrozumieć przyczyny jego działania. Odpowiedz co spowodowało samobójczy akt stawia sobie za punkt honoru najlepszy przyjaciel Philipa - Weber. Im bardziej będzie się jednak zagłębiał w tajemnice tej śmierci, tym bardziej będzie dochodził do wniosków i dokonywał odkryć, które zmienią już raz na zawsze sposób spostrzegania zmarłego. Co takiego odkryje? Z pewnością Was to zaskoczy.
Co do wrażeń z treści? Mam mieszane uczucia. Czytało mi się dość szybko, nie znudziła się, w trakcie lektury, ale też zachwytu nad treścią nie było. Wiele wątków było mocno naciąganych, nie łączyło się w spójną całość i sprawiało wrażenie braku precyzyjnego ich przemyślenia. Sporo tu magicznych odniesień, a ich nagromadzenie momentami aż przytłacza. Nie zachwyciłam się zatem, ale na razie popadam w zwątpienie czy faktycznie warto dalej burzyć stare ideały. Podejmę kolejną próbę z „Krainą Chichów”, która kiedyś była moją ulubioną książką. Póki co szału absolutnie nie ma, za to jest smutek i rozczarowanie. Szkoda. Wielka szkoda.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Może i coś w niej jest. Może i ciekawy styl. Może i ... Czym dalej tym męczyłem się, gryzłem po kawałku, próbowałem ale odpuszczam. Pierwsza książka z której rezygnuję już przy samym końcu. 50 stron z 269 zostało. Nie dam rady. Dobranoc.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

To druga, po "Krainie Chichów" przeczytana przeze mnie pozycja autorstwa Jonathan'a Carroll'a i prawdopodobnie ostatnia. Po prostu nie trafia do mnie styl pisania tego autora. Początek mnie bardzo zainteresował, jednak kolejne rozdziały czytało mi się coraz trudniej. Dużo bezsensownych wątków, a zakończenie mocno rozczarowujące.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Lubicie jak ktoś opowiada wam swoje sny? Ja nie bardzo. Z miejsca i niepotrzebnie doszukuję się w nich ciągłości i logiki. Nie idę za Freudem i nie zgadzam się, że sen to szept naszej podświadomości. Sen to wypadkowa skrawków emocji z dnia i prac porządkowych głowy i takie miałam wrażenie czytając tę pozycję.
Dużo tu gadania i przypadkowości. Wiele pourywanych wątków. Uwierała egzaltacja bohaterów. Lubię realizm magiczny autora, lubię jego metafory, ale efektu łał tu nie było. Częściej znużenie.

Dużo tu gadania i przypadkowości. Wiele pourywanych wątków....

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Tajemnicze, owiane atmosferą grozy, kręcące się wokół horroru wydarzenia - czyta się jednym tchem!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Poszukujemy książek, które rozpalą nasze synapsy i będą miały swoje ,,5 minut’’ w naszym życiu. Niewątpliwie taką książką jest ,,Dziecko na niebie’’. To drugie, zaraz po ,,Kolacji dla wrony’’, dzieło, które miałem przyjemność czytać.

,, Dziecko na niebie’’ opowiada o Weberze Gregstonie, który próbuje dociec dlaczego jego dobry przyjaciel odebrał sobie życie. Historia o Weberze, Philu i jego przyjaciołach odsłania kulisy kręcenia filmów w Hollywood oraz pokazuje blaski i cienie sławy. Wszystko to przeplecione jest interesującymi refleksjami o życiu, poczuciem humoru oraz listą najróżniejszych aktorów, pisarzy i dzieł sztuki które pozwoliłem sobie zanotować poniżej:

PISARZE I ICH DZIEŁA

Bruno Schulz
L. F. Baum ,,Czarodziej z Krainy Oz’’
William Kotzwinkle – E.T

STARE FILMY
Człowiek słoń /// Inaczej niż w raju /// To wspaniałe życie /// Piątek 13-tego ///Koszmar z ulicy Wiązów /// Day of the woman /// Amacord (Felliniego) ///Gabinet dr Caligari ///Psychoza ///Dziwolągi

FILMY DOKUMENTALNE

Obrazy Fussliego /// Eric Fischl /// Paul Cadmus
Płótna Jorga Immendorfa
Poul Devoux /// Pierre Bonnard /// Otto Dix

MUZYCY
Scott Joplin /// Paolo Monte /// Steve Reich /// Bix Beiderbecke /// Dimitri Tiomkin /// Major Lance - ,,Monkey Time'', Elvis,

ŁACIŃSKIE ZWROTY
Summa cum laude

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wyższe a co najmniej zasobne pieniężnie sfery. Człowiek sukcesu popełnia samobójstwo. Punkt wyjścia dla akcji. Ot, pewnie miał depresję. Prosta opowieść obyczajowa z elementami psychologii jednostkowej i społecznej. Nic bardziej mylącego. Czytając otwierałam coraz szerzej oczka i dreszcz, który czułam nie do końca był dreszczem rozkoszy wynikającym z czytania sprawnie napisanej powieści. Im bardziej zagłębiałam się w książkowy świat bohatera tym częściej ogarniało mnie uczucie niesamowitości i...przerażenia.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Pan Carroll w doskonałej formie! Książka, która ukazuje świetny warsztat pisarski i oryginalność samego autora. Po samobójczej śmierci swego przyjaciela Phila Weber musi stawić czoło czemuś o wiele trudniejszemu niż żałoba po jego stracie...Ta pozycja to studium dobra i zła, życia i śmierci oraz tragicznych wyborów. Jak zwykle pan Carroll dostarcza wiele ironii, szczyptę absurdu i niezmierzone pokłady czarnego humoru w kwestiach ważnych, w kwestiach trudnych i niejednoznacznych. Uwielbiam każdą z jego książek, gdyż pozostawia w głowie mętlik i czytelnik wciąż zastanawia się nad swoim człowieczeństwem, nad swoim życiem i jego wartością. Nie pozostaje mi więc nic innego jak nieustannie polecać, polecać, polecać!

2 619
  • Jonathan Carroll