Róże cmentarne

Cykl: Jarosław Pater (tom 2) | Seria: Mroczna Seria
Wydawnictwo: W.A.B.
9788328020566
Pola

Gdy trójmiejska policja zostaje postawiona w stan najwyższej gotowości, nadkomisarz Jarosław Pater szykuje się akurat do przejścia na emeryturę i myśli o urlopie, który spędzi w towarzystwie pięknej kobiety... W Katowicach znaleziono młodą dziewczynę zabitą tępym narzędziem, w Warszawie – zgwałconą kobietę z rozprutym brzuchem, w Krakowie ofiara otrzymała kilkanaście ciosów nożem. Wszystkie...

W Katowicach znaleziono młodą dziewczynę zabitą tępym narzędziem, w Warszawie – zgwałconą kobietę z rozprutym brzuchem, w Krakowie ofiara otrzymała kilkanaście ciosów nożem. Wszystkie zbrodnie są makabrycznym powtórzeniem znanych zabójstw sprzed wielu lat. Co łączy je z wysuszonym ciałem mężczyzny znalezionym w tartaku w Wejherowie? Nadkomisarz Pater chce za wszelką cenę znaleźć mordercę i ma po temu swoje powody.

źródło opisu: W.A.B., 2015

źródło okładki: W.A.B., 2015

Marzena | 2018-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2018

Tym razem miał to być konkretny kryminał, mocno na to liczyłam po przeczytaniu pierwszego tomu, a jest melodramat w iście hollywoodzkim stylu.
Tym klasy C.
A może nawet D.
Rozterki wewnętrzne bohatera zabijają całą przyjemność lektury.
Po prostu niszczą w czytelniku cały zapał. Dlaczego Autorzy uparli się, żeby z nadkomisarza Jarosława Patra, całkiem znośnego w pierwszym tomie, w tym uczynić skrzyżowanie Smerfa Ciamajdy z Ważniakiem? Połączenie, którego nawet cierpliwy Papa Smerf miałby dość. Odczucia, myśli, przemyślenia niezwiązane ze sprawą zabójstw zajmują dobrze ponad pół książki, są nieciekawe, irytujące, drażnią, nudzą i sprawiają, że wątek kryminalny ginie w tym gąszczu. A kiedy już zdarzają się przebłyski, rodzi się pytanie dotyczące tego jakim cudem Pater zdobył stopień nadkomisarza?
Nie będę się rozpisywać, jestem zawiedziona, nie jest lepiej niż w pierwszym tomie.
Wiem już też na pewno, że o niebo lepiej wypada pan Czubaj solo niż w duecie.

Ledarg1916 | 2017-08-18

Całkiem przyjemna lektura.
Było to moje pierwsze spotkanie z tym duetem, ale zacząłem od drugiej książki, bo akurat wpadła mi w ręce w antykwariacie.
Historia może nie jest jakaś niesamowita, ale przyznam, że przypadł mi do gustu główny bohater.
Zauważyłem, że mam pewne cechy wspólne z ową postacią, też irytuje mnie niepoprawność językowa. Z drugiej strony w przypadku policjanta wydaje się to nieco groteskowe:-)
Tak czy inaczej Pater da się lubić, też zdarza mi się obstawić u bukmachera oraz uwielbiam piłkę nożną, choć Pater nie zostałby moim przyjacielem po szalu, za Lechią nie przepadam;-)
Tylko Legia!:-)
Wracając do samej książki, mocną stroną jest na pewno specyficzny humor, lubię, gdy występuje on w kryminałach. Powieść czyta się szybko i łatwo się wciągnąć w akcję.
Można polecić miłośnikom gatunku, nie powinni czuć się rozczarowani, bo to pozycja powyżej średniej. Warto!

michall_1985 | 2015-11-19
Przeczytana: październik 2015

Drugi tom o Jarosławie Paterze,tudzież Patrze - jak chce sam bohater ;)

Znacznie lepszy od "Sali samobójców",styl bardziej przypominający Krajewskiego.Akcja jest składna,intryga jest zbudowana tak,że do końca czytelnik jest utrzymywany w niepewności,a prawda,która wychodzi na końcu na jaw jest zaskakująca.

Minusem jest samo zakończenie,takie "westernowskie" i mało realistyczne.Ale autorów było dwóch,co trzeba wziąc pod uwagę przy ocenie książki.

Po przeczytaniu "Róż cmentarnych" stwierdziłem,że chętnie bym przeczytał jakiś trzeci tom o tym samym bohaterze.Ale Krajewski zakończył współpracę z Czubajem i powrócił do indywidualnego pisania.Myślę,że wyszło to na dobre jego twórczości.

Marianna | 2016-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2016

Duet Krajewski Czubaj stworzył dosyć ciekawą intrygę kryminalną. Ponownie spotykamy się z nadkomisarzem Jarosławem Paterem, który musi rozwikłać sprawę, która łączy się ze śledztwem sprzed 4 lat. Sprawą niewyjaśnionego morderstwa dwóch studentek w Jelitkowie. Tym razem mamy do czynienia z mordercą wzorującym się na zbrodniach sprzed lat. Książkę oceniam jako dobrą. Polecam.

Anna | 2017-01-29
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 28 stycznia 2017

Drugie spotkanie z Jarosławem Patrem, zdecydowanie lepsze niż pierwsze:) Bohater ewaluował, choć nadal nie można o nim powiedzieć współczesny Popielski:) Ale Jarosławie, idź dalej tą drogą :) Pomysł na kryminał jest udany i całkiem fajnie poprowadzony, a zakończenie zaskakujące. Czasem nic nie jest takie, jak się nam wydaje:)

Daję 7 gwiazdek, bo moim zdaniem lepsza od pierwszej części, a tamtą oceniłam na 6. Intryga zdecydowanie ciekawsza. Może tylko Pater mógłby się bardziej rozwinąć. Zgadzam się z jedną "przedwpisywaczką", że ten epilog zupełnie niepotrzebny. Zamiast tego wolałabym kolejną część.

dilbi | 2016-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2016

Trzymająca w napięciu, czasami lekko irytująca, ale nie pozwalająca się oderwać. To moje pierwsze spotkanie z tym duetem, ale obstawiam, że nie jest ostatnie :)

Zuela | 2015-07-11

Znowu jesteśmy na Wybrzeżu.Zaczynaja się morderstwa młodych kobiet wzorowane na morderstwach sprzed lat.Kto jest nasladowcą?A może morderców jest kilku.Dobry polski kryminał,nareszcie wybijają się polscy dobrzy pisarze

Ola | 2018-07-06
Przeczytana: 05 lipca 2018

Kiedy w tartaku zostają odkryte zwłoki wyschnięte na wiór, nic nie wskazuje na to, że nadkomisarz Pater stanie przed jedną z najtrudniejszych zagadek kryminalnych w swojej karierze.

"Róże cmentarne" to kawał dobrego kryminału! Moim zdaniem ta część cyklu z nadkomisarzem Paterem jest o wiele lepsza niż "Aleja Samobójców". W moim odczuciu momentami główny bohater łudząco przypominał starego dobrego Rudolfa Heinza. Nie wiem czy był to celowy zabieg autora ale mi przypadł do gustu.

Do wielkich plusów "Róży cmentarnych" zaliczam wartką, zwartą akcję, błyskotliwe dialogi, niespodziewane zwroty akcji oraz pełnokrwistych bohaterów. Na tych trzystu stronach zawarta jest zagmatwana, nietuzinkowa i niebanalna intryga kryminalna. Mimo, że przewija się wiele różnych postaci, są one wyraziste; każda jest dopracowana i wiarygodna.

Mimo, że zakończenie jest zbyt spektakularne i zbyt "filmowe" to "Róże cmentarne" oceniam jako bardzo dobry i rasowy kryminał. Dostarczył mi wiele rozrywki i mogę...

halmanowa | 2017-03-16
Przeczytana: 17 lutego 2017

Zabierając się za lekturę tej książki miałam nadzieję, że autorzy zagrają na moich emocjach umiejętniej niż w przypadku "Alei samobójców". Liczyłam na jeszcze większą liczbę intryg i kłód pod nogami głównego bohatera. A przede wszystkim na to, że w pewnym momencie zostanę zaskoczona i zacznę twórców przeklinać w duchu za to, jak skutecznie wpuścili mnie w maliny. Chciałam czuć to napięcie! Wiecie, o czym mówię. Dobry kryminał nie podsuwa czytelnikowi na tacy jednoznacznych odpowiedzi. Musi trzymać odbiorcę w niepewności, czasem wręcz doprowadzać go przez to do szału. Zdecydowanie wolę sytuacje, gdy zaczynam popadać w obłęd z powodu rosnącej listy pytań i wątpliwości, niż te, gdy autor karmi mnie słowną papką nadziewaną gotowymi odpowiedziami. Wtedy to dopiero mam wnerw...

Tym razem akcja również toczy się na wybrzeżu. W Polsce grasuje seryjny morderca - naśladowca. Wzoruje się on na głośnych zbrodniach z przeszłości. Jest pewny siebie i przekonany o swojej bezkarności, dlatego na...