Dom jedwabny

Tłumaczenie: Maciej Szymański
Cykl: Sherlock Holmes by Anthony Horowitz (tom 1)
Wydawnictwo: Rebis
The House of Silk: A Sherlock Holmes Novel
Ag2S

Sherlock Holmes - ikona detektywistyki powraca! Najnowsza część przygód Sherlocka Holmesa dotyczy historii, której wcześniej nie można było ujawnić ze względu na charakter sprawy i pozycję zamieszanych w nią osób. Gdy doktor Watson przybywa z kilkudniową towarzyską wizytą na Baker Street, nie spodziewa się, że dane mu będzie wziąć udział w kolejnej niezwykłej przygodzie u boku...

Sherlock Holmes - ikona detektywistyki powraca!

Gdy doktor Watson przybywa z kilkudniową towarzyską wizytą na Baker Street, nie spodziewa się, że dane mu będzie wziąć udział w kolejnej niezwykłej przygodzie u boku najwybitniejszego z detektywów. I nawet gdy z prośbą o pomoc zjawia się u Sherlocka Holmesa pewien marszand z Wimbledonu, zaplątany w transatlantycką awanturę, nic jeszcze nie zwiastuje rychłego ujawnienia afery z udziałem czołowych postaci londyńskiej socjety. Afery tak ohydnej, że nawet wierny kronikarz Holmesa, doktor Watson, nie pozwolił opublikować swej relacji wcześniej niż po stu latach...

źródło opisu: Wydaniwnictwo Rebis, 2011

źródło okładki: www.rebis.com.pl

Kalissa | 2015-04-05
Przeczytana: kwiecień 2015

Po przeczytaniu wszystkiego, co napisał Arthur Conan Doyle, z przyjemnością pomyślałam o ponownym spotkaniu z Holmesem i Watsonem.

Anthony Horowitz dokładnie odwzorował zachowania Sherlocka i Watsona. Zebrał w tym kryminale wszystko, co cenię i lubię w opowiadaniach i powieściach Arthura Conan Doyla. Były sceny, kiedy Sherlock czyta w myślach Watsona, była dedukcja na poziomie, była przyjaźń, były docinki i sarkazm Sherlocka, były wspólne spacery i kolacje, były skrzypce, był ranny Watson i uczucia Holmesa, był Mycroft, był Moriarty – słowem, było wszystko.

I sama się sobie dziwię, dlaczego nie czuję zachwytu. Skoro zachwycał mnie Arthur Conan Doyle, dlaczego nie umiem poczuć tego samego przy Anthonym Horowitz’u?

A jednak czułam, że to nie to samo. Tak jakbym patrzyła na fałszywy obraz, wiedząc, że jest fałszywy, ale łudząc się, że to nie ma znaczenia, bo na pierwszy rzut oka, wszystko jest identyczne. Jednak, jest coś w samym pomyśle postaci, co jest oryginalne, naznaczone...

wiejskifilozof | 2015-06-11

No i kolejne spotkanie z autorem zakończone.Oto Dom Jedwabny.A przy okazji,cóż to takiego ? Sherlock i doktor Watson muszą się tego dowiedzieć.
A zapowiadam, nie będzie łatwo.Bo tyle akcji i przygody.Co tu, to nie ma w wielu książkach.
Mamy więc aresztowanie Holmesa.Czytając dowiemy się jak i dlaczego.
Sherlock i Watson,nie spocą dopóki nie dowiedzą się, czym jest Dom Jedwabny.
Jednak prawdziwe zakończenie zagadki czeka nas pod koniec książki.
Tu się dopiero dzieje.
E-Book.

Jeżynka | 2016-12-29
Na półkach: Przeczytane, 2016, Z biblioteki
Przeczytana: 20 grudnia 2016

Czytając "Dom jedwabny" Anthonego Horowitza wróciłam do czasów lat młodzieńczych kiedy to zamiast odrabiać lekcje i pisać wypracowania po kryjomu czytałam książki Agathy Christie i Arthura Conan Doyle'a. Wspominam to z łezką w oku ale też refleksją że te lektury ukształtowały mój gust literacki jeśli chodzi o książki z gatunku "kryminał". Po dziś dzień dobry kryminał to dla mnie taki gdzie główną rolę gra logika i dedukcja a czytelnik może wraz z bohaterem próbować rozwiązać zagadkę.
Takie były książki z Sherlockiem Holmesem i z przyjemnością sięgnęłam po kolejną cześć jego przygód choć miałam obawy (i to duże) czy autor poradził sobie z legendarnym bohaterem i klimatem stworzonym przez Conan Doyle'a.

"Dom jedwabny" to powrót na Baker Street i ponowne spotkanie z Holmesem i Watsonem którzy stają przed kolejną intrygującą zagadką. O pomoc zwraca się do niego właściciel galerii który jest śledzony przez tajemniczego mężczyznę w kaszkiecie. Ma podejrzenia że osoba ta przyjechała...

bibliofilka | 2011-11-08
Przeczytana: 07 listopada 2011

"Osobliwy przypadek", "fascynująca historia", "to prawie oczywiste", "to niezwykle znaczący fakt", "zagadka była banalna". Któż tak może powiedzieć? To oczywiste - tylko jeden człowiek - Sherlock Holmes.

Anthony Horowitz jest pisarzem i scenarzystą popularnych seriali telewizyjnych. Podjął się nietypowego wyzwania. Powrócił do oryginału powieści Conana Doyle'a i wskrzesił Sherlocka Holmesa. Horowitz wykorzystał swoje doświadczenia, jest mistrzem budowania napięcia. Połączył to ze stylem Doyle'a i wyszła fantastyczna powieść o Holmesie. Czuje się w niej klimat twórczości Doyle'a, plus świetne wyczucie miejsca i czasu, plus genialne stopniowanie napięcia.

Najnowsza część przygód Sherlocka Holmesa dotyczy historii, której wcześniej nie można było ujawnić ze względu na charakter sprawy i pozycję zamieszanych w nią osób. Tak twierdzi jego wierny przyjaciel i zarazem kronikarz doktor Watson. Dlatego ujawnia sprawę dopiero po śmierci Sherlocka. Doktor Watson nie zdawał sobie sprawy,...

AllAboutEve | 2016-04-28
Przeczytana: 27 kwietnia 2016

"Stary" dobry Conan Doyle w ciele Horowitza.
Horowitz spisał się dobrze. Wiktoriański Londyn ożywa przed naszymi oczami i dobrze czuć jego atmosferę na kartach powieści. Nie ma tutaj może zbytnio wyszukanej intrygi, ale duet śledczy Holmes & Watson sprytnie starają się rozwiązać zagadkę. Zwłaszcza Holmes, dzięki dedukcji potrafi z mało rzucających się w oczy rzeczy wiele wyczytać, wysnuć wnioski i logicznie je uzasadnić (jednak zabrakło mi trochę geniuszu Sherlocka, jakim był on obdarzony u Conan Doyla). Horowitz zebrał w swojej powieści wszystkich bohaterów książek Doyla, miało to może podnieść napięcie, moim zdaniem jednak zbyt przeładowało treść.
Poza tym nie mam się naprawdę o co przyczepić.
Kto lubi takie klasyczne powieści detektywistyczne, niech czyta.

Isadora | 2013-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2013

Gdyby pokusić się o stworzenie rankingu najsłynniejszych, a zarazem najbardziej żywotnych bohaterów literackich, z pewnością w ścisłej czołówce znalazłby się nie kto inny, a najwybitniejszy detektyw wszech czasów, Sherlock Holmes.
Arthur Conan Doyle niejeden raz uśmiercał swego bohatera, Holmes zawsze jednak powracał i nie przeszkodziła mu w tym taka drobnostka, jak śmierć autora. Odradzał się i materializował na kartach powieści wielu innych pisarzy - lepszych lub gorszych - i wciąż żyje w świadomości kolejnych pokoleń wiernych fanów, jakby jego nadzwyczajna osobowość rozsadzając ramy powieści zawładnęła w ten sposób zbiorową wyobraźnią.
Tym razem - chciałoby się napisać: legendarną - postać genialnego detektywa z Baker Street przywraca do życia Anthony Horowitz, autor znanych i lubianych serii młodzieżowych "Księga Pięciorga" oraz "Alex Rider". Jakąż to zagadkę kryminalną postawił przed błyskotliwym umysłem, nadzwyczajną przenikliwością i ponadprzeciętnymi zdolnościami...

jusssi | 2011-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2011

Sherlock Holmes to postać fikcyjna, będąca wytworem wyobraźni Arthura Conan Doyle'a, lecz jestem pewna, że gdyby pokusić się o zrobienie sondy, czy Sherlock Holmes był postacią autentyczną, spore grono odpowiedziało by,oczywiście tak. Dlaczego ? Odpowiedź jest prosta. Autor stworzył postać wybitnego detektywa, którego przenikliwy umysł jest zdolny rozwiązać każdą zagadkę. Postać tak głęboko wniknęła w świadomość ludzi, że obecnie Sherlock Holmes jest bohaterem wielu książek, nie tylko autorstwa Connon Doyle’a, ekranizacji powieści, w których główną role odgrywa słynny detektyw, ale także gier komputerowych. Nikogo nie dziwi sława detektywa, a muzeum Sherlocka Holmesa z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. „Rodzina Arthura Conana Doyle, autora opowieści o słynnym detektywie, nigdy nie była zadowolona z istnienia muzeum. Jego córka Dama Jean Conan Doyle wiele razy powtarzała, ze muzeum sprawia tylko, iż ludzie zapominają, ze Sherlock był postacią fikcyjna.”
Zapewne...

Mariusz Albiński | 2014-05-26

Moja przygoda z Scherlockiem Holmesem i jego wiernym przyjacielem dr Watsonem zaczęła się wiele lat temu od powieści „Pies Baskerville’ów”. Artur Conan Doyle stworzył niezwykłą postać detektywa, którego umiejętności obserwacji i logicznego myślenia oraz swoisty geniusz pozwalały na rozwiązanie nawet najbardziej zawiłych zagadek. Styl pisania autora, jak i dbałość o najdrobniejsze szczegóły sprawiły, że do dziś wielu osobom Scherlock Holmes jawi się jako prawdziwa postać z historii kryminalistyki.

Posiadając już dość spory bagaż wiedzy na temat twórczości Artura Conan Doyle’a oraz głównej postaci jego powieści, do lektury Anthonego Horowitza podchodziłem z lekką obawą, ale i z dużymi oczekiwaniami. Zapewne byłbym spokojniejszy, gdybym wcześniej gdzieś przeczytał, że autor napisał m.in. scenariusze do filmowej adaptacji powieści Agaty Christie z postacią belgijskiego detektywa Herculesa Poirot’a, które moim zdaniem, do dziś nie pozostawiają konkurencji większych szans.

Książka...

Tomek | 2012-01-12
Na półkach: Przeczytane, E-book, Posiadam
Przeczytana: 12 stycznia 2012

Kiedy zamierzam spotkać kogoś, z kim nigdy w życiu jeszcze się nie widziałem, czuję zaciekawienie, a nawet lekkie zdenerwowanie. Zastanawiam się bowiem, co przyniesie ta znajomość? W przypadku spotkania z Sherlockiem Holmesem wynikły jedynie pozytywne aspekty. Jestem więc zadowolony, że w ogóle spotkałem się z najbardziej popularnym i szanowanym na świecie detektywem. Te kilka dni, które razem spędziliśmy, umożliwiły mi przeżycie bardzo ciekawej, choć mrocznej przygody. Nie mogę powiedzieć, że zakończyła się ona szczęśliwie, ale dzięki tak ogromnemu intelektowi, zagadka została rozwiązana.
Teraz, korzystając z tego, że świat literatury daje mi taką możliwość, zabawię się w maga i cofnę się czasie, aby móc poznać wcześniejsze przygody znamienitej dwójki, Sherlocka Holmesa i doktora Johna Watsona.
Ocena: 4,5/6

chelsea1991 | 2015-04-07
Na półkach: Przeczytane, Kryminał
Przeczytana: 07 kwietnia 2015

Dla mnie bomba. Spodobal mi sie pomysl, ze inny pisarz wzial sie za postac Sherlocka Holmsa. Dom jedwabny to świetny kryminał, ze wzrotami akcji. O kazdym rozdziałem powiesć mnie coraz bardziej wciągała. W ogóle postać sławnego detektywa stworzona przez sir Doyla jest przeze mnie uwielbiana. Natomiast dom jedwabny to świetna kontynłacja przygód Sherlocka Holmsa. Anthony horowitz autor niniejszej ksiażki, świetnie się sprawdził. Trudno odróżnić styl Horowitza Doyla co nie uwłacza temu pierszemu. Dom jedwabny to kryminał z gornej półki. Jest tu wszystko. Zagadka kryminalna i klimat dawnej epoki. Wszystko ze sobą gra przez co dostajemy do rąk niesamowitą książkę. gorąco polecam