Monte Cassino

2012-01-10
2009-09-01
Juliusz Wilczur-Garztecki
beletrystyka II wojna światowa Monte Cassino Wehrmacht

Autor przeszedł przez wszystkie okropieństwa wojny. Przeżył i opisał to, w sposób bezpośredni, dosadny, z wisielczym humorem. Jako zwykły żołnierz, który został przeniesiony z obozu koncentracyjnego do karnej jednostki i wysłany na front wschodni. W tej części trafił pod Monte Casino. Po przeczytaniu takiej książki, pozostaje nam ,,modlić" się o pokój. Nie jest to piękna literatura, ale ukazuje nam, bestialstwo wojny i jej bezsens. Straszne sceny mordowania nieprzyjaciół i odnoszenie ran stawia pytanie -czy przywódcy państw wywołujących wojnę zdają sobie sprawę z jej okropieństwa. Co czują młodzi ludzie, którzy tracą życie, lub zostają kalekami.

Z biegiem czasu złe wspomnienia często się zacierają. Najwyraźniej tak jest z autorem. Z książki na książkę wojna staje się po prostu przygodą. Takie jest moje odczucie. Nadal jest dobrze a nawet czasem bardzo dobrze, przygody bohaterów są ciekawe, czasem zabawne jednak robi się już monotonnie i troszkę płasko. Zdecydowanie więcej fikcji literackiej. Wielbicieli etosu żołnierza polskiego może nawet pod koniec trafić szlag:) Z wielbicielami prawdy historycznej też momentami może być podobnie:)
Nadal jednak czyta się fajnie. Imprezka w Rzymie epicka:)

Moim zdaniem jedna ze słabszych powieści Hassela, troszkę za dużo jak dla mnie przesady. Mocna ale napisana tak jakby od niechcenia.

opis walk tak jak widział Sven,bezsens i okrucieństwo!!

opis walk tak jak widział Sven,bezsens i okrucieństwo!!

„Monte Cassino” to kolejna książka Svena Hassela, Duńczyka, który przyjął obywatelstwo niemieckie i w czasie drugiej wojny światowej był żołnierzem Wehrmachtu, służąc głównie w oddziałach karnych.
O ile „Legion potępieńców” czy „Koła terroru” noszą wyraźnie cechy literatury wspomnieniowej, to opowieść Hassela o bitwach na tzw. Linii Gustawa (w tym pod Monte Cassino),jest już zupełną fikcją literacką.

Charakterystyczny styl Svena Hassela – opisy pełne brutalności, przemocy, krwi, zabijania, a często bestialskiego mordowania – nie uległ zmianie, natomiast w „Monte Cassino” pojawiają się już także elementy nieomalże przygodowe, dotyczące choćby wyczynów wesołych wojaków w rzymskich burdelach.

Książka może być całkiem niezłą rozrywką dla miłośników drastycznych opisów w literaturze wojennej, ale do opisywanych w niej wydarzeń nie należy zbytnio się przywiązywać – wiele z nich to po prostu banialuki całkowicie sprzeczne ze źródłami historycznymi.

Książka ta to wytwór wyobraźni autora, bujnej wyobraźni. Postaci w niej wystepujące: Porta, Mały, Legionista czy Barcelona są wulgarni, zdegenerowani, są przesiąknięci wojną w najgorszym znaczeniu tego słowa, regulamin jest dla nich tylko pustym słowem a dyscyplina to coś co ich nie obchodzi. Są bardzo skutecznymi, agresywnymi maszynami do zabijania. Jednak te postaci które na pierwszy rzut oka są odrażające i odpychające są jednocześnie fascynujące i tworzą koloryt tej książki. Nie ma tu wzniosłych haseł o obronie ojczyzny, czy walki w imię idei. Przekaz jest prosty: czy jesteś po tej, czy tamtej stronie wojna zmienia jednakowo, i albo zabiją ciebie, albo ty ich.

Książki historyczne nie każdego zainteresują . Wielu twierdzi, że to nie ich bajka. Jednak " Monte Cassino" to nie źródło wiedzy historycznej lecz czysta fikcja literacka. . Największy światowy konflikt jest tylko tłem i pretekstem do stworzenia bardzo ciekawej opowieści. Sven Hassel już w wieku czternastu lat wstąpił do wojska a potem znalazł się w szeregach niemieckiej armii. Walczył na prawie każdym froncie . Nie było go tylko w Afryce. Napisał 14 powieści, które przetłumaczone zostały na wiele języków. Akcja jednej z nich toczy się we Włoszech podczas ostatniego etapu Wojny. Jest Rok 1944. Armia nosząca nazwę " Karny Batalion Wermachtu" właśnie zakończyła walki na froncie wschodnim. Żołnierze liczą na to , że kolejne zadanie, które zostanie im powierzone będzie nieco łatwiejsze niż te wykonywane poprzednio. Wojsko nie zdaje sobie sprawy z tego iż Włochy to teren na którym będą musieli stoczyć jedną z najsłynniejszych i najtrudniejszych bitew II wojny światowej - Bój pod Monte Cassino. W batalii na szczycie wzgórza po stronie aliantów walczyły również polskie odziały, a konkretnie II Korpus Polski , którym dowodził generał Władysław Anders. To właśnie polscy żołnierze przekroczyli słynną Linię Gustawa.
Jednak autora dużo bardziej niż fakty historyczne interesują wewnętrzne przeżycia postaci przez niego wykreowanych Bohaterowie są jak przystało na niemiecką jednostkę bardzo brutalni, konsekwentni i bezkompromisowi. Zostali oni przedstawieni w sposób ciekawy i barwny. Ciągła walka oraz nieustane konfrontacje z wrogiem nie tylko na froncie ale także poza nim to dla tych ludzi "chleb powszedni". Hassel niczego nie ubarwia, przedstawia wojenną rzeczywistość taką jaką jest w istocie. Wprowadza nas w ten świat opisując partyzanckie walki , koszmar tamtego okresu ale także przygody , które były jego udziałem podczas przepustki. Przekonuje , że wojna to nie zabawa z karabinem w ręku lecz nie kończąca się walka o przetrwanie. Ukazuje ją jako czas w którym nie istnieją żadne zasady ani prawo którego należy w danej sytuacji przestrzegać .Reguły nie obowiązują ,bo tutaj walczy się tylko o jedno-o to by przeżyć i pokonać przeciwnika.
Nawiązanie do faktów historycznych jest dosyć luźne tak naprawdę liczy się coś zupełnie innego.
Sposób prowadzenia narracji i dość specyficzny język powodują , że od książki ciężko jest się oderwać. Natomiast bohaterowie tacy jak Porta, Legionista czy Sven są charakterystyczni i na pewno prędko się o nich nie zapomni. Utwór duńskiego pisarza to książka inna niż myślałam. Po jej przeczytaniu jestem bardzo pozytywnie zaskoczona i mam nadzieję, że inni czytelniczy również będą. Polecam serdecznie .

WITAM. KSIĄŻKĘ SIĘ CZYTA JEDNYM TCHEM. KARTKA ZA KARTKĄ CIEKAWOŚĆ JEST TAKA WIELKA ŻE NIE MOŻNA SIĘ ODERWAĆ.

GORĄCO POLECAM TĘ KSIĄŻKĘ.

Włochy 1944. Żołnierze Karnego Batalionu Wehrmachtu sądzą, że po koszmarze frontu wschodniego, ich kolejne zadania mogą być tylko łatwiejsze. Nie zdają sobie jednak sprawy, że Włochy to nie tylko piękny Rzym, lecz także długie i okrutne walki pod Monte Cassino - jednej z najkrwawszych bitew II Wojny Światowej, w której po stronie aliantów wsławili się polscy żołnierze. Jak we wszystkich swoich powieściach, Hassel zabiera czytelnika na linię frontu, aby mógł się przekonać, jak straszną rzeczą jest wojna.

GORĄCO POLECAM TĘ KSIĄŻKĘ.

Do każdej książki, którą mam przyjemność poznać podchodzę z wielką ostrożnością, głodna słów i przeżyć autora, które wnikają w duszę.
Tym razem dane mi było przejść wojennym szlakiem, który na zawsze wrył się w pamięć..
Każdy ma jakąś ulubioną porę dnia bądź czas w którym najchętniej zajmuje się swoim hobby. Dla mnie najpiękniejszą porą jest poranne czytanie, przy kawie czy śniadaniu. Niemniej jednak książki wojenne od teraz obsadzam w inne ramy czasowe. To zupełnie nie jest tematyka poranka … :)
Dlatego jeśli należycie do osób o wrażliwym żołądku proponuję zmienić swoje przyzwyczajenia :)
Ale do rzeczy...

W zasadzie Hassel nie zaskoczył mnie aż tak bardzo, przeglądając jego życiorys od razu określiłam pewne kryteria, którymi będzie kierował się w swoich książkach. „Człowiek o bogatej przeszłości „ niejeden tak by powiedział. Może to właśnie dlatego opowieść o żołnierskim trudzie czyta się tak swobodnie. Oczywiście nie jest to książka historyczna, która podaje określoną liczbę i określone fakty. Istnieją główne wątki a całość tak doskonale zharmonizowana że właściwie dlaczego nie miałoby nie mieć miejsca? Wojna jest okrutna, wojna bez zasad, odarta z resztek człowieczeństwa...

Pokusy i cierpienie, adrenalina która pulsuje w skroniach w napadzie dzikiego szału.. Czas, gdzie nic się nie liczy, nawet to po której jest się stronie, walczysz nie o ojczyznę ale o własne życie.

Przeczytałam tą książkę, tak inną od wszystkich, pełną grozy i współczucia..
i nie mogę przestać o niej myśleć... wciąż znajduję się pod Monte Cassino, wśród szczurów bez sierści i odgłosu spadających bomb.. widzę dziecko z nasionkami w kieszeni, będące szpiegiem... widzę wiszące ciała na gałęzi drzew i trupy w leju po bombie.... to wszystko jest tak realne, aż za bardzo..

Z niecierpliwością sięgam więc po kolejną wydanie Hassela by doświadczyć uczuć na tyle silnych na ile pozwalają jego książki...

Na samym początku warto wspomnieć, że książka Hassela to czysta fikcja literacka , dla której II woja światowa oraz bitwa pod Monte Cassino stanowią tło. Zanim przeczytałam książkę poszperałam trochę w internecie i dowiedziałam się trochę o autorze. Przede wszystkim jest bardzo kontrowersyjnym autorem, któremu zarzuca się zbyt brutalne i dość skrzywione przedstawianie wojennej rzeczywistości. Czy tak jest faktycznie? Fakt, nawiązania do faktów są dość luźne, a bohaterowie , co tu ukrywać są cholernie brutalni wręcz sadystyczni , czasami wręcz obsceniczni. No ale czego innego można spodziewać się po karnej jednostce, w której służył dość szemrany element. Według Hassela była to jednostka "do wszystkiego" i tak została przedstawiona .
Czy mi to przeszkadzało? Wbrew pozorom nie. Książkę czytało się jednym tchem dzięki bardzo dobrze poprowadzonej narracji i specyficznemu językowi. Styl pisarza na długo pozostawia ślady w pamięci. Jeżeli chodzi o bohaterów to choć poniekąd obrzydliwi są świetnie wykreowani. Długo będę pamiętała Portę , Małego, Legionistę, Starego i Svena. Tak charakterystycznych bohaterów raczej nie sposób zapomnieć.
"Monte Cassino" była książką zupełnie inną niż się spodziewałam. Dzięki dość specyficznemu podejściu autora do historycznych faktów nie musiałam skupiać się na przypisach mówiących o zgodności z historią.
Książka choć , u bardziej wrażliwych czytelników może spowodować zgorszenie mnie o dziwo przypadła do gustu. Polecam miłośnikom gatunku , którzy nie przywiązują uwagi do zgodności z historycznymi faktami.
Źródło recenzji http://moniczyta.blogspot.com/2012/02/monte-cassino-moje-pierwsze-spotkanie-z.html

• II wojna światowa
  • Historyczne