Widziałem jak umierają

Blitzfreeze
978-83-89700-89-6
wojna, Wermacht, front, wschodni
historyczna

Powieść oparta jest na wstrząsających przeżyciach autora z czasów jego służby w jednostce karnej Wehrmachtu. Walczył w Polsce, Rosji, Włoszech i Francji. Ranny osiem razy. Książki zaczął pisać w czasie pobytu w obozie jenieckim. "Widziałem jak umierają" opisuje przygody grupy żołnierzy z niemieckiego karnego pułku pancernego w czasie II Wojny Światowej. Sven Hassel przedstawia obraz kampanii...

"Widziałem jak umierają" opisuje przygody grupy żołnierzy z niemieckiego karnego pułku pancernego w czasie II Wojny Światowej. Sven Hassel przedstawia obraz kampanii w Rosji, bezsensowne okrucieństwo, bezduszność dowództwa i bezradność jednostki wobec przemocy machiny wojennej. Autor i jednocześnie jeden z bohaterów, z pochodzenia Duńczyk, który znalazł się w wyniku splotu przypadków życiowych w szeregach Wehrmachtu, jest wnikliwym obserwatorem działań bojowych i życia na froncie. Był osiem razy ranny i zakończył wojnę w stopniu porucznika.

Widziałem jak umierają jest przejmującym opisem doświadczeń i wrażeń autora, a nie bezduszną pracą historyczną.

Meszuge | 2017-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2017

Autor, Duńczyk z niemieckim rodowodem, na własne życzenie przyjął obywatelstwo niemieckie i powołany został do wojska. W czasie wojny, za próbę dezercji, Hassel został przeniesiony do jednostki karnej Wehrmachtu.

Tym razem doborowa banda niemieckich psychopatów (Joseph Porta, Wolfgang Creutzfeld – Mały, Willie Beier – Stary, Alfred Kalb – Legionista i inni), członków nigdy nie istniejącego, 27. Pułku Pancernego, walczy gdzieś za kołem podbiegunowym z Rosjanami, Finami i reniferami, ale też dokonuje brawurowego sabotażu w… Moskwie.

Jest to dziesiąta książka tegoż autora, więc już dawno się zorientował, że można sporo zarobić, tworząc takie niestworzone historie.

Sławomir | 2015-05-22
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 21 maja 2015

Świetnie napisana książka w mroźnym klimacie rosyjskiej zimy:) Mimo, iż po przeczytaniu kilku wcześniejszych pozycji z dorobku autora nic mnie nie zaskoczyło i specjalnie nie uwiodło to nadal jest to fajne czytadełko. Jak zwykle flaki latają gęsto, trup się ściele, Porta opowiada świetne dykteryjki, Mały wszystkich chce zatłuc. Fajny męski klimacik. Można się poczuć jak wśród kumpli. Lubię miejsca gdzie humanizm jest tylko durnowatym frazesem:)

Insus | 2018-03-18
Przeczytana: 18 marca 2018

"Wyciągnij cholerny palec z twego zadka, ty nazistowski nadczłowieku! Za tym cholernym szczytem górki jest cały półmisek gotowanych swastyk, czekających na ciebie jako danie specjalne...". Mistrzostwo.

Loke | 2017-11-17
Tomek | 2017-08-13