Generał SS

Wydawnictwo: Erica
SS-General
wojna, Wehrmacht, front wschodni, SS
historyczna

Stalingrad – bitwa, która odmieniła bieg II wojny światowej. Starcie, w którym jeden żołnierz niemiecki ginął co minutę. Obie walczące strony otrzymały jednoznaczne rozkazy – Rosjanie: „ani kroku w tył”, Niemcy: „nie opuszczać pozycji i walczyć do ostatniego pocisku”. Hassel zabiera czytelnika do świata, w którym nie wiadomo, co jest gorsze: mróz, głód czy okrutni wrogowie. Porta, Mały,...

Hassel zabiera czytelnika do świata, w którym nie wiadomo, co jest gorsze: mróz, głód czy okrutni wrogowie. Porta, Mały, Barcelona i Sven mają dwa wyjścia: polec, albo wydostać się z kotła Armii Czerwonej. Przybywa ich nowy dowódca – przysłany z Berlina generał SS, znany z okrucieństwa i bezwzględności. Przed nimi pokryty śniegiem bezkresny rosyjski step…

źródło opisu: http://www.strefaksiazki.net/sites/books/104

źródło okładki: http://www.strefaksiazki.net/sites/books/104

Sławomir | 2015-05-17
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 15 maja 2015

Troszkę mniej ekscytująca niż poprzednie. Mało akcji i tego co niektórzy czynią jako zarzut dla książek Hassela czyli mega balang, rzeźni, wulgaryzmu i przemocy. Mnie akurat to się podoba w jego książkach gdzie potrafi barwnie i tak często też zabawnie to wszystko podać. Jak pisałem w tej to nudnawo człapią w tym śniegu od czasu do czasu dokładając komuś albo samemu biorąc cięgi. Monotonia. Rozumiem, że Stalingrad był traumatyczny ale o tym to już chyba wszyscy, wszystko, wszędzie, wiedzą:) Nadal to jednak dobra książka i jeszcze nie zraziła mnie do autora i chwyciłem kolejną:)

Łukasz | 2010-07-07
Przeczytana: wrzesień 2009

Brutalność wojny, terror, zidiocenie, fanatyzm dowódców wojsk niemieckich widziane oczami zwykłego żołnierza. Nawet najbardziej dramatyczne sytuacje opisane zostały w sposób dość surowy, tzn. bez dywagacji czy specjalnego skupiania się na wewnętrznych dylematach, ukrytych emocjach, które mogły targać ich uczestnikami. Dzięki temu całość jest jeszcze bardziej dobitna i przekonywująca.
Sven Hasel wszystkie książki napisał na bazie własnych przeżyć. Przymusowo walczył w szeregach Wehrmachtu. Zdezerterował, jednak został schwytany i wcielony do jednostki karnej.

Slawek Michorzewski | 2013-11-28

Przeczytałem sporą część dorobku Hassela. Moim zdaniem ta powieść jest najlepsza. Nie sprawia wrażenia przygód barona Munchausena (tak jak inne powieści) i wydaje się być bardzo realna. Szczerze polecam, zwłaszcza do przeczytania na plaży pośród niemieckich turystów :)

Ksiądz Pistolet | 2014-09-20
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: wrzesień 2014

Jest to książka o umieraniu. O umieraniu na wiele różnych sposobów. Można w niej umrzeć z zimna zamarzając, można zostać "rozmaślonym" przez gąsienice wrogiego czołgu, z przeżarcia nieświeżą żywnością, od kuli (stosunkowo najlżejsza śmierć), stojąc przed plutonem egzekucyjny za dezercję, nie wykonanie rozkazu itp. czy od kuli w tył głowy z nagana oficera NKWD. Wreszcie o umieraniu w człowieku nadziei, że uda mu się wyrwać żywemu z tego całego piekła. I śmierć tej nadziei jest chyba najstraszniejsza w skutkach. Zwięźle napisana, bez zbędnych dywagacji, filozofowania, relacja z pola walki, między rozdziałami poprzetykana, między innymi, epizodami z życia zbrodniarza Theodora Eickego.

Czytelnik_Anonimowy | 2016-05-26

Jest to moja trzecia w kolejności powieść Hassela. Nie żałuję ani sekundy spędzonej przy lekturze. Przyznaję jednak, że jakiś czas temu sięgnąłem po „Generała SS” i po kilkunastu stronach porzuciłem lekturę. Skończyłem ją dopiero po „Legionie potępieńców” i „Towarzyszy broni” i z perspektywy czasu sądzę, że wybór był trafny. Bardzo dobra książka, którą warto przeczytać. Autor jak zwykle szokuje opisem wydarzeń, które niestety w ogromnej części są autentyczne. Powieść jest, w moim odczuciu, nieco bardziej spokojna od pozostałych i plasuje się jako lepsza od „Towarzyszy…” niewiele ustępując „Legionowi”. Pewne zastrzeżenia mam, do jakości tłumaczenia. Nie czepiam się tutaj osoby Juliusza Wilczura-Garzteckiego, bo być może nie jest niczemu winien. Mamy tu do czynienia z francuskim przekładem na polski, a powieść napisano po duńsku. Trochę to kuriozalne i budzi w mnie niesmak, szczególnie, kiedy wielokrotnie czytam słowo „rewolwer” w znaczeniu „pistolet”. Niby to niewielka różnica...

deprywacja | 2012-05-15

niezłe, nawet całkiem niezłe. nie mam pojęcia jak można przeżyć takie piekło... książka warta przeczytania, może nawet polecenia.

ale tłumaczenie, które miałem w rękach było tra-gi-czne. szło się przyzwyczaić, ale stylistyka, czasem nawet składnia zdań - odniosłem wrażenie, że tłumacz z każdym zdaniem miał do czynienia tylko raz i nie poświęcił ani chwili na szlif tekstu.

Harald_Hardrade | 2017-03-25
SOLDIER | 2017-02-11