Biała lwica

Wydawnictwo: W.A.B.
6,92 (2051 ocen i 140 opinii) Zobacz oceny
Darmowe dodatki Edytuj książkę
Den vita lejoninnan

W kwietniu 1992 roku w Republice Południowej Afryki grupa prawicowych fanatyków planuje zamach na Nelsona Mandelę i mozolnie budowaną demokrację. W tym samym czasie policja w Ystad przyjmuje zgłoszenie o zaginięciu agentki nieruchomości, Louse Akerblom. Komisarz Wallander szybko dochodzi do wniosku, że kierowane przez niego śledztwo w tej sprawie nie będzie łatwe ani rutynowe. Zaginiona nie ma wrogów, ma za to szczęśliwą rodzinę, licznych przyjaciół i aktywnie działa na rzecz Kościoła metodystów.
Sytuacja gmatwa się jeszcze bardziej, gdy policjanci odnajdują ciało Louse, na której dokonano okrutnej egzekucji, i odkrywają na miejscu zbrodni odcięty palec czarnoskórego mężczyzny.
Biała lwica, doskonałe połączenie wzorowo skonstruowanej powieści detektywistycznej i politycznego thrillera, przyniosła Mankellowi światową sławę. Niesłabnące napięcie, doskonała orientacja autora w stosunkach społecznych i politycznych panujących w Afryce oraz żywe, niebanalne sylwetki bohaterów – wszystko to przyczyniło się do olbrzymiego sukcesu powieści.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2005

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/

Paco | 2017-04-21
Na półkach: Przeczytane, Mankell H
Przeczytana: 21 kwietnia 2017

Oderwałem się. I to nie raz.
Bez łezki w oku, zostawiałem go samotnie w deszczowej Szwecji. Bez boleści oddalałem się z miejsca przestępstwa w Afryce skwarnej. Nie było mi ckliwo, tkliwo i czułostkowo. Wolałem potłamsić kota, zjeść pomidorową ,albo, o zgrozo, telewizor włączyć. Połączenie ruskich ludzi niedobrych z ich korelatami z Lądu Czarnego wyszło egzotycznie. Aby cudacznie nie rzec. Gdy w szranki stawali, tylko On, tylko Kurt, sterczał z nimi. Przedwczoraj skończyłem, a dziś za streszczeniem w necie gmerałem. By komórkom braterską dłoń podać. I sklerozę zaktywizować. Bo ogarnął mnie cud niepamięci.  Gdzieś to pióro Henningowi ślizgało. Zdania się rozjeżdżały a napięcie, mocy paluszka nie przekroczyło. Paluszka, którego wymienić musiałem, by nieszczęsny telewizor uruchomić.

gwiazdka | 2015-02-16
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 16 lutego 2015

„Biała lwica" nie jest ostatnią z cyklu, dla mnie jednak to pożegnanie z Kurtem Wallanderem. Nie jest to, niestety, najlepsza powieść Mankella. Czyta się oczywiście rewelacyjnie, mnie jednak brakowało zagadek typowych dla tego pisarza. Tym razem czytelnik już w połowie poznaje rozwiązanie tajemniczego morderstwa, dalej to już tylko pościg z czasem i przestępcami. Napięcie, i owszem jest, ale brakuje tej szczypty niewiadomej, poszukiwania prawdy. Poza tym nie mam zastrzeżeń do klimatu afrykańskiego środowiska, ale nie jestem nim zachwycona, mnie w tych fragmentach brakowało tej magii, jaką nam zawsze roztaczał autor opisując Szwecję. Książkę, oczywiście polecam, tyle, że nie dla tych, którzy jeszcze Mankella nie znają, tych odsyłam do innych tytułów. Wielbicielom pisarza powieść polecam, bo chwilami jest naprawdę bardzo dobra.

macias | 2014-04-29
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2014
Przeczytana: 29 kwietnia 2014

No i stało się to, co miało się stać, czyżby do trzech razy sztuka... mianowicie trzecia z kolei powieść Henninga Mankella spełniła nareszcie moje oczekiwania. Poprzednie dwie pozostawiły spory niedosyt i dopiero po przeczytaniu "Białej lwicy" zaczynam rozumieć zachwyty nad tym pisarzem. Mam nadzieje, że kolejne książki będą jeszcze lepsze. Mamy tutaj równolegle toczące się dwa wątki - szwedzki i moim zdaniem o wiele ciekawszy południowoafrykański. Świetnie pokazane wielowarstwowe społeczeństwo RPA, role i wzajemne stosunki poszczególnych ras i kast w tym równie pięknym jak niebezpiecznym kraju. Tym razem bardzo gorąco i z pełną odpowiedzialnością POLECAM!
(7,5 gwiazdki)

Renax | 2016-10-15
Przeczytana: 15 października 2016

Przyznam szczerze, że do połowy książki dwutorowość akcji mnie drażniła, ale potem, pod koniec wszystkie wątki się z sobą zazębiły i powstał ciekawy kryminał sensacyjny z motywami południowoafrykańskimi w tle. Sporo jest tu Wallandera i jego prywatnego życia - co lubię w kryminałach skandynawskich.
Taka przypadkowość zła, jakie dosięga jednych ludzi i celowość oraz bezwzględność tegoż zła w rękach 'białych kołnierzyków przeraża. W książce ofiarą jest matka i żona, uczciwa kobieta. Jej śmierć jest jak katalizator dalszej akcji, posuwa za sobą ciąg zdarzeń, które wiodą do apartheidu i RPA. Bardzo ciekawy kryminał dla ludzi ciekawych świata.
Słuchałam jako audiobook. Bardzo mi się spodobał.

marcin | 2017-03-11
Przeczytana: 2016 rok

To już klasyka uwielbiam cykl z Kurtem .Akcja niespieszna ale książka niezwykle interesująca może nie najlepsza z całego cyklu ale u mnie plasuje się wysoko.bardzo polecam.

emindflow | 2014-03-13
Przeczytana: 12 marca 2014

Dość trudno mi jednoznacznie ocenić tę książkę.
Wygląda na to, ze Mankell w każdej swojej powieści stara się pokazać jakieś inne tło społeczno-obyczajowo-polityczne. Tym razem wziął się za bary z tematem apartheidu w RPA. Mamy więc zręcznie poprowadzone dwa równoległe wątki, z których jeden rozgrywa się właśnie w Afryce.
Mniej więcej do połowy wszystko rozwija się w niezwykle wciągający sposób. Później jednak robi się znacznie gorzej, powieść niepotrzebnie skręca w kierunku sensacji, a Wallandera autor uparł się obsadzić w roli szeryfa. O ile Myron Bolitar w takiej roli jest zabawny, a Harry Hole z reguły prawdziwy i przekonujący, to poczciwy, dupowaty wręcz Kurt jako pogromca zawodowych zabójców z KGB jest nie tylko niewiarygodny, ale wręcz wzbudza zażenowanie. Mam nadzieję, że w kolejnych powieściach zajmie się tym co potrafi najlepiej, czyli robotą policjanta kryminalnego.
Dużym plusem tej powieści są te jej fragmenty, które dotyczą RPA (naiwnie wierzę, że autor ma na ten temat...

Gosia | 2016-09-21

"Biała lwica" to kolejne dobre spotkanie z wrażliwym Wallanderem w roli głównej. Tym razem Mankell ciekawie połączył powieść detektywistyczną z thrillerem politycznym. Ta cześć zaczyna się od zabójstwa agentki nieruchomości i przenosi nas do Republiki Południowej Afryki, dalej trop prowadzi do Burów i KGB. Przybliżony zostaje temat apartheidu w RPA oraz postaci Mandeli i de Klerka, a także ich działalności na rzecz zniesienia systemu rasowego. To powieść refleksyjna i ciekawa, nie tylko w tym tomie szczególnie fascynują mnie opisy długich zebrań w komisariacie polegające na podsumowaniu zgromadzonej wiedzy i wyciąganiu wniosków. Z chęcią sięgnę po następną pozycję z tego cyklu.

Hana | 2016-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2016

Nieco nerwowy Wallander (okradziono go a tata się żeni) prowadzi śledztwo w sprawie zaginięcia kobiety,które niespdziewanie zmienia się w sprawę o morderstwo.Nieoczekiwanie pojawia się południowoafrykański wątek.Szczegółowy i politycznie zaangażowany.Duża sprawa.Za duża dla Wallandera? Społeczeństwo szwedzkie współpracuje z policją i dzięki temu śledztwo posuwa się szybko.Bez niego Wallander kręciłby się wokół własnej osi.Sprzyjają mu również szczęśliwe zbiegi okoliczności.A niektórzy mają pecha chociaż wszystko przemyśleli i dobrze przygotwali.Czyta się świetnie.

Ilość stron: 478
To czwarta książka tego autora jaką przeczytałam.
Pozostałe to: „O krok”, „Fałszywy trop”, „Psy z Rygi”. Większość z nich była bardzo ciekawa, trzymająca w napięciu. Lubię twórczość tego autora.
Tą czyli „Biała lwica” czytało się bardzo dobrze i szybko. Kryminały z reguły czyta się dobrze jeśli są świetne, a ten taki jest. Zakończenie zaskakujące jak zwykle w tym gatunku. Warto od czasu do czasu przeczytać, bo kryminały to godne polecenia książki.

Mey-Mey | 2016-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2016

Specyficzny styl Henninga Mankella nie przekonuje mnie. Kolejna książka, w której Wallander nie przejawia żadnej charakterologicznej błyskotliwości. Jest stetryczałym dziadem, a jakiekolwiek oznaki zaradności i odwagi należałoby skomentować tylko śmiechem.

Mimo bardzo dobrego pióra Mankella książki nie polecam.