Spartanin

Wydawnictwo: Książnica

Autor trylogii o Aleksandrze Wielkim, opowiada porywającą historię dwóch braci, Spartan, rozdzielonych we wczesnym dzieciństwie. Brytos, zdrowy i silny, ma zostać wojownikiem, zaś kulawego Klejdemosa, zgodnie z surowym spartańskim prawem, porzucono w górach wilkom na pożarcie. Tam znajduje go helota, nadaje mu imię Talos i wychowuje jak syna. Talos uczy się pasterstwa, poznaje legendy i wprawia się do walki. Bracia dorastają nie wiedząc nawzajem o swoim istnieniu, lecz wkrótce los splata na dobre ich drogi. Choć jeden jest wojownikiem, a drugi sługą, ramię w ramię walczą z Persami w wąwozie Termopile. Talos dowiaduje się ostatecznie o swoim spartańskim pochodzeniu i jego lojalność wobec helotów jest wystawiona na próbę.

Serafin | 2010-03-29

Książka kupiona dla hecy, bo kolega też kupił a była w promocji. Książka którą zacząłem czytać podczas wieczornego powrotu busem do domu. Książka którą zacząłem czytać o 19 a o 23 przerwałem bo rano musiałem wstawać... Świetna książka. Doskonale opisuje realia życia w Sparcie, dramat życia helotów i codzienność w domach arystokracji. Manfredi z lekkością przenosi się z wiejskich chat do arystokratycznych rezydencji a z nich na wielkie pola bitew. Bardzo dobrze czuje się opisując zwykłe codzienne sprawy jak i dworskie intrygi i spiski.
To bardzo dobra książka w sam raz żeby oderwać się od jakiegoś ciągu fantasy albo czegokolwiek innego.

Fidel-F2 | 2016-11-08

Żadne epokowe dzieło, ale czyta się miło. Autor ponoć jest fachowcem od starożytności więc drobiazgi życia codziennego brałem za dobra monetę. Historycznie - I i II wojna perska. Delikatnie posmarowane greckim realizmem magicznym.

malynosorozec | 2016-04-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, historia, 2016
Przeczytana: 29 kwietnia 2016

„Głęboko wszakże jestem przekonany, że tylko rozpaczliwy czyn może wyciągnąć człowieka z rozpaczliwej sytuacji”*.

Opowieść o wielkiej Sparcie, w której bycie wojownikiem stanowiło jedyną możliwość dla jej mieszkańców płci męskiej. Jeśli dziecko nie nadawało się do takiego życia, zgodnie z prawem porzucano je w lesie na pewną śmierć. Taki los spotyka Klejdemosa – niemowlaka z chromą stopą. Jest on jednak silny, zanim znajdą go wilki, jego płacz usłyszy żyjący nieopodal stary helota, który z sobie tylko znanych powodów przygarnie go i nada mu imię Talos. Chłopiec dorośnie wśród niewolnych mieszkańców Grecji, nie wiedząc, że w niedalekiej Sparcie żyje jego prawdziwa rodzina.

Oczywiście kiedy już osiągnie pełnoletniość, spotka swojego brata, odezwie się w nim zew krwi i w końcu będzie musiał zdecydować, czy jest jednym z tych, którzy przygarnęli go ofiarując miłość, czy jednym ze Spartan, którzy takich jak on skazują na pożarcie przez wilki.

Wszystko dzieje się w czasach, gdy...

Anteros | 2017-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2017

Nie jest to dokładnie moja bajka, ale nie mogę odmówić autorowi sprawności w opowiadaniu jak i wiedzy historycznej. Książkę czyta się szybko, nie ma jakiś dłużyzn. Zwarta i klarowna opowieść.
To historia dwóch, rozdzielonych braci, potomków spartańskiej rodziny arystokratycznej. W tle obyczaje spartańskie, wojna z Persami, Leonidas i Termopile.
Jakby ktoś szukał odpowiedniej lektury na plażę w Grecji podczas wakacja to jest idealna propozycja.

Antoniuss | 2014-03-01
Przeczytana: 2011 rok

Pomysł na fabułę był świetny (porzucony Spartiata, walka ,,300” o Termopile, walka o wolność Helotów), niestety, w tak krótkiej powieści nie da się przedstawić tak długiej historii i zbyt szybka akcja jest rwana, chaotyczna i niespójna. Dla odmiany, dialogi są za długie. Zmarnowany potencjał.

asiasso | 2012-02-29
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 29 lutego 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przepiękna książka! O dumie, honorze i odwadze. Cudowna! Jestem zachwycona! Wódz, który oddał życie za swój lud, Dwuimienny, Syn Dwóch Narodów. Jestem zachwycona, już dawno nie miałam do czynienia z tak dobrą książką!

Maciek Zadrożny | 2014-01-12

Po prostu bardzo dobra lektura, której oprócz końcóki trudno cokolwiek zarzucić.

Demmix | 2013-08-11
malbik | 2012-12-29

Kupiłam ją za bezcen, była w promocji i dość długo się za nią zabierałam. Nie potrafiłam się do niej przekonać przez bardzo długi czas. Książki wydane przez "Książnicę", nie mogą być przecież na poziomie tych wydanych przez "Znak".
Och, jak bardzo się myliłam! Fantastyczna powieść i ze szczyptą fantastyki, źdźbłem przygody oraz cudownym tłem historycznym.
Pozycja godna uwagi, dobrze napisana, powieść tworzy logiczna całość.
Polecam!

malcinek | 2013-02-05

Zaskoczony byłem autorem i książką. Od zawsze interesowała mnie historia. A tu proszę połączenie fikcji literackiej i hostorii i to moim zdaniem całkiem niezłe połączenie. Historia jak z 300, walki wychowanie wojownika, przyjaźń, zdrada. Przyjemna literatura na jesienne wieczory.