Umierający detektyw

Wydawnictwo: Czarna Owca
Den döende detektiven
literatura szwedzka,
Ag2S

Emerytowany szef szwedzkiej policji i wywiadu Lars Martin Johansson właśnie przeszed zawał. To cena, jaką płaci teraz za brak umiaru w życiu – stres, smakołyki i wykwintne wino. Dziś ma niebezpiecznie wysokie ciśnienie, a serce może mu odmówić posłuszeństwa przy byle okazji. Podczas pobytu w szpitalu spotyka przypadkowo neurologa, od którego dowiaduje się, że 25 lat wcześniej zgwałcono i zabito dziewięcioletnią dziewczynkę. Wstrząsająca zbrodnia sprzed lat rozbudza niezrównany policyjny instynkt Johanssona. Okazuje się jednak, że zaledwie kilka tygodni wcześniej sprawa uległa przedawnieniu. Co więcej, nie jest to jedyna przeszkoda. Lars Martin Johansson postanawia rozwiązać tę zagadkę – choćby i z łoża śmierci.

Niepowtarzalny styl, oryginalna narracja i czarny humor Leifa GW Perssona, wraz z fascynującą sprawą morderstwa sprzed ćwierć wieku, czynią z Umierającego detektywa prawdziwe arcydzieło gatunku i jedną z najlepszych powieści Perssona. Jako pisarz przejął nieoficjalną rolę, którą dawniej przypisywano Vilhelmowi Mobergowi – pisarz jako rzecznik społeczeństwa, który bada kondycję szwedzkiego państwa i zabiera głos, gdy coś dzieje się nie tak, jak powinno.

Książka Umierający detektyw otrzymałanagrodę Szwedzkiej Akademii Pisarzy Kryminalnych za najlepszą powieść kryminalną 2010 r., oraz Szklany Klucz za najlepszą skandynawską powieść kryminalną 2010 r.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2012

źródło okładki: www.czarnaowca.pl

motyl43 | 2016-10-18
Przeczytana: październik 2016

"Jeśli książka jest kiepska, szybko się zorientujesz, a wtedy zostaje rzut do kosza. Jeśli jest dobra daje ci do myślenia, a jeśli jest naprawdę dobra, możesz dzięki niej stać się lepszym człowiekiem".Leif GW Persson
Książka dobra. Ciekawy bohater, przyprawiający czytelnika o ból głowy- a mówią , że "czytanie nie boli" ;).

Emerytowany detektyw w skutek udaru trafia do szpitala i - to chyba nowa metoda przywoływania pacjenta do świata aktywnych członków społeczeństwa - jedna z lekarek podsuwa mu do rozpracowania sprawę kryminalną sprzed lat. I tak podczas szpitalnej rehabilitacji nie tylko ćwiczy ciało, ale również umysł próbując rozwikłać kto zamordował dziewczynkę. Do współpracy angażuje przyjaciela, który wówczas owo śledztwo współprowadził. Jedynie miejsce akcji się zmienia, bo zamiast na komendzie rzecz dzieje się w szpitalu, potem w domu detektywa, a sprawę nie prowadzi się oficjalnie, bo jest przedawniona, śledczym też się za to nie płaci, bo są dawno na emeryturze. Jednak to nie zmienia faktu, że nie pozbawiony dedukcji były policjant zabiera sie z pasją do znalezienie winnego.
Sam bohater porównuje się do starszego brata Sherlocka Holmesa, który skomplikowane zagadki rozwiązywał nie ruszając się ze swojego fotela. Podobnie jest z Larsem, który dochodząc do siebie w domu opiera się głownie na...

Kruczoczarnyblond | 2017-03-17
Na półkach: Przeczytane, Wcześniej

To moje drugie podejście do tego pana. Pierwsze było kompletnie nie udane, nawet nie pamiętam tytułu, po paru stronach po prostu oddałam ją do biblioteki.
Ale postanowiłam znowu dać szansę i jest pół na pół...
Bo tak pomysł ciekawy, spodobało mi się dążenie do prawdy, chociaż sprawa przedawniona, chociaż to ostatnia rzecz jaką w życiu zrobi... ale nie porywa mnie styl.
Momenty lepsze i gorsze. Po co powtarzać kilkakrotnie to samo? i to pod rząd, bo w innym wypadku można by to zrozumieć, że w ramach przypomnienia.
Jeśli kogoś nie porwał styl autora wcześniej, to chyba szkoda, lepiej sięgnąć po coś innego. Dla fanów wcześniejszych książek, na pewno będzie reweleacyjna.

Adam Wątroba | 2015-07-09
Przeczytana: 07 lipca 2015

Persson jest bardzo specyficznym pisarzem. Albo się jego prozę pokocha albo się ją znienawidzi. Nie ma trzeciego wyjścia. Plusem samym w sobie jest to, że autor ma swój własny, niepowtarzalny styl - czytając kilka dowolnych stron z którejś z jego książek łatwo można wywnioskować, kto jest autorem. I to jest piękne.
Umierający detektyw to dla mnie majstersztyk. Tutaj Persson przeszedł samego siebie.
W genialny sposób wykreował postać głównego bohatera, znanego mi już wcześniej z trylogii policyjnej. Świetnie poprowadził fabułę, powoli ją rozkręcając w charakterystyczny dla siebie sposób. Do tego kapitalne przedstawienie pobocznych postaci (wyrazy uznania za postać rosyjskiego parobka) no i oczywiście drobiazgowa analiza śledztwa sprzed ponad 25 lat!
Kryminał, że palce lizać!
A do tego naprawdę spora dawka dobrego humoru. Teksty dialogów jak w bardzo dobrej polskiej komedii :)
Polecam!

Kaka | 2012-12-09

Cóż za fantastycznie wkurzający bohater detektyw. Im głębiej w treść tym irytacja rośnie, aż chce się krzyczeć - porzuć te kiełbasy! przestań pić! rusz tłusty tyłek! Złość jest na tyle rozbujana że przerodzić się może tylko w czystą sympatię :)
Nie rozwijam wypowiedzi, nie chcę zdradzać fabuły. Powiem tylko że bardzo polecam, kryminał wysokich lotów i cudownych literackich doznań.

kasandra_85 | 2012-11-24
Przeczytana: listopad 2012

Kevorkian | 2014-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2014

Zgryźliwy tetryk na tropie.

Kiedyś, dobre 20-25 lat temu, w niedzielne południa telewizja emitowała stare westerny z lat 60-tych głównie. Częsty w nich był motyw starego szeryfa, który w sumie już jest zmęczony, już mu się nie chce, ale w jego miasteczku dzieje się źle, więc musi ostatni raz zawalczyć o sprawiedliwość. Identyczny motyw przewodni mamy w "Umierającym detektywie".

Lars-Martin wprawdzie nie bardzo przypomina dzielnego szeryfa - ma 67 lat, waży 120kg i właśnie miał udar, który go częściowo sparaliżował, spowodowany obżeraniem się, opijaniem i ogólnie niezdrowym trybem życia. Jednak jego żywy umysł, policyjny zmysł (i sarkazm) nie doznał uszczerbku, dlatego kiedy dowiaduje się o już przedawnionej zbrodni na tle seksualnym popełnionej na małej dziewczynce, od razu chwyta trop w czym pomagają mu dawni i nowi współpracownicy.

Autor pracę policji i sprawy kryminalne zna z autopsji i to czuć w powiesci. Jest pisana bez wygładzania, dość chropawo, można powiedzieć "po...

almos | 2014-07-05
Przeczytana: 04 lipca 2014

Przesłuchane jako audiobook, przeczytany poprawnie przez Henryka Pijanowskiego, jednak wolę jak tego autora czyta Andrzej Mastalerz (interpretował jego poprzednie książki).

Mamy tu jeden ze znanych schematów powieści kryminalnej: człowiek, który nie wychodzi z domu rozwiązuje zagadkę kryminalną jedynie rozmawiając ze świadkami/śledczymi, czytając akta i używając szarych komórek. Ten schemat już stosowano wielokrotnie: Dashiell Hammett (w 'Papierowym człowieku'), Rex Stout czy Agatha Christie (pewnie, bo nie znam jej twórczości). U Perssona emerytowany policjant, Johansson, doznaje cięzkiego udaru i w czasie rekonwalescencji, trochę z nudów zaczyna się zajmować sprawą starego, nigdy nie wyjaśnionego brutalnego morderstwa. Z tym, że schemat trochę się łamie, bo na początku Johansson jest przykuty do szpitalnego łóżka, ale potem trochę się rusza, choć go wożą.

To typowy klasyczny kryminał: na począku jest morderstwo, a potem mamy mozolne dochodzenie do prawdy, nowe hipotezy,...

Monika Adamska | 2015-03-02
Przeczytana: 02 marca 2015

Książka otrzymała nagrodę Szwedzkiej Akademii Pisarzy Kryminalnych za najlepszą powieść kryminalną 2010 roku oraz Szklany Klucz za najlepszą skandynawską powieść kryminalną 2010 roku. Wg "Svenska Dagbladet", powieść ma wszystkie te cechy, którymi Leif GW Persson do tej pory rozpieszczał swoich czytelników: mądra rozrywka, napięcie i czarny humor ze szczyptą autoironii.
W moim odczuciu, książka ta jest trochę przeceniona.
Zarówno czarnego humoru jak i autoironii więcej znajduję w tomie 1. z cyklu o detektywie Evercie Bäckströmie, pt. „Linda”. Napięcia nie odczuwałam w żadnej części tej powieści; zwrotów akcji nie w niej nie ma, bo nie ma akcji. Brakuje mi w niej „tego czegoś”, co powinien zawierać kryminał... Chociażby zaskoczenia? Jak dla mnie, jest to poprawnie napisany kryminał, który ani nie przynudza, ani nie wciąga tak, by zarwać dla niego noc (jak to zdarza się przy niektórych skandynawskich kryminałach).

Sandra Jasona | 2016-09-11
Przeczytana: 11 września 2016

Może zacznę od tego: kryminał roku 2010 - wobec tego współczuję czytelnikom tegoż roku. Chory, emerytowany policjant przez ponad 400 stron stara się rozwikłać stare śledztwo. Lubię, gdy pisarz pokazuje trudną pracę policji, ale powinno się coś dziać, akcja, zawiły motyw morderstwa - tutaj tego nie ma, nudy. I zabieg pisarza, nie wiem czy zamierzony, dla mnie nietrafiony - miałam wrażenie, że autor uważa czytelnika za osobnika niedorozwiniętego umysłowo. Dlaczego? co chwilę wyjaśnia co udało mu się odkryć, raz ustami świadka, za chwilę tę samą informację powtarza policjant, by na następnej stronie powtórzył to ważniejszy policjant. To moje drugie spotkanie z panem Perssonem i znów nieudane, chyba sobie odpuszczę jego twórczość.