Zgłosuj na książki roku 2017

Blood Red Snow. The Memoirs of a German Soldier on the Eastern Front
978-83-7731-108-0
historia
adin

Wspomnienia żołnierza 24. Dywizji Pancernej, który po zakończeniu szkolenia trafił na front w październiku 1942 roku, gdy jednostka walczyła pod Stalingradem, i przeszedł cały jej szlak bojowy, aż do walk nad Wisłą w sierpniu 1944 roku, kiedy to po raz kolejny został ranny. Następnie brał udział w walkach w Prusach Wschodnich, m.in. w odbiciu Nemmersdorfu, którego mieszkańcy zostali zmasakrowani przez Armię Czerwoną. Później otrzymał przydział do Korpusu Pancernego Großdeutschland, a końca wojny, lecząc się z kolejnej rany, doczekał w Sudetach. Wraz z innymi rannymi został przez Amerykanów wydany Rosjanom i jedynie własnej pomysłowości oraz determinacji zawdzięczał uniknięcie wywózki na Syberię.
Odznaczony Żelaznym Krzyżem I i II Klasy, Nahkampfspange II Klasy (Srebrną Odznaką za Walkę Wręcz), przyznawaną za co najmniej 30 dni walki wręcz, oraz złotą Verwundetenabzeichen (Odznaką za Rany najwyższego stopnia) przyznawaną m.in. za odniesienie pięciu ran.

źródło opisu: http://www.vesper.pl

źródło okładki: http://www.vesper.pl

Łukasz | 2012-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2012

"Wojna jest wspaniała, według tych którzy nigdy jej nie zaznali"

Zdarzało mi się spotykać z opinią że tego typu książki w których zawarte są wspomnienia zwykłych żołnierzy walczących podczas IIWŚ są niewarte uwagi bo nie ma w nich nic wartościowego. Nawet te osoby nie wiedzą jak bardzo się mylą. To właśnie ze wspomnień, napisanych często bardzo chaotycznie możemy poznać prawdziwe oblicze wojny, nie to o którym się mówi. W którym dominuje bohaterstwo, poświęcenie za ojczyznę i męstwo, ale to oblicze w którym panuje śmierć, cierpienie, bród, łzy i krew. Ta książka potwierdza w całości przytoczone na początku słowa, bo prawdziwa wojna jest tam gdzie przelewana jest krew, panuje chaos, a nie w ciepłym sztabie z którego wydawane są rozkazy.

Przechodząc do samej książki muszę powiedzieć że na początku miałem do niej pewien dystans. Kupiłem ją w sumie "w ciemno", nic wcześniej o niej nie wiedząc. Spodziewałem się nudnej, dziennikowej relacji, dzień po dniu, pełnej...

Artem | 2017-03-11
Przeczytana: 01 marca 2017

Książka jest genialna, nie jest to arcydzieło literackie gdyż składa się ona z zapisków zwykłego żołnierza a nie pisarza co jest bardzo dużym plusem, pozwala to poczuć jej autentyczność. Dla wielu dużym plusem będzie również brak polityki a jedynie zapiski przeżyć i wydarzeń których autor był świadkiem. Książka daje do myślenia ponieważ w wielu opisywanych sytuacjach jasne jest, że autor przeżył tylko dzięki szczęściu i równie dobrze mógłby zginąć zamiast osoby która była obok niego.
Są też postacie które możemy nawet znienawidzić i jak sam autor miał podobne odczucia ale z czasem i gdy pewne wydarzenia będą mieć miejsce zaczynamy się jednak zastanawiać, że może jednak mimo tego że wcześniej uważaliśmy ich za zbrodniarzy to jednak coś w tym jest i może jednak mają racje? Podobnie jak sam autor, wojna nie jest czarno-biała i tutaj właśnie jest podobnie, nie ma tu ukazywania propagandy, że Rosjanie czy Niemcy są dobrzy a ci drudzy nie, jeżeli jakiś oficer dobijał rannych to autor o...

jarr74 | 2013-10-03
Przeczytana: 2013 rok

swój obowiązek”

Nakładem wydawnictwa Vesper ukazały się przejmujące wspomnienia Guntera Koschorrka żołnierza 24. Dywizji Pancernej Wehrmachtu (później Korpusu Pancernego Grossdeutschland) spisane po wojnie z zapisków które autor robił przez lata swojej służby w niemieckiej armii. Wraz z nim przejdziemy cały szlak bojowy od października 1942 roku przez ZSRR, Włochy, Rumunie, Prusy Wschodnie, Polskę aż upadek III Rzeszy w roku 1945, który zastał naszego bohatera leczącego rany w Sudetach.

To bardzo osobista i niezwykle emocjonalna próba rozliczenia się autora ze swoją bolesna i traumatyczną przeszłością. Dla nas Polaków o tyle ciekawa iż mamy okazje spojrzeć na toczące się wydarzenia oczami żołnierza wrogiej armii i z jego perspektywy ujrzeć ten najkrwawszy konflikt XX wieku. To pokazany w wielu aspektach, obdarty z patosu i filmowego heroizmu, brutalny obraz wojny i tego co potrafi uczynić ona z człowiekiem. To opowieść o tym, jak szumne, krzykliwe, nazistowskie i...

Karol | 2014-01-14
Przeczytana: 01 marca 2013

Jedna z lepszych książek o tematyce II Wojny Światowej jaką miałem okazję czytać. Obraz nędzy i rozpaczy życia na froncie wschodnim widziany oczami jednego ze znienawidzonych niemieckich żołnierzy. Książka wyraźnie ukazuje tu pewien bardzo ważny aspekt - to już nie była walka dla III Rzeszy, Hitlera itp. - tu chodziło po prostu o przetrwanie.

Co ważniejsze ukazana jest "transformacja" poglądów i spojrzenia na świat (aspektu wojny jako takiej) głównego bohatera, który jest przede wszystkim CZŁOWIEKIEM. Tak jak każdy inny "bohater" i "anty bohater" tamtych okrutnych czasów.

Szczerze polecam każdemu, kto ma ochotę przyjrzeć się tematyce II Wojny Światowej z nieco innej (niż poprawnej politycznie) perspektywy.

| 2014-02-09

Pierwsza książka jaką przeczytałem w całości !! Bardzo emocjonująca i przyciągająca uwagę czytelnika, aż nie chce się oderwać od kolejnych stron !! Świetny obraz walki widziany przez żołnierza niemieckiego na pierwszej linii, oddaje prawdę różniącą się od spisów generałów i innych historyków. Warto przeczytać !!

Dekker | 2015-11-23
Przeczytana: 22 listopada 2015

Autor opisuje swoje walki na froncie wschodnim takie jakie były. Bardzo dobra książka, którą szybko się czyta. Po tej lekturze inaczej spojrzy się na niemieckich piechociarzy. Polecam!

Krzysiek | 2015-11-17

Książkę czyta się przyjemnie, pomimo dość ciężkiego tematu. Napisana prosto, i co jest dla mnie ogromnym plusem, bez jakiegokolwiek gloryfikowania którejkolwiek ze stron.

Cesar | 2016-03-17
Przeczytana: 17 marca 2016

Cztery gwiazdki jedynie za walor autentyczności. Książka już po pierwszej ćwierci nużąca, nieciekawa, nic nowego nie wnosi. Liczyłem, że przeczytam coś ciekawego o wojnie widzianej oczami niemieckiego żołnierza. Niewiele ciekawego.
Nie wiem, kto miał robić korektę i dlaczego tego nie zrobił. Przy następnej korekcie proszę o uwzględnienie drobnej rady: jak komputer podkreśla na czerwono, to znaczy, że widzi błąd. Warto reagować. Gorzej, że części błędów komputer nie widzi, dlatego czytelnik dostaje do ręki coś strasznego...

Kinga | 2013-10-14
Przeczytana: 14 października 2013

Jak na relacje z frontu zwykłego żołnierza, bardzo dobrze napisana.
Wydarzenia ciekawe, ale znane, dla mnie przynajmniej.
Musze przyznać, że przeczytanie jak wyglądała walka na froncie po stronie niemieckiej, było nowym doświadczeniem i cieszę się, że miałam okazję poznać również niemieckie postrzeganie II wojny światowej, mimo że z punktu widzenia żołnierza, a nie fanatycznych szefów sztabu.

Kinga | 2017-11-06
Przeczytana: 05 listopada 2017

Piękna książka, do której z pewnością będę wracać.
Pozwala lepiej zrozumieć realia wojny, a przez co zmienić nasze jej postrzeganie na wielu poziomach.
Jest tym ciekawsza, iż napisana przez Niemieckiego żołnierza.
Zmienia perspektywę.