Dziennik 1920

Tłumaczenie: Jerzy Pomianowski
Wydawnictwo: Wydawnictwo Książkowe "Twój Styl"
6,83 (63 ocen i 15 opinii) Zobacz oceny
10
2
9
4
8
13
7
22
6
13
5
5
4
3
3
0
2
0
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Dniewnik 1920
data wydania
ISBN
9788389533685
liczba stron
184
język
polski

Prawda o wojnie polsko-bolszewickiej. Grzmiące hurra , Polacy rozbici, jedziemy na pole bitwy, drobniutki Polaczek przebiera polerowanymi paznokciami wśród rzadkich włosów na różowej głowie, odpowiada wymijająco, wykręca się, mamrocze, no, owszem. Szeko natchniony i blady: mów, jaką masz rangę ja, zmieszał się, jestem czymś w rodzaju chorążego, oddalamy się, tamtego odprowadzają, za jego...

Prawda o wojnie polsko-bolszewickiej. Grzmiące hurra , Polacy rozbici, jedziemy na pole bitwy, drobniutki Polaczek przebiera polerowanymi paznokciami wśród rzadkich włosów na różowej głowie, odpowiada wymijająco, wykręca się, mamrocze, no, owszem. Szeko natchniony i blady: mów, jaką masz rangę ja, zmieszał się, jestem czymś w rodzaju chorążego, oddalamy się, tamtego odprowadzają, za jego plecami chłopak o przyjemnej twarzy repetuje broń, ja krzyczę towarzyszu Szeko! Szeko udaje, że nie słyszy, jedzie dalej, wystrzał, Polaczek w kalesonach pada w drgawkach na ziemię. Żyć się odechciewa, mordercy, niesłychana podłość, przestępstwo.

 

źródło opisu: fragment książki

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (137)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1307
ReginaInferna | 2018-10-11
Przeczytana: 09 października 2018

Na siłę rażenia tego dokumentu składają się trzy czynniki.

Forma - dziennik, nie pamiętnik. Co daje gwarancję, że na treść relacji nie ma wpływu czas, który upłynął od wydarzeń. Nie ma filtrów: dystansu emocjonalnego, luk w pamięci, celowych niedopowiedzeń. Dziennik ma formę krótkich zapisków, to notatki, migawki, zaznaczenia pod przyszłe dzieła.

Treść – relacja ze szlaku bojowego 6 dywizji Konarmii od 3 czerwca do 15 września 1920 roku. Ogólne bezhołowie i okrucieństwo. Każda gorzelnia to niebezpieczeństwo dla armii. Krasnoarmiejcy nie szanują nawet swoich koni. Ciągle i wszystko rabują. „Idiotyczne bluzgi, przy tym raz po raz. Inne słowa, jakby nudne, nie przechodzą im przez usta.” Prymitywna, okrutna masa, niszcząca wszystko, co stanie na drodze. Zadręczeni jeńcy i „tępa nienawiść przesłuchujących”, udręczona ludność cywilna, spustoszone wsie i miasta. Krwawe dzieło, a on w tym wszystkim.
„Czemu więc oni wszyscy są tu na tej wojnie? Wszystko to bezwiedne, siłą bezwładu, bez...

książek: 2194

Czytałem to w innym wydaniu - dwa w jednym - Armia Konna i Dziennik 1920. Nie jest to jakaś porywająca, lekka lektura, nie czyta się łatwo ale warto poznać spojrzenie na "kamień milowy" naszej historii oglądany z drugiej strony frontu. Świetnie ujął to Jerzy Gondowicz w swojej recenzji II - poszerzonego - wydania:"To jakby dziennik zagończyka Dżyngis-chana. Jedynego, który zdaje sobie sprawę, jak dzikim jest barbarzyńcą". Za tę świadomość zapłacił autor, za czas jakiś cenę najwyższą, ginąc z ręki tego samego oprawcy, który w 1940 roku osobiście rozstrzeliwał polskich oficerów

książek: 49
_B_ | 2012-10-22
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 2007 rok

Fascynująca seria zapisków, w której autor oficer armii Budionnego, dał akt wielkiej odwagi. Bo odwagą, gdy niewidzialny kat utopijnego państwa czeka, by wystrzelić zza węgła, było napisać o tym, że Sprawa, o jaką bój z Polakami się toczy nie jest wcale taka wielka. Że dla młodych ludzi wciągniętych w wojenny magiel skończy się to traumą, gdy codzienną, mrówczą wędrówkę, słabo wyekwipowani muszą kończyć zabójstwami rówieśników po polskiej stronie. Liczne opisy degrengolady frontowej i rozwiązłości bolszewickich wojaków brzmią profetycznie w świetle tego co się stało na ziemiach wyzwalanych przez RKKA ponad 20 lat później.

Gdzieś w tym wszystkim są fragmenty, które dają człowiekowi nadzieję. Rozpacz po stracie konia, nazwanie bezimiennego trupa armii Piłsudskiego "bratem". Babel wie co pisze, gdy wspomina o tym, że niosąc idee państwa totalitarnego przynieśli ziemiom, które odwiedzili także wielką stypę. Książka jest pięknym opisem próby - nieraz rozpaczliwej - zachowania resztek...

książek: 373
Zbigniew_Malinowski | 2018-01-05
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 03 stycznia 2018

"Armię konną" Babla mam w planie od dłuższego czasu ale traf chciał, że najpierw wpadł mi w ręce dziennik z 1920 roku. Pisarz był korespondentem przy jednej z dywizji armii Budionnego a potem także kronikarzem tejże dywizji. Widział więc walki ale rzadko od strony uczestnika zazwyczaj od strony zaplecza. Dziennik pisany jest często na kolanie, kiedy uda się wyrwać pół godziny, żeby coś zanotować. Czasem jest więcej czasu i wtedy autor ma możliwość rozpisania się ale zazwyczaj są to zwykłe notatki, krótkie zdania, równoważniki zdań, często pojedyncze słowa. W zadziwiający sposób forma tego dziennika przypomina mi aktualne teksty hiphopowe i jestem pewien, że zdolny artysta mógłby to zaśpiewać. Ale tak jak w nawijaniu hiphopowym z takich urywanych półzdań udaje się zbudować całkiem wyraźne obrazy. I te obrazy są chyba jeszcze wyraźniejsze i bardziej drastyczne niż wypracowana literatura. Wystarczy inny podział tekstu i mamy:

"Rosyjska plaga, okropność!
Łykają tłuczony kryształ, piją...

książek: 116
Janusz Watut | 2018-10-13
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 13 października 2018

"Babel oszukiwał czytelników swoich opowiadań wojennych, mieszając fakty z fikcją, dzięki czemu powstał żywy, lecz w dużej mierze fałszywy obraz rzeczywistości. Wbrew temu, co sądzili wcześniejsi krytycy, nie mamy do czynienia ze zwyczajnym reportażem, co można wykazać, porównując tekst ze szczegółowymi zapiskami w dzienniku. Czytając opowiadania, wielokrotnie odnosimy wrażenie, że Babel brał udział w bitwach wraz z kozakami Budionnego i był naocznym świadkiem ich perypetii i okrucieństw. Tymczasem dziennik pokazuje jednoznacznie, że na ogół przebywał z dala od centrum zdarzeń. Zauważyłem też, że Babel często przekręcał fakty, na przykład mylił nazwy rzek Zbrucz i Słucz. Po namyśle stwierdziłem jednak, że nie są to po prostu błędy, lecz zręczna strategia: Babel upiększał, przestawiał i naginał fakty po to, żeby uzyskać oczekiwany efekt narracyjny."

książek: 678
Tamanna | 2016-05-04
Na półkach: Przeczytane, Rosja

Niedawno w naszym domu znowu pojawiło się wspomnienie o Isaaku Bablu. Za sprawą filmu "Pewnego razu w Odessie", którego bohaterem był prawdziwy bandyta odeski zabity przez bolszewików Miszka Japończyk. Był on prototypem bablowskiego bohatera Beni Krzyka w "Opowiadaniach odeskich".

Izaak Babel urodził się w Odessie. W żydowskiej rodzinie. Czterdzieści pięć lat później rozstrzelano go w Moskwie. Urodził się jako trzeci syn kupca żydowskiego w dzielnicy odeskiej Mołdawance, którą potem rozsławił w "Opowiadaniach odeskich". Mołdawanka w tym czasie była Wieżą Babel narodów: Ukraińców, Mołdawian, Bułgarów, Greków, Ormian, Rosjan i Żydów. Oprócz Odessy ważnymi miejscami ze względu na naukę był w jego życiu ukraiński Nikołajew, Kijów, Petersburg (mimo, że Żydom w tym czasie nie wolno było osiedlać się w stolicy, Babel miał zgodę na czas nauki). Zaczął publikować opowiadania i rewolucja 1917 przeszkodziła w osądzeniu go z powodu pornografii i literackiego zamachu na podstawy ustrojowe...

książek: 1767
Czechożydek | 2018-04-11

Warto, zdecydowanie warto. Chociażby dla porównania z tym, czego nas uczono w szkołach na temat wojny polsko-bolszewickiej.
Nigdy nie jest tak, że konflikty są czarno-białe.

książek: 2851

Ocena książki jest bardzo umowna. Podkreślam, że nie należy jej przenosić na całego Babla, którego zresztą dopiero zamierzam poznać. Otóż "Dziennik 1920" to niestety nie jest dziennik. To bardzo porwane zapiski z frontu, tylko w części mające postać pełnych zdań. Prawda, w tych zdaniach czuć już ogromny talent, ale jednak fragmentaryczność (zrozumiała w takich okolicznościach) sprawia, że jako dzieło literackie książka traci sporo wartości. Jej sława wynika z czynników pozaliterackich (bo właściwe dzieła Babla to Opowiadania odeskie i Armia Konna), a konkretnie historyczno-politycznych. Otóż waga tych czynników jest mniejsza dla mnie niż dla pokolenia moich rodziców i dziadków. Fakt, że Babel zdobył się na obiektywizm, tzn. potrafił krytycznie spojrzeć na swoją armię (Czerwoną) i dostrzec w polskim panu człowieka, a nie znienawidzonego oprawcę, zdobył mu z miejsca poczesne miejsce w sercach Polaków. I faktycznie, w tamtych czasach taka postawa to była wielka rzecz. Zresztą Babel...

książek: 1374
BuchBuch | 2013-03-16
Na półkach: Przeczytane

Niezwykłe wojenne świadectwo. Wstrząsający obraz frontowej codzienności, widziany z perspektywy Kiryła Lutowa, korespondenta polowego gazety Krasynyj kawalerist (pod takim pseudonimem do armii zaciągnął się Babel).
(…) obszarpani, ziewający Żydzi, porozjeżdżane drogi, wywrócone krzyże przydrożne, niemrawa ziemia, splądrowane kościoły, - tak oczami autora wyglądała Galicja czasów wojny polsko – bolszewickiej. Cała relacja przeniknięta jest opisami kolosalnych zniszczeń, złamanych ludzkich losów, których nie oszczędzały kolejne armie, najeżdżające ich miejscowości. Wnikliwe, obrazowe studium wojennego chaosu i bezsensu. Mimo przynależności do kozackiej Armii Konnej, potrafił prawdziwie, bez mitologizacji i fałszowania prawdy pisać o bolszewickich oddziałach. Jednak w swoich relacjach nie oszczędza też Polaków, jest do gruntu uczciwy i sumienny w przekazywaniu relacji. Bezsens wojny, nienawiść do niej wyziera z każdej stronicy. Babel pisze: tabory, jezdni, wsie na poły zburzone, pola...

książek: 451
mariakrolowa | 2018-02-15
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: sierpień 2017

oniryczne i okrutne; jest to najpiękniej, najbardziej lirycznie i wrażliwie napisana książka o wojnie, jaką kiedykolwiek czytałam. zachwyt

zobacz kolejne z 127 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd