Krwawy śnieg

Blood Red Snow. The Memoirs of a German Soldier on the Eastern Front
978-83-7731-108-0
historia
adin

Wspomnienia żołnierza 24. Dywizji Pancernej, który po zakończeniu szkolenia trafił na front w październiku 1942 roku, gdy jednostka walczyła pod Stalingradem, i przeszedł cały jej szlak bojowy, aż do walk nad Wisłą w sierpniu 1944 roku, kiedy to po raz kolejny został ranny. Następnie brał udział w walkach w Prusach Wschodnich, m.in. w odbiciu Nemmersdorfu, którego mieszkańcy zostali zmasakrowani przez Armię Czerwoną. Później otrzymał przydział do Korpusu Pancernego Großdeutschland, a końca wojny, lecząc się z kolejnej rany, doczekał w Sudetach. Wraz z innymi rannymi został przez Amerykanów wydany Rosjanom i jedynie własnej pomysłowości oraz determinacji zawdzięczał uniknięcie wywózki na Syberię.
Odznaczony Żelaznym Krzyżem I i II Klasy, Nahkampfspange II Klasy (Srebrną Odznaką za Walkę Wręcz), przyznawaną za co najmniej 30 dni walki wręcz, oraz złotą Verwundetenabzeichen (Odznaką za Rany najwyższego stopnia) przyznawaną m.in. za odniesienie pięciu ran.

źródło opisu: http://www.vesper.pl

źródło okładki: http://www.vesper.pl

Daniel | 2019-09-22
Przeczytana: 22 września 2019

Ciekawa książka, ciekawie opisująca rzeczywistość wojenną i sytuację w jakiej znaleźli się żołnierze niemieccy na wschodzie. Pokrywa się ze wspomnieniami opisanymi w "Sołdacie" żołnierza radzieckiego ze wschodniego frontu. Niestety czytając te wspomnienia mam nieodparte wrażenie że autor się wybielał, jednak jest to moja subiektywna opinia. Warto przeczytać.

DarkoNebrasca | 2019-09-19
Przeczytana: 2016 rok

Klimat walk na froncie wschodnim IIWŚ, historia widziana oczami niemieckiego żołnierza. Wartka akcja wojenna, bardzo ciekawie opowiedziana, fani gatunku powinni być w pełni usatysfakcjonowani!

Píotr | 2019-07-30
Przeczytana: styczeń 2019

Barwna i niezwykle wciągająca, bardzo barwne i autentyczne opisy walk i okrucieństwo frontu wschodniego

Marcin_zielony | 2019-04-15
Przeczytana: 02 kwietnia 2019

Polecam!
Książka bardzo interesująca. Ukazująca realia tamtych wydarzeń. Widać, że dużo przeszedł ten żołnierz, a zarazem miał dużo szczęścia. Jak kogoś interesuje tematyka IIWŚ i front wschodni to gorąco polecam!

Xyz | 2019-02-01

Spisana w formie pamiętnika historia żołnierza niemieckiego walczącego na Froncie Wschodnim. Książka ciekawa i dobrze się czyta .....polecam

Bartosz | 2018-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2018

Dziennik, który opowiada o życiu żołnierza na froncie wschodnim podczas II Wojny Światowej. Czy jest to dobra książka? Trudno to określić. Są to wspomnienia, a tych nie wypada oceniać. Jest to z pewnością poruszające świadectwo przeżytego dramatu. Tragedia opisana dzień po dniu. Pamiętnik, który pokazuje że nie każdy ze człowiek swastyką na mundurze to urodzony morderca i bezduszne zwierzę bez uczuć. Ale przede wszystkim jest to książka ukazująca dramat tamtych czasów.

Czyta się ją szybko i (o ile można tak to nazwać) przyjemnie. Bardzo wciąga i czytając, byłem ciekaw każdej następnej strony. Ukazuje chwile straszne, tragiczne, ale także i te radosne. Rozdziały podzielone na dni, znacznie ułatwiają czytanie.

Tak, to zdecydowanie bardzo dobra książka. Ukazuje historię od tej drugiej strony. Zdecydowanie warto poświęcić na nią te 2 - 3 wieczory.

Łukasz Świerczewski | 2018-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2018

Świetna, bardzo podobna do "Zapomnianego żołnierza". Opowiedziana bez ideologicznych naleciałości i wybielania się. W czasie czytania można zrozumieć co kierowało zwykłymi niemieckimi szeregowcami. POLECAM

Bullshit_detector | 2018-10-30
Przeczytana: 30 października 2018

Z czytaniem książek o wojnie jest trochę tak jak z samą wojną. Po jakimś czasie człowiek staje się coraz bardziej obojętny na bezmiar śmierci i ludzkiego cierpienia. Prawdę mówiąc, wbrew tytułowi, krwawych opisów nie ma w tej książce aż tak wiele.

Wspomnienia Koschorrka to klasyczny dziennik "okopowy". Pod koniec II WŚ autor zjeździł ze swoją armią pół Europy (był nawet w Łodzi). W wieku niemal nastoletnim przeżył więcej niż niejeden "normals" przez całe życie w latach pokoju.

Mimo wszystko jakoś nie potrafiłem w pełni współczuć żołnierzowi armii niemieckiej. Akurat my, Polacy, dobrze wiemy, że, zwłaszcza wtedy, świat nie składał się wyłącznie z dobrych Niemców.

budgie | 2018-08-28
Przeczytana: czerwiec 2018

"Ale kiedy wreszcie ludzie zrozumieją, że każdy z nas może zostać zmanipulowany przez żądnych władzy osobników znających sposoby zmotywowania masy i wykorzystania ich do własnych celów? Trzymają się zawsze na uboczu, tam gdzie bezpiecznie, i bez wahania poświęcą każdego w imię patriotyzmu. Czy ludzkość kiedykolwiek będzie w stanie im się przeciwstawić, czy też wszyscy, którzy polegli w walce, zginęli na próżno, a ich poświęcenie zostanie zapomniane?"

Wspomnienia niemieckiego żołnierza, który walczył w latach 1942-45 na froncie z Rosjanami.

Książka napisana jest bardzo prostym językiem, bez zbędnych ozdobników. Opisywane wydarzenia, których Koschorrek był uczestnikiem potwierdzają, że wojna dla zwykłych żołnierzy była jedynie walką o przetrwanie. Mimo, że na szkoleniach rekruckich do skutku wpajane były im hasła, aby walczyć za Wodza, Naród i Ojczyznę, to na polu bitwy, jakiekolwiek idee nie miały już znaczenia.

"Dopiero gdy przez kilka dni nasłuchaliśmy się krzyków rannych,...

dobrywybór | 2018-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2018

Zapiski wroga. Niektóre wydarzenia opisane w tej książce mogą być dla nas szokujące i ciężkie do przełknięcia, gdyż to Polska była najbardziej pokrzywdzoną stroną podczas wojny, a tymczasem w książce przeczytamy z jakimi trudami zmagał się żołnierz niemiecki. Poznamy motywy, dlaczego brał udział w walce. Podchodząc do tej książki jako literatury wojennej, dostaniemy sumienny opis walk na froncie wschodnim. Natomiast książka jako reportaż z IIWŚ może w nas wywołać mieszne uczucia.