Całując ul

Okładka książki Całując ul
Jonathan Carroll Wydawnictwo: Rebis Seria: Salamandra kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Salamandra
Kissing the Beehive
Rebis
2019-10-15
1999-01-01
Piotr Taufelmann

Ot, zwykły kryminal. Czytało się szybko, ale zabrakło mi elementów magii- tak bardzo charakterystycznych dla Carrolla. Widać, że autor dopiero się rozkrecal:) drugi tom z serii Crane's View znacznie lepszy! ale i warto;) polecam

Ta książka zawsze będzie mi się kojarzyć z balladą Nick'a Cave'a i Kylie Minogue "Where The Wild Roses Grow".

Po "Krainie Chichów" spodziewałam się czegoś znacznie lepszego. Owszem, język wciąż jest całkiem błyskotliwy i lektura przebiega błyskawicznie. Ale intryga... im dalej w las, tym bardziej odnosiłam wrażenie, że pisana na kolanie, postacie zaczęły się błąkać po kartkach bez większego sensu i logiki.

Fabuła zapowiadała się ciekawie, a wręcz fascynująco - znany pisarz wyjeżdża do rodzinnego miasteczka, by tam odzyskać siły i znaleźć natchnienie do napisania kolejnej powieści. Odwiedzając miejsca kojarzące się z przeszłością, zaczyna zgłębiać sprawę morderstwa nastolatki, którą wyłowił z jeziora, gdy był dzieckiem. Zastanawia się w jaki sposób zginęła kobieta i kto jest winny.
W międzyczasie bohater poznaje kochankę, która jest jego maniakalną wielbicielką, od teraz będzie go śledzić, wcielać się w kostiumy postaci z jego powieści, będzie robić wszystko, by zwrócić na siebie uwagę. Wątek romansu jest rozbudowany i przyćmiewa ciekawszą część fabuły, książka fragmentarycznie jest wciągająca, by przez kolejne kilkanaście stron przynieść niezbyt przemyślane sceny oraz dialogi. Autor chyba nie był pewien, co ma być głównym wątkiem tej historii, co doprowadziło do braku spójności.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nie bardzo słaba, ale i nie zachwycająca. Była w porządku, nie zanudzała. Największy plus za język autora pełen wielu mądrych, inspirujących fragmentów.

Taki Carroll nie Carroll. Zabrakło mi w tej książce magii, za którą Go pokochałam

"Całując Ul" to taki dobrze czytający się kryminał. Bez fajerwerków ale miło spędzony czas. Fabuła ciut poplątana (to akurat typowe dla tego autora). Zakończenie niby zaskakuje ale w fotel mnie nie wcisneło. Chociaż było przyjemnie, mam nadzieję na coś więcej w drugiej części trylogii Crane's View. A jak ani w drugiej ani w trzeciej części nie znajdę tego co mnie do Carrolla ciągnie, to sięgnę po kolejne książki.

Jest to bardzo ciekawa powieść kryminalna,która opisuje historię pisarza Sama Bayera który przechodzi kryzys twórczy i wpada na pomysł napisania powieści o historii sprzed wielu lat gdy był w wieku szkolnym i dotyczy ona zabójstwa Pauline Ostrovej,która była osobą bardzo inteligentną ale prowadziła także bardzo bogate życie towarzyskie.
W niedługim czasie nawiązuje romans z Veroniką Lake osobą o bardzo bogatym życiorysie,która odegrała w powieści bardzo ważną rolę.
W trakcie zbierania materiałów natrafia na osobę ojca mordercy ,który uważa że zabójcą nie był jego syn,tylko ktoś inny.Wraz z akcją dochodzi do wydarzeń która są ciągiem wydarzeń ze sobą związanych ,tylko że nadal nie dają odpowiedzi kto popełnił morderstwo.Jednak w końcu Samowi Bayerowi w końcu udaje się rozstrzygnąć kto był mordercą i w końcu wydaje powieść ,która rozwiązuje zagadkę zabójstwa sprzed wielu lat w Crane's View,która jest ogromnym zaskoczeniem dla ojca Edwarda Duranta.
Całując Ul jest to bardzo ciekawa powieść kryminalna której celem jest rozwiązanie zagadki sprzed wielu lat,jednak wszystkie zdarzenie następujące po sobie zamiast prowadzić do rozwiązania zagadki komplikują ją, zamiast prowadzić do rozwiązania tajemnicy morderstwa sprzed wielu lat.

W niedługim czasie nawiązuje romans...

Tym razem pan Carroll serwuje czytelnikom pozycję bez irracjonalnych i magicznych motywów, co wcale nie czyni jej gorszą od innych jego książek. Jest po prostu trochę "inna". Książka wciąga i intryguje od początku. Postaci jak zwykle są zagubione,skomplikowane i nieobliczalne, a fabuła ciekawa. To opowieść o poszukiwaniu odpowiedzi, o poświęceniu i zatraceniu się w innym człowieku, które często miewa tragiczne skutki. Jest pełna smutku, intryg i niejednoznaczności. Myślę, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie, łącznie z wciągającą kryminalną zagadką. Polecam!

Oceniłabym wyżej gdyby nie niedopracowane zakończenie, zupełnie jakby brakło pomysłu.

Jonathan Carroll to autor raczej literatury fantastycznej, ale wpadła mi w ręce jego powieść obyczajowo-kryminalna "Całując ul". Byłam nią mile zaskoczona. Całkiem ciekawa i spójna akcja spowodowała, że książkę przeczytałam w kilka wieczorów.