Один день Ивана Денисовича
literatura faktu
zbr

Na tom ten składają się trzy głośne utwory: Jeden dzień Iwana Denisowicza, Zagroda Matriony oraz Zdarzenie na stacji Koczetowka. Więzień łagru, który każdego dnia musi walczyć o przetrwanie; prosta i dobra kobieta, ?człek sprawiedliwy?, biernie poddająca się temu, co przyniesie los; młody lejtnant, prawdziwy ?człowiek radziecki?, który bez wahania wydaje na pewną śmierć zbiegłego jeńca. Czy coś łączy bohaterów tak różnych opowiadań? Jeśli tak, to jest to poszukiwanie przestrzeni dla siebie ? u każdego na własny sposób ? w represyjnym, totalitarnym państwie, które każdemu wyznacza miejsce w szeregu.

wishjet | 2013-09-07

Trzy wczesne opowiadania Sołżenicyna, z których kluczowym niewątpliwie jest "Jeden dzień Iwana Denisowicza". Jeżeli "Archipelag GUŁag" możemy nazwać przerażającą syntezą łagrów, to "Jeden dzień..." musimy określić jako wstrząsającą ich analitykę. Minuta po minucie tylko jednego z kilku tysięcy dni łagiernika. I to łagiernika "doświadczonego" (przepraszam za to określenie), który już wie jak można próbować przeżyć w nienadającym się do życia świcie GUŁagu.
Na tle opowiadania tytułowego, dwa pozostałe (Zagroda Matriony i Zdarzenie na stacji Koczetowka) wypadają dość blado. I tylko z tego powodu daję temu wyborowi, jedynie 8 - zamiast 9 lub 10 gwiazdek.

Krzem88 | 2014-12-10
Przeczytana: 08 grudnia 2014

Klasyka gatunku. Po raz kolejny Sołżenicyn pokazał kunszt swoich umiejętności.

Sybora | 2014-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2014

3 Bardzo ciekawe opowiadania, prezentujące krótkie fragmenty historii zwyczajnych ludzi w pewnym okresie dziejowym, a jednak przez pryzmat tej codzienności ukazujące ogrom władzy i wpływu machiny totalitarnej na obywateli. Wszystkie trzy postacie są jak mrówki, które dostają się pod podeszwę jakiegoś kolosa i w każdej chwili mogą być zgniecione.

Marcin | 2012-05-30
Przeczytana: 29 maja 2012

Pierwsze co mi przychodzi na myśl to fakt, że państwo radzieckie chciało wyeliminować nierówności społeczne, wprowadzić równość (w biedzie). A nawet więzienie pokazuje, że jest to niemożliwe. Ja pisał Orwell w "Folwarku zwierzęcym": wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre zwierzęta są równiejsze od innych. Podobna sytuacja ma miejsce między więźniami. Jedni mają paczki, inni proszą o niedopałek.

Ludzie w łagrze nie chcą myśleć o ludzkich sprawach (wolności, rodzinie itd.), a władza radziecka im to umożliwia (z innych powodów) przez ciężką pracę. Szczytem marzeń jest lura w stołówce obozowej, która np. dla Szuchowa jest chwilą celebracji, przy której zdejmuje się czapkę. Zapomina się wtedy o wolności, która dla wielu nigdy może nie nadejść.

Dwa pozostałe opowiadania to dwa różne obrazy: człowiek sprawiedliwy (Rosjanin - a konkretnie Rosjanka- przedrewolucyjny) i człowiek radziecki (sprawiedliwy na swój radziecki sposób).

Marek | 2016-12-05
Przeczytana: 1995 rok